Naujagimio žindymas: nuo 1-osios paros iki 2-iejų savaičių (227)

Kūdikio žindymas pirmomis dienomis HTeam | Shutterstock.com

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.

Nors, atrodytų, žindymas yra natūralus procesas ir ruoštis jam nereikia, žinios, ko tikėtis pirmosiomis dienomis, padeda tinkamai nusiteikti iššūkiams, teisingai vertinti kūdikio ir savo kūno siunčiamus signalus ir taip užtikrinti sėkmingą tolimesnį žindymą.

Pirmosios žindymo paros – maratonas

Nuo ko pradėti žindymą?

Vos gimusį naujagimį rekomenduojama nedelsiant nuogą guldyti ant apnuogintos mamos krūtinės. Oda-prie-odos kontaktas suteiks jam saugumo jausmą, sureguliuos kūno temperatūrą, paskatins pradėti žįsti.

Šis kontaktas naudingas ir mamai – stimuliuojamas gimdos susitraukimas, placentos išstūmimas, o taip pat ir pieno gamyba.

Svarbu, kad naujagimis būtų pažindytas per pirmąsias 2 valandas, o geriausia per pirmąją, taip vadinamą „auksinę“, valandą, nuo gimimo.

Kaip dažnai žindyti pirmosiomis dienomis

Nepriklausomai nuo paros laiko, pirmas dvi paras žindyti reiktų taip dažnai, kaip reikalauja kūdikis, bet ne mažiau kaip 8-10 kartų per parą (t.y. ne rečiau, kaip kas apytiksliai 3 valandas).

Paprastai, naujagimis žinda bent 10 minučių, o pasisotinęs pats paleidžia krūtį (žindymą reiktų tęsti tiek laiko, kiek nori kūdikis)

Praėjus pirmosioms, intensyviausio žindymo paroms bus truputį lengviau. Kūdikis ims žįsti ilgiau, tačiau kiek rečiau.

Leiskite vaikeliui miegoti, tačiau dieną jį pažadinkite (jeigu anksčiau neatsikels pats) kas 3, naktį - kas 4 valandas. Žindykite dar neperalkusį kūdikį, vos pastebėjusi pirmuosius alkio ženklus.

Kiek pieno pasigamina pirmosiomis dienomis?

Klaidinga manyti, kad pagimdžius ima tekėti pieno upės: iki kol pieno pradeda gamintis palyginti daug, yra pereinami keli etapai: priešpienio, pereinamojo pieno ir tikrojo (brandaus) pieno.

Be to, gaminamo pieno apimtis taip pat kinta: pradžioje kūdikis vieno maitinimo metu suvalgo vos arbatinį šaukštelį priešpienio.

Naujagimio skrandžio dydis

Vėliau naujagimio skrandžio tūris vis didėja ir jis suvalgo vis daugiau. Atitinkamai, ir pieno pasigamina daugiau.

 • Priešpienis (1-2 dienos), Pirmosiomis dienomis kūdikio maistas yra priešpienis, kuris paprastai pradeda gamintis dar nėštumo metu. Priešpienio pirmą parą pasigamina labai mažai (vos 1-2 arbatiniai šaukšteliai kiekvieno maitinimo metu), tačiau tai yra pakankamas maisto kiekis naujagimiui, turinčiam vos vyšnios dydžio skranduką. Mažas skrandžio dydis yra viena priežasčių, kodėl naujagimį reikia žindyti taip dažnai.
 • Pereinamasis pienas (3-14 diena po gimdymo). Šiomis dienomis priešpienį ima keisti pereinamasis pienas (priešpienio ir brandaus pieno mišinys), kinta jo spalva iš gelsvos į vis baltesnę. Pieno gaminasi vis daugiau: kūdikio skrandukas trečią gyvenimo parą jau yra maždaug graikiško riešuto dydžio ir vienu metu kūdikis suvalgo apie 25 ml pieno vieno maitinimo metu. Šis kiekis ir toliau nuosekliai didės.
 • Brandusis pienas (nuo 10-14 dienos po gimdymo). Praėjus 10-14 dienų nuo naujagimio gimimo, pereinamąjį pieną pakeis brandusis pienas. Dabar jis šviesesnis, baltas ar net melsvas. Svarbu paminėti, kad žindant pieno sudėtis kinta: kūdikį vos priglaudus prie krūties teka skystas, liesesnis pienas, skirtas numalšinti troškulį, jį palaipsniui keičia riebesnis, sotesnis pienas. Svarbu, kad kūdikis žįstų vieną krūtį ilgėliau ir ne tik „atsigertų“, o gautų ir riebesnio pieno. Jei kūdikis žinda labai trumpai ir dažnai, duokite tą pačią krūtį kelis maitinimus iš eilės, krūtis keisdama ne dažniau kaip kas 3-4 valandas.

Kaip skatinti pieno gamybą

Pienas nesigamina savaime: jo gamybą žįsdamas „užsako“ kūdikis. Tad pirmoji para – labai svarbus laikas, kuomet dažnai maitinamas kūdikis stimuliuoja krūtis ir taip paskatina pieno gamybą.

Žindant svarbu pakaitomis duoti abi krūtis. Jeigu pastebite, kad viena krūtis gamina daugiau pieno nei antroji, du maitinimus galite pradėti iš tos krūties, kurioje pieno yra mažiau: taip paskatinsite tą krūtį gaminti daugiau pieno.

Ar naujagimiui trūksta pieno?

Labai dažnai pasitaikanti klaida – duoti mišinuko nepagrįstai įtarus, kad kūdikiui trūksta pieno. Dvi dažniausios šių įtarimų priežastys yra šios:

 • Naujagimio svoris. Pirmosiomis dienomis žindomi naujagimiai netenka apie 7-10% gimimo metu buvusio svorio – tai yra visiškai normalu ir tai nėra ženklas, kad jam trūksta pieno. Naujagimio svoris turėtų atsistatyti per 10-14 dienų nuo gimimo.
 • Augimo šuoliai. Apytiksliai antros savaitės pabaigoje galite tikėtis pirmojo augimo šuolio, kurio metu mažylio apetitas išauga. Neskubėkite duoti pieno mišinio, o duokite žįsti taip dažnai, kaip reikalauja mažasis: pieno gamyba netruks susireguliuoti ir pieno bus tiek, kiek reikia.

Kaip ištverti žindymo maratoną?

Dažnas žindymas vargina, tad tam reikėtų nusiteikti iš anksto, nepasiduoti stresui ir nuovargio sukeltoms negatyvioms mintims.

Paprašykite, kad vyras ar kiti pagalbininkai pasirūpintų kūdikio sauskelnių keitimu ir jo apiplovimu.

Nepamirškite pavalgyti, atsigerti, išnaudokite visas galimybes pasnausti dienos metu, nes dėl dažno kėlimosi naktimis miego tikrai truks.
 

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  MildaD prieš 3 mėn.

  Bagira parašė:
  Sveikos mamytės. Turiu klausimą jau turinčioms vaikutį. Maitinu MP, mergytei 5dienos, valgo kas 2valandas, būna ir dažniau. Yra truputį tinginiukė, bet dažniausiai …

  Jus niekada nenusitrauksit daugiau nei vaikas gali iszysti. Tai neparodo kad jum truksta pieno. Stebekit kiek kartu pasysioja per para, nuo 6 paros turi buti maziausiai 6 kartai , ne pilni pampersai 6 bet tiesiog 6 pasysiojimai, sauskelnes dazniau stebekit ksi tik indikatorius nusidazo keiskit i naujas kad lengviau susiskaiciuot butu.

 2. User has not uploaded an avatar
  MildaD prieš 3 mėn.

  5 para -5 sysiukai. Kad snuduriuoja viskas normalu, jei jau visai trumpai zinda tai turit budinti ir vel siulyti. Pirma menesi taip ir zaisit visad ant krutines vaikas nores bus, kas 2 val cia normalus galgymas dar ,apie 7 para buna augimo suolis kai naujagimis gali istisai prasyt krutines, tai tikrai nereiskia kad jum truksta pieno, tiesiog ir duokit tada kai prado tos krutines, kuo dazniau zinda- tao signalas organizmui gamint daugiau pienuko, kol viskas susinormalizuos praeis keletas menesiu. Buvo ir man tas pirmad menesis su daug paniku, bet atlaikiau , atlaikysit ir jus :)svarbu neuzpanikuokit del to pieno trukumo ir nepulkit duot misinuku ;)

 3. User has not uploaded an avatar
  lilygirl prieš 3 mėn.

  MildaD parašė:
  5 para -5 sysiukai. Kad snuduriuoja viskas normalu, jei jau visai trumpai zinda tai turit budinti ir vel siulyti. Pirma menesi taip ir zaisit visad ant krutines vai…

  Nepamirskit, kad yra 4-as semestras, jurio metu mazyliui manos gali reikeri 7/24 it r kabet ant krutines gali vien del poreikio buti pavalgusiam, silumos ir t.t.

 4. User has not uploaded an avatar
  spanguolė1984 prieš 2 mėn.

  Sveiki,

  Noriu pasidalinti, kaip man galiausiai pasisekė išlipti iš mišinukų liūno. Po Cezario operacijos VGN, kur man nieko nepaaiškino ir neparodė kaip žindyt, grįžom namo išsekę, alkani ir isteriški. Vaikiukas klykdavo, krūties neimdavo, nes nemokėjo apžiot, aš nemokėjau duot, speneliai po keturių dienų jau buvo kruvini.. 4rias dienas prabadavę VGN, namuose pagaliau davėm mišinuko ir vaikiukas akyse atsileido, atsipalaidavo, užmigo. Tuo metu man tai buvo svarbiausia. Dar kelias svarbias pirmąsias dienas laukiau Medelos antspenių, ir tik su jais mažė pradėjo žįsti krūtį. Reiškia, kai pirmąją savaitę turėjau kiek įmanoma daugiau maitint krūtimi, to nepavyko padaryt, o teko maitint mišinuku. Duodavau buteliuką ir verkdavau, kokia bloga mama...
  Kai pagaliau gavau antspenius, pradėjau maitint krūtimi, bet žinoma, vaiko poreikiai antrą savaitę jau buvo pakankamai dideli, išgerdavo 600-750ml., o pienas dar tikrai tokiais tempais nesigamino. Buvau užsispyrus ir kiek įmanoma duodavau krutį (nors ir skaudėdavo spenelius), o jau tik kai visiškai nebeišeidavo apgaut, duodavau mišinuko. Po kurio laiko pradėjau ir nusitraukinėt pieną papildomai, kai vaikas miegodavo. Nusitraukinėjau iš pradžių rankomis, vėliau elektriniu pientraukiu, kuris neskaudėdavo kaip kad rankinis. Vėliau nusitraukinėdavau tada, kai vaikiukas baigdavo valgyt (a la duodavau ženklą, kad reik daugiau pieno). Gerdavau daug vandens, arbatų. Na ir dar šiaip visaip bandydavau pratemt laiką, užimt vaiką, panešiot, pažaist, kad tik daugiau turėčiau minučių tarp maitinimų. Tai galiu pasakyti, kad va pagaliau, po 6šių savaičių yra pirmosios dienos, kai apsieinam visiškai be buteliuko, kai visas paros maistas yra iš krūties. Reiškia savo pavyzdžiu galiu įrodyti, kad net jei pirmą savaitę teko maitint tik mišinuku, dar nereiškia, kad nemaitinsit krūtimi. Speneliai vis dar yra jautrūs, bet ne tiek, kiek anksčiau, gyvent galima

 5. SimonaO
  SimonaO prieš 2 mėn.

  spanguolė1984 parašė:
  Sveiki,

  Šaunuolė! 🥳