Nerimas dėl vaiko mitybos: vaikas vegetaras pradeda lankyti darželį ar mokyklą

Mergaitė ima vegetarišką sumuštinį iš dėžutės Marina Andrejchenko | Shutterstock.com

Pasaulyje vegetarizmas labai plačiai paplitęs. Kai kuriose šalyse (pavyzdžiui, Indijoje) net 30–40 proc. gyventojų yra vegetarai.

Nors tikslios statistikos nėra, manoma, kad Lietuvoje vegetarišką mitybą (su jos atmainomis veganizmu, žaliavalgyste ir kt.) propaguoja apie 5–10 proc. žmonių.

Tiesa, dalį jų sudaro vaikai (dažnai jų mitybos būdas yra nulemtas tėvų požiūrio ir mitybos ypatumų) ir paaugliai (pastarieji dažniau patys pasirenka būti vegetarais).

Iki šiol vegetarizmas – gana jautri, asmeniška tema, sukelianti nemažai diskusijų, o jų kontekste tėvų pagrindinė užduotis – užtikrinti, kad ugdymo įstaigos suprastų, gerbtų ir patenkintų vaikų mitybos poreikius.

Vegetariška mityba ugdymo įstaigose: situacija Lietuvoje

Mūsų šalyje tiek valstybiniai darželiai, tiek ir mokyklos orientuotos į vaikus visavalgius. Tačiau jei tėvai pageidauja, vaikams vegetarams (kaip ir alergiškiems vaikams) gali būti sudaromi individualūs valgiaraščiai, tad vaikai gauna subalansuotą bei visavertį maistą.

Sveikatos apsaugos ministerija su jai pavaldžiomis įstaigomis yra parengusi rekomendacijas, kuriomis vadovaudamiesi darželių dietologai gali sudaryti valgiaraščius vaikams vegetarams, o VMVT – patvirtinti tokius valgiaraščius. Būtent atidarant pirmąjį vegetarišką darželį tokio valgiaraščio tvirtinimas dar nesant šių rekomendacijų užtruko apie 3,5 metų.

Vegetarizmas: ankstesnė situacija Lietuvos ugdymo įstaigose

Anksčiau vaikai vegetarai dėl kitokios savo mitybos patirdavo tam tikrų nepatogumų. Darželiuose ir mokyklose neretai į tėvų pageidavimus maitinti vaiką vegetariškai nebūdavo atsižvelgiam ar būdavo siūlomas skurdus racionas (pavyzdžiui, vaikai vegetarai mokyklose pietums turėjo galimybę rinktis tik dienos pietų garnyrą: bulvių košę ir salotas). Buvo nesuprantamas vienas iš esminių principų, jog vegetariška mityba – tai ne vien tik gyvūninės kilmės produktų eliminavimas iš raciono, bet jų pakeitimas visaverčiais, ne mažiau vertingųjų medžiagų turinčiais analogais.

Dažnai vaikus vegetarus auginantys tėvai turėdavo rinktis privačius darželius arba mokyklas (pirmasis vegetariškas darželis Lietuvoje duris atvėrė 2016 m.). Kiti, šeimos biudžete nerasdami lėšų privačioms ugdymo įstaigoms, turėdavo ieškoti sprendimų (pavyzdžiui, apskritai neleisti vaiko į darželį, įdėti vaikui maisto iš namų ir kt.).

Ar rekomenduojama vaikus maitinti vegetariškai?

Ilgą laiką viešojoje erdvėje sklandė nuomonė, kad vaikams būtinas gyvūninės kilmės maistas. Esą tai nepakeičiamas baltymų, geležies, B grupės vitaminų ir kt. šaltinis. Tačiau pastaraisiais metais atlikti tyrimai jau paneigė mėsos ir kitų gyvūninių produktų būtinybę racione.

Taigi, jei nusprendėte vaiką maitinti vegetariškai, svarbiausia užtikrinti, kad jo mityba būtų visavertė, subalansuota. Augančiam organizmui itin svarbios medžiagos – geležis, kalcis, cinkas, riebiosios rūgštys, B grupės vitaminai ir vitaminas D.

5 patarimai, kaip vaikams vegetarams lengviau pritapti darželyje ar mokykloje

  1. Išsamiai edukuokite vaikus, ką reiškia būti vegetaru. Jie turi pažinti maistą, kuriuo maitinasi, ir žinoti apie jo sveikatai teikiamą naudą. Paaiškinkite, kodėl jūsų šeima pasirinko vegetarizmą. Įsitikinkite, ar vaikai visiškai suvokia, kodėl nusprendėte eiti šiuo keliu. Jūsų vaikai tokiu būdu bus geriau pasirengę atsakyti į bendraamžių klausimus, lengviau susidoros su sudėtingomis situacijomis darželyje ar mokykloje.
  2. Leiskite vaikams patiems pasiruošti priešpiečius. Tegul vaikas iš vakaro pats pasirenka norimus produktus ir susikomplektuoja savo priešpiečių dėžutę.
  3. Bendraukite ir bendradarbiaukite su vaiką ugdančiais pedagogais. Informuokite auklėtojas (-us) ir mokytojas (-us), kad vegetariška mityba – jūsų pasirinkimas ir kad tai nesusiję su tam tikro maisto netoleravimu. Pedagogams dažnai kils klausimas, ką valgo jūsų vaikas, o jų veiduose neretai bus galima pastebėti sumišimą. Tačiau ilgainiui visi įpras. Jums beliks paruošti veganiškų užkandžių darželio ar mokyklos vakarėliams, renginiams bei išvykoms.
  4. Skatinkite vaikus susirasti bendraminčių. Tikėtina, kad jūsų vaikas nebus vienintelis vegetaras darželyje ar mokykloje. Tad turėti vegetarų draugų, net jei jie yra kitoje grupėje ar mokosi kitoje klasėje, vaikus bus išties naudinga.
  5. Mitybos temas įtraukite į klasės projektus. Jei vaikams užduota parengti kokį nors projektą, jis gali būti vegetarizmo tema. Tai puiki proga grupės ar klasės draugus supažindinti su propaguojamu gyvenimo būdu. Tegul vaikas papasakoja, kuo veganizmas naudingas mūsų planetai. Tai netgi gali įkvėpti kitus pasekti jų pavyzdžiu.