Nėščiųjų sveikatos ir nėštumo eigos priežiūra (20)

Nėščiųjų sveikatos ir nėštumo eigos priežiūra

Kada reiktų apsilankyti pas gydytoją pirmą kartą?

Tinkamiausias laikas pirmą kartą apsilankyti pas gydytoją yra 7–12 nėštumo savaitės. Paprastai nėščiąsias prižiūri šeimos gydytojas, pirminės asmens sveikatos priežiūros komandos akušeris-ginekologas arba akušerė.

Jei nežinote, pas kokį gydytoją eiti, pasiteiraukite šeimos gydytojo arba gydymo įstaigos registratūros darbuotojų.

Pirmasis apsilankymas turėtų trukti apie valandą ir jo metu gydytojas turėtų skirti daug laiko anamnezei – tai yra klausimams ir tavo atsakymams, kurių tikslas – išsiaiškinti galimas nėštumo rizikas.

Pirmo apsilankymo metu taip pat pamatuos kraujospūdį, atliks šlapimo, kraujo ir kitus tyrimus, paskaičiuos KMI (kūno masės indeksą), kad vėliau galėtų sekti, ar priaugate svorio tinkamu tempu.

Kartais per pirmąjį apsilankymą ar netrukus po jo atliekamas vaisiaus sprando raukšlės skenavimas ar ankstyvas ultragarso tyrimas nėštumo savaitei nustatyti.

Kaip dažnai reikia lankytis pas gydytoja nėštumo metu?

Jūsų patogumui esame paruošę "Nėščiosios sveikatos patikros" atmintinę, kuri parengta pagal LR sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus nėščiųjų sveikatos tikrinimų reikalavimus. Tai yra minimalus priežiūros paketas, tačiau esant poreikiui vizitų dažnis ir atliekamų tyrimų skaičius gali būti didesni.

Jei nėštumui artėjant į pabaigą gydytojas lieps apsilankyti dažniau – nenustebkite ir nesijaudinkite: tai yra įprasta tvarka.

Paskutiniais nėštumo mėnesiais yra didesnė tikimybė, kad gali išsivystyti sudėtinga nėštumo komplikacija, vadinama preeklampsija. Todėl gydytojas gali nuspręsti dažnaiu tikrinti ar ne per aukštas kraujospūdis, ar šlapime nėra baltymų, ar nepatinęs veidas ir rankos. Tai trys pagrindiniai preeklampsijos požymiai.

Be to, gydytojas nori atidžiau stebėti vaikelį ir būti tikras, kad jam viskas gerai. Slenkant savaitėms, placenta sensta, ir paprastai apie 42-ą nėštumo savaitę ji neįstengia veiksmingai pašalinti nereikalingų medžiagų ir tiekti gliukozę vaikelio organizmui. Jei gydytojas įtartų šią problemą, greičiausiai būtų rekomenduojamas gimdymo skatinimas.

Kokį gydytoją pasirinkti nėštumo priežiūrai?

Gali būti, kad gydytojo rinktis ir negalėsite – kartais dėl visai objektyvių priežasčių. Tačiau jei tik turite tokią galimybę, rinkitėsi: gera priežiūra nėštumo metu yra vienas tų dalykų, kurie padeda mažyliui gimti kuo sveikesniam.

Be to, su šiuo žmogumi turėsi susitikti ne kartą ar du. Pasinagrinėkite savo poliklinikos, pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų sąrašą ir pasiklausinėk pažįstamų ir draugių – galbūt jos ką parekomenduos. Atsiliepimų apie gydytojus taip pat gali rasti gimdymo įstaigų ir akušerių-ginekologų sąrašuose bei TD Forume.

Be profesinių jo savybių, atkreipkite dėmesį, kaip gydytojas bendrauja, ir kaip jaučiatės jūs:

 • Bendraudamas jis žiūri tau į akis, o jūs nejaučiateti įtampos; jums jauku ir malonu su juo bendrauti.
 • Išklauso klausimus ir išsamiai į juos atsako.
 • Duoda profesionalius patarimus, tačiau gerbia jūsų nuomonę ir pažiūras.
 • Jei negali atsiliepti į skambutį, paskambina arba jis pats, arba jo padėjėjai.

Jei nesate patenkinta savo gydytoju, ieškokite kito. Besilaukiančią moterį gydytojas vidutiniškai apžiūri nuo 10 iki 18 kartų, taigi labai svarbu, kad tai būtų žmogus, kuris tau patinka ir kuriuo pasitiki.

Kaip pasiruošti pirmajam vizitui dėl nėštumo?

Susirašykite visus rūpimus klausimus. Net jei dabar atrodo, kad tikrai nieko nepamiršite vizito metu užgrius informacijos ir klausimų lavina, ir būtinai kas nors išgaruos iš galvos.

Be to, taip negaišinsite nei savo, nei gydytojo laiko. Taigi sėskite ir sudarykite visų rūpimų klausimų sąrašą, kad ir kokie nereikšmingi jie atrodytų. Be to:

 • Pasitikrinkite savo mėnesinių kalendorių ir įsidėmėkite pirmąją paskutinių mėnesinių dieną. Ši diena o taip pat mėnesinių ciklo trukmė yra reikalingi numatomai gimdymo datai nustatyti.
 • Atsineškite visą sąrašą receptinių ir nereceptinių vaistų, kuriuos pastaruoju metu vartojote. Gydytojas peržiūrės ir patikrins, ar galima jų vartojimą tęsti. Galbūt kai kuriems reikės paieškoti saugesnių pakaitalų. Svarbūs visi vaistai – net ir nuo paprasto peršalimo ar skausmo.
 • Panagrinėkite savo ir vyro šeimos sveikatos istorijas. Paklausinėkite tėvų, brolių, seserų apie lėtines ligas ar potencialius genetinius sutrikimus. Gydytojas klaus šių dalykų, kad sudarytų tinkamą apžiūrų grafiką ir reikiamų tyrimų planą.

Pasiimkite nedidelį buteliuką vandens ir ko nors užkąsti. Kartais laukimas priimamajame gali prailgti, ypač jei gydytojas ne tik konsultuoja nėščiąsias, bet ir priima gimdymus. Be to, visada pasitaiko ir skubių atvejų, kai be eilės tenka užleisti kitas nėščiąsias. Knyga ar pakrautas telefonas irgi gali sutrumpinti lėtai slenkantį laukimo laiką.

Ar vyras turėtų eiti kartu?

Tai, žinoma, priklauso nuo tavęs, tačiau daugelis porų teigia, kad vizitai pas gydytoją buvo naudingi abiem sutuoktiniams, ypač svarbesni apsilankymai – pirmasis vizitas, ultragarso tyrimas ar panašiai. Tokie apsilankymai padeda vyrui ne tik suvokti, kad nėštumas yra realybė ir kad jis netrukus taps tėčiu, bet ir užmegzti ryšį su kūdikiu.

Naujausi komentarai

 1. vili
  vili prieš 8 mėn.

  Samanciuks parašė:
  tai taip iseina dar galiu iki rugpjucio cia pabut, nes siaip net nezinociau kad laukiuosi nes jokiu simtomu nejauciu, nepykina ,krutines neskauda, tik apetitas padi…

  Na taip 🙂 jei jausit, kad kazkas negerai ir ten nueisit pas gydytojus. O čia svarbu ateiti apie 12savaitę, taip vadinamam didziajam skanui. Patikrins, uzves nėščiosios kortelę. Kraujo tyrimus tiesa padarys. Tik ziūrekit kaip su registracija pas.jūsų gydytoją. Gal jau reiktu registruotis, kad paskui nereiketu stresuoti.

 2. Amadra
  Amadra prieš 8 mėn.

  Netipiška parašė:
  Man labai įdomu: Ko ten iškart eiti? Kad tyrimus padarytų? O ką tie tyrimai pakeis? Kokią jie turės įtaką nėštumo eigai? O jei testą pasidariau kelios dienos po …

  Daug ka tyrimai pakeicia, ypac, kai nestumas negimdinis. Ejau, kai buvo 5 sav., padare echoskopija, isitikino, kad nestumas vystosi gimdoje ir isleido grizti po menesio.

 3. Purifa33
  Purifa33 prieš 8 mėn.

  Amadra parašė:
  Daug ka tyrimai pakeicia, ypac, kai nestumas negimdinis. Ejau, kai buvo 5 sav., padare echoskopija, isitikino, kad nestumas vystosi gimdoje ir isleido grizti po men…

  Nieko nepakeicia.
  Jeigu nėra skausmu ar kraujavimų vadinasi viskas gerai. Jeigu buna negimdyvinis buna požymiai ryškus. O jeigu viskas gerai tai ir tikrai nėra ko skubėti. nėščių vit + foli geri ir viskas 😊

 4. Amadra
  Amadra prieš 8 mėn.

  Purifa33 parašė:
  Nieko nepakeicia.
  Jeigu nėra skausmu ar kraujavimų vadinasi viskas gerai. Jeigu buna negimdyvinis bu…

  Neretai negimdinio nestumo pozymiai gali niekuo nesiskirti nuo iprasto, veluojancios menesines, tepimas, maudimas ir pan. Bet anksti ji nustacius nestumas nutraukiamas medikamentais. Kitu atveju - operacija, rizika pazeisti kiausintanki ir tt. Nematau nieko blogo pasitikrinti, uzbegant uz akiu galimoms komplikacijoms. O foli reikia pradeti gerti iki pastojant, nes vaisiaus nervinis vamzdelis pradeda vystytis pirmiausia, dar nezinant, kad laukiesi.

 5. Purifa33
  Purifa33 prieš 8 mėn.

  Amadra parašė:
  Neretai negimdinio nestumo pozymiai gali niekuo nesiskirti nuo iprasto, veluojancios menesines, tepimas, maudimas ir pan. Bet anksti ji nustacius nestumas nutraukia…

  Man nei vieno nestumo metu nei tepimo nei tempimo nebuvo pradžioje zinoma😊