Naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai (54)

Vaikas naktį sapnuoja košmarą

Nors tai skamba panašai, naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai nėra vienas ir tas pats. Kaip juos atskirti?

Naktiniai siaubo priepuoliai

Vaiko elgesys naktinio siaubo priepuolio metu

Naktinių siaubo priepuolių metu vaikas pradeda verkti ar net klykti, vaiko akys paprastai būna plačiai atmerktos, jis atrodo išsigandęs ir sutrikęs, tačiau nebando ieškoti pagalbos, nes nebūna visiškai nubudęs ir sąmoningas, jis nemato kas dedasi aplinkui, taip pat ir jūsų, jei ateinate į vaiko kambarį.

Tai, kad vaikas nėra sąmoningas, yra pagrindinis siaubo priepuolio ir pabudimo iš naktinio košmaro skirtumas, nes pabudęs iš naktinio košmaro vaikas būna visiškai sąmoningas.

Kiek trunka naktiniai siaubo priepuoliai?

Naktinis siaubo priepuolis gali trukti nuo kelių minučių iki pusvalandžio, tačiau jam pasibaigus vaikas užmiega ir ryte šio epizodo neprisimena.

Šis priepuolis ištinka pirmoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra giliojoje miego fazėje, apytiksliai dvi-trys valandos po užmigimo. Manoma, kad dėl kažkokių priežasčių vaikas nesugeba pereiti iš giliojo miego fazės į greitojo miego fazę ir dėl to sutrinka jo miegas.

Kam dažniausiai pasireiškia naktiniai siaubo priepuoliai?

Šiuos priepuolius patiria vaikai nuo apytiksliai vienerių metų (nors pasitaiko ir jaunesniems), ir jie gali tęstis iki mokyklinio amžiaus. Tikslios statistikos nėra, tačiau manoma, kad jie vargina 3-5% vaikų.

Jei bent vienas iš vaiko tėvų vaikystėje patirdavo šiuos priepuolius, yra didelė tikimybė, kad juos patirs ir jų mažylis.

Ką saryti, jei vaikui kartojasi naktiniai siaubo priepuoliai?

Naktiniai siaubo priepuoliai atrodo bauginančiai, todėl tėvai mano, kad tai yra rimtas sutrikimas ir jų vaikui reikia specialisto pagalbos.

Tačiau ekspertai teigia, jog naktiniai košmarai yra normalus reiškinys, ir su laiku, trumpėjant giliojo miego fazės trukmei, vaikas juos išauga.

Tėvai tegali padėti vaikui pamėgindami šių priepuolių išvengti, o jiems ištikus – imtis teisingų veiksmų siaubo priepuoliams suvaldyti.

Taip pat skaitykite

Naktiniai košmarai

Naktinį košmarą susapnavęs vaikas taip pat gali verkti ir atrodyti išsigandęs, tačiau, skirtingai nuo naktinio siaubo priepuolio, jis nubunda, yra sąmoningas, dažnai bėga į tėvų kambarį ar kaip kitaip ieško paguodos ir nusiraminimo.

Jei vaikas pakankamai gerai kalba, jis gali papasakoti, kas jį išgąsdino, o ryte atsimena nakties įvykius. Košmarą susapnavęs vaikas gali bijoti likti vienas, todėl greičiausiai turėsite likti šalia ir turėsite padėti jam vėl užmigti.

Kitas skirtumas nuo naktinių siaubo priepuolių – nubudimai iš naktinio košmaro paprastai nutinka antrojoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra greitojoje (arba kitaip sapnų) miego fazėje.

Košmarus gali sapnuoti ir visai maži vaikai, tačiau dažniausiai blogi sapnai aplanko vyresnius nei trijų metų vaikus. Praktiškai kiekvienas vaikas yra bent kartą pabudęs iš naktinio košmaro.

Jei norite, kad vaikas dabar miegotų ramiau, pasinaudokite patarimais, kaip sumažinti naktinių košmarų tikimybę ir kaip elgtis, jei vaikas dėl jų nubunda.

Naujausi komentarai

 1. Giedre30
  Giedre30 prieš 1 m.

  Measka parašė:
  Prieš kokį pusmetį prasidėjo ir kartojosi bet palyginus retai, tris mėnesiai tai praktiškai kasdien.

  Ar negali but pablogejimas del seses atsiradimo?

 2. Measka
  Measka prieš 1 m.

  Giedre30 parašė:
  Ar negali but pablogejimas del seses atsiradimo?

  Tai žinoma taip iškart gaĺvojom.
  Bet vistik prasidėjo priepuoliai dar gerokai anksčiau 🤔

 3. rimvile19
  rimvile19 prieš 1 m.

  parašė:
  sveikos mamos,mano leliukui tik 4men ir 2savaits,bet jei as gerai suprantu tai mus taip pat pradejo kankinti tie kosmarai,bet man nesitiki,ns ar gali buti tokiam ma…

  Grynai pas mus tas pats 🙄🤔🤔 9men.
  O tai tęsėsi gal nuo 6men.

 4. Mamulė_Mamulė
  Mamulė_Mamulė prieš 1 mėn.

  Buvo istike jie mano vyresneli kai jam suejo 2 metukai.. truko pora menesiu. Pradzioj buvom labai pasimete bet poto paskaiciau kas tai yra, kaip elgtis ir susitvarkem ;) baigesi savaime.
  Labai nemaloni patirtis... 👀 nelinkeciau tu siaubo priepolio niekam!!!

 5. User has not uploaded an avatar
  Minta... prieš 6 d.

  Mamulė_Mamulė parašė:
  Buvo istike jie mano vyresneli kai jam suejo 2 metukai.. truko pora menesiu. Pradzioj buvom labai pasimete bet poto paskaiciau kas tai yra, kaip elgtis ir susitvark…

  O kas vyksta vaikui, nes maniškė žiūri išsigandusi, verkia ir dreba?