Naujųjų metų tradicijos: kaip juos švenčia įvairiose šalyse?

Švenčiami Naujieji metai su draugais bbernard | Shutterstock.com

Naujieji metai – viena laukiamiausių metų švenčių. Tai linksmas karnavalo laikotarpis, kai susitinkame su draugais, kuriame naujus planus, sugalvojame norus.

Su kiekviena naujo ciklo pradžia tikimės gerų gyvenimo permainų, sveikiname artimus ir mylimuosius. O kaip gi ši šventė minima tolimose šalyse, kitose kultūrose?

Naujųjų metų tradicijos

 • Vietnamiečiai tiki, kad kiekvienuose namuose gyvena namų dievybė, kuri naujametinę naktį ant karpio nugaros nuplaukia į dangų, kad ten papasakotų, kaip praėjusius metus nugyveno kiekvienas šeimos narys. Vietnamiečiai iš anksto perka gyvą žuvį, o naktį paleidžia ją į netoli namų esantį vandens šaltinį. Tokiu būdu jie suteikia transportą dievui, saugančiam jų namus.
 • Naujųjų metų naktį, lygiai vidurnaktį, Kipro gyventojai trumpam išjungia visas savo namų šviesas. Jie tiki, kad tamsa atneš laimingus ateinančius metus.
 • Ne veltui sakoma, kad italai – karšta tauta. Pačiame Naujųjų metų šventės įkarštyje jie meta pro langus senus daiktus: lygintuvus, kėdes, senus batus... Italai tiki, kad tokiu būdu išsilaisvinama iš visko, kas sena ir atgyventa. Įdomu tai, kad patys jie tuo metu vilki išimtinai raudonos spalvos apatinius.
 • Ekvadoro gyventojai turi šį bei tą bendro su italais: naujametinę naktį irgi meta daiktus pro langus. Tiesa, ne senus batus, o tik stiklines su vandeniu. Ekvadoriečiai mano, kad joms sudužus į šipulius subyrės ir visas per metus prisikaupęs blogis.
 • Kinai naujametinę naktį nesinaudoja žirklėmis, peiliais ir kitais aštriais daiktais, kad, neduok Dieve, nenusikirptų sėkmės ir laimės.
 • Naujųjų metų simbolis Prancūzijoje – ratas. Todėl prancūzai dažnai dovanoja jį vieni kitiems.
 • Panamos gyventojai tiki, kad kuo labiau triukšmaus – tuo didesnę laimę prisišauks. Todėl naujametinę naktį jie įjungia savo mašinų signalizacijas, švilpia, rėkia ir kitaip šaukiasi sėkmę.
 • Naujieji metai Švedijoje – šviesos šventė, kuriai vaikai kruopščiai ruošiasi: renka šviesos karalienę Lučiją. Ji būna aprengta šviesia suknele, o ant galvos turi karūną su uždegtomis žvakėmis. Šią naktį kiekvienuose namuose uždegtos šviesos, o gatvės būna ryškiai apšviestos.

Naujametinis stalas

Kiekviena šalis turi savo unikalius tradicinius patiekalus. Kartais tai tiesiog tautos pamėgtas valgis, o kartais stiprią kultūrinę reikšmę turintis paprotys. Kad ir kaip būtų, tradiciškai svarbūs patiekalai beveik visada atsiduria ant šventinio stalo. Pasidomėkime, kokie valgiai vyrauja skirtingose šalyse.

 • Didžioji Britanija − kalėdinis pudingas

Bemaž kiekvienuose Anglijos namuose per šventes galime rasti šventinį pudingą. Tai saldus desertas, pagamintas iš miltų, cukruotų vaisių, obuolių, razinų, riešutų ir prieskonių. Įdomu tai, kad kalėdinį pudingą anglai ima ruošti labai anksti – mėnesį iki švenčių. Tai būtina sąlyga, kad desertas būtų skanus, ypač mažiesiems namų gyventojams.

Kaledinis pudingasAnna_Pustynnikova | Shutterstock.com

 • JAV − įdarytas kalakutas

Kalakutiena – vienas mėgstamiausių JAV gyventojų patiekalų. Jis ruošiamas per įvairias šventės – nuo Padėkos dienos iki Naujųjų metų. Patiekalo įdaras gali būti absoliučiai skirtingas – kiekviena šeima turi savo unikalų receptą.

Idarytas kalakutasChudo2307 | Shutterstock.com

 • Austrija ir Vengrija − štrudelis

Šis tradicinis desertas puikuojasi ant bemaž kiekvienos šeimos naujametinio stalo. Patiekiamas dažniausiai su ledais, o papuošiamas riešutais, uogomis, sirupu.

Austriskas strudelisISSIMO | Shutterstock.com

 • Japonija – pyragaičiai Moti

Šie ryžių pyragėliai – tai tradicinis japonų naujametinis patiekalas, pamėgtas bemaž visų pasaulio gyventojų. Pagal japonų liaudies pasaką žmonės, pažiūrėję į mėnulį, mato kiškį, stovintį ant galinių kojų ir grūdantį masę močių pyragėliams. Šis desertas yra patiekiamas šventinę naktį, o taip pat dovanojamas draugams, kaimynams, svečiams ir giminėms.

Japoniski pyrageliai motiichigo daifuku | Shutterstock.com

 • Danija − kepta antis

Naujametinė danų tradicija – patiekti keptą antį, įdarytą džiovintais vaisiais, arba užkeptą kiaulieną su bulvėmis ir raudonaisiais kopūstais. Mėgstamiausi šios nakties gėrimai – karštas vynas arba alus.

Kepta antisyum | Shutterstock.com

Naujametinio žaidimo idėja

 1. Iškirpkite iš popieriaus daug vienodų kortelių. Ant kiekvienos kortelės trumpai aprašykite po vieną atskiros šalies naujametinę tradiciją.
 2. Traukite po vieną kortelę ir skaitykite tekstą svečiams. Neatskleiskite, apie kokią šalį kalbate: leiskite susirinkusiems atspėti.
 3. Pirmasis atspėjęs žmogus gauna prizą. Tai gali būti saldainis, pyragaitis ar kita miela smulkmena.

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.