Natūralūs eteriniai aliejai: kaip išsirinkti ir naudoti?

Ramunėlių eterinio aliejaus buteliukas ir ramunėlių žiedai kazmulka | Shutterstock.com

Natūralūs eteriniai aliejai gali padėti apsisaugoti nuo peršalimo, viršutinių kvėpavimo takų ir kitų ligų bei gripo arba palengvinti simptomus susirgus.

Kas yra eteriniai aliejai?

Eteriniai aliejai yra iš augalų išgauti, stipriai koncentruoti, lakūs skysčiai, kurie plačiai naudojami grožio puoselėjimui, aromaterapijai, sveikatos stiprinimui ir gydymui.

Patys populiariausi eteriniai aliejai, pavyzdžiui, levandų, pipirmėčių, arbatmedžio, eukaliptų ir kt., yra gaminami distiliuojant vandens garais. Citrusinių vaisių eteriniai aliejai yra spaudžiami panašiai kaip alyvuogių aliejus. Trapių gėlių eteriniai aliejai yra išgaunami naudojant įvairius tirpiklius.

Kaip išsirinkti kokybišką eterinį aliejų?

Norėdami, kad eterinis aliejūs būtų tikrai kokybiškas ir turėtų pageidaujamą poveikį sveikatai labai gerai apžiūrėkite jo buteliuką. Kokybiški, tikri eteriniai aliejai yra supilstyti į mažyčius, dažniausiai ~5 ml talpos, tamsaus stiklo buteliukus, turinčius lašintuvą.

Eterinių aliejų etiketėje būtinai turi būti nurodyta, kad tai eterinis aliejus, parašytas augalo iš kurio jis pagamintas botaninis pavadinimas lotyniškai ir lietuviškai, nurodytas augalo chemotipas (pavyzdžiui, kvapusis rozmarinas turi tris chemotipus: kamparo, cineolo ir verbenono), kilmės šalis, informacija apie gamintoją. Dažnai surašomos laikymo ir naudojimo taisyklės, įspėjimai (pavyzdžiui, eukaliptų eterinis aliejus nerekomenduojamas aukštą kraujo spaudimą turintiems žmonėms).

Kokie eteriniai aliejai saugo nuo peršalimo ligų?

Daugumos eterinių aliejų naudojimas yra paremtas ilgamete praktika ir liaudies medicinos tradicijomis. Patikimų ir išsamių mokslinių tyrimų, įrodančių (ar paneigiančių) eterinių aliejų naudą, atlikta nedaug.

Tradiciškai apsisaugojimui peršalimo, viršutinių kvėpavimo takų ligų ir gripo profilaktikai bei gydymui yra naudojami šie eteriniai aliejai:

 • Arbatmedžio;
 • Eukaliptų;
 • Citrinų;
 • Bergamočių;
 • Cinamono;
 • Čiobrelių;
 • Rozmarinų;
 • Pipirmėčių;
 • Raudonėlių;
 • Ramunėlių;
 • Šaltalankių ir kt.

Kaip naudoti eterinius aliejus vaikams?

Natūralūs eteriniai aliejai yra labai stipriai koncentruoti, todėl juos naudoti reikėtų saikingai ir atsargiai. Reikėtų žinoti pagrindines eterinių aliejų naudojimo saugumo taisykles:

 • Eterinių aliejų nerekomenduojama naudoti kūdikiams iki 3 mėnesių.
 • Vyresniems nei 3 mėnesių kūdikiams eterinius aliejus rekomenduojama naudoti tik patalpų oro švarinimui ir aromatizavimui.
 • Vaikui augant, po truputį, stipriai atskiedžiant aliejus galima pradėti naudoti įtrynimams, masažams, vonioms ir kt. Dėl eterinių aliejų naudojimo vaikui vertėtų pasitarti su gydytoju.
 • Eterinius aliejus prieš naudojimą ant odos reikėtų atskiesti baziniame augaliniame aliejuje, pavyzdžiui, alyvuogių, kokosų, migdolų, arganų ir kt., sumaišyti su kremu, losjonu arba tik kelis aliejaus lašelius įlašinti į vonią.
 • Kuo vaikas mažesnis, tuo mažesnė eterinio aliejaus kocentracija turėtų būti mišinyje. Pavyzdžiui, 3-24 mėnesių amžiaus vaikams rekomenduojama eterinio aliejaus koncentracija yra vos 0,25-0,5%.
 • Net ir atskiestą eterinį aliejų prieš naudojimą rekomenduojama išbandyti nedideliame odos plotelyje ir įsitikinti, kad jis nesukelia alerginių ar kitų nemalonių rekacijų, nedirgina odos, neerzina.

Laikantis saugumo taisyklių eteriniai aliejai gali būti labai naudinga ir daugeliui vaikų maloni sveikatinimo priemonė, tačiau dėl gydymosi jais rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Eteriniai aliejai gali būti naudojami:

 • Vonioms. Kelis lašelius aliejaus galima įlašinti į šiltą vonią ir joje pagulėti 10 min. Vonia su eteriniais aliejais nerekomenduojama, jeigu ant odos yra pažeidimų - bėrimų, įsdrėskimų ir pan.
 • Masažams. Eterinį aliejų reikėtų iš pradžių atskiesti baziniame augaliniame aliejuje (alyvuogių, kokosų, migdolų, arganų ir kt.), sumaišyti su kremu, losjonu ir tik tuomet naudoti masažui.
 • Įtrinimams. Eterinį aliejų rekomenduojama atskieti, o tuomet patrinti pėdutes. Galima patrinti ir krūtinę, tačiau aliejų reikėtų gerokai atskiesti ir įsitikinti, kad jis nesukelia nepageidaujamų reakcijų, neerzina).
 • Gerklės sklalavimui. Absoliučią daugumą eterinių aliejų galima naudoti tik išoriškai, tačiau kai kuriuos aliejus, pavyzdžiui, arbatmedžio, gvazdikėlių ir kt., galima naudoti gerklės ir burnos ertmės skalavimui - lašiuką aliejaus reikėtų įlašinti į stiklinę drungno vandens, paskalauti ir išspjauti.
 • Namų oro valymui ir aromaterapijai. Bene populiariausias, visiems tinkamiausias ir saugiausias eterinių aliejų naudojimo būdas yra namų oro valymas ir aromaterapija. Aliejaus galima užlašinti ant medžiagos skiautelių ir jas palikti įvairiose namų vietose arba naudoti specialias aromaterapines lempas, eterinių aliejų garintuvus.

Ar galima eterinius aliejus naudoti inhaliacijoms?

Liaudies medicinoje eteriniai aliejai yra naudojami inhaliacijoms, t.y. kvėpuojama šiltais vandens, į kurį įlašinta eterinių aliejų, garais.

Vis tik dauguma gydytojų nerekomenduoja nei atlikti inhaliacijas su eteriniais aliejais, nei jais tepti, pavyzdžiui, nosies landas ar po nosimi . Eteriniai aliejai gali nudeginti itin jautrią vaikų nosies ir kvėpavimo takų gleivinę.

Plačiau apie saugų inhaliavimą vaikams skaitykite:

Eterinių aliejų naudojimas nėštumo ir žindymo metu

Kai kurių eterinių aliejų negalima naudoti nėštumo ir žindymo metu, nes jie gali sukelti priešlaikinius gimdos susitraukimus, turėti neigiamos įtakos laktacijai arba jų poveikis nėščiosioms ir žindyvėms nėra žinomas.

Daugiau apie tai skaitykite:

Susiję straipsniai

Džiovintų vaisių ir riešutų mišiniai imunitetui (Amosovo pasta)

Amosovo pasta yra džiovintų vaisių ir riešutų mišinys, skirtas sustiprinti imunitetą, pagerinti sveikatą, padėti greičiau pasveikti.

Dažniausiai pasitaikančios lytiškai plintančios ligos (LPL)

Prie lytiškai plintančių ligų įtrauktos ne tik klasikinės ligos, kaip, pavyzdžiui, sifilis ir gonorėja, bet ir santykinai neseniai atsiradusios LPL.

Kaip ypač užimtai mamai efektyviai kovoti su stresu?

Vien buvimas mama savaime jau yra įtempta ir daug fizinių bei dvasinių jėgų reikalaujanti veikla, o kur dar buitis, ėjimas į darbą, bendravimas ir kt.