„Neišnešiotų kūdikių pagalbos linija“ – visapusė psichologinė pagalba šeimoms

Neišnešiotas kūdikis ligoninės inkubatoriuje OndroM | Shutterstock.com

2020 m. veiklą pradėjo unikali Lietuvoje „Neišnešiotų kūdikių pagalbos linija“, įsteigta organizacijos „Padedu augti“.

„Neišnešiotų kūdikių pagalbos linija“ – tai pirmoji šalyje tokio tipo virtuali konsultacijų platforma, skirta per anksti gimusių kūdikių tėvams ir kitiems artimiesiems. Turint omenyje, kad Lietuvoje kasmet neišnešiotų naujagimių, palyginti su bendru laiku gimusių kūdikių skaičiumi, gimsta apie 5,3 proc., tokio tipo paslauga – ypač aktuali.

Nors „Neišnešiotų kūdikių pagalbos linija“ labiausiai orientuota į psichologinę ir emocinę pagalbą, tačiau jos veikimo spektras – kur kas platesnis. Beje, emocinės pagalbos ir linijos specialistų paramos gali sulaukti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje gyvenančios šeimos.

Kokios paslaugos teikiamos „Neišnešiotų kūdikių pagalbos linijoje“?

Tiesioginių internetinių konsultacijų metu šeimos gali gauti visiškai nemokamą emocinę pagalbą ir atsakymus į visus aktualius klausimus: nuo priešlaikinio gimdymo simptomų iki informacijos, susijusios su neišnešiotų kūdikių augimu ir raida. Linijos darbuotojai padeda lengviau pakelti sunkumus susilaukus neišnešioto kūdikio ir, jei mato poreikį, nukreipia konsultuotis pas specialistus.

Konsultantai pagalbą teikia šeimoms:

  • naujagimio susilaukusioms anksčiau numatytojo termino ir dėl to atsidūrusioms krizinėje situacijoje;
  • susilaukusioms neišnešioto neįgalaus kūdikio;
  • netekusioms kūdikio;
  • kurioms aktualūs neišnešiotų naujagimių priežiūros klausimai tiek esant ligoninėje, tiek iš jos grįžus į namus ir kt.

Kas platformoje teikia pagalbą šeimoms, susilaukusioms neišnešioto kūdikio?

Pagalbos linijoje konsultuoja šeimos gydytojos ir specialiai apmokytos savanorės mamos, pačios susilaukusios neišnešiotų kūdikių ir sėkmingai juos auginančios. Kiekviena konsultantė yra baigusi specialiai paruoštą mokymo programą.

Norint pabendrauti su kitomis mamomis arba su šeimos gydytoja, žinutes reikia siųsti tam tikru laiku:

  • mamos savanorės padeduaugti.lt platformoje konsultuoja darbo dienomis 9–12 val. ir 14–16 val.;
  • šeimos gydytojos platformoje konsultuoja antradieniais 16–18 val.

Nurodytu konsultacijų laiku asociacijos interneto svetainėje klausimą galima užduoti specialioje užklausų formoje, esančioje tinklalapio apačioje, dešinėje pusėje.

„Neišnešiotų kūdikių pagalbos linijos“ veikimo principai

Daugelis tokio tipo pagalbos linijų – telefoninės, tačiau padeduaugti.lt specialistai pastebėjo, kad neišnešioto kūdikio susilaukusioms šeimoms konsultacijos telefonu – nepakankamai efektyvi pagalbos priemonė: per metus sulaukta vos kelių dešimčių skambučių.

Be to, sparčiai daugėjo užklaustų el. paštu: toks bendravimo principas patogesnis tiek neišnešioto kūdikio susilaukusioms šeimoms, tiek ir konsultuojančioms mamoms bei šeimos gydytojoms, kurios atsakyti į tėvams opiausius klausimus gali nuotoliniu būdu iš bet kurios vietos.

Parama „Neišnešiotų kūdikių pagalbos linijai“

„Neišnešiotų kūdikių pagalbos linija“ veikia iš rėmėjų lėšų. Jos reikalingos pagalbos linijos konsultantėms paruošti (mokymų programos kaina vienam asmeniui – 500 Eur), linijai išlaikyti ir koordinavimo darbams (vidutinės metinės išlaidos – apie 5 000 Eur).

Visi neabejingi šios linijos veiklai prie jos išlaikymo gali prisidėti vienu iš šių būdų:

Susiję straipsniai

Spartesnei ankstuko raidai – mamos balso terapija

Kūdikio gimimas – graži ir ypatinga akimirka tėvams. Tačiau kartais kūdikiai ateina anksčiau. Pasaulį jie išvysta tokie maži, kad gali tilpti delne.

Mamos laiko planavimas ir tėčio vaidmuo namuose, gimus neišnešiotam kūdikiui

Grįžusios iš ligoninės mamos tikisi, kad negandos liko praeityje ir pagaliau bus galima atsikvėpti.

Pirmieji neišnešioto kūdikio kartai namuose: ką būtina žinoti?

Išaušus dienai, kai su neišnešiotu kūdikiu keliausite į namus, kyla daug klausimų: nuo temperatūros kūdikio kambaryje iki lankytojų skaičiaus namuose.