Neprivalomi, tačiau rekomenduojami tyrimai nėščiosioms (81)

Neprivalomi, tačiau rekomenduojami tyrimai nėščiosioms

LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu yra nustatyti minimalūs reikalavimai nėščiųjų patikrai. Su šiais reikalavimais galite nuodugniau susipažinti mūsų atmintinėje „Nėščiosios sveikatos patikra“.

Šiame straipsnyje apžvelgsime ligas, dėl kurių  tyrimai nėra privalomi, tačiau specialistų rekomenduojami atlikti visoms nėščiosioms.  Tyrimai dėl šių ligų ir bakterijų atliekami pacientei pageidaujant ir yra mokami.

Toksoplamozė.  Šia liga užsikrečiama valgant nepakankamai termiškai apdorotą ar žalią mėsą, valgant toksoplazmos oocistomis užterštus vaisius, daržoves ar geriant vandenį, termiškai neapdorotą pieną, nesilaikant asmeninės higienos taisyklių po kontakto su katėmis, taip pat po darbo darže. Nėščiajai užsikrėtus toksoplamoze I-ame nėštumo trimestre, liga gali sukleti vaisiaus apsigimimą, savaiminį persileidimą, priešlaikinį gimdymą, vaisiaus augimo sulėtėjimą ar žūtį gimdoje. Užsikrėtus III-iajame nėštumo trimestre, yra  didesnė vaisiaus užkrėtimo rizika. Ligos eiga tiek nėščiai moteriai, tik gimusiam užkrėstam naujagimiui dažniausiai yra besimptomė, o jei būna simptomų, jie panašūs į gripo. Toksoplamozei diagnozuoti atliekamas specifinių antitoksoplazminių IgM ir IgG antikūnių tyrimas.

Citomegalo viruso (CMV) sukelta infekcija. Šia infekcija užsikrečiama per kvėpavimo takus, taip pat lytinių santykių metu, atliekant kraujo perpylimą, turint kitų kontaktų su infekuoto individo organizmo skysčiais (seilėmis, šlapimu, motinos pienu). Vaisius ir naujagimis užsikrečia virusui patekus per placentą arba ascendentiniu būdu. Infekcija gali būti pirminė (ūminė) – jos atveju vaisiaus užkrečiamumo tikimybė yra 40-50 proc.,  arba lėtinė, kurios atveju vaisiaus užkrėtimo rizika yra maža. Ligos eiga nėščiai moteriai dažniausiai yra besimptomė. Užkrėstam naujagimiui būdingas sulėtėjęs vystymasis, galvos smegenų, akių, vaisiaus organų pažeidimai, širdies ydos. Šiai infekcijai diagnozuoti atliekamas specifinių citomegalo viruso imunoglobulinų IgM ir IgG tyrimas.

Hepatitas B. Šia hepatito B viruso sukelta liga užsikrečiama parentaliniu būdu (ne per virškinamąjį traktą) bei lytinio kontakto metu. Nėščiajai sergant ūmia ar aktyvia lėtine infekcija, nėštumo metu vaisius užkrečiamas 5 proc., gimdymo metu – 95 proc. atvejų. Virusu užkrėsti naujagimiai suserga besimptomiu lėtiniu hepatitu. Hepatitui B diagnozuoti atliekami laboratoriniai tyrimai.

B grupės beta hemolizinis streptokokas (BGS). Šios bakterijos sukelta infekcija yra pagrindinė ankstyvo naujagimių sepsio ar meningito sukėlėja. Moterims gali sukelti pogimdymines infekcijas. Randamas makštyje apie 20 proc. nėščiųjų. Diagnozuojama atliekant pasėlį po 35 nėštumo savaitės. Nustačius sukėlėją, gydymas taikomas gimdymo metu.

Šie tyrimai taip gali būti atliekami gydytojo paskyrimu kai yra didelės rizikos nėštumo faktoriai, veiksniai ar kitos aplinkybės.

Susiję straipsniai

Daugiavaisis nėštumas: tikimybė, priežiūra ir rizikos

Daugiavaisis nėštumas - kai vienu metu gimdoje auga du ar daugiau kūdikių. Įprastai daugiavaisis nėštumas siejamas su didesne rizika.

Hormonas progesteronas ir jo kiekis nėštumo metu

Progesteronas - labai svarbus hormonas, užtikrinantis normalų ir reguliarų mėnesinių ciklą bei palaikantis sveiką nėštumą.

Dauno sindromo diagnozavimas nėštumo metu

Visoms nėščiosioms rekomenduojama atlikti bent pirminius tyrimus, padedančius diagnozuoti Dauno sindromą, vyresnėms nei 35 m. - papildomus tyrimus.

Naujausi komentarai

 1. Freilina666
  Freilina666 prieš 3 m.

  Tai streptokoko testas nėra privalomas?

 2. Ingka
  Ingka prieš 3 m.

  Freilina666 parašė:
  Tai streptokoko testas nėra privalomas?

  Neprivalomas, bet geriau pasitikrinti.

 3. Wizz
  Wizz prieš 3 m.

  Freilina666 parašė:
  Tai streptokoko testas nėra privalomas?

  Privalomas

 4. User has not uploaded an avatar
  Veronika99 prieš 3 m.

  neprivalomas, bet jau geriau pasidaryti, gydytojas ji uzraso, bet jus galite atsisakyti, taciau jeigu nepadarys ir bus bakterija tai daug nervu jums ir asaru kainuos...

 5. User has not uploaded an avatar
  JurgytėAdutė prieš 3 m.

  Jeigu akuseris ginekologas israso bendra kraujo tyrima atsakymo klausti pas ji?