Neprivalomi, tačiau rekomenduojami tyrimai nėščiosioms (71)

Neprivalomi, tačiau rekomenduojami tyrimai nėščiosioms

LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu yra nustatyti minimalūs reikalavimai nėščiųjų patikrai. Su šiais reikalavimais galite nuodugniau susipažinti mūsų atmintinėje „Nėščiosios sveikatos patikra“.

Šiame straipsnyje apžvelgsime ligas, dėl kurių  tyrimai nėra privalomi, tačiau specialistų rekomenduojami atlikti visoms nėščiosioms.  Tyrimai dėl šių ligų ir bakterijų atliekami pacientei pageidaujant ir yra mokami.

Toksoplamozė.  Šia liga užsikrečiama valgant nepakankamai termiškai apdorotą ar žalią mėsą, valgant toksoplazmos oocistomis užterštus vaisius, daržoves ar geriant vandenį, termiškai neapdorotą pieną, nesilaikant asmeninės higienos taisyklių po kontakto su katėmis, taip pat po darbo darže. Nėščiajai užsikrėtus toksoplamoze I-ame nėštumo trimestre, liga gali sukleti vaisiaus apsigimimą, savaiminį persileidimą, priešlaikinį gimdymą, vaisiaus augimo sulėtėjimą ar žūtį gimdoje. Užsikrėtus III-iajame nėštumo trimestre, yra  didesnė vaisiaus užkrėtimo rizika. Ligos eiga tiek nėščiai moteriai, tik gimusiam užkrėstam naujagimiui dažniausiai yra besimptomė, o jei būna simptomų, jie panašūs į gripo. Toksoplamozei diagnozuoti atliekamas specifinių antitoksoplazminių IgM ir IgG antikūnių tyrimas.

Citomegalo viruso (CMV) sukelta infekcija. Šia infekcija užsikrečiama per kvėpavimo takus, taip pat lytinių santykių metu, atliekant kraujo perpylimą, turint kitų kontaktų su infekuoto individo organizmo skysčiais (seilėmis, šlapimu, motinos pienu). Vaisius ir naujagimis užsikrečia virusui patekus per placentą arba ascendentiniu būdu. Infekcija gali būti pirminė (ūminė) – jos atveju vaisiaus užkrečiamumo tikimybė yra 40-50 proc.,  arba lėtinė, kurios atveju vaisiaus užkrėtimo rizika yra maža. Ligos eiga nėščiai moteriai dažniausiai yra besimptomė. Užkrėstam naujagimiui būdingas sulėtėjęs vystymasis, galvos smegenų, akių, vaisiaus organų pažeidimai, širdies ydos. Šiai infekcijai diagnozuoti atliekamas specifinių citomegalo viruso imunoglobulinų IgM ir IgG tyrimas.

Hepatitas B. Šia hepatito B viruso sukelta liga užsikrečiama parentaliniu būdu (ne per virškinamąjį traktą) bei lytinio kontakto metu. Nėščiajai sergant ūmia ar aktyvia lėtine infekcija, nėštumo metu vaisius užkrečiamas 5 proc., gimdymo metu – 95 proc. atvejų. Virusu užkrėsti naujagimiai suserga besimptomiu lėtiniu hepatitu. Hepatitui B diagnozuoti atliekami laboratoriniai tyrimai.

B grupės beta hemolizinis streptokokas (BGS). Šios bakterijos sukelta infekcija yra pagrindinė ankstyvo naujagimių sepsio ar meningito sukėlėja. Moterims gali sukelti pogimdymines infekcijas. Randamas makštyje apie 20 proc. nėščiųjų. Diagnozuojama atliekant pasėlį po 35 nėštumo savaitės. Nustačius sukėlėją, gydymas taikomas gimdymo metu.

Šie tyrimai taip gali būti atliekami gydytojo paskyrimu kai yra didelės rizikos nėštumo faktoriai, veiksniai ar kitos aplinkybės.

Naujausi komentarai

 1. Zvaigzde
  Zvaigzde prieš 5 m.

  Nea, tikrai nepamenu, bet kuo didesnis - tuo geriau, tas tiesa, rodo, kad seniai jau tau tas virusas buvo ir yra jam imunitetas. Zodziu, pamirsk visa si reikala ;) sekmingo likusio nestumo!

 2. User has not uploaded an avatar
  andante prieš 5 m.

  Zvaigzde parašė:
  Nea, tikrai nepamenu, bet kuo didesnis - tuo geriau, tas tiesa, rodo, kad seniai jau tau tas virusas buvo ir yra jam imunitetas. Zodziu, pamirsk visa si reikala ;) sekmingo likusio nestumo!

  Labai labai ačiū! Vat aš kažkaip ir jaučiu kad viskas gerai, bet kai gydytojai taip... tai pradedi visko galvoti ;)

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 5 m.

  Sveikos,
  nezinau kokiose klinikose Jus prisirasiusios, bet as tik suzinojusi, kad laukiuosi uzsirasiau i kauno klinikas, tai ten visi privalomi tyrimai nemokami, tarp ju dare ir B grupės beta hemolizini streptokoko tyrima nemokamai. Net nebuciau pagalvojusi, kad kitur sio tyrimo nedaro, apskritai apie si tyrima suzinojau tada kaip padare, tai taip iseina jei buciau ejusi i kita klinika butu man niekas jo nepadare. Aisku jei ne visagalis internetas, apskritai gal apie si tyrima nezinociau. O tyrimo rezultatas pas mane teigiamas, turiu si virusa, tai taip iseina, kad kudikis butu neapsaugotas...KAZKOKSAI APSURDAS, kartais net ne piniguose yra esme o nezinojime, nes dauguma moteru laukiasi pirma karta ir visko tikrai nezino.

 4. User has not uploaded an avatar
  holly prieš 5 m.

  o as niekaip nesuprantu is kur tas kainas anksciau mamytes uzrase... matyt privaciuose kabinetuose tiek kainuoja, bet ir tai jos nesuvokiamai dideles... idomu kiek tada viso nestumo prieziura kainuoja! aciu toms ligoniu kasoms, kad prieziura nemokama skiria... as dariausi taksoplazmozes tyrima, uz ji sumokejau 30 litu, taip pat ir streptokoko, uz ji sumokejau taip pat 30 litu... nieko panasaus i 600 litu... dziaugiuosi, akd pasidariau, nes ji rado, todel gydytojai zinos kaip toliau elgtis... lankausi krikscioniskuose gimdymo namuose (Kaunas), gydytoja netgi savo atostogu metu liepe ateiti pas kita gydytoja ir si tyrima pasidaryti, nors jis ir nera privalomas, taip kad viskas priklauso nuo gydytojo kompetencijos...

 5. missclever
  missclever prieš 4 m.

  ane_ta parašė:
  prisiskaiciau cia ir galvoju pas mane 32 nestumo savaite gyvenu vilniuje ir man dare tyrimus tik slapimo ir kraujo o akusere net neuzsimine apie kokius nors tyrimu…

  Čia yra dar viena Lietuvos žmonių problema - kyšiai. Tikiuosi, kad mano ir ateities kartos išgyvendins šį tarybinį fenomeną.