Neseniai susilaukėte kūdikio? Santykiai su antrąja puse pasikeis

Mylinti šeima, susilaukusi naujagimio patyakastocks82 | Shutterstock.com

Perėjimas iš poros santykių, kai visą laiką valdote patys, į trijų ar net daugiau asmenų šeimą gali būti vienas didžiausių pokyčių, su kuriais susidursite tapę tėvais.

Nors kyla iššūkių auginant kūdikį – ypač pirmaisiais metais – kai kurios poros, priešingai, sustiprėja, nes iš naujo atranda pagarbą vienas kitam kaip tėvams ir dalijasi patirtimi, kuri juos abu jungia. Abipusė pagarba ir įsiklausymas gali padėti išspręsti bet kokias santykių problemas, su kuriomis susidursite susilaukę kūdikio.

Santykių pakilimai ir nuosmukiai susilaukus kūdikio 

Nuovargis

Vienas didžiausių veiksnių, sukeliančių įtampą ir problemų santykiuose po gimdymo, – nuovargis. Miego trūkumas gali turėti didžiulį poveikį kasdieniam gyvenimui, todėl pravartu pagalvoti apie jo valdymo galimybes. Pavyzdžiui, kai dėl miego stokos prasideda justi nuovargis, vienam iš tėvų gali tekti šiek tiek pamiegoti kitame kambaryje, kad atgautų jėgas.

Laiko stoka

Naujiems tėvams taip pat dažnai trūksta laiko. Valandos, anksčiau skirtos bendravimui, poilsiui ir namų ruošos darbams, veikiausiai stipriai sutrumpės, o tai gali pakeisti santykių dinamiką.

Pinigų trūkumas

Pinigai – arba jų trūkumas – taip pat gali būti porų streso priežastis. Daugeliui naujų tėvų prisitaikymas prie gyvenimo su mažesnėmis pajamomis arba vieno atlyginimo gali būti ypač sudėtingas. Dažnai ginčus dėl pinigų sukelia emocinės problemos, pavyzdžiui, finansinės nepriklausomybės praradimas arba spaudimo jausmas, kai reikia išlaikyti šeimą. 

Prisirišimas prie namų

Vienas iš tėvų taip pat gali sunkiau ar lengviau prisitaikyti prie gyvenimo namuose su kūdikiu, o ne būti darbe. Pasikeitusios kasdienybės situacijos gali padėti atpažinti pagrindines problemas, skatinančias įtampą šeimoje, kurias reikia bandyti išspręsti.

Santykių pokyčiai, kuriuos teks priimti

Nesate svarbiausi vienas kitam

Susilaukus pirmojo kūdikio, gyvenimas pasikeičia. Du žmonės, kurie anksčiau buvo patys svarbiausi vienas kito gyvenime, dabar turi trečią (ar daugiau, jei gimsta dvynukai, trynukai, etc.) labai svarbų asmenį, apie kurį reikia nuolat galvoti. Kai kuriems tėvams šis pokytis sudėtingas, nes partneriai nėra vienas kitam svarbiausi, laikas nebepriklauso tik vienas kitam.

Mamai svarbiausias – vaikas

Partneriai gali jaustis atstumti, nes mama koncentruojasi į savo vaiką. Lygiai taip pat kai kurios moterys gali jaustis tarsi išnykusios, nes visos susitelkia į naujagimį. Mamai gali atrodyti, kad jos vaidmuo yra tiesiog rūpintis ir maitinti, o ne būti partnere ar asmenybe.

Kalbėkitės. Kalbėkitės. Kalbėkitės

Svarbu pripažinti, kad gimus vaikui vaidmenys šeimoje greičiausiai pasikeis. Kalbėkitės. Kaip jūs abu jaučiatės? Kaip praėjo kiekvieno jūsų diena? Kokių sunkumų patyrėte, kas buvo lengva? Kalbėkitės ir būtinai išsakykite savo jausmus.

Sprendimai dėl vaiko auklėjimo

Kai kurie tėvai mano, kad jų požiūris į auklėjimą skiriasi, todėl gali kilti konfliktų. Vienam iš tėvų gali būti lengva tapti „ekspertu“ ir taip kenkti kito pasitikėjimui.

Aptarkite vienas kito nuomonę ir pabandykite sukurti bendrą požiūrį, nustatyti bendras taisykles. Taip pat svarbu pripažinti, kad jūsų požiūriai į auklėjimą gali skirtis. Tai, kad darote kažką ar mąstote kitaip, nereiškia, kad vieno tėvų požiūris teisingesnis už kito. Tiesiog stenkitės rasti bendrus sprendimus.

Fizinis artumas

Fizinė santykių pusė taip pat gali smarkiai pasikeisti – dėl išsekimo, fiziniu ir emociniu nuovargiu po gimdymo bei gyvenimo derinimo prie naujagimio poreikių. Gali prireikti laiko, kol po gimdymo vėl norėsite užsiimti seksu.

Teigiamas ir sveikintinas požiūris – tai kantrybė, humoro jausmas, supratimas ir noras rasti naujų būdų išreikšti fizinį prisirišimą, kol abu vėl jausitės pasiruošę mylėtis.

Bendravimas

Atviras ir nuoširdus bendravimas gyvybiškai svarbus bet kuriuose santykiuose – ypač tarp ką tik tėvais tapusios poros.

Jei yra įtampa...

  • Skirkite laiko pasikalbėti, kai abu jaučiatės ramūs.
  • Klausykitės ir pabandykite suprasti savo partnerio požiūrį.
  • Venkite kritikos ar kaltinimų.

Pogimdyminė depresija (PND) gali turėti įtakos ir mamoms, ir tėčiams – ir turėti didelę įtaką santykiams. Jei manote, kad jūs ar jūsų partneris serga depresija, vienam kitą palaikyti ir ieškoti pagalbos – be galo svarbu.

Artimųjų patarimai ir pagalba

Gimus vaikui, daugelis tėvų mano, kad draugai ir šeimos nariai teiks patarimų ir savo nuomonę – kartais to daryti net neprašoma, o kartais įvairūs patarimai prieštarauja pačių tėvų auklėjimo idėjoms. Nuo jūsų priklauso paisyti ir reaguoti į aplinkinių patarimus, ar – ne.

Daugeliui tėvų parama, kurią gali pasiūlyti seneliai, kiti giminaičiai, draugai ir net kaimynai, gali būti neįkainojama. Socialinė parama gali būti labai naudinga tėvų emocinei gerovei pogimdyminiu laikotarpiu, todėl nebijokite prašyti ar priimti pagalbos.

Laikas kartu ir sau

Svarbu rūpintis savimi ir kaip pora, ir kaip asmenybe. Jei šiandien esate laimingas, greičiausiai būsite laimingas ir būdamas tėčiu ar mama.

Būdami tėvai skirkite laiko sau kaip porai – pabandykite pritaikyti ankstesnes patirtis, kuriomis mėgavotės kartu, pavyzdžiui, pažiūrėkite filmą, pavakarieniaukite. Skirkite laiko ir laisvalaikiui su draugais arba atsipalaiduokite būdami dviese, užsiimdami tuo, kas jums patinka, leidžia atsipalaiduoti.

Susiję straipsniai

Džiovintų vaisių ir riešutų mišiniai imunitetui (Amosovo pasta)

Amosovo pasta yra džiovintų vaisių ir riešutų mišinys, skirtas sustiprinti imunitetą, pagerinti sveikatą, padėti greičiau pasveikti.

Dažniausiai pasitaikančios lytiškai plintančios ligos (LPL)

Prie lytiškai plintančių ligų įtrauktos ne tik klasikinės ligos, kaip, pavyzdžiui, sifilis ir gonorėja, bet ir santykinai neseniai atsiradusios LPL.

Kaip ypač užimtai mamai efektyviai kovoti su stresu?

Vien buvimas mama savaime jau yra įtempta ir daug fizinių bei dvasinių jėgų reikalaujanti veikla, o kur dar buitis, ėjimas į darbą, bendravimas ir kt.