Naujagimio žindymas: nuo 1-osios paros iki 2-iejų savaičių (394)

Kūdikio žindymas pirmomis dienomis HTeam | Shutterstock.com

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.

Nors, atrodytų, žindymas yra natūralus procesas ir ruoštis jam nereikia, žinios, ko tikėtis pirmosiomis dienomis, padeda tinkamai nusiteikti iššūkiams, teisingai vertinti kūdikio ir savo kūno siunčiamus signalus ir taip užtikrinti sėkmingą tolimesnį žindymą.

Pirmosios žindymo paros – maratonas

Nuo ko pradėti žindymą?

Vos gimusį naujagimį rekomenduojama nedelsiant nuogą guldyti ant apnuogintos mamos krūtinės. Oda-prie-odos kontaktas suteiks jam saugumo jausmą, sureguliuos kūno temperatūrą, paskatins pradėti žįsti.

Šis kontaktas naudingas ir mamai – stimuliuojamas gimdos susitraukimas, placentos išstūmimas, o taip pat ir pieno gamyba.

Svarbu, kad naujagimis būtų pažindytas per pirmąsias 2 valandas, o geriausia per pirmąją, taip vadinamą „auksinę“, valandą, nuo gimimo.

Kaip dažnai žindyti pirmosiomis dienomis

Nepriklausomai nuo paros laiko, pirmas dvi paras žindyti reiktų taip dažnai, kaip reikalauja kūdikis, bet ne mažiau kaip 8-10 kartų per parą (t.y. ne rečiau, kaip kas apytiksliai 3 valandas).

Paprastai, naujagimis žinda bent 10 minučių, o pasisotinęs pats paleidžia krūtį (žindymą reiktų tęsti tiek laiko, kiek nori kūdikis)

Praėjus pirmosioms, intensyviausio žindymo paroms bus truputį lengviau. Kūdikis ims žįsti ilgiau, tačiau kiek rečiau.

Leiskite vaikeliui miegoti, tačiau dieną jį pažadinkite (jeigu anksčiau neatsikels pats) kas 3, naktį - kas 4 valandas. Žindykite dar neperalkusį kūdikį, vos pastebėjusi pirmuosius alkio ženklus.

Kiek pieno pasigamina pirmosiomis dienomis?

Klaidinga manyti, kad pagimdžius ima tekėti pieno upės: iki kol pieno pradeda gamintis palyginti daug, yra pereinami keli etapai: priešpienio, pereinamojo pieno ir tikrojo (brandaus) pieno.

Be to, gaminamo pieno apimtis taip pat kinta: pradžioje kūdikis vieno maitinimo metu suvalgo vos arbatinį šaukštelį priešpienio.

Naujagimio skrandžio dydis

Vėliau naujagimio skrandžio tūris vis didėja ir jis suvalgo vis daugiau. Atitinkamai, ir pieno pasigamina daugiau.

 • Priešpienis (1-2 dienos), Pirmosiomis dienomis kūdikio maistas yra priešpienis, kuris paprastai pradeda gamintis dar nėštumo metu. Priešpienio pirmą parą pasigamina labai mažai (vos 1-2 arbatiniai šaukšteliai kiekvieno maitinimo metu), tačiau tai yra pakankamas maisto kiekis naujagimiui, turinčiam vos vyšnios dydžio skranduką. Mažas skrandžio dydis yra viena priežasčių, kodėl naujagimį reikia žindyti taip dažnai.
 • Pereinamasis pienas (3-14 diena po gimdymo). Šiomis dienomis priešpienį ima keisti pereinamasis pienas (priešpienio ir brandaus pieno mišinys), kinta jo spalva iš gelsvos į vis baltesnę. Pieno gaminasi vis daugiau: kūdikio skrandukas trečią gyvenimo parą jau yra maždaug graikiško riešuto dydžio ir vienu metu kūdikis suvalgo apie 25 ml pieno vieno maitinimo metu. Šis kiekis ir toliau nuosekliai didės.
 • Brandusis pienas (nuo 10-14 dienos po gimdymo). Praėjus 10-14 dienų nuo naujagimio gimimo, pereinamąjį pieną pakeis brandusis pienas. Dabar jis šviesesnis, baltas ar net melsvas. Svarbu paminėti, kad žindant pieno sudėtis kinta: kūdikį vos priglaudus prie krūties teka skystas, liesesnis pienas, skirtas numalšinti troškulį, jį palaipsniui keičia riebesnis, sotesnis pienas. Svarbu, kad kūdikis žįstų vieną krūtį ilgėliau ir ne tik „atsigertų“, o gautų ir riebesnio pieno. Jei kūdikis žinda labai trumpai ir dažnai, duokite tą pačią krūtį kelis maitinimus iš eilės, krūtis keisdama ne dažniau kaip kas 3-4 valandas.

Kaip skatinti pieno gamybą

Pienas nesigamina savaime: jo gamybą žįsdamas „užsako“ kūdikis. Tad pirmoji para – labai svarbus laikas, kuomet dažnai maitinamas kūdikis stimuliuoja krūtis ir taip paskatina pieno gamybą.

Žindant svarbu pakaitomis duoti abi krūtis. Jeigu pastebite, kad viena krūtis gamina daugiau pieno nei antroji, du maitinimus galite pradėti iš tos krūties, kurioje pieno yra mažiau: taip paskatinsite tą krūtį gaminti daugiau pieno.

Ar naujagimiui trūksta pieno?

Labai dažnai pasitaikanti klaida – duoti mišinuko nepagrįstai įtarus, kad kūdikiui trūksta pieno. Dvi dažniausios šių įtarimų priežastys yra šios:

 • Naujagimio svoris. Pirmosiomis dienomis žindomi naujagimiai netenka apie 7-10% gimimo metu buvusio svorio – tai yra visiškai normalu ir tai nėra ženklas, kad jam trūksta pieno. Naujagimio svoris turėtų atsistatyti per 10-14 dienų nuo gimimo.
 • Augimo šuoliai. Apytiksliai antros savaitės pabaigoje galite tikėtis pirmojo augimo šuolio, kurio metu mažylio apetitas išauga. Neskubėkite duoti pieno mišinio, o duokite žįsti taip dažnai, kaip reikalauja mažasis: pieno gamyba netruks susireguliuoti ir pieno bus tiek, kiek reikia.

Kaip ištverti žindymo maratoną?

Dažnas žindymas vargina, tad tam reikėtų nusiteikti iš anksto, nepasiduoti stresui ir nuovargio sukeltoms negatyvioms mintims.

Paprašykite, kad vyras ar kiti pagalbininkai pasirūpintų kūdikio sauskelnių keitimu ir jo apiplovimu.

Nepamirškite pavalgyti, atsigerti, išnaudokite visas galimybes pasnausti dienos metu, nes dėl dažno kėlimosi naktimis miego tikrai truks.
 

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Mamyte2304 prieš 5 mėn.

  Amadra parašė:
  Del tustinimosi, tai jei mekonijus pilnai pasisalino ir jau tustinosi garstyciu spalva, tuomet uzkietejimas neturetu gresti. Mp praktiskai visas susivirskina ir kud…

  Dėl tuštinimosi, tai paskutini karta kai tuštinosi buvo ir mekonijus ir tokios žalesnės išmatos. Ir su tuo dingo tuštinimasis. Dabar tik šlapinasi ir dujas leidžia. Bet pažiūrėjau šiandien užpakaliuka tai tokiu geltonu išmatu prie užpakaliuko, bet vos vos .. Tai nesuprantu. Kas čia yra.. Dėl maitinimo labai dėkoju jums už pasidalinima, manau tikrai pravers man mokinantis😇

 2. Ziogopieva prieš 5 mėn.

  Mamyte2304 parašė:
  Dėl tuštinimosi, tai paskutini karta kai tuštinosi buvo ir mekonijus ir tokios žalesnės išmatos. Ir su tuo dingo tuštinimasis. Dabar tik šlapinasi ir dujas leidžia.…

  Pasijunkite i Facebook grupe zindykime kartu, ten daug informacijos ir mamu pasidalijimu

 3. User has not uploaded an avatar
  Beladela prieš 1 mėn.

  Eina ketvirta para. Atsiranda pienas. Krūtys kietos. Sunkios. Šiltos. Po maitinimų šaldau. Bet mažai padeda. Kaip sau padėti?
  Plius vienoje pažastyje turiu taip vadinamą papildomą krūtelę - liaukinį audinį, kuris dabar irgi sutinęs - didelis guzas. Ką su tuo galima padaryti?

 4. Amadra
  Amadra prieš 1 mėn.

  Beladela parašė:
  Eina ketvirta para. Atsiranda pienas. Krūtys kietos. Sunkios. Šiltos. Po maitinimų šaldau. Bet mažai padeda. Kaip sau padėti?

  Maitinkite pagal kudikio poreiki, bet jokiu budu ne pagal valandas, pades isvengti pieno sastovio ir normalizuoti laktacija. Tieaa, tas gali uztrukti. O pilna, pritvinkusi krutine pradzioje normalu. Tik jei atsirado guzu, skauda, ir jei nepadeda sildymas, masazai, nebijokit pasikonsultuoti su gydytoju. Gal del jusu papildomos liaukos reikia ir papildomos prieziuros.

 5. rgnz09 prieš 1 mėn.

  Beladela parašė:
  Eina ketvirta para. Atsiranda pienas. Krūtys kietos. Sunkios. Šiltos. Po maitinimų šaldau. Bet mažai padeda. Kaip sau padėti?

  Man realiai pagelbejo:
  - karstas dusas su lengvi masazu, ty srove kreipiant nuo guzelio link spenelio:
  - specifikos apie pazasties liauka nezinau, taciau pas mane buvo labai daug p liauku krutu isoreje/prie pazastu - nuo sastovio gelbejo zindant "is po pazasties", pasidejus kudiki sonu, ant maitinimo pagalves(nuo tu klasikiniu keliu pozu neisvalgydavo ir likdavo sastoviai)