Nepertraukiamas kūdikio verkimas – ar tai kolika?

Reklaminis partnerio turinys
Kūdikis verkia dėl pilvo dieglių Regina Burganova | Shutterstock.com

Neretai vaikai kūdikystėje išgyvena periodus, kai tampa neįprastai irzlūs, nervingi arba verkia be jokios priežasties. Viena dažniausių šio nepaliaujamo verkimo priežasčių – kūdikių kolika.

Kūdikio kolikai būdingi simptomai

Kolika yra užsitęsęs ir intensyvus kūdikio verksmas ar nerimastingumas. Tai ypač vargina tėvus, nes atrodo, jog kūdikio kančios kyla be jokios aiškios priežasties ir jokia paguoda nepadeda vaikui nusiraminti. Šie verkimo epizodai dažnai ištinka vakare, kai patys tėvai būna pavargę.

Jei vaikas verkia daugiau nei tris valandas per dieną, daugiau nei tris dienas per savaitę, ilgiau nei tris savaites – tokiam vaikui galima įtarti kūdikių koliką.

Kūdikio pilvo pūtimas ir diegliai

Kolikos sindromas dažnai siejamas su kūdikių pilvo pūtimu ir diegliais. Dujos nesukelia pilvo dieglių, tačiau, jei kūdikis išgyvena kolikos epizodus, jis nuryja daugiau oro, o tai sudaro dujų sankaupas žarnyne.

Kolikos dieglių epizodai dažniausiai pasirodo kūdikiams iki maždaug 6 savaitės, tačiau po 3–4 mėnesių amžiaus jų skaičius gerokai sumažėja. Nors intensyvus verksmas laikui bėgant išnyksta, tėvai išgyvena daug streso rūpinantis dieglių kamuojamu naujagimiu.

Kūdikio pilvo pūtimo simptomai

Galimi kūdikių pilvo pūtimo simptomai: nerimastingumas, irzlumas, verkimas, kojų pritraukimas prie krūtinės, padidėjusi pilvo apimtis, kumščių formavimas, apetito sumažėjimas. Šis nemalonus reiškinys siejamas ne tik oro nurijimu – maitinimo ar verkimo metu, bet ir su neišsivysčiusia virškinimo sistema, laktozės netolerancija, alergija.

Įprastai pilvo diegliai nėra pavojinga būklė ir intervencijų nereikalauja. Tačiau, jei išgyvenamas rimtas diskomfortas, yra metodų, galinčių padėti.

Pagalba kūdikiui nuo dieglių

Vienas iš jų – kūdikio atrūginimas. Norėdami inicijuoti raugėjimą, švelniai paglostykite kūdikiui nugarą. Geriausia tai atlikti, kai vaikas yra vertikalioje pozicijoje ir šiek tiek palinkęs į priekį, o jo galva remiasi į suaugusiojo ranką. Ši padėtis švelniai spaudžia skrandį, bet ne tiek, kad kūdikis galėtų atpilti.

Naudokite raminančius judesius. Rekomenduojama švelniai siūbuoti arba supti kūdikį, vyresnį nei trijų savaičių ir galintį pakelti galvą, – tai gali padėti pašalinti dujas. Judesys ramina ir gali padėti sustabdyti verkimą, kadangi judant mažėja praryjamo oro kiekis.

Žindant svarbu tinkama mityba. Maistas daro labai didelę įtaką motinos pieno kokybei, todėl svarbu atsižvelgti į galimai pilvo pūtimą mamai ar vaikui sukeliančias maisto grupes.

Svarbu nepermaitinti kūdikio. Pilvo dieglių prevencijai ypač svarbu vengti kūdikį permaitinti – žindyti tik pagal poreikį. Jei kūdikį maitinsite vertikaliai, tai gali palengvinti virškinimą ir sumažinti praryjamo oro kiekį. Kad palengvintumėte virškinimą, po maitinimo mažiausiai pusvalandį palaikykite kūdikį vertikalioje padėtyje ir nesodinkite į kūdikio kėdutę.

Vaistai kūdikio pilvo pūtimui gydyti

Kai kuriais atvejais rekomenduojama vartoti vaistus kūdikio pilvo pūtimui gydyti. Preparatai sukurti taip, kad paskatintų dujų burbuliukų susijungimą ir palengvintų jų kelionę žarnynu. Vienas iš tokių preparatų – Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija), kurio veiklioji medžiaga – simetikonas. Jis keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta.

Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos. Svarbu rinktis laiko patikrintą, išbandytą preparatą, bekvapį, be dažiklių, be aromatizatorių ar skonių, be cukraus ir be laktozės. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.