Nepatogūs klausimai apie gimdymą: ko nedrįsta klausti būsimos mamos?

Moteris gimdo apsupta gydytojų nimito | Shutterstock.com

Gimdymas – delikatus ir gana paslaptingas procesas. Vienos moterys pasakoja, kad jis praėjo itin sklandžiai ir vaikelį pavyko pagimdyti greitai, be komplikacijų, kitos atvirauja, kad gimdymas buvo ilgas, varginantis ir skausmingas.

Natūralu, kad pirmą kartą gimdysiančioms moterims kyla įvairių klausimų, tačiau yra ir tokių gimdymo aspektų, apie kuriuos jau pagimdžiusios ir vaikus auginančios mamos dažnai nutyli.

Kiek iš tikrųjų skausmingas gimdymas?

Visi žinome, kad gimdymas – skausmingas procesas, tačiau kiek intensyvus tas skausmas? Ar jis pakeliamas?

Gimdymo metu lydintį skausmą apibūdinti sudėtinga. Vienos mamos jį lygina su dideliu pilvą apsivijusiu smaugliu: artėjant gimdymui sąrėmiai tampa vis intensyvesni ir kartu skausmingesni. Mamoms sudėtinga palyginti gimdymo skausmą su kitų tipų skausmais, tačiau aišku tik viena: jeigu skausmas būtų lengvai pakeliamas, gimdymo metu neprireiktų nuskausminamųjų.

Ypač ilgas gimdymas: mitas ar tikrovė?

Pirmojo kūdikio besilaukiančios moterys, skirtingų šaltinių duomenimis, vidutiniškai pagimdo per 8–12 valandų. Tačiau tai nereiškia, kad gimdymas tiek laiko ir užtruks. Užfiksuota atvejų, kai moterys gimdo ilgiau nei parą: galiausiai dalis tokių gimdymų gimdyvei pavargus baigiasi cezario pjūvio operacija. Gimdymo trukmė gali užsitęsti ir iki 1,5 paros, tiesa, skausmą moterys jaučia ne visas 36 valandas.

Ar gimdymo metu plyš makštis?

Anot tyrimų, maždaug 70 proc. natūraliai gimdančių moterų patiria tarpvietės pažeidimus (plyšimą, kirpimą). Makštis gimdymo metu dažnai plyšta arba, jei būtina, gydytojas atlieka chirurginį pjūvį, vadinamą epiziotomija. Dažniausiai įkerpama 2–3 cm, pjūvis daromas prieš pat kūdikio galvutės užgimimą, kad ji lengviau išlįstų.

Patyrus tarpvietės traumą gali prireikti nemažai laiko, kol moteris nebejaus diskomforto. Žaizdoms sėkmingai sugijus kai kurios moterys lytinio akto metu dar ilgai ar ir visą laiką jaučia nemalonius pojūčius. Taip pat neretai tarpvietės plyšimas arba kirpimas tampa šlapimo nelaikymo ateityje priežastimi. Išvengti tarpvietės plyšimo gali padėti Kėgelio pratimai.

Baimė, kad gimdymo metu tarpvietė plyš arba ją reikės kirpti – ir viena dažniausiai pasitaikančių gimdymo baimių.

Daugiau apie baimes, kylančias gimdymo metu, skaitykite:

Nuskausminamieji gimdymo metu: taip ar ne?

Vienas karščiausių nėščiųjų ir jau pagimdžiusių moterų diskusijų objektų – epidurinė nejautra.

Kiekviena moteris gali pasirinkti, ar gimdyti be nuskausminamųjų, ar vis tik sumažinti skausmą. Epidurinė nejautra rekomenduojama, jei moters skausmo slenkstis – labai žemas, jei gimdymo metu kyla komplikacijų, jei gimdymas buvo sužadinamas, jei moteris mėnesinių metu jausdavo itin intensyvų skausmą, jei skausmas gali išprovokuoti gretutines ligas, jei moters kraujospūdis aukštas, jei užsitęsė gimdymo veikla ir kitais atvejais.

Taigi, vieno teisingo ir visoms gimdyvėms tinkamo atsakymo nėra: kiekvieną situaciją reikia vertinti individualiai.

Kokia tikimybė gimdymo metu pagadinti orą ar pasituštinti?

Anot medikų, gimdymo metu labai įprasta nevalingai tiek pagadinti orą, tiek pasituštinti. Vaisiui slenkant gimdymo takais oras iš išangės išstumiamas, tad kartu gali pasišalinti ir dujos. Kūdikio galvutei slenkant gimdymo kanalu stipriai suspaudžiama storoji žarna, todėl visas turinys pasišalina.

Taigi geriausia pasituštinti dar iki prasidedant gimdymo veiklai. Jei kartais nepavyktų, galima pasidaryti klizmą. O jei gimdymo metu moteris vis tiek pasituština, tai – ne pasaulio pabaiga: medikai matę ir kur kas baisesnių dalykų.

Kaip medikai reaguoja į pyktį ant jų liejančias gimdyves?

Gimdymas – vienas iš nedaugelio kartų gyvenime, kai, manoma, išlieti pyktį ant visų aplinkinių – tarsi leistina. Žinoma, daugelis mamų tvardosi ir neigiamų emocijų ant gydytojų ir slaugytojų neišlieja. Tačiau užvaldžius skausmui, gimdymui užsitęsus valandų valandas ne vieną gimdyvę gali apimti neviltis, todėl medikai stengiasi būti supratingi ir tolerantiški.

Vis tik būsimai mamai patariama nusiteikti gimdymui, lankyti pasiruošimo gimdymui kursus, skaityti pažintinę literatūrą ir kt.

Ar po gimdymo nepasikeis santykiai su partneriu?

Nemažai moterų svarsto, ar po gimdymo jos vis dar bus patrauklios savo vyrams. Juk gimdymo metu plyšta tarpvietė, gimdyvė gali nevalingai pagadinti orą, pasituštinti, o kur dar kraujas, riksmas, ašaros, pyktis, nuovargis ir visi kiti gimdymo „atributai“.

Tačiau nepaisant viso to, gimdymas daugelį šeimų ne išskiria, o kaip tik dar labiau suartina: juk tai viena gražiausių ir įstabiausių gyvenimo patirčių.

Kita vertus, jei vyras – itin jautrus ir gimdyvė mano, kad gimdymas gali neigiamai paveikti santykius, vaisiaus išstūmimo metu vyras gali palaukti už durų. Dar mažiau galvos skausmo, jeigu gimdyvei paskirta planinė cezario pjūvio operacija – į operacinę vyrai neįleidžiami, tad jiems netenka matyti mylimos moters kančių ir stebėti ne visada malonius fiziologinius procesus.

Susiję straipsniai

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.

MAMOS ISTORIJA. Pagimdžiau netikėtai ir be skausmo (dalykimės patirtimis komentaruose)

Dažnai gyvenime būna taip: bijome ko nors, kuriame liūdniausias prognozes, nerimaujame taip stipriai, kad net kinkos dreba. Ir štai... tai atsitinka.