Niežai: kaip atpažinti ir gydyti? (119)

Berniukas kasosi, serga niežais Iryna Dincer | Shutterstock.com

Niežai – tai odos liga, kurią sukelia smulkios niežinės erkutės. Jos gali įsikurti beveik ant viso kūno, tačiau jų takų ir sukeltų bėrimų įprastai neaptinkama tik ant nugaros, krūtinės ir galvos odos (ją parazitai pažeidžia tik mažiems vaikams).

Niežai, galima sakyti, sugrįžusi liga: Lietuvoje pastaruoju laiku kasmet buvo fiksuojama daugiau nei 600 niežų atvejų. Dažniausiai niežais užsikrečiama šaltuoju metų laiku – rudenį ir žiemą.

Tarp sergančiųjų – daugiausiai darželius, mokyklas lankantys vaikai, globos namų auklėtiniai, taip pat su jais kontaktavę asmenys.

Niežų simptomai

 • Labai stiprus niežėjimas. Jį sukelia pačios erkutės, jų išmatos ir kiaušinėliai. Labiausiai niežėjimas vargina vakare ar naktį, sušilus. Tiesa, maždaug penktadalis užsikrėtusiųjų, ypač suaugusių žmonių, jaučia tik silpną niežulį;
 • Bėrimas papulėmis (pūlingais spuogeliais): jų dažniau pasitaiko vaikams;
 • Aptinkamos niežų erkučių kolonijos, takai;
 • Kraujingi odos šašai (simptomas dažniau pasireiškia vaikams);
 • Atsiranda stori šašai (dažniau pasireiškia suaugusiems žmonėms);
 • Išsausėja oda (dažniau pasireiškia suaugusiems žmonėms) ir kt.

Niežulys prasideda nuo užsikrėtimo praėjus vidutiniškai kelioms savaitėms (nors kartais jis kamuoti pradeda ir vos po 1 sav. ar tik po 3 mėn.). Manoma, kad niežų inkubacinis laikotarpis trunka 1–2 sav. Jeigu užsikrečiama pakartotinai, niežulys gali prasidėti anksčiau – jau 1–7 dieną po užsikrėtimo.

Vaikas serga niežais, išberta koja

DonyaHHI | Shutterstock.com

Niežai vaikams

Įprastai niežais vaikai serga sunkiau nei suaugę žmonės. Visų pirma vaikams pasireiškia stipresnis uždegimas.

Vaikus dažniau išberia papulėmis (skausmingomis pūslelėmis), gali atsirasti ir didesnių pūslių.

Jeigu vaiko imunitetas yra nusilpęs, pasireiškia odos dermatitas, po to susiformuoja šašai.

Kur aptinkamos niežus sukeliančios erkutės?

Niežus sukelia smulkios erkutės, kurios beveik nematomos plika akimi (suaugusios patelės yra vos 0,3x0,4 mm dydžio). Patelės apsigyvena odos paviršiuje: čia maitinasi, dauginasi ir deda kiaušinėlius. Ant šeimininko odos erkutės išgyvena iki 4–6 savaičių, o kitoje aplinkoje, ne ant odos – iki 3–4 dienų. Palankios sąlygos niežų erkutėms tarpti ir plisti – žema temperatūra ir didesnė santykinė aplinkos drėgmė.

 • Erkutės gali įsikurti beveik ant beveik viso suaugusio žmogaus kūno, tačiau jų sukeltų bėrimų rečiau aptinkama ant nugaros, veido, galvos odos.
 • Niežinė erkė gali pažeisti visą vaikų odą: net ir veidą, plaukuotąją galvos odos dalį, lytinius organus ir kt. Erkių dažnai aptinkama net ir panagėse.

Kaip užsikrečiama niežais?

Niežai perduodami:

 • Vieno žmogaus kitam glaudaus kontakto metu, erkutėms perropojant nuo odos ant odos (niežinės erkutės nešokinėja, o gali tik ropoti);
 • Naudojantis užsikrėtusio žmogaus daiktais: higienos ir kūno priežiūros priemonėmis, namų apyvokos reikmenimis, tekstilės gaminiais (patalyne, drabužiais) ir kt.

Jeigu niežais serga vienas šeimos narių, labai dažnai užkrečiami ir kiti namiškiai, taip pat artimą kontaktą su ligoniu turėję žmonės.

Daugiau niežų atvejų pasitaiko tarp darželinukų, mokyklinio amžiaus vaikų. Niežais sergantis asmuo ligą platiną nuo pat užsikrėtimo momento iki gydymo pabaigos.

Niežų gydymas

Niežai gydomi ant odos tepamais preparatais – permetrino tepalu ir benzoato emulsija. Kūdikiams, mažiems vaikams, nėščioms ir žindančioms moterims dažniau skiriamas gydymas sieros tepalu. Šiais tepalais reikia išsitepti kūną po maudynių. Gydymo kursas gali trukti iki 5 dienų.

Kartais skiriama ir geriamųjų preparatų.

Jeigu niežais serga ir kiti šeimos nariai, visus juos reikėtų gydyti vienu metu. 24 val. pavartojus vaistų negalima kontaktuoti su aplinkiniais žmonėmis (t.y. ne šeimos nariais).

Niežai apskritai nėra priskiriami prie pavojingų ligų, tačiau gydymas būtinas, nes niežai gali sukelti nervinių, psichologinių problemų, dažnai prasideda ir sunkesnės eigos antrinės odos infekcijos.

Niežų profilaktika ir prevencija

Labai svarbu dezinfekuoti tekstilę – visus sergančiojo pastaruoju metu nešiotus drabužius, naudotą patalynę, rankšluosčius ir kt. Ligonio patalynę, drabužius, kuriuos jis dėvėjo iki gydymo, reikėtų skalbti ne žemesnės nei 60°C temperatūros vandenyje;

Drabužius, kurių negalima skalbti, galima dėti į plastikinius maišus ir juose laikyti bent 4 paras (dar geriau – savaitę), taip pat vėdinti palikus lauke;

Ne tik dėl niežų, bet ir dėl kitų infekcijų profilaktikos šeimos narius reikėtų skatinti naudotis asmeniniams rankšluosčiais, patalyne, plaukų šepečiais ir kt.

Susiję straipsniai

Autizmas: ar tikrai reikia taip paniškai bijoti šios diagnozės?

Autizmas – raidos sutrikimas, prasidedantis vaikystėje ir besitęsiantis visą gyvenimą. Tikėtina, kad ateityje autizmas bus laikomas nebe sutrikimu.

Vaikų skausmas ir karščiavimas: ką apie tai reikėtų žinoti?

Vaikų skausmas ir karščiavimas – situacijos, kurios net ir patyrusius tėvus išmuša iš vėžių. Ką reikėtų žinoti apie vaikų skausmą ir karščiavimą?

Mamos dalijasi patirtimi apie vaikų ligas ir sirgimus: kaip sau padėti?

Gydytoja Vytenė Menkevičienė juokauja, sakydama, kad daug žmonių mano, jog gydytojų vaikai neserga. Deja. Kaip su savo vaikų ligomis kovoja gydytojai?

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  suns prieš 2 mėn.

  Princesė Lėja parašė:
  Ar gali būti niežai?

  Geriau įsižiūrėjus lyg ir matau simetrišką, niežams būdingą, bėrimą ant rankytės...

 2. Princesė Lėja
  Princesė Lėja prieš 2 mėn.

  suns parašė:
  Geriau įsižiūrėjus lyg ir matau simetrišką, niežams būdingą, bėrimą ant rankytės...

  Dėkui, tame ir bėda, kad takučių neįžiūrėjo nei viena dermatologė, dabar eisime pas trečią. Bet realiai jau mėnuo praėjo ir daugiau, nei buvo neišbėrė niekur, net po Permitrino neipablogėjo odos būklė. Gal tik vienoje vietoje atsirado bėrimukas papildomas.

 3. Princesė Lėja
  Princesė Lėja prieš 2 mėn.

  suns parašė:
  Geriau įsižiūrėjus lyg ir matau simetrišką, niežams būdingą, bėrimą ant rankytės...


  Sunku nufotografuoti. Bet realiai tik viena rankytė labiau paberta. Vienaip ar kitaip, eisim pas trečią specialistą, šį kartą gal gausime atsakymų.

 4. Princesė Lėja
  Princesė Lėja prieš 2 mėn.

  suns parašė:
  Geriau įsižiūrėjus lyg ir matau simetrišką, niežams būdingą, bėrimą ant rankytės...

  Na va, apsilankėm pas tikrai patyrusią gydytoją, ne niežai. Po visrusinio sirgimo bėrimas.

 5. User has not uploaded an avatar
  suns prieš 2 mėn.

  Princesė Lėja parašė:
  Na va, apsilankėm pas tikrai patyrusią gydytoją, ne niežai. Po visrusinio sirgimo bėrimas.

  Tai tikrai puiki žinia. Sveikinu!