Naujagimio žindymas: nuo 1-osios paros iki 2-iejų savaičių (110)

Kūdikio žindymas pirmomis dienomis HTeam | Shutterstock.com

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.

Nors, atrodytų, žindymas yra natūralus procesas ir ruoštis jam nereikia, žinios, ko tikėtis pirmosiomis dienomis, padeda tinkamai nusiteikti iššūkiams, teisingai vertinti kūdikio ir savo kūno siunčiamus signalus ir taip užtikrinti sėkmingą tolimesnį žindymą.

Pirmosios žindymo paros – maratonas

Nuo ko pradėti žindymą?

Vos gimusį naujagimį rekomenduojama nedelsiant nuogą guldyti ant apnuogintos mamos krūtinės. Oda-prie-odos kontaktas suteiks jam saugumo jausmą, sureguliuos kūno temperatūrą, paskatins pradėti žįsti.

Šis kontaktas naudingas ir mamai – stimuliuojamas gimdos susitraukimas, placentos išstūmimas, o taip pat ir pieno gamyba.

Svarbu, kad naujagimis būtų pažindytas per pirmąsias 2 valandas, o geriausia per pirmąją, taip vadinamą „auksinę“, valandą, nuo gimimo.

Kaip dažnai žindyti pirmosiomis dienomis

Nepriklausomai nuo paros laiko, pirmas dvi paras žindyti reiktų taip dažnai, kaip reikalauja kūdikis, bet ne mažiau kaip 8-10 kartų per parą (t.y. ne rečiau, kaip kas apytiksliai 3 valandas).

Paprastai, naujagimis žinda bent 10 minučių, o pasisotinęs pats paleidžia krūtį (žindymą reiktų tęsti tiek laiko, kiek nori kūdikis)

Praėjus pirmosioms, intensyviausio žindymo paroms bus truputį lengviau. Kūdikis ims žįsti ilgiau, tačiau kiek rečiau.

Leiskite vaikeliui miegoti, tačiau dieną jį pažadinkite (jeigu anksčiau neatsikels pats) kas 3, naktį - kas 4 valandas. Žindykite dar neperalkusį kūdikį, vos pastebėjusi pirmuosius alkio ženklus.

Kiek pieno pasigamina pirmosiomis dienomis?

Klaidinga manyti, kad pagimdžius ima tekėti pieno upės: iki kol pieno pradeda gamintis palyginti daug, yra pereinami keli etapai: priešpienio, pereinamojo pieno ir tikrojo (brandaus) pieno.

Be to, gaminamo pieno apimtis taip pat kinta: pradžioje kūdikis vieno maitinimo metu suvalgo vos arbatinį šaukštelį priešpienio.

Naujagimio skrandžio dydis

Vėliau naujagimio skrandžio tūris vis didėja ir jis suvalgo vis daugiau. Atitinkamai, ir pieno pasigamina daugiau.

 • Priešpienis (1-2 dienos), Pirmosiomis dienomis kūdikio maistas yra priešpienis, kuris paprastai pradeda gamintis dar nėštumo metu. Priešpienio pirmą parą pasigamina labai mažai (vos 1-2 arbatiniai šaukšteliai kiekvieno maitinimo metu), tačiau tai yra pakankamas maisto kiekis naujagimiui, turinčiam vos vyšnios dydžio skranduką. Mažas skrandžio dydis yra viena priežasčių, kodėl naujagimį reikia žindyti taip dažnai.
 • Pereinamasis pienas (3-14 diena po gimdymo). Šiomis dienomis priešpienį ima keisti pereinamasis pienas (priešpienio ir brandaus pieno mišinys), kinta jo spalva iš gelsvos į vis baltesnę. Pieno gaminasi vis daugiau: kūdikio skrandukas trečią gyvenimo parą jau yra maždaug graikiško riešuto dydžio ir vienu metu kūdikis suvalgo apie 25 ml pieno vieno maitinimo metu. Šis kiekis ir toliau nuosekliai didės.
 • Brandusis pienas (nuo 10-14 dienos po gimdymo). Praėjus 10-14 dienų nuo naujagimio gimimo, pereinamąjį pieną pakeis brandusis pienas. Dabar jis šviesesnis, baltas ar net melsvas. Svarbu paminėti, kad žindant pieno sudėtis kinta: kūdikį vos priglaudus prie krūties teka skystas, liesesnis pienas, skirtas numalšinti troškulį, jį palaipsniui keičia riebesnis, sotesnis pienas. Svarbu, kad kūdikis žįstų vieną krūtį ilgėliau ir ne tik „atsigertų“, o gautų ir riebesnio pieno. Jei kūdikis žinda labai trumpai ir dažnai, duokite tą pačią krūtį kelis maitinimus iš eilės, krūtis keisdama ne dažniau kaip kas 3-4 valandas.

Kaip skatinti pieno gamybą

Pienas nesigamina savaime: jo gamybą žįsdamas „užsako“ kūdikis. Tad pirmoji para – labai svarbus laikas, kuomet dažnai maitinamas kūdikis stimuliuoja krūtis ir taip paskatina pieno gamybą.

Žindant svarbu pakaitomis duoti abi krūtis. Jeigu pastebite, kad viena krūtis gamina daugiau pieno nei antroji, du maitinimus galite pradėti iš tos krūties, kurioje pieno yra mažiau: taip paskatinsite tą krūtį gaminti daugiau pieno.

Ar naujagimiui trūksta pieno?

Labai dažnai pasitaikanti klaida – duoti mišinuko nepagrįstai įtarus, kad kūdikiui trūksta pieno. Dvi dažniausios šių įtarimų priežastys yra šios:

 • Naujagimio svoris. Pirmosiomis dienomis žindomi naujagimiai netenka apie 7-10% gimimo metu buvusio svorio – tai yra visiškai normalu ir tai nėra ženklas, kad jam trūksta pieno. Naujagimio svoris turėtų atsistatyti per 10-14 dienų nuo gimimo.
 • Augimo šuoliai. Apytiksliai antros savaitės pabaigoje galite tikėtis pirmojo augimo šuolio, kurio metu mažylio apetitas išauga. Neskubėkite duoti pieno mišinio, o duokite žįsti taip dažnai, kaip reikalauja mažasis: pieno gamyba netruks susireguliuoti ir pieno bus tiek, kiek reikia.

Kaip ištverti žindymo maratoną?

Dažnas žindymas vargina, tad tam reikėtų nusiteikti iš anksto, nepasiduoti stresui ir nuovargio sukeltoms negatyvioms mintims.

Paprašykite, kad vyras ar kiti pagalbininkai pasirūpintų kūdikio sauskelnių keitimu ir jo apiplovimu.

Nepamirškite pavalgyti, atsigerti, išnaudokite visas galimybes pasnausti dienos metu, nes dėl dažno kėlimosi naktimis miego tikrai truks.
 

Naujausi komentarai

 1. Mūsų_laukimas prieš 2 mėn.

  Sveiki, gal galėtumėte truputį pagelbėti. 11parų naujagimis atauginėję nuemestą svorį. Pirmadienį iki gimimo svorio vis dar trūko 145g.
  Valgom 12-16k, po 25-40min iš vienos krūties vieno valgymo metu. Valgom dieną kas 2h, naktį kas 3h. Šlapinasi 6-8k, tuštinasi 3-5k. Lyg ir suprantu, kad viskas, kaip ir gerai. Vaikiukas ramus. Pavalgo, pamiega, prieš valgymą likus pusvalandukui pats budinasi dažniausiai. Šiandien pirmą kartą buvo keli būdravimo epizodai.
  Pati visai nejaučiu sunkumo, pilmuno krūtyse. Jų ištuštinimo irgi nejaučiu. Kažkiek gal minkštesnės po maitinimo.Vakar rankom per 30min nutraukiau tik 10ml. Apėmė švelni panika. Nors krūtinė ilgiau nepamaitinus pati pradeda bėgti. Arba kartais maitinant iš vienos, kita pradeda šlapti. Bet nesu tikra ar jis gauna to sotesnio pieno... kokio sunkumo turi būti prišlapintos sauskelnės, kad jau skaitytusi pakankamas kiekis to šlapimo ir galėtume skaičiuoti kaip vieną pakankamą pasišlapinimą? Nes žinau, kad vienas iš būdų sekti ar viskas gerai sverti sauskelnes. Bet kokios normos? Kiek per parą to svorio reiktų surinkt?
  Jaučiu, kad prasideda stresiuka. O bijau, kad po to visai tas pienelis pabėgs... norisi mėgautis motinyste ir sveiku vaikiuku, o ne logiškai mąstyti, kaip viską teisingai padaryti.
  Būčiau labai dėkinga, jei atsakytumėte ir pagelbėtumėte

 2. lututee
  lututee prieš 2 mėn.

  Mūsų_laukimas parašė:
  Sveiki, gal galėtumėte truputį pagelbėti. 11parų naujagimis atauginėję nuemestą svorį. Pirmadienį iki gimimo svorio vis dar trūko 145g.

  Nepamenu visos kursų medžiagos,parašykite man zinute rytoj,nufotografuosiu info. Nestresuokit,pagal aprašymą viskas yra gerai! Svarbu svoris auga,kad ir po grama!
  Nusitraukiat tikrai mažiau nei vaikas ištraukia! Dėl krūtu sunkumo, tikrai pamenu kažkuriuo metu ir man atrodė kad nieko ten nėra,bet viskas buvo gerai

 3. Mūsų_laukimas prieš 2 mėn.

  lututee parašė:
  Nepamenu visos kursų medžiagos,parašykite man zinute rytoj,nufotografuosiu info. Nestresuokit,pagal aprašymą viskas yra gerai! Svarbu svoris auga,kad ir po grama!

  Ačiū! Būtinai Jums parašysiu
  Na kai ne emocijomis vadovaujuosi atrodo irgi, kad viskas gerai. Gal tikrai dar tik bręsta tas pienas ir tuoj jos pasunkės ir man 🤞🏻 norisi tą svorį numestą ataugt, tada gal galvoje ramiau pasidarys ir pavyks atpalaiduoti tą galvelę 😓
  Ačiū už raminančius žodžius

 4. Šypsena
  Šypsena prieš 2 mėn.

  Mūsų_laukimas parašė:
  Sveiki, gal galėtumėte truputį pagelbėti. 11parų naujagimis atauginėję nuemestą svorį. Pirmadienį iki gimimo svorio vis dar trūko 145g.

  Jūs viską labai gerai darot. Vaikas, jei valgo pagal poreikį, tai svarbiausia, jis pats reguliuojasi kiek to pienelio turi pasigaminti. O sysius skaičiuokit tik tuo atveju, jei kyla įtarimas, jei sauskelnės nuolat prisysiotos, neverta skaičiuoti. Palikit vaikutį ant palutės, turit per parą 6 k surinkti. Tai rodo, kad pakanka. O sverkit kas mėnesį, nes per augimo šuolius, dažnai valgo, daugiau ir priauga daug svorio. dėl krūtų pilnumo, tai nesukite galvos, o kiek jūs nutraukiate, tai parodo kiek gebate, ne kiek vaikutis gauna. Jų žindimas yra unikalus, judesiai unikalūs, o jų atkartoti nei vienas pientraukis negali. tai galit nieko nenutraukt, bet nereiškia, kad nepakanka pieno. Viskas ok! Sėkmės!

 5. Mūsų_laukimas prieš 2 mėn.

  Šypsena parašė:
  Jūs viską labai gerai darot. Vaikas, jei valgo pagal poreikį, tai svarbiausia, jis pats reguliuojasi kiek to pienelio turi pasigaminti. O sysius skaičiuokit tik tuo…

  Be galo ačiū už palaikymą ir raminančius žodžius jau jaučiuos daug geriau ir ramesnė, tiesiog žindau, kai tik vaikinukas pradeda ieškot ir renku sysiukus, kurių tikrai daugiau nei šeši nebegalvoju apie jų svorį, tiesiog džiaugiuosi, kad vaikinas ramus, ne per mieguistas ir akivaizdžiai stiprėja