Naujagimio žindymas: nuo 1-osios paros iki 2-iejų savaičių (78)

Kūdikio žindymas pirmomis dienomis HTeam | Shutterstock.com

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.

Nors, atrodytų, žindymas yra natūralus procesas ir ruoštis jam nereikia, žinios, ko tikėtis pirmosiomis dienomis, padeda tinkamai nusiteikti iššūkiams, teisingai vertinti kūdikio ir savo kūno siunčiamus signalus ir taip užtikrinti sėkmingą tolimesnį žindymą.

Pirmosios žindymo paros – maratonas

Nuo ko pradėti žindymą?

Vos gimusį naujagimį rekomenduojama nedelsiant nuogą guldyti ant apnuogintos mamos krūtinės. Oda-prie-odos kontaktas suteiks jam saugumo jausmą, sureguliuos kūno temperatūrą, paskatins pradėti žįsti.

Šis kontaktas naudingas ir mamai – stimuliuojamas gimdos susitraukimas, placentos išstūmimas, o taip pat ir pieno gamyba.

Svarbu, kad naujagimis būtų pažindytas per pirmąsias 2 valandas, o geriausia per pirmąją, taip vadinamą „auksinę“, valandą, nuo gimimo.

Kaip dažnai žindyti pirmosiomis dienomis

Nepriklausomai nuo paros laiko, pirmas dvi paras žindyti reiktų taip dažnai, kaip reikalauja kūdikis, bet ne mažiau kaip 8-10 kartų per parą (t.y. ne rečiau, kaip kas apytiksliai 3 valandas).

Paprastai, naujagimis žinda bent 10 minučių, o pasisotinęs pats paleidžia krūtį (žindymą reiktų tęsti tiek laiko, kiek nori kūdikis)

Praėjus pirmosioms, intensyviausio žindymo paroms bus truputį lengviau. Kūdikis ims žįsti ilgiau, tačiau kiek rečiau.

Leiskite vaikeliui miegoti, tačiau dieną jį pažadinkite (jeigu anksčiau neatsikels pats) kas 3, naktį - kas 4 valandas. Žindykite dar neperalkusį kūdikį, vos pastebėjusi pirmuosius alkio ženklus.

Kiek pieno pasigamina pirmosiomis dienomis?

Klaidinga manyti, kad pagimdžius ima tekėti pieno upės: iki kol pieno pradeda gamintis palyginti daug, yra pereinami keli etapai: priešpienio, pereinamojo pieno ir tikrojo (brandaus) pieno.

Be to, gaminamo pieno apimtis taip pat kinta: pradžioje kūdikis vieno maitinimo metu suvalgo vos arbatinį šaukštelį priešpienio.

Naujagimio skrandžio dydis

Vėliau naujagimio skrandžio tūris vis didėja ir jis suvalgo vis daugiau. Atitinkamai, ir pieno pasigamina daugiau.

 • Priešpienis (1-2 dienos), Pirmosiomis dienomis kūdikio maistas yra priešpienis, kuris paprastai pradeda gamintis dar nėštumo metu. Priešpienio pirmą parą pasigamina labai mažai (vos 1-2 arbatiniai šaukšteliai kiekvieno maitinimo metu), tačiau tai yra pakankamas maisto kiekis naujagimiui, turinčiam vos vyšnios dydžio skranduką. Mažas skrandžio dydis yra viena priežasčių, kodėl naujagimį reikia žindyti taip dažnai.
 • Pereinamasis pienas (3-14 diena po gimdymo). Šiomis dienomis priešpienį ima keisti pereinamasis pienas (priešpienio ir brandaus pieno mišinys), kinta jo spalva iš gelsvos į vis baltesnę. Pieno gaminasi vis daugiau: kūdikio skrandukas trečią gyvenimo parą jau yra maždaug graikiško riešuto dydžio ir vienu metu kūdikis suvalgo apie 25 ml pieno vieno maitinimo metu. Šis kiekis ir toliau nuosekliai didės.
 • Brandusis pienas (nuo 10-14 dienos po gimdymo). Praėjus 10-14 dienų nuo naujagimio gimimo, pereinamąjį pieną pakeis brandusis pienas. Dabar jis šviesesnis, baltas ar net melsvas. Svarbu paminėti, kad žindant pieno sudėtis kinta: kūdikį vos priglaudus prie krūties teka skystas, liesesnis pienas, skirtas numalšinti troškulį, jį palaipsniui keičia riebesnis, sotesnis pienas. Svarbu, kad kūdikis žįstų vieną krūtį ilgėliau ir ne tik „atsigertų“, o gautų ir riebesnio pieno. Jei kūdikis žinda labai trumpai ir dažnai, duokite tą pačią krūtį kelis maitinimus iš eilės, krūtis keisdama ne dažniau kaip kas 3-4 valandas.

Kaip skatinti pieno gamybą

Pienas nesigamina savaime: jo gamybą žįsdamas „užsako“ kūdikis. Tad pirmoji para – labai svarbus laikas, kuomet dažnai maitinamas kūdikis stimuliuoja krūtis ir taip paskatina pieno gamybą.

Žindant svarbu pakaitomis duoti abi krūtis. Jeigu pastebite, kad viena krūtis gamina daugiau pieno nei antroji, du maitinimus galite pradėti iš tos krūties, kurioje pieno yra mažiau: taip paskatinsite tą krūtį gaminti daugiau pieno.

Ar naujagimiui trūksta pieno?

Labai dažnai pasitaikanti klaida – duoti mišinuko nepagrįstai įtarus, kad kūdikiui trūksta pieno. Dvi dažniausios šių įtarimų priežastys yra šios:

 • Naujagimio svoris. Pirmosiomis dienomis žindomi naujagimiai netenka apie 7-10% gimimo metu buvusio svorio – tai yra visiškai normalu ir tai nėra ženklas, kad jam trūksta pieno. Naujagimio svoris turėtų atsistatyti per 10-14 dienų nuo gimimo.
 • Augimo šuoliai. Apytiksliai antros savaitės pabaigoje galite tikėtis pirmojo augimo šuolio, kurio metu mažylio apetitas išauga. Neskubėkite duoti pieno mišinio, o duokite žįsti taip dažnai, kaip reikalauja mažasis: pieno gamyba netruks susireguliuoti ir pieno bus tiek, kiek reikia.

Kaip ištverti žindymo maratoną?

Dažnas žindymas vargina, tad tam reikėtų nusiteikti iš anksto, nepasiduoti stresui ir nuovargio sukeltoms negatyvioms mintims.

Paprašykite, kad vyras ar kiti pagalbininkai pasirūpintų kūdikio sauskelnių keitimu ir jo apiplovimu.

Nepamirškite pavalgyti, atsigerti, išnaudokite visas galimybes pasnausti dienos metu, nes dėl dažno kėlimosi naktimis miego tikrai truks.
 

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Lukutė27 prieš 2 sav.

  Sveikos. Mums jau 15 dienu, lyg jau ir mokam valgyti, bet mano mazyle kartais buna valgo valanda tada antra valanda taip neintensyviai valgo, o tada buna rekia, duodu kita tada krutine, ja isvalgo ir tada buna uzmiega. Lovelei paguldau iskart vel atsikelia... Pieno atrodo tikrai turiu, net baigus maitint paspaudžiu tai bega pienukas. Kodel taip vaikas sunkiai uzmiega? Gal to pieno per mazai ar gal neteneteisingai paduidu ir del to ilgai valgo.. Nezinau ar tai normalu, pergyvenu.

 2. lututee
  lututee prieš 2 sav.

  Lukutė27 parašė:
  Sveikos. Mums jau 15 dienu, lyg jau ir mokam valgyti, bet mano mazyle kartais buna valgo valanda tada antra valanda taip neintensyviai valgo, o tada buna rekia, duo…

  Neuzmiega-kad padedate ir atsikelia? Jei taip, tai maniskis ant maitinimo pagalvės arba ant manes.. Miegojo gal iki 3ar 4men.
  Jei neramu del svorio, nuomokites svarstykles.

 3. laukų vėjas
  laukų vėjas prieš 2 sav.

  Lukutė27 parašė:
  Sveikos. Mums jau 15 dienu, lyg jau ir mokam valgyti, bet mano mazyle kartais buna valgo valanda tada antra valanda taip neintensyviai valgo, o tada buna rekia, duo…

  Vaikas nori būti šalia jūsų, jam vienam nesaugu, dėl to ir nepaleidžia jūsų tiesiog prisineškit vandens, užkandžių į lovą ir gulinėkit, ilsėkitės, amžinai tai nesitęs

 4. MamaRossa
  MamaRossa prieš 1 sav.

  Lukutė27 parašė:
  Sveikos. Mums jau 15 dienu, lyg jau ir mokam valgyti, bet mano mazyle kartais buna valgo valanda tada antra valanda taip neintensyviai valgo, o tada buna rekia, duo…

  Gal reikėtų po pirmos krūties išvalgymo ilgiau panešioti, kad atsirūgtų pilnai? Prieš maitinimą pabandykite kelioms minutėms ant pilvo paguldyti ar švelniai ratukais pilvelį pamasažuoti, kojytes palankstyti prispaudžiant šlaunytes prie pilvuko, kad išsibezdėtų. Tokie mažutėliai, jei pieno gana, dažniausiai neramūs dėl "burbulų", tik klausimas kur - ar skrandyje ar žarnyne

 5. kamileslapta
  kamileslapta prieš 3 d.

  Jusc parašė:
  Tai džiaukitės jei nekietėja ir neskauda, pasisekė neieškokite problemos kur jos nėra ;) maitinkite toliau sėkmingai ir džiaukitės mažyliu ;)

  Būtent! Neprisikvieskit bėdų kurių neturit, džiaukitės kaip yra. P.s naudinga informacija apie žindymą , smagu, kad mūsų čia tiek daug