Namuose – naujagimis: kaip pasirūpinti savo fizine ir emocine gerove?

Mama su kūdikiu miega Lopolo | Shutterstock.com

Naujagimis namuose – nuostabus, bet kartu chaotiškas ir varginantis metas. Šis naujas gyvenimo etapas gali būti nenuspėjamas, reikalaujantis daug dėmesio ir energijos.

Kūdikiui pasirodžius namuose, gyvenimas apsisuka aukštyn kojomis. Rasti laiko savo poreikiams vis sunkiau, pasilepinti vonia ar paskaityti knygą – misija neįmanoma. Nuovargis aplanko vis dažniau, o kokybiškam poilsiui nuolat trūksta laiko.

Itin sunkiomis akimirkomis gali atrodyti, kad prarandate kontrolę. Bet nesijaudinkite – tai yra visiškai normalu. Jau po 6–8 savaičių vėl pajusite žemę po kojomis, o po maždaug 3–4 mėnesių, tikėtina, daug kas grįš į savo vėžes.

Kaip išgyventi pirmas savaites po gimdymo?

  • Pabandykite nusnūsti dienos metu, kol kūdikis miega.
  • Neapsikraukite buities darbais. Svarbiausia šiuo metu – jūs ir vaikas.
  • Jei turite partnerį, paprašykite jo išmaudyti mažylį arba pakeisti jam sauskelnes. Tai suteiks jums minutę atokvėpio ir leis vaikui pažinti abu tėvus.
  • Neatsisakykite draugų ir artimųjų pagalbos, nebijokite jos prašyti. Dauguma žmonių yra geranoriški ir mielai sutiks pagelbėti.
  • Nepamirškite atsipalaiduoti. Naudokite atsipalaidavimo technikas. Medituokite kaskart susijaudinusi ar pajutusi nuovargį.
  • Atlikite darbus patogioje jums padėtyje – tai padės sutaupyti energijos. Keiskite sauskelnes, lankstykite skalbinius sėdėdama. Maitinate krūtimi? Pabandykite atlikti tai gulimojoje padėtyje. Tai patiks ne tik jums, bet ir kūdikiui.
  • Neturite nei laiko, nei jėgų gaminti? Jokios prievartos. Rinkitės paprastai paruošiamą, sveiką maistą. Salotos su liesa, ant grotelių kepta mėsa, vištiena, viso grūdo duona. Užkandžiams puikiai tiks švieži vaisiai ir jogurtas.
  • Draugams užėjus į svečius, nebijokite paprašyti jų nueiti į parduotuvę ar iškabinti skalbinius. Žmonės mėgsta jaustis naudingi.
  • Skirkite laiko sau. Kiekvieną dieną. Bent 20 minučių. Pavartykite mėgstamą žurnalą, nueikite pasivaikščioti, pažiūrėkite serialą, paplepėkite su drauge.
  • Nepamirškite pasirūpinti savimi. Jei to nedarysite – neturėsite jėgų rūpintis kitais – ir savo vaiku.

Jūsų kūnas po gimdymo

Kraujavimas iš makšties – įprastas dalykas po gimdymo. Dažniausiai jis trunka 4–6 savaites. Praėjus kelioms dienoms po gimdymo, išskyrų spalva tampa rausvai ruda. Jei kraujavimas yra ryškus, raudonas, sunkus, su krešuliais ir nemaloniu kvapu – kreipkitės į gydytoją.

Po gimdymo taip pat gali pasireikšti vidurių užkietėjimas. Šią problemą padės išspręsti daržovių salotos, švieži ir džiovinti vaisiai, pupelės. Gerkite daugiau vandens (ne kavos ar arbatos) ir daugiau vaikščiokite.

Jei makštis ar tarpvietė buvo siūta, pirmos savaitės gali būti skausmingos. Šaldykite skaudamas vietas. Galite išgerti priešuždegiminių, skausmą malšinančių vaistų. Jei skausmas paūmėja – kreipkitės į gydytoją.

Praėjus šešioms savaitėms po gimdymo, pasitikrinkite sveikatą. Įsitikinkite, kad organizmo būklė gera ir grįžtate į pradinę formą.

Lytiniai santykiai po gimdymo

Kraujavimui pasibaigus (po 4–6 savaičių) galite vėl pradėti lytinius santykius. Kai kurios moterys galbūt norės mylėtis anksčiau, bet labiau nei įmanomas variantas – viskas, ką norėsite daryti lovoje, – tai tiesiog išsimiegoti.

Išgyvenate dėl kūno formų? Nesijaudinkite: jau po kelių mėnesių tiek jūsų kūnas, tiek lytinis gyvenimas pradės atsigauti.

Keletas patarimų, padėsiančių jums ir jūsų partneriui išgyventi šį nelengvą laikotarpį:

  • kalbėkitės su partneriu apie tai, kaip jaučiatės;
  • skirkite laiko tik jums dviem;
  • neturėkite didelių lūkesčių pirmam lytiniam aktui po didelės pertraukos;
  • jei jaučiatės blogai arba jums skauda, neskubėkite ir atidėkite seksą, pavyzdžiui, kitai savaitei;
  • atminkite, kad seksas nėra vienintelis kelias glaudžiam tarpusavio ryšiui palaikyti;
  • jei žindote kūdikį ir bijote, kad sekso metu dalis pieno ištekės (nors daugumai porų tai nėra problema), prieš tai pamaitinkite mažylį. Jei neturite galimybės to padaryti, prieš seksą nusitraukite šiek tiek pieno.

Kontracepcija po gimdymo

Kuo anksčiau pasirūpinsite tinkama kontracepcija – tuo geriau. Tikimybė pastoti pakartotinai yra visada – net tada, kai vis dar žindote kūdikį. Kai kuri kontracepcija gali paveikti motinos pieną, todėl netinkama, jei maitinate krūtimi. Kreipkitės į gydytoją, kad parinktų jums tinkamiausią kontracepciją.

Emocinė sveikata po gimdymo

Emocinė gerovė yra ne mažiau svarbi nei fizinė sveikata, todėl ja rūpintis būtina. Mažylis jaučia jūsų vidinę būseną kur kas labiau, nei galite įsivaizduoti. Be to, jūsų mintys ir psichologinė gerovė persiduoda ir jam.

Vaiko gimimas yra viena labiausiai gyvenimą keičiančių patirčių. Po gimdymo moterys jaučia itin stiprius, iki tol nepatirtus išgyvenimus: džiaugsmą, pasiekimą, palengvėjimą, stiprybę. Nemaža dalis moterų išgyvena ir melancholiją ar pogimdyvinę depresiją.

Svarbu

Kai kurios moterys teigia, kad gimdymo ir vaiko priežiūros patirtis nepateisino jų lūkesčių, kad jos tikėjosi kažko kito. Be to, ne visoms pavyksta iškart pajusti ryšį ir artumą su vaiku. Kai kurioms tiesiog reikia daugiau laiko, kad priprastų prie mamos vaidmens, kad pasijustų gerai ir komfortiškai.

Neverta tikėtis, kad pirmi metai po gimdymo bus lengvi. Tai sunkus darbas, reikalaujantis daug dėmesio ir energijos. Bemiegės naktys, kupinos kūdikio verksmo, nevilties akimirkos ir visiškas pasimetimas... Padėtis gali atrodyti dar prastesnė, jei vaikas yra neramus ar atsiranda žindymo sunkumų.

Tiesa, sunku ir tuo atveju, jei nesulaukiate palaikymo iš partnerio ar šeimos narių. Šiuo laikotarpiu abipusis rūpestis – itin svarbus.

Svarbu

Nemažai daliai moterų pasireiškia depresijos ir nerimo simptomai. Tai ypač aktualu vėlyvose nėštumo stadijose, taip pat postnataliniu laikotarpiu (po gimdymo). Jūsų gydytojas, akušeris ar slaugytoja gali įvertinti, ar jums prireiks papildomos pagalbos.

Ar pajėgsite susitvarkyti savarankiškai, galite įvertinti ir pati. Svarbu stebėti nuotaikas ir objektyviai matyti savo galimybes. Jei jaučiate liūdesį, apatiją, susirūpinimą ar nerimą ilgesnį laiką ir tai turi įtakos jūsų gyvenimui – laikas kreiptis pagalbos ir palaikymo.

Jaučiate nuovargį? Skirkite laiko sau! Paprašykite partnerio, draugės ar giminių, kad kurį laiką pasirūpintų kūdikiu. Pasidarykite „persikrovimo“ pertrauką – tai padės nusiraminti ir atgauti jėgas. Pašalinti stresą gali padėti net trumpas pasivaikščiojimas aplink namus.

Miegas po gimdymo

Miegas turi didžiulę taką mūsų gyvenimui. Kad jaustųsi pailsėjęs, suaugęs žmogus vidutiniškai turi miegoti 7–8 valandas per parą (miego norma – individuali, svyruoja tarp 5 ir 10 valandų). Deja, pirmais mėnesiais po gimdymo apie miego kokybę teks pamiršti, tačiau kūdikiui pripratus prie naujo ritmo situacija pasikeis.

Patarimai tėvams, kaip kompensuoti miego trūkumą

  • Jei nepavyksta išsimiegoti per savaitę, kompensuokite miego trūkumą savaitgalį.
  • Nepavyksta pamiegoti dienos metu? Tiesiog atsigulkite. Net tiesiog gulint organizmas atsipalaiduos ir kiek pailsės.
  • Venkite kofeino ir kitų stimuliantų. Jų teigiamas poveikis – trumpalaikis. Ilgalaikėje perspektyvoje nukenčia miego kokybė ir gyvenimo ritmas.
  • Pasidalykite darbus su partneriu, šeimos nariu ar draugu. Susikurkite „pamainas“ ir laikykitės grafiko. Tiesa, jei žindote kūdikį, šis metodas gali netikti. Tokiu atveju tiesiog ilsėkitės tada, kai ilsisi jis.

Susiję straipsniai

Gimdos abrazija: kodėl ir kaip ji atliekama?

Gimdos abrazija dažniausiai yra siejama su persileidimu arba abortu, tačiau iš tikrųjų procedūra dažniausiai atliekama visai kitais tikslais.

Gimdos kaklelio uždegimas

Nustatyta, kad gimdos kaklelio uždegimu bent kartą gyvenime yra sirgusios maždaug pusė moterų.

Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas

Prolaktino kiekio padidėjimas gali lemti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.