Neišnešioto kūdikio kova už gyvybę (prisidėkime prie neišnešiotukų akcijos!)

Neišnešiotas kūdikis inkubatoriuje Nuotr. iš asmeninio laidos dalyvių archyvo

Mums, tėvams, svarbiausia – vaiko sveikata. Tačiau gyvenimas kartais viską pakreipia savaip, ir ne visada tėvų svajonė susilaukti sveiko kūdikio išsipildo. Sudėtingiausia tėvams – emociškai išgyventi likimo siųstą išbandymą, ypač kai gimsta neišnešiotas, į delną telpantis mažylis... Atsiranda kaltė, baimių, o dažnai susiduriama ir su netektimi.

Tačiau vilties ir tikėjimo teikia panašios kitų mamų patirtys, ir nuo 2011-ųjų – organizacija „Padedu augti“, teikianti ir psichologinę pagalbą, ir emocinę paramą.

„Mes susilaukėme neišnešioto kūdikio...“ Tokių kūdikių susilaukė mamos Inga, Greta, Giedrė ir galybė kitų mamų, kurių nepažįstame, bet kurias palaikome ir su kuriomis esame kartu...

 Koks kūdikis laikomas neišnešiotu?

Priešlaikinis gimdymas paprastai prasideda netikėtai, be jokių ženklų. Ir į šį pasaulį ateina gležnutis, paprastai iki 1 kg (dažniausiai – 700–900 g) sveriantis keliais mėn. per anksti gimęs nykštukas, kurio gyvybei vis dar gresia rimtas pavojus, tad jis prižiūrimas visą parą. 

Įdomu įsivaizduoti skirtumą? Palyginkime. Štai kaip atrodo įprastinės ir specialiai neišnešiotam naujagimiui pritaikytos „Pampers“ sauskelnės:

Sveiko ir neisnesioto kudikio sauskelnes„Tėvų darželio“ laidos stop kadras

Mažasis kovotojas vis dar priklausomas nuo jo gyvybę palaikančių aparatų ir specialistų, gyvena inkubatoriuje, nes pats kvėpuoti ar žįsti nemoka. Tačiau jis visomis jėgomis kabinasi į gyvenimą, nes jį supa meilė. O greta – ir sutrikusi mama, lydima nežinomybės, neretai – kaltės...

Kaip mama gali padėti sau skaitykite:

Pagalba mamai ir tėčiui – „Neišnešiotukų pagalbos linija“

Mama, pagimdžiusi neišnešiotą kūdikį, – ne viena. Be šeimos supratimo ir palaikymo, pagalbos ir paguodos ranką tiesia nuo 2012 m. veikiančios savitarnos pagalbos grupės Kauno klinikose ir jau pradėta kurti alternatyvų Lietuvoje neturinti platforma „Neišnešiotukų pagalbos linija“. Mamai, kamuojamai nežinojimo ir baimių, labai svarbu rasti bendraminčių ir sulaukti patikimos informacijos.

Kur šeima gali kreiptis pagalbos skaitykite:

Tėčio vaidmuo, gimus neišnešiotam kūdikiui

Tėtis – artimiausias žmogus, į kurį moteris nori atsiremti krizės laikotarpiu. Tėtis – kurjeris ir palaikytojas – gali išklausyti, paguosti, jis rūpinasi ir mama, ir naujagimiu. Ant vyro pečių, kol mama ligoninėje, krinta ir visa šeimos buitis. Puiku, kad ligoninėje požiūris orientuotas į šeimą, ne tik mamą. Ir tėčiams sudarytos sąlygos, yra spec. palatos, tad kūdikio priežiūra gali užsiimti ir tėtis. Tėčiai, įtraukti ligoninėje, grįžę iš jos, pilnavertiškai gali padėti ir namuose.

Kaip tinkamai pasiruošti kelionei namo skaitykite:

Apie mažojo kovotojo gyvenimo pradžią, jo priežiūros iššūkius, apie tėvų vaidmenis ir pareigas bei kaip gauti būtiną pagalbą, ištikus krizinei situacijai, susitikime pasikalbėti šioje „Tėvų darželio“ laidoje:

„Pampers“: kartu dovanokime galimybę per anksti gimusiems kūdikiams pasaulį pažinti patogiau...

Prisidėkime prie jautrios akcijos, kuri neišnešiotų naujagimių pasaulio pažinimą daro patogesnį – padovanokime jiems specialiai sukurtų sauskelnių. Kaip tai padaryti? Pirkite vieną pakuotę įprastinių „Pampers“ sauskelnių, ir kita, specialaus dydžio sauskelnių pakuotė, bus padovanota neišnešiotiems kūdikiams: parama nukeliaus į didžiąsias Lietuvos ligonines – Kauno klinikinę ligoninę, Santaros klinikas ir Klaipėdos universitetinę ligoninę.

„Pampers“: tegul mūsų gerumas saugo mažųjų kovotojų gyvybes! Daugiau apie akciją ir kodėl ji ypač prasminga:

„Jūs tiesiog tikėkite savo vaikučiais. Atraskite savyje kantrybės, stiprybės. Viskam reikia laiko. Laikas ir tikėjimas gali viską.“

Neišnešiotuko mama Greta...

Susiję straipsniai

„Mažylių klubas“ – visiems atsakingai taupantiems tėvams (video)

„Mažylių klubas“ – taupančios šeimos lojalumo programa, specialiai sukurta, kad tėvystė ir vaikystė būtų lengvesnė.

Kaip pradėti medituoti? (video)

Net ir neilga kasdienė meditacija padeda pailsėti ir nurimti, todėl ją tikrai verta išbandyti mažus vaikus auginantiems tėvams.

Kaip teisingai naudoti apsaugines kaukes? (video)

Šias taisykles paruošėme, remdamiesi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.