Naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai (62)

Nors tai skamba panašai, naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai nėra vienas ir tas pats. Kaip juos atskirti?
Naktiniai siaubo priepuoliai
Vaiko elgesys naktinio siaubo priepuolio metu
Naktinių siaubo priepuolių metu vaikas pradeda verkti ar net klykti, vaiko akys paprastai būna plačiai atmerktos, jis atrodo išsigandęs ir sutrikęs, tačiau nebando ieškoti pagalbos, nes nebūna visiškai nubudęs ir sąmoningas, jis nemato kas dedasi aplinkui, taip pat ir jūsų, jei ateinate į vaiko kambarį.
Tai, kad vaikas nėra sąmoningas, yra pagrindinis siaubo priepuolio ir pabudimo iš naktinio košmaro skirtumas, nes pabudęs iš naktinio košmaro vaikas būna visiškai sąmoningas.
Kiek trunka naktiniai siaubo priepuoliai?
Naktinis siaubo priepuolis gali trukti nuo kelių minučių iki pusvalandžio, tačiau jam pasibaigus vaikas užmiega ir ryte šio epizodo neprisimena.
Šis priepuolis ištinka pirmoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra giliojoje miego fazėje, apytiksliai dvi-trys valandos po užmigimo. Manoma, kad dėl kažkokių priežasčių vaikas nesugeba pereiti iš giliojo miego fazės į greitojo miego fazę ir dėl to sutrinka jo miegas.
Kam dažniausiai pasireiškia naktiniai siaubo priepuoliai?
Šiuos priepuolius patiria vaikai nuo apytiksliai vienerių metų (nors pasitaiko ir jaunesniems), ir jie gali tęstis iki mokyklinio amžiaus. Tikslios statistikos nėra, tačiau manoma, kad jie vargina 3-5% vaikų.
Jei bent vienas iš vaiko tėvų vaikystėje patirdavo šiuos priepuolius, yra didelė tikimybė, kad juos patirs ir jų mažylis.
Ką daryti, jei vaikui kartojasi naktiniai siaubo priepuoliai?
Naktiniai siaubo priepuoliai atrodo bauginančiai, todėl tėvai mano, kad tai yra rimtas sutrikimas ir jų vaikui reikia specialisto pagalbos.
Tačiau ekspertai teigia, jog naktiniai košmarai yra normalus reiškinys, ir su laiku, trumpėjant giliojo miego fazės trukmei, vaikas juos išauga.
Tėvai tegali padėti vaikui pamėgindami šių priepuolių išvengti, o jiems ištikus – imtis teisingų veiksmų siaubo priepuoliams suvaldyti.
Taip pat skaitykite
Naktiniai košmarai
Naktinį košmarą susapnavęs vaikas taip pat gali verkti ir atrodyti išsigandęs, tačiau, skirtingai nuo naktinio siaubo priepuolio, jis nubunda, yra sąmoningas, dažnai bėga į tėvų kambarį ar kaip kitaip ieško paguodos ir nusiraminimo.
Jei vaikas pakankamai gerai kalba, jis gali papasakoti, kas jį išgąsdino, o ryte atsimena nakties įvykius. Košmarą susapnavęs vaikas gali bijoti likti vienas, todėl greičiausiai turėsite likti šalia ir turėsite padėti jam vėl užmigti.
Kitas skirtumas nuo naktinių siaubo priepuolių – nubudimai iš naktinio košmaro paprastai nutinka antrojoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra greitojoje (arba kitaip sapnų) miego fazėje.
Košmarus gali sapnuoti ir visai maži vaikai, tačiau dažniausiai blogi sapnai aplanko vyresnius nei trijų metų vaikus. Praktiškai kiekvienas vaikas yra bent kartą pabudęs iš naktinio košmaro.
Jei norite, kad vaikas dabar miegotų ramiau, pasinaudokite patarimais, kaip sumažinti naktinių košmarų tikimybę ir kaip elgtis, jei vaikas dėl jų nubunda.
Sveikos mamos. Beveik antra valanda nakties, o aš katik po baisaus vaiko klykimo, išėjo nuramint, o pati be vietos ir pradėjau ieškot kažko panašaus, skaitinėju, nes mum jau koks 4 kartas ir paskutiniai kartojas kas antą dieną. Mum 1metukai ir 5menesiai. Maždaug tokiu laiku jis pradeda klykti, sedasi lovyteje arba stojasi, tai paimu ant ranku, bet spardos iš pradžių galvojom pilvukas skauda, nes raitos arba dantukai gal kalasi, nes atrodo, kad jam skauda kažka. Paguldau pas save į lovą, verčias lipa lauk atrodo nori eit kažkur. Bet klykti ir vert nenustoja. Pasupu lyk užsnusta ir po poros sekundžiu vėl tas pats. Duodu vaistuku nuo skausmo ir paguldau, kai aprimsta, bet dar ilgai blaškos lovytese. (Geriam geležį, tai budavo ilvuko skausmai, bet pamasažiuodavau, ir dar vaiatukai padedavo) , bet šitie riepuoliai netokie ir šis kartas pasirodė kitoks, tai susirupinau ir pradėjau ieškot informacijos. Rabudo klykdamas, atsisedo. Aš jį paimiau prisiglaudžiau, bet jis stumiasi, atrodo prasimerkes, bet kai verkia pasikukčiodamas nelabai prieblandoje matosi. Soskės neima, vandenuko irgi, purtos. Nors soske visada paima ir aprimsta. Paguldziau pas save, rėkia ir spardos, vėl paimiau uždegiau šviesa, lyk aprimo, pradėjau supt, rėkimas kartojas, dar vyras sako, gal pilvukas jam ir nebetinka mišinukas, nors geriam nuo metuku jį prieš miegą tiktai. Kai nieko į burną neima šį kartą, gal dantukus skauda. Tada pasisodinau lyk nurimo prasimerkė , aš vaistuku daviau jis be riksmu jau visai nurimes išgėre, paimė soske, įdėjau į lovytę, užsisuko ir toliau miega, net nesiblaško. Vaistai per minute tiktai nesuveikė, ir man kilo įtarimas, kad kažkas čia negerai, gal ne skausme problema. Kur reiktu kreiptis, kad išaiškitu plačiau ką tokioje situacijoje daryti?