Naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai (38)

Nors tai skamba panašai, naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai nėra vienas ir tas pats. Kaip juos atskirti?

Naktiniai siaubo priepuoliai

Naktinių siaubo priepuolių metu vaikas pradeda verkti ar net klykti, vaiko akys paprastai būna plačiai atmerktos, jis atrodo išsigandęs ir sutrikęs, tačiau nebando ieškoti pagalbos, nes nebūna visiškai nubudęs ir sąmoningas, jis nemato kas dedasi aplinkui, taip pat ir jūsų, jei ateinate į vaiko kambarį.

Tai, kad vaikas nėra sąmoningas, yra pagrindinis siaubo priepuolio ir pabudimo iš naktinio košmaro skirtumas, nes pabudęs iš naktinio košmaro vaikas būna visiškai sąmoningas.  Naktinis siaubo priepuolis gali trukti nuo kelių minučių iki pusvalandžio, tačiau jam pasibaigus vaikas užmiega ir ryte šio epizodo neprisimena.

Šis priepuolis ištinka pirmoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra giliojoje miego fazėje, apytiksliai dvi-trys valandos po užmigimo. Manoma, kad dėl kažkokių priežasčių vaikas nesugeba pereiti iš giliojo miego fazės į greitojo miego fazę ir dėl to sutrinka jo miegas.

Šiuos priepuolius patiria vaikai nuo apytiksliai vienerių metų (nors pasitaiko ir jaunesniems), ir jie gali tęstis iki mokyklinio amžiaus. Tikslios statistikos nėra, tačiau manoma, kad jie vargina 3-5% vaikų. Jei bent vienas iš vaiko tėvų vaikystėje patirdavo šiuos priepuolius, yra didelė tikimybė, kad juos patirs ir jų mažylis.

Naktiniai siaubo priepuoliai atrodo bauginančiai, todėl tėvai mano, kad tai yra rimtas sutrikimas ir jų vaikui reikia specialisto pagalbos. Tačiau ekspertai teigia, jog naktiniai košmarai yra normalus reiškinys, ir su laiku, trumpėjant giliojo miego fazės trukmei, vaikas juos išauga. Tėvai tegali padėti vaikui pamėgindami jų išvengti, o jiems ištikus – imtis teisingų veiksmų. 

Naktiniai košmarai

Naktinį košmarą susapnavęs vaikas taip pat gali verkti ir atrodyti išsigandęs, tačiau, skirtingai nuo naktinio siaubo priepuolio, jis nubunda, yra sąmoningas, dažnai bėga į tėvų kambarį ar kaip kitaip ieško paguodos ir nusiraminimo.

Jei vaikas pakankamai gerai kalba, jis gali papasakoti, kas jį išgąsdino, o ryte atsimena nakties įvykius. Košmarą susapnavęs vaikas gali bijoti likti vienas, todėl greičiausiai turėsite likti šalia ir turėsite padėti jam vėl užmigti.

Kitas skirtumas nuo naktinių siaubo priepuolių – nubudimai iš naktinio košmaro paprastai nutinka antrojoje nakties pusėje, kuomet vaikas yra greitojoje (arba kitaip sapnų) miego fazėje.

Košmarus gali sapnuoti ir visai maži vaikai, tačiau dažniausiai blogi sapnai aplanko vyresnius nei trijų metų vaikus. Praktiškai kiekvienas vaikas yra bent kartą pabudęs iš naktinio košmaro.

Jei norite, kad vaikas dabar miegotų ramiau, pasinaudokite patarimais, kaip sumažinti naktinių košmarų tikimybę ir kaip elgtis, jei vaikas dėl jų nubunda. 

Naujausi komentarai

 1. Wikkute
  Wikkute prieš 2 m.

  Jovitulka parašė:
  dekoju,bandysim,seip vakar uzmigo ant ranku,ir laikiau kuri laika ant rankyciu,kad geriau imigtu ir tada perdecia i lovyte,tai visvien buvo uzeje,bet labai trumpas,…

  linkiu kantrybes ir kad kuo greiciau tai baigtusi

 2. 9920916
  9920916 prieš 2 m.

  Sveikos noreciau gauti patarimo is jusu kadangi gyvenu ne Lietuvoje , o cia sako, kad normalu praeis .... Mergyte diena miega savo lovyteje be problemu kai ateina vakaras net nunest neina nori buti su manim mano lovoj ji uzmiega as ja pernesu ir kiekviena nakti atsikelia tuo paciu beveik metu ir verkia daryk ka nori galiausiai turiu parsinesti pas save tik idedu i lova savo ir toliau miega nesuprantu ar ji susapnuoja kazka ir todel nori miegoti su manim ar kas jau tai tesiasi gan ilgai dar nebuvo nei vienos nakties kada ismiegotu visa nakti netgi jeigu miegodavo su manim vistiek keldavosi nesuprantu priezasciu

 3. Ledi1
  Ledi1 prieš 11 mėn.

  Buvo ir mum tie priepuoliai. Padarem visus tyrimus, encifolograma, galvyte sviete ir tt. Nes tikrai baius budavo kai net neztsimerkes vaikas 15 min rekia soka is ranku
  Bet tfu tfu tfu apie 2,5 metuku isaugo

 4. Wikkute
  Wikkute prieš 11 mėn.

  Mes isaugom tik apie 3 metukus, net truputuka virs 3metu labai retais atvejais sapnuodavosi jam, bet nebe taip daznai.

 5. User has not uploaded an avatar
  Miegutis prieš 11 mėn.

  Mes stengiames neiseiti is rezimo savaitgali, pfu pfu, kolkas planas veikia, tikiuosi, kad daugiau nesusidursim su siuo kosmaru..