Morgana Danielė patyrė akušerinį smurtą: „Tai čia jūs nejautros norit?“

Morgana pasakoja, kad jos nėštumas buvo sudėtingas ir sunkus Morgana pasakoja, kad jos nėštumas buvo sudėtingas ir sunkus

Tėtis Simonas Urbonas ir „Tėvai paprastai“ kviečia pakalbėti apie gimdymą, cezario pjūvio operaciją ir – konkrečiai – Seimo narės Morganos Danielės gimdymo patirtį. Šiandien moteris neslepia: jai teko patirti akušerinį smurtą, kurio net nenori prisiminti. Pasakodama savo istoriją ji bus labai atvira: dėl tokios patirties net sudvejojusi, ar nori daugiau vaikų...

Kai kurios istorijos detalės sukrės: taip, tai vis dar vyksta XXI amžiuje, kai gali jaustis kalta, pavyzdžiui, prašanti epidūrinės nejautros. O psichologine nėščiosios būkle iš esmės niekas nesirūpina. Morganai, kone 20 metų sirgusiai depresija, psichologinė gerovė buvo ypač svarbi nėštumo metu.

Taigi laidoje bendraujame su Seimo nare Morgana Daniele ir Santaros klinikų Akušerijos skyriaus vedėja gydytoja akušere-ginekologe Virginija Paliulyte.

„Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti: „Tėvų darželio“ portale čia, TV3 platformoje čia ir „TV3 Play“ platformoje čia, o ketvirtadieniais, tuo pačiu metu, 19 val., – kaip iki šiol – „Tėvų darželio“ „Youtube“ kanale čia.

Plačiau skaitykite:

„Nėštumo ir gimdymo dalis buvo labai nemaloni“

Morgana pasakoja, kad jos nėštumas buvo sudėtingas ir sunkus: „Aš labai anksti, kiek ten galima iš sąrašo, turėjau tų pašalinių efektų nėštumo metu, ir tai tęsėsi visą nėštumą, praktiškai be jokių pagerėjimų.“

Moteris pasakoja, kad gimdymo nebijojo, labai savimi pasitikėjo, tačiau norą gimdyti natūraliai prieš pat gimdymą pakeitė ekstrinis cezario pjūvis: „Gimdymas buvo labai komplikuotas.“ Morgana šypsosi: „Kas galėjo ne pagal planą įvykti, tai viskas ir įvyko.“

Cezario pjuvio operacijaJūratė Simonas Urbonas, Morgana Danielė, gyd. Virginija Paliulytė

„Žinodama, kad vaisius bus didelio svorio, norėjau pagimdyti pati“

Žinoma moteris net žinodama, kad kūdikis bus didelio svorio ir galimai per didelis, kad išeitų natūraliais takais, vis tik norėjo gimdyti natūraliai, tačiau šiandien, sako, apie tai net negalvotų. „Po stresinio nėštumo, tokio psichologiškai sunkaus ir baisaus, ta gimdymo patirtis karūnavo dar baisesnę patirtį, – pasakoja moteris. – Apmąstymuose jaučiu, kad vaikų dar norėčiau, bet nesu tikra, ar šiandien dar pasiryžčiau visiems šitiems procesams.“

Plačiau skaitykite:

„Ateina pacientė ir sako „aš tai darysiuosi cezarį“

Gyd. Akušerė-ginekologė V. Paliulytė vardija cezario pjūvio operacijos mitus, galimas pasekmes kitiems nėštumams ir primena, kad šiandien šios operacijos ligonių kasos neapmoka. Gydytoja atvirai sako, kad didžiausias mitas – kai moteris galvoja, jog pasirinkusi šią operaciją galės labiau valdyti procesą, ir tikisi, kad viskas bus taip, kaip pagimdžius natūraliais takais.

Anot gyd. V. Paliulytės, yra ir tokia kategorija moterų, kurios iškart pareiškia: „Čia – mano kūnas, aš galiu daryti, ką noriu, ir aš renkuosi cezarį.“ Gydytoja pabrėžia: „Tai nėra tik tavo kūnas.“

Apie per gimdymą patirtą akušerinį smurtą, depresiją ir cezario pjūvio operacijos pasirinkimą – su Morgana Daniele ir gyd. Virginija Paliulyte:

 Blue Iron

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

02:31 – Morganos nėštumas

04:12 – depresijos pasekmės

06:26 – pasiruošimas nėštumui

09:45 – nemaloni gimdymo patirtis

11:52 – mitai apie cezario pjūvį

14:24 – cezario pjūvio rizika

30:34 – cezaris ir akušerinis smurtas

34:21 – psichinė nėščiosios sveikata

48:45 – galimybė rinktis cezarį

56:47 – akušerinis smurtas

01:11:50 – apie pasirinkimus

Susiję straipsniai

Gimdymas vandenyje: privalumai ir rizikos

Gimdymas vandenyje turi ir pliusų, ir minusų. Vis dėlto dauguma gydytojų pritaria, kad sąrėmiai vandenyje yra ne tokie skausmingi ir trunka trumpiau.

Vertikalusis gimdymas

Tradicija gimdyti gulint atsirado tik XVIII a. Iki tol gimdančios moterys rinkosi vertikalias arba neutralias kūno padėtis.

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.