Nedidelis amžiaus skirtumas (1–3 m.) tarp vaikų, arba kaip nepamesti galvos auginant pametinukus?

Vuresnysis brolis bučiuoja mažąjį FamVeld | Shutterstock.com

Nedidelis amžiaus skirtumas (1–3 m.) tarp vaikų turi ne tik daug privalumų, bet ir neišvengiamai priverčia susidurti su naujais iššūkiais. Vienu metu prižiūrėti kūdikį ir išdykusį pametinuką, dvimetį ar trimetį – išties sudėtinga. Taigi, kaip sėkmingai įveikti visus panašaus amžiaus vaikų auginimo iššūkius?

Paruoškite vyresnėlį brolio ar sesės gimimui

Vyresniam vaikui nuolat pasakokite, kaip jo gyvenimas pakis gimus kūdikiui. Galima paskatinti vaiką įsitraukti į visą procesą: kartu vykti pirkti vežimėlio, kraitelio, ruošti naujagimio kambarį ir kt.

Taip pat galite paieškoti vaikiškų knygelių, padėsiančių paruošti vyresnėlį mažylio gimimui.

Pagalvokite, kaip vyresniam vaikui pristatysite naujagimį

Kai kurie tėvai vyresnį vaiką (žinoma, iki pandemijos) veždavosi į gimdymo namus, kai kurie naujagimį vyresnėliui parodo tik namuose, tad pagalvokite, kuris variantas jums priimtinesnis (pavyzdžiui, tėtis su vyresniu vaiku gali vykti parsivežti mamos su naujagimiu).

Taip pat dažnai tėvai nuperka vyresnėliui dovaną nuo naujagimio: taip kuriama teigiama patirtis.

Atminkite, kad vyresniam vaikui taip pat reikia daug jūsų dėmesio

Pirmomis savaitėmis namuose gali būti sudėtinga tinkamai sudėlioti vaikų poreikius ir prioritetus. Tad nepamirškite, kad vyresnėlis – taip pat dar mažas ir jam reikia padėti prisitaikyti prie gyvenimo didesnėje šeimoje.

Iki šiol vyresnėlis buvo įpratęs gauti visą jūsų dėmesį, taigi laukia nelengvas procesas – išmokti tą dėmesį dalytis.

Pasikalbėkite su vyresnėliu apie pakitusias pareigas

Natūralu, kad atsiradus naujam šeimos nariui – broliui ar sesei – vyresnėlis kurį laiką jausis truputį atstumas, nes daugiau dėmesio bus skiriama naujagimiui. Dabar teks pirmiausia paisyti naujagimio interesų ir nedelsiant jį pamaitinti ar pakeisti sauskelnes.

Taigi su vyresnėliu pasikalbėkite apie pakitusį jo vaidmenį šeimoje, apie tai, kad jis, padėdamas tėvams rūpintis naujagimiu, atlieka svarbų darbą.

Mokykitės patenkinti abiejų vaikų poreikius

Neabejotinai pasitaikys situacijų, kai jūsų reikės abiem vaikams. Tačiau visko padaryti ir visur būti vienu metu tikrai neišeis. Todėl visų pirma „gesinkite gaisrus“: susitvarkykite su didžiausiu poreikiu tą akimirką. Taip pat galite paskatinti vyresnėlį šiek tiek palaukti, kol pasirūpinsite kūdikiu. Kai kūdikis miegos arba ramiai gulės, būtinai skirkite dėmesio vyresniam vaikui. Teks mokytis laviruoti.

Įtraukite vyresnėlį į mažylio priežiūrą

Vyresnis vaikas gali padėti prižiūrėti kūdikį, pavyzdžiui, paduoti drėgną servetėlę ar išimti iš pakuotės sauskelnes arba tuo metu, kai keičiate sauskelnes kūdikiui, gali vystyti meškiuką ar lėlytę.

Vyresnėlio pareiga rytą gali būti išrinkti, ką tądien kūdikis vilkės, kur visi eisite pasivaikščioti ir pan.

Kol maitinsite mažylį, suruoškite vyresnėliui veiklos ir užkandžių

Patarimas mamoms: tam, kad vyresnėlis žindant kūdikį būtų užimtas, turėkite paruošusios įdomesnių žaislų dėžutę, žaidimą ar pasakų knygą, kurią galėsite paskaityti maitindamos kūdikį.

Taip pat visuomet pravartu turėti greitų užkandžių: trapučių, kukurūzų, nuplautų ir supjaustytų vaisių ir daržovių, sūrio lazdelių ir pan., kad išalkęs vyresnėlis galėtų greitai užkąsti, o jums nereikėtų nutraukti žindymo.

Nedvejodami paprašykite artimųjų ar draugų pagalbos

Jei tik reikia, prašykite pagalbos ir priimkite bet kokius pagalbos siūlymus iš tėvų, giminaičių, draugų ar net kaimynų.

Kai pas jus svečiuosis artimieji ar draugai, paprašykite jų užimti vyresnį vaiką: drauge pažaisti, išeiti į žaidimų aikštelę, parką ir pan. Taip pat seneliai, dėdės arba tetos galėtų vyresnėlį trumpam pakviesti pasisvečiuoti, kad jūs galėtumėte atsikvėpti.

Su abiem vaikais išsiruoškite į lauką ar trumpai kelionei

Įsigykite specialų mamos krepšį ir jame laikykite visus išėjus iš namų būtinus daiktus (servetėles, sauskelnes, vystymo kilimėlį; gertuvę, greitai negendančių užkandžių vyresnėliui ir t. t.): kaskart išvykstant iš namų nereikės gaišti laiko daiktams susidėti.

Daugelis turinčių pametinukus mamų baiminasi eiti į lauką vienos su abiem mažyliais. Keli patarimai:

  • įsigykite nešioklę kūdikiui: rankos bus laisvos, tad galėsite geriau pasirūpinti vyresnėliu;
  • įsigykite dvigubą vežimėlį (vežimėlį pametinukams);
  • paieškokite vežimėlio su specialiu laipteliu (pakopa) vyresniam vaikui;
  • vyresnėlei mergaitei ar net ir berniukui galite nupirkti lėlių vežimėlį ar stumduką ilga rankena.

Svarbu

Kai su abiem vaikais einate į lauką, dviračiu ir paspirtuku vyresnėliui leiskite važinėtis tik kieme ar kitoje uždaroje teritorijoje. Išėjus į parką vyresnėlis su paspirtuku ar dviratuku greitai gali dingti iš akių, o šaukiamas neatsiliepti, tad patirsite daug streso ar net gali nutikti nelaimė.

Didelius pokyčius vyresnėlio gyvenime atidėkite vėlesniam laikui

Gimus sesei ar broliui vyresnėlio ir taip lauks visa galybė pokyčių, todėl, jei įmanoma, atpratinimą nuo puoduko, čiulptuko, krūties (jei praktikuojate tandeminį žindymą) ir pan. atidėkite bent keliems mėnesiams.

Jūsų tikslas – išgyventi pirmuosius sunkiausius mėnesius, sutelkiant dėmesį į vaikų poreikius ir esminius dalykus.

Abu vaikus migdykite kartu

Naujagimiai ir kūdikiai dažnai keliasi naktį, o vyresnėliai atsikelia anksti ryte ir visą dieną yra aktyvūs, todėl tėvams kyla sunkumų suderinti vaikų miegą, patys tėvai nuolat neišsimiega.

Tad jei tik pavyktų, pasistenkite abu vaikus pietų ir nakties miego migdyti vienu metu.

Jei vyresnėlis miega trumpiau, išmokykite jį, kad kūdikio miego metu ramiai kuo nors užsiimtų ir netriukšmautų.

Pasirūpinkite namų saugumu

Natūralu, kad turint kūdikį bus sudėtinga visą laiką iš akių nepamesti ir vyresnėlio, tad įvertinkite, kur namuose jam gali kilti grėsmė: įsigykite apsauginius kištukus elektros lizdams, langų rankenas su užraktais, prie sienos pritvirtinkite baldus ir t. t.

Pagalvokite apie vyresnėlio leidimą į darželį arba apie auklės samdymą

Paprastai pametinukus ar vaikus, kurių amžiaus skirtumas – iki 3 m., auginančios šeimos svarsto, ar vyresnėliui bus geriau likti namie, ar keliauti į darželį. Tai priklauso nuo daugelio aplinkybių: vyresnėlio amžiaus, charakterio, šeimyninių aplinkybių (pavyzdžiui, gal vyras dirba iš namų ir gali kartu prižiūrėti vaikus, gal dažnai atvyksta močiutė ir pan.). Jei vyresnėlio nenorite leisti į darželį, bent laikinai, nors ir kelioms valandoms kasdien ar keliskart per savaitę, jei tik galimybės leidžia, galite pasisamdyti auklę.

Taigi tik jūs galite nuspręsti, kur vaikui bus geriau ir kuriuo atveju galėtumėte geriausiai pasirūpinti abiem vaikais.

Nepamirškite ir savęs bei partnerio

Jei jaučiatės blogai ir auginti pametinukus kol kas atrodo pernelyg sudėtinga, būtinai su kuo nors apie tai pasikalbėkite, paieškokite problemų sprendimo būdų.

Skamba pernelyg sudėtingai, tačiau pasistenkite nors valandėlę skirti ir savo partneriui: surenkite pasimatymą namuose, romantišką vakarienę ar pažiūrėkite filmą.

Susiję straipsniai

Gražiausios citatos apie mamą

Patys gražiausi, švelniausi, prasmingiausi ir daugiausiai meilės savy talpinantys žodžiai apie mamas...

Gražiausi eilėraščiai mamai

Sakoma, kad gražiausios dainos ir eilės yra apie meilę, o juk mamas mylime tyriausiai, stipriausiai ir ilgiausiai.

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?