Naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai (61)

Vaikas naktį sapnuoja košmarą

Nors tai skamba panašai, naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai nėra vienas ir tas pats. Kaip juos atskirti?

Naktiniai siaubo priepuoliai

Vaiko elgesys naktinio siaubo priepuolio metu

Naktinių siaubo priepuolių metu vaikas pradeda verkti ar net klykti, vaiko akys paprastai būna plačiai atmerktos, jis atrodo išsigandęs ir sutrikęs, tačiau nebando ieškoti pagalbos, nes nebūna visiškai nubudęs ir sąmoningas, jis nemato kas dedasi aplinkui, taip pat ir jūsų, jei ateinate į vaiko kambarį.

Tai, kad vaikas nėra sąmoningas, yra pagrindinis siaubo priepuolio ir pabudimo iš naktinio košmaro skirtumas, nes pabudęs iš naktinio košmaro vaikas būna visiškai sąmoningas.

Kiek trunka naktiniai siaubo priepuoliai?

Naktinis siaubo priepuolis gali trukti nuo kelių minučių iki pusvalandžio, tačiau jam pasibaigus vaikas užmiega ir ryte šio epizodo neprisimena.

Šis priepuolis ištinka pirmoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra giliojoje miego fazėje, apytiksliai dvi-trys valandos po užmigimo. Manoma, kad dėl kažkokių priežasčių vaikas nesugeba pereiti iš giliojo miego fazės į greitojo miego fazę ir dėl to sutrinka jo miegas.

Kam dažniausiai pasireiškia naktiniai siaubo priepuoliai?

Šiuos priepuolius patiria vaikai nuo apytiksliai vienerių metų (nors pasitaiko ir jaunesniems), ir jie gali tęstis iki mokyklinio amžiaus. Tikslios statistikos nėra, tačiau manoma, kad jie vargina 3-5% vaikų.

Jei bent vienas iš vaiko tėvų vaikystėje patirdavo šiuos priepuolius, yra didelė tikimybė, kad juos patirs ir jų mažylis.

Ką daryti, jei vaikui kartojasi naktiniai siaubo priepuoliai?

Naktiniai siaubo priepuoliai atrodo bauginančiai, todėl tėvai mano, kad tai yra rimtas sutrikimas ir jų vaikui reikia specialisto pagalbos.

Tačiau ekspertai teigia, jog naktiniai košmarai yra normalus reiškinys, ir su laiku, trumpėjant giliojo miego fazės trukmei, vaikas juos išauga.

Tėvai tegali padėti vaikui pamėgindami šių priepuolių išvengti, o jiems ištikus – imtis teisingų veiksmų siaubo priepuoliams suvaldyti.

Taip pat skaitykite

Naktiniai košmarai

Naktinį košmarą susapnavęs vaikas taip pat gali verkti ir atrodyti išsigandęs, tačiau, skirtingai nuo naktinio siaubo priepuolio, jis nubunda, yra sąmoningas, dažnai bėga į tėvų kambarį ar kaip kitaip ieško paguodos ir nusiraminimo.

Jei vaikas pakankamai gerai kalba, jis gali papasakoti, kas jį išgąsdino, o ryte atsimena nakties įvykius. Košmarą susapnavęs vaikas gali bijoti likti vienas, todėl greičiausiai turėsite likti šalia ir turėsite padėti jam vėl užmigti.

Kitas skirtumas nuo naktinių siaubo priepuolių – nubudimai iš naktinio košmaro paprastai nutinka antrojoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra greitojoje (arba kitaip sapnų) miego fazėje.

Košmarus gali sapnuoti ir visai maži vaikai, tačiau dažniausiai blogi sapnai aplanko vyresnius nei trijų metų vaikus. Praktiškai kiekvienas vaikas yra bent kartą pabudęs iš naktinio košmaro.

Jei norite, kad vaikas dabar miegotų ramiau, pasinaudokite patarimais, kaip sumažinti naktinių košmarų tikimybę ir kaip elgtis, jei vaikas dėl jų nubunda.

Susiję straipsniai

Vaikas kalba per miegus

Veikiausiai nemažai tėvų yra pastebėję, kad jų vaikas per miegus kažką kalba, murma ar juokiasi. Ar dėl to reikėtų sunerimti?

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

Naujausi komentarai

 1. Mamulė_Mamulė
  Mamulė_Mamulė prieš 2 m.

  Greta_Mi parašė:
  Sveikos mamos... Mano maziui 1.4men ir tai prasidėjo.. Atrodo išeisiu is proto nes kai tik pardeda verkt aš jį imu ant rankų glaut, o jis mane stumia. Ta prasme neį…

  Neglauskit, nelieskit! Svarbiausia nebudint o pabut salia, saugot kad nesusizeistu ir praeis ;) tie isbudinimai sukeldavo maniskiui 10 kart didesni stresa. Kai nustojau kistis jis nieko ryte neatsimindavo ;) ir baigesi.
  Sekmes!! Linkiu kad greit baigtus ❤

 2. edita88
  edita88 prieš 2 m.

  Sveikos mamos. Beveik antra valanda nakties, o aš katik po baisaus vaiko klykimo, išėjo nuramint, o pati be vietos ir pradėjau ieškot kažko panašaus, skaitinėju, nes mum jau koks 4 kartas ir paskutiniai kartojas kas antą dieną. Mum 1metukai ir 5menesiai. Maždaug tokiu laiku jis pradeda klykti, sedasi lovyteje arba stojasi, tai paimu ant ranku, bet spardos iš pradžių galvojom pilvukas skauda, nes raitos arba dantukai gal kalasi, nes atrodo, kad jam skauda kažka. Paguldau pas save į lovą, verčias lipa lauk atrodo nori eit kažkur. Bet klykti ir vert nenustoja. Pasupu lyk užsnusta ir po poros sekundžiu vėl tas pats. Duodu vaistuku nuo skausmo ir paguldau, kai aprimsta, bet dar ilgai blaškos lovytese. (Geriam geležį, tai budavo ilvuko skausmai, bet pamasažiuodavau, ir dar vaiatukai padedavo) , bet šitie riepuoliai netokie ir šis kartas pasirodė kitoks, tai susirupinau ir pradėjau ieškot informacijos. Rabudo klykdamas, atsisedo. Aš jį paimiau prisiglaudžiau, bet jis stumiasi, atrodo prasimerkes, bet kai verkia pasikukčiodamas nelabai prieblandoje matosi. Soskės neima, vandenuko irgi, purtos. Nors soske visada paima ir aprimsta. Paguldziau pas save, rėkia ir spardos, vėl paimiau uždegiau šviesa, lyk aprimo, pradėjau supt, rėkimas kartojas, dar vyras sako, gal pilvukas jam ir nebetinka mišinukas, nors geriam nuo metuku jį prieš miegą tiktai. Kai nieko į burną neima šį kartą, gal dantukus skauda. Tada pasisodinau lyk nurimo prasimerkė , aš vaistuku daviau jis be riksmu jau visai nurimes išgėre, paimė soske, įdėjau į lovytę, užsisuko ir toliau miega, net nesiblaško. Vaistai per minute tiktai nesuveikė, ir man kilo įtarimas, kad kažkas čia negerai, gal ne skausme problema. Kur reiktu kreiptis, kad išaiškitu plačiau ką tokioje situacijoje daryti?

 3. aviir2
  aviir2 prieš 2 m.

  edita88 parašė:
  Sveikos mamos. Beveik antra valanda nakties, o aš katik po baisaus vaiko klykimo, išėjo nuramint, o pati be vietos ir pradėjau ieškot kažko panašaus, skaitinėju, ne…

  Ar kreipėtes kur? Ar kažkas pasikeitė?

 4. spurga
  spurga prieš 2 m.

  Mano vyresnėliui prasidėjo siaubo priepoliai nuo 2,3m. Dar nebuvo brolio. Klykdavo naktimis. Duodavom išsirėkt, nes ramint beprasmiška buvo. Ir kai gimė brolis buvo aprimę tie klykimai. Bet o tačiau vėl po kelių mėn.grįžo. Ir grįžo dabar beveik kas nakt. Jei ne mažiukas, tai sakyčiau lai klykia, į kažką rodo, verkia,aiškina, kad nenori. Bet bijau, kad mažiuką prikels, tai bandom su vyru ramint. Būna, kad užglostau, įkalbu,kad miegotų, viskas gerai. Bet būna naktų, kad niekas neveikia. Net išnešu į kitą kambarį, palieku ant sofos nurimti. Vargstam belekaip, aš net papilkėjus iš nemigos. Nes jei prikelia brolį, tai naktis virsta košmaru kol nuraminam abu. Mano atveju daug filmukų žiūri, vaizdelių per youtube, plius per pilnatį stipriau būna. Bandom ir neleist žiūrėt, bet ne visad tas padeda. Būna po darželio pervargęs naktį verkinėja. Žodžiu, meldžiu Dievą, kad greičiau išaugtų, nes kol kas nepanašu, kad eitų į pabaiga, vaikui 3,1m.

 5. erbera
  erbera prieš 5 mėn.

  spurga parašė:
  Mano vyresnėliui prasidėjo siaubo priepoliai nuo 2,3m. Dar nebuvo brolio. Klykdavo naktimis. Duodavom išsirėkt, nes ramint beprasmiška buvo. Ir kai gimė brolis buvo…

  Sveiki, ar jums praėjo šie priepuoliai, kas padėjo?