Naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai (46)

Vaikas naktį sapnuoja košmarą

Nors tai skamba panašai, naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai nėra vienas ir tas pats. Kaip juos atskirti?

Naktiniai siaubo priepuoliai

Vaiko elgesys naktinio siaubo priepuolio metu

Naktinių siaubo priepuolių metu vaikas pradeda verkti ar net klykti, vaiko akys paprastai būna plačiai atmerktos, jis atrodo išsigandęs ir sutrikęs, tačiau nebando ieškoti pagalbos, nes nebūna visiškai nubudęs ir sąmoningas, jis nemato kas dedasi aplinkui, taip pat ir jūsų, jei ateinate į vaiko kambarį.

Tai, kad vaikas nėra sąmoningas, yra pagrindinis siaubo priepuolio ir pabudimo iš naktinio košmaro skirtumas, nes pabudęs iš naktinio košmaro vaikas būna visiškai sąmoningas.

Kiek trunka naktiniai siaubo priepuoliai?

Naktinis siaubo priepuolis gali trukti nuo kelių minučių iki pusvalandžio, tačiau jam pasibaigus vaikas užmiega ir ryte šio epizodo neprisimena.

Šis priepuolis ištinka pirmoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra giliojoje miego fazėje, apytiksliai dvi-trys valandos po užmigimo. Manoma, kad dėl kažkokių priežasčių vaikas nesugeba pereiti iš giliojo miego fazės į greitojo miego fazę ir dėl to sutrinka jo miegas.

Kam dažniausiai pasireiškia naktiniai siaubo priepuoliai?

Šiuos priepuolius patiria vaikai nuo apytiksliai vienerių metų (nors pasitaiko ir jaunesniems), ir jie gali tęstis iki mokyklinio amžiaus. Tikslios statistikos nėra, tačiau manoma, kad jie vargina 3-5% vaikų.

Jei bent vienas iš vaiko tėvų vaikystėje patirdavo šiuos priepuolius, yra didelė tikimybė, kad juos patirs ir jų mažylis.

Ką saryti, jei vaikui kartojasi naktiniai siaubo priepuoliai?

Naktiniai siaubo priepuoliai atrodo bauginančiai, todėl tėvai mano, kad tai yra rimtas sutrikimas ir jų vaikui reikia specialisto pagalbos.

Tačiau ekspertai teigia, jog naktiniai košmarai yra normalus reiškinys, ir su laiku, trumpėjant giliojo miego fazės trukmei, vaikas juos išauga.

Tėvai tegali padėti vaikui pamėgindami šių priepuolių išvengti, o jiems ištikus – imtis teisingų veiksmų siaubo priepuoliams suvaldyti.

Taip pat skaitykite

Naktiniai košmarai

Naktinį košmarą susapnavęs vaikas taip pat gali verkti ir atrodyti išsigandęs, tačiau, skirtingai nuo naktinio siaubo priepuolio, jis nubunda, yra sąmoningas, dažnai bėga į tėvų kambarį ar kaip kitaip ieško paguodos ir nusiraminimo.

Jei vaikas pakankamai gerai kalba, jis gali papasakoti, kas jį išgąsdino, o ryte atsimena nakties įvykius. Košmarą susapnavęs vaikas gali bijoti likti vienas, todėl greičiausiai turėsite likti šalia ir turėsite padėti jam vėl užmigti.

Kitas skirtumas nuo naktinių siaubo priepuolių – nubudimai iš naktinio košmaro paprastai nutinka antrojoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra greitojoje (arba kitaip sapnų) miego fazėje.

Košmarus gali sapnuoti ir visai maži vaikai, tačiau dažniausiai blogi sapnai aplanko vyresnius nei trijų metų vaikus. Praktiškai kiekvienas vaikas yra bent kartą pabudęs iš naktinio košmaro.

Jei norite, kad vaikas dabar miegotų ramiau, pasinaudokite patarimais, kaip sumažinti naktinių košmarų tikimybę ir kaip elgtis, jei vaikas dėl jų nubunda.

Naujausi komentarai

 1. Gerda21
  Gerda21 prieš 2 m.

  Taip filmukus ziuri per telika. Plansetes ir telefono neduodu.

 2. marimar
  marimar prieš 2 m.

  Gerda21 parašė:
  Taip filmukus ziuri per telika. Plansetes ir telefono neduodu.

  Kad ir kokie tie vaikiski filmukai atrodo nekalti (aisku nezinau kokius ziuri jusu vaikutis), bet ir tuose vaikiskuose yra visokiu nesamoniu ir baubukas koks, blogietis, negrazus zveris ir t.t..vaiku nervine sistema dar labai silpna ir butent nuo tu vaikisku filmuku gali aplankyti neramios naktys. Is patirties sakau. Mes labai ribojam savo vyresneliui tv, telefono ir plansetes isvis negauna, per diena yra max 40min filmuku ir esam labai atfiltrave ka gali ziureti. Ziuri tik tokius kaip "suniukai patruliai", "dzipai", nepamenu kaip vadinas bet toks su popieriniais ale zmogiukais zack and crek lyg ir. Kai ledom ivairesnius paziures su daugiau bloguju heroju, tai prasidejo baisiai neramios naktys, pats pradejo sakyt kad bijo to ir ano, surisom su filmukais, juos ismetem is ziurejimo saraso, baiges bedos tfu tfu tfu! Pabandykit isvis kuri laika neduoti tv ziureti, galbut pageres situacija. As isvis manau, kad zydrieji ekranai labai isbalansuoja vaiku psichika...tad geriau jo kuo maziau, nes yra daug geresniu uzsiemimu! Sekmes!

 3. Tyna prieš 2 m.

  Pas mus tokia pati situacija, einant nakciai miegoti pamiega kokias 2-4 val ir pradeda klykti rekti atsistojus pradeda trypenti kojomis. Paemus ant ranku pradeda spardytis, kartais eina klykianti i tualeta bet neranda jo tada mes ja bandome atsargiai nuvesti, jei jos nekalbiname nieko nedarome 10-15 min issirekus pati nurimsta bet jei ja kalbini ji dar labiau pradeda, jei jau tuoj 5 metukai, nakty verkdama buna pasako nelysk mociute nelysk. Siandien vel nakty klyke kad nenoriu. Ryte pabudus jos klausi ji nieko neatsimena, vargstam jam menesi kas antra nakty, o prasidejo nuo alergijos yra alergiska berzui ir kietis, daktare israse aerius vaistu nuo alergijos nuo ju sudavimo viskas prasidejo, gal cia tiesiog sutapimas, bet nuejus pas daktare pasakiau kad taip naktim vyksta ji israse kitu Zyrtec bet situacija nepasikeite :/ viena mergina pasiule atlikti tyrima eeg bet as nezinau pasimetus esu Ar butina vaikui daryti ta tyrima pasiskaicius straipsniu kad ne viena as Su tuo kariauju naktimis. Beje jusu isvardintus filmukus ir mes ziurim suniuku patruliai ir panasiai. Bet kad ir neduodam ziureti filmukus vistiek tas pats. Su mumis kolkas gyvena uosviene bet su dukryte jos labai nesutaria manoji nelabai Ja prisileidzia gal del to nakty taip klyke kad nelystu. Uosviene labai pamaldi tai pamacius tokius vaizdus jei iskart atrodo kad puola blogosios dvasios ir meldzias del jos As jau ir sventu vandeniu paliejau viska :)) bet cia ne tame esme reik kazka kitka daryti, nutraukus vaistus jei iskart uzsikemsa nosyte asaroja akys buna paakiai istyne :/ Ka patartumete?

 4. rugiagele_
  rugiagele_ prieš 2 m.

  Tyna parašė:
  Pas mus tokia pati situacija, einant nakciai miegoti pamiega kokias 2-4 val ir pradeda klykti rekti atsistojus pradeda trypenti kojomis. Paemus ant ranku pradeda sp…

  pirma mintis sovusi, ar nebus anytos kalte?kaip supratau vyro mama su jumis gyvena? rasete, kad vaikas nakti rekia ,,mociute nelysk" plius kad jos abi nesutaria...ar nebus tai ir priezastis naktiniu kosmaru?

 5. Tyna prieš 2 m.

  rugiagele_ parašė:
  pirma mintis sovusi, ar nebus anytos kalte?kaip supratau vyro mama su jumis gyvena? rasete, kad vaikas nakti rekia ,,mociute nelysk" plius kad jos abi nesutaria...a…

  Nelavai norisi tiketi bet ir man buvo sovusi sita mintis. Ji pas mus laikinai gyvena nuo ziemos ir tik siom dienom pradejo sutarti nors buna pas ja protrukiai pykcio ant jos. Bet jau po savaites ji issikrausto.
Skelbimai

6,00 €
25 | 15,6 cm
7,00 €
18 | 10,9 cm