Natūralus gimdymas ir cezario pjūvio operacija: manote, vienas iš šių būdų – geresnis? (2)

Moteris laiko savo kūdikio echoskopijos nuotrauką fizkes | Shutterstock.com

Aktualios diskusijos apie cezario pjūvio operaciją – mūsų forume:

Vos išgirdus žodį „cezaris“ dauguma būsimų gimdyvių suklūsta: juk moteris negali rinktis gimdymo būdo.

Cezario pjūvis – ne bet koks gimdymo būdas. Tai chirurginė intervencija į moters organizmą, kuri vienoms moterims kelia siaubą, nes jos nori gimdyti tik natūraliai, bet štai kitoms, atrodo, lengvesnio gimdymo alternatyva ir, jei galėtų, sugalvotų ir priežasčių, ir paprašytų.

Tad kokie tie skirtumai? Kokios grėsmės ir galimybės?

Daugiau apie cezario pjūvį skaitykite:

„Geresnis gimdymo būdas“: per drąsu?

Įdomu, kiek moterų rinktųsi cezario pjūvio operaciją, jei galėtų?

Ar galima sakyti, kad vienas būdas geresnis už kitą? Pasitelkime statistiką ir pabandykime išsiaiškinti pagrindinius momentus.

Lietuvoje moterys dažniausiai gimdo natūraliai. Cezario pjūvis atliekamas mažiau kaip trečdaliui (apie 30 proc.) gimdančių moterų. Ir nenuostabu: mūsų šalyje gimdymo būdo rinktis negalima. Cezario pjūvio operacija skiriama tik tuo atveju, jei pasireiškia ir galima natūralaus gimdymo komplikacijų rizika.

Kokios galimos komplikacijos?

Kokios galimos komplikacijos abiem atvejais? Gimdyti natūraliai yra įprasta, ir nė vienu atveju „privalumų“, ko gero, ieškoti neverta, tačiau šie gimdymo būdai tikrai nėra tapatūs.

Komplikacijos gimdant natūraliu būdu:

 • lytinių organų, tiesiosios žarnos, išangės, šlaplės įplėšimai;
 • kraujavimas;
 • infekcijos;
 • hematomos;
 • šlapimo takų ir (arba) tiesiosios žarnos traumos;
 • trombozė (dažniausiai kojų ir dubens srityje);
 • vaisiaus vandenų patekimas į moters kraujotaką;
 • kartais gimdant natūraliai tenka panaudoti specialias žnyples arba vakuumą, o tai gali turėti įtakos kūdikiui;
 • moterys neretai skundžiasi, kad po natūralaus gimdymo išplatėjo makštis, o dėl to gali kiek nukentėti sekso kokybė.

Komplikacijų gali patirti ne tik mama, bet ir kūdikis. Kai kurios jų gana lengvos: galimas netyčinis vaikelio odelės nubrozdinimas, kūdikio išgąstis, jam nemalonios emocijos. Kitos pakankamai rimtos: naujagimio kaukolės arba raktikaulių lūžiai, smegenų pažeidimai. Taip pat galimas nervų sužeidimas peties srityje arba vaisiaus vandenų įkvėpimas gimimo metu. 

Gimdymas – ne pati maloniausia patirtis, tačiau ji neišvengiama, pasirinkus biologinę motinystę

Natūralus gimdymas iš tiesų nėra labai maloni patirtis: tai labai skausmingas procesas, galintis trukti nuo kelių iki keliolikos valandų (o kartais – ir ilgiau). Jo metu kūdikis gali pradėti dusti, jam aplink kaklą gali būti apsisukti virkštelė. Galimas ir cerebrinis paralyžius.

Net jei fiziškai toks gimdymas sėkmingas, gimdymo metu tiek mama, tiek kūdikis gali patirti didelę emocinę traumą, o po jos atsigauti reikia nemažai laiko, kai kuriais atvejais – ir specialistų pagalbos.

Komplikacijos nusprendus daryti cezario pjūvio operaciją:

 • kraujavimas arba kraujo krešėjimo sutrikimai;
 • gimdos pašalinimas, visiškas vaisingumo dingimas arba jo sumažėjimas;
 • žarnų, šlapimtakio, šlapimo pūslių pažeidimas;
 • komplikacijos, susijusios su anestezija;
 • infekcijos (pilvo arba šlapimo takų);
 • tromboembolija;
 • mažakraujystė;
 • gimdos uždegimas;
 • pilvo sąaugos;
 • mamos neretai skundžiasi, kad randas gyja ilgai (apie pusę metų), ir dėl to jos negali sportuoti.

Mažesnės komplikacijos, taikant cezario pjūvio operaciją?

Nors neoficialios moterų apklausos ir medicininės apžvalgos rodo, kad teoriškai cezario pjūvio operacija, palyginti su natūraliu gimdymu, gali turėti mažiau komplikacijų, daugelis gydytojų laikosi kitokios nuomonės. Jų teigimu, nepaisant įvairių moterų baimių, natūralus gimdymas yra daug saugesnis nei vadinamasis cezaris.

Įdomu tai, kad Skandinavijos šalys, įskaitant ir Olandiją bei Islandiją, jau kurį laiką rodo vienus geriausių perinatalinių rodiklių Europoje. Šiose šalyse cezario pjūvio operacijų skaičius yra itin mažas.

Ne pasirinkimas „iš noro“, bet atsižvelgiant į sveikatą

Abu gimdymo būdai iš tiesų turi ir privalumų, ir trūkumų. Kiekvienas atvejis – absoliučiai skirtingas, kaip ir skirtingas poreikis: viskas priklauso nuo mamos sveikatos, būklės, situacijos, indikacijų, ir būdas parenkamas atsižvelgiant į bendruosius rodiklius bei kūdikio sveikatą.

Visada svarbiausia – sveikata, o ne teoriniai rodikliai. Turi būti užtikrintas maksimalus saugumas gimdymo metu, kad vaikelis ateitų į pasaulį kuo lengviau, o mama kuo greičiau atsigautų po gimdymo.

Gydytojo pareiga ir atsakomybė – užtikrinti, kad kiekvienai gimdyvei būtų parinktas būtent jai tinkamas gimdymo būdas. Tai ne mūsų, moterų, norai ir pasirinkimai, tai – fiziologija.

Daugiau straipsnių apie cezario pjūvį:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  IngriduxIngridux prieš 6 mėn.

  Klausimas, ar visos su natūraliu gimdymu susijusios komplikacijos pažymimos mediciniuose dokumentuose? Kaip gali būti, kad moteris sako, kad CPO jaučiasi geriau nei po NG, o medikas tvirtina priešingai? Pasaualinė ginekologų asociacija sktina gerbti moters pasirinkimą, dėja, kad lietuvių medikų etikos suvokimas yra kitos...
  FIGO - pasauline ginekologų asociacija skatina gerbti moters autonomiją ir teisę rinktis gimdymo būdą. "FIGO Ethics and Professionalism Guideline: Decision Making about Vaginal and Caesarean Delivery" (https://www.figo.org/decision-making-about-vaginal-and-caesarean-delivery). Nors moters noras rinktis cezario pjūvio operciją nėra pripažįstamas kaip indikacija ir jei nėra medicinio pagrįstumo negali būti rekomenduotinas, tačiau bet kuriuo atveju, jeigu po medicininės konsultacijos moteris prašo mediciniškai nepagįsto gimdymo būdo jos noras turi būti tenkintinas. CP vertinama kaip alternatyva NG ir moters galimybė apsispręsti ir rinktis alternatyvą pripažėstama kaip savaime suprantama. Šiose etikos gairėse įvirtintos tinkamo konsutavimo del pasirenkamo CP etikos gairės. Siūlau susipažinti.

 2. Pipirelis
  Pipirelis prieš 6 mėn.

  IngriduxIngridux parašė:
  Klausimas, ar visos su natūraliu gimdymu susijusios komplikacijos pažymimos mediciniuose dokumentuose? Kaip gali būti, kad moteris sako, kad CPO jaučiasi geriau nei…

  Ar cikrai cikrai.