Nėštumas paauglystėje: kokie 5 didžiausi iššūkiai tenka jaunoms mamoms?

Nėščia paauglė sėdi ant sofos su meškiuku rankose Ground Picture | Shutterstock.com

Sužinojusios apie neplanuotą nėštumą, paauglės svarsto, ką daryti toliau. Vienas lemiamų klausimų – ar mergina yra pasiruošusi auginti kūdikį? Šiuo sunkiu momentu patarėjų bus ne vienas – tai ir geros draugės, tėvai, kiti šeimos nariai, socialiniai pedagogai ir t. t. Tačiau labai svarbu pačiai paauglei įvertinti tapimo mama paauglystėje iššūkius ir kainą.

Trumpa statistika. Gimdymo paauglystėje raidos ir teritorinės diferenciacijos tyrimas Lietuvoje atskleidė šiuos faktus: 1994–2014 m. paauglių kūdikių gimstamumo rodiklis mūsų šalyje sumažėjo tris kartus (nuo 41,2 iki 13,7 kūdikių, tenkančių 1 tūkst. 15–19 metų amžiaus moterų), bet jis vis dar 2–3 kartus didesnis nei Vakarų ir Šiaurės Europos šalyse. Taip pat akivaizdu, kad kaimo vietovėse paauglių mamų yra beveik dukart daugiau nei miestuose, o kai kuriose kaimiškose savivaldybėse – net 5 kartus daugiau nei Vilniaus ir Kauno savivaldybėse. 2015 metais jaunoms motinoms gimusių vaikų skaičius, tenkantis 1 tūkst. 15–17 metų amžiaus merginų, siekė 6,1, o 2019 metais – jau 3,9. Taigi nors situacija gerėja, problema, ypač ES kontekste – vis dar opi.

1 nėštumo paauglystėje iššūkis: socialinio statuso pokyčiai

Mamos paauglės dažnai patiria didžiulius socialinio gyvenimo pokyčius. Kai kurios iš jų meta mokyklą ir visiškai susitelkia į vaikelio auginimą. Kitos lieka mokytis, tačiau turi atsisakyti popamokinės veiklos arba susirasti darbą, kad patenkintų savo ir kūdikio poreikius.

Visa tai sukuria atskirtį. Paauglės mamos pasakoja, kad iš pradžių draugai su jomis palaiko ryšį, tačiau palaipsniui prioritetai keičiasi, draugystės nutrūksta. Paauglės mamos vaiko poreikius dažnai iškelia į pirmą planą, tad dažnai atsisako įvairių galimybių. Jos netenka įprasto paauglių gyvenimo: susitikimų su draugais, būrelių, vakarėlių, ekskursijų su klase ir t. t.

Tačiau paauglės mamos turi galimybių bendrauti su tokio pat likimo mamomis socialinių paslaugų centrų, VšĮ „Krizinio nėštumo centras“ ir kitų organizacijų organizuojamuose renginiuose, susitikimuose. Tiesa, paauglėms sunkiau užmegzti ryšį su vyresnėmis mamomis.

Tad prieš priimant sprendimą paauglei verta pamąstyti, ar tikrai ji yra pasirengusi įveikti galimą, nors ir nedidelę, socialinę atskirtį.

2 nėštumo paauglystėje iššūkis: sudėtinga baigti mokslus

Vyresniųjų klasių moksleiviai mokykloje vidutiniškai praleidžia 7 ir daugiau valandų per dieną. Taip pat reikėtų įskaičiuoti ir laiką, skirtą pasiruošti pamokoms, kelionei į mokyklą ir kt. Tai beveik kaip darbas visu etatu.

Rūpinimasis kūdikiu analogiškai pareikalaus labai daug laiko. Vidutiniškai naujagimiai ir kūdikiai vien žinda 8–12 kartų per parą, vieno maitinimo ciklo trukmė – apie 20–45 min. Tad kasdien vien kūdikio žindymas užtruks mažiausiai kelias valandas. Be to, ką tik vaikelio susilaukusias šeimas labai išvargina tai, kad kasnakt bent kelis kartus reikia atsikelti – kūdikį pamaitinti ir pakeisti jam sauskelnes. Kūdikio perrengimas, maudynės, žaidimai su mažyliu taip pat nemažai užtrunka.

Įsisukus į visas šias veiklas, daugeliui mamų sunku susikoncentruoti, rasti laiko poilsiui, namų ruošai, jau nekalbant apie namų darbų ruošimą, ruošimąsi baigiamiesiems egzaminams ir kt.

Nemažai mamų, susilaukusių kūdikio dar paauglystėje, taip ir nebaigia vidurinės mokyklos. Kitos mokyklą ir net universitetą sėkmingai baigia vėliau, vaikui ūgtelėjus. Vis dėlto galvojant apie vaikelio auginimą labai svarbu atsižvelgti į savo gyvenimo tikslus ir galimybes mokytis.

3 nėštumo paauglystėje iššūkis: vaiko auginimo išlaidos

Kūdikio priežiūra kainuoja, ir nemažai. Eilės tvarka pasistengsime apžvelgti didžiausias išlaidas.

  1. Kūdikio kraitelis, lovelė, vežimėlis, automobilinė kėdutė, vystymo stalas, gimdyvės krepšelis, vaiko kambario įrengimas, baldai ir t. t.
  2. Pieno mišiniai. Jei paauglė negali ar nenori žindyti, bene ženkliausią išlaidų dalį sudarys pieno mišiniai, išlaidos bus kiek mažesnės taikant mišrų maitinimo būdą. Nuo 6 mėn. kūdikis pradės valgyti kietą maistą, tad išlaidos dar šiek tiek padidėja.
  3. Dar viena stambi išlaidų kategorija – sauskelnės.
  4. Kūdikio drabužėliai.
  5. Žaislai.
  6. Kiti pirkiniai (buteliukai, higienos prekės ir kt.).

Jeigu paauglė neturi partnerio ir jai finansiškai nepadeda tėvai, finansinė našta bus tikrai labai didelė. Tiesa, galima ieškoti būdų sutaupyti.

Plačiau skaitykite:

Kokios finansinės paramos paauglė mama gali tikėtis iš valstybės?

Paauglei nėščiajai bus skiriama finansinė parama (2023 m. duomenys): 315 Eur dydžio vienkartinė išmoka, ji gaus 539 Eur išmoką gimus vaikui, 294 Eur/mėn. išmoką besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, 85,75 Eur/mėn. vaiko pinigus, taip pat jei kūdikio tėvas neprisideda finansiškai, yra galimybė gauti valstybės mokamą vaiko išlaikymo išmoką ir kitą paramą.

4 nėštumo paauglystėje iššūkis: konfliktai šeimoje

Nebus lengva savo aplinkai pranešti apie nėštumą. Bene sunkiausia apie tai informuoti tėvus. Suprantama, daugelį jų šis faktas priblokš. Blogiausia, kas gali nutikti – prašymas palikti tėvų namus. Labai dažnai nuo nėščios paauglės nusisuka ir vaikelio tėtis.

Pats palankiausias scenarijus – kai tėvai palaiko nėščią paauglę, tačiau vis tiek atsiradus naujajam šeimos nariui santykiai gali pakisti toli gražu ne į gerąją pusę. Svarbu įsidėmėti, kad paauglės tėvų laikas ir finansai yra riboti. Nėščiai paauglei gali tekti prisitaikyti prie naujų aplinkybių (persikelti į mažiau patogų kambarį namuose), gali pablogėti santykiai su tėvais, broliais ir seserimis, jais gali būti sunkiau pasitikėti.

Be to, gali kilti nemažai konfliktų, kai tėvai tam tikrais momentais atsisakys prižiūrėti savo anūką. Paauglės mamos gali pavydėti savo broliams ir sesėms, kurie vis dar gyvena nerūpestingą gyvenimą.

Taigi, paauglystėje netikėtai pastojus verta pagalvoti, kaip pasikeis jūsų santykiai su šeimos nariais, jei nuspręstumėte vaikelį auginti tėvų namuose.

5 nėštumo paauglystėje iššūkis: psichikos sveikata

Tiek paauglystė, tiek nėštumas yra vieni iš depresijos rizikos veiksnių. Sujungus juos abu tikimybė susirgti depresija dar labiau išauga. Šaltinių duomenimis, prenatalinę ir pogimdyvinę depresiją patiria 10–15 proc. vyresnio amžiaus mamų, o paauglių – net iki 44 proc.

Paauglių mamų psichikos sveikatos pokyčius lemia kelios esminės priežastys. Pirma, nėščios paauglės patiria daugiau komplikacijų. Papildomas stresas turi įtakos psichikos sveikatai.

Paauglės mamos neturi laiko sportui, aktyviai veiklai, miegui, rūpinimuisi savimi, sveikai mitybai, tad visa tai dar labiau neigiamai veikia nuotaiką ir požiūrį.

Negana to, ne visas nėščias paaugles palaiko šeima ir draugai, todėl jos sudėtingose situacijose gali jaustis vienišos ir paliktos likimo valiai. Tai dar vienas veiksnys, galintis nulemti depresiją.

Taigi, nėštumas paauglystėje – rimtas iššūkis, o prieš priimant sprendimą, gimdyti ar ne, būtina įvertinti daugybę niuansų.

Susiję straipsniai

Antibiotikai nėštumo metu: vartoti ar ne?

Nėštumo metu būsimosioms mamoms gali būti skiriama antibiotikų, nes tai efektyviausia priemonė kovoje su pavojingomis bakterinėmis infekcijomis.

Daugiavaisis nėštumas: tikimybė, priežiūra ir rizikos

Daugiavaisis nėštumas - kai vienu metu gimdoje auga du ar daugiau kūdikių. Įprastai daugiavaisis nėštumas siejamas su didesne rizika.

Rentgeno tyrimas nėštumo metu: ar saugu?

Rentgeno tyrimas nėštumo metu nėra laikomas saugiu. Jis ypač pavojingas pirmojoje nėštumo pusėje.