Naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai (43)

Nors tai skamba panašai, naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai nėra vienas ir tas pats. Kaip juos atskirti?

Naktiniai siaubo priepuoliai

Naktinių siaubo priepuolių metu vaikas pradeda verkti ar net klykti, vaiko akys paprastai būna plačiai atmerktos, jis atrodo išsigandęs ir sutrikęs, tačiau nebando ieškoti pagalbos, nes nebūna visiškai nubudęs ir sąmoningas, jis nemato kas dedasi aplinkui, taip pat ir jūsų, jei ateinate į vaiko kambarį.

Tai, kad vaikas nėra sąmoningas, yra pagrindinis siaubo priepuolio ir pabudimo iš naktinio košmaro skirtumas, nes pabudęs iš naktinio košmaro vaikas būna visiškai sąmoningas.  Naktinis siaubo priepuolis gali trukti nuo kelių minučių iki pusvalandžio, tačiau jam pasibaigus vaikas užmiega ir ryte šio epizodo neprisimena.

Šis priepuolis ištinka pirmoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra giliojoje miego fazėje, apytiksliai dvi-trys valandos po užmigimo. Manoma, kad dėl kažkokių priežasčių vaikas nesugeba pereiti iš giliojo miego fazės į greitojo miego fazę ir dėl to sutrinka jo miegas.

Šiuos priepuolius patiria vaikai nuo apytiksliai vienerių metų (nors pasitaiko ir jaunesniems), ir jie gali tęstis iki mokyklinio amžiaus. Tikslios statistikos nėra, tačiau manoma, kad jie vargina 3-5% vaikų. Jei bent vienas iš vaiko tėvų vaikystėje patirdavo šiuos priepuolius, yra didelė tikimybė, kad juos patirs ir jų mažylis.

Naktiniai siaubo priepuoliai atrodo bauginančiai, todėl tėvai mano, kad tai yra rimtas sutrikimas ir jų vaikui reikia specialisto pagalbos. Tačiau ekspertai teigia, jog naktiniai košmarai yra normalus reiškinys, ir su laiku, trumpėjant giliojo miego fazės trukmei, vaikas juos išauga. Tėvai tegali padėti vaikui pamėgindami jų išvengti, o jiems ištikus – imtis teisingų veiksmų. 

Naktiniai košmarai

Naktinį košmarą susapnavęs vaikas taip pat gali verkti ir atrodyti išsigandęs, tačiau, skirtingai nuo naktinio siaubo priepuolio, jis nubunda, yra sąmoningas, dažnai bėga į tėvų kambarį ar kaip kitaip ieško paguodos ir nusiraminimo.

Jei vaikas pakankamai gerai kalba, jis gali papasakoti, kas jį išgąsdino, o ryte atsimena nakties įvykius. Košmarą susapnavęs vaikas gali bijoti likti vienas, todėl greičiausiai turėsite likti šalia ir turėsite padėti jam vėl užmigti.

Kitas skirtumas nuo naktinių siaubo priepuolių – nubudimai iš naktinio košmaro paprastai nutinka antrojoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra greitojoje (arba kitaip sapnų) miego fazėje.

Košmarus gali sapnuoti ir visai maži vaikai, tačiau dažniausiai blogi sapnai aplanko vyresnius nei trijų metų vaikus. Praktiškai kiekvienas vaikas yra bent kartą pabudęs iš naktinio košmaro.

Jei norite, kad vaikas dabar miegotų ramiau, pasinaudokite patarimais, kaip sumažinti naktinių košmarų tikimybę ir kaip elgtis, jei vaikas dėl jų nubunda. 

Naujausi komentarai

 1. Gerda21
  Gerda21 prieš 4 sav.

  sveikos MAMULES. jau 3 nakti neissimiegam. Mazylis visa nakti verke isteriskai ir uzsimerkes jis buna kad truputi pamiega bet taip iki pat ryto kol atsikelem ir nesuprantu kas yra Jam. gal kurios vaikuciui taip buvo???

 2. Anemun
  Anemun prieš 3 sav.

  Gerda21 parašė:
  sveikos MAMULES. jau 3 nakti neissimiegam. Mazylis visa nakti verke isteriskai ir uzsimerkes jis buna kad truputi pamiega bet taip iki pat ryto kol atsikelem ir nes…

  Sunku ka cia ir pasakyti gal jam ka suskausta gal pervargsta diena.Pas mus irgi buna visokiu tu naktu

 3. marimar
  marimar prieš 3 sav.

  Gerda21 parašė:
  sveikos MAMULES. jau 3 nakti neissimiegam. Mazylis visa nakti verke isteriskai ir uzsimerkes jis buna kad truputi pamiega bet taip iki pat ryto kol atsikelem ir nes…

  Filmukus ziuri? Kompiuteriu duodate naudotis, plansete, telefonu ?

 4. Gerda21
  Gerda21 prieš 3 sav.

  Taip filmukus ziuri per telika. Plansetes ir telefono neduodu.

 5. marimar
  marimar prieš 3 sav.

  Gerda21 parašė:
  Taip filmukus ziuri per telika. Plansetes ir telefono neduodu.

  Kad ir kokie tie vaikiski filmukai atrodo nekalti (aisku nezinau kokius ziuri jusu vaikutis), bet ir tuose vaikiskuose yra visokiu nesamoniu ir baubukas koks, blogietis, negrazus zveris ir t.t..vaiku nervine sistema dar labai silpna ir butent nuo tu vaikisku filmuku gali aplankyti neramios naktys. Is patirties sakau. Mes labai ribojam savo vyresneliui tv, telefono ir plansetes isvis negauna, per diena yra max 40min filmuku ir esam labai atfiltrave ka gali ziureti. Ziuri tik tokius kaip "suniukai patruliai", "dzipai", nepamenu kaip vadinas bet toks su popieriniais ale zmogiukais zack and crek lyg ir. Kai ledom ivairesnius paziures su daugiau bloguju heroju, tai prasidejo baisiai neramios naktys, pats pradejo sakyt kad bijo to ir ano, surisom su filmukais, juos ismetem is ziurejimo saraso, baiges bedos tfu tfu tfu! Pabandykit isvis kuri laika neduoti tv ziureti, galbut pageres situacija. As isvis manau, kad zydrieji ekranai labai isbalansuoja vaiku psichika...tad geriau jo kuo maziau, nes yra daug geresniu uzsiemimu! Sekmes!