Niežai: kaip atpažinti ir gydyti? (126)
Niežai – tai odos liga, kurią sukelia smulkios niežinės erkutės. Jos gali įsikurti beveik ant viso kūno, tačiau jų takų ir sukeltų bėrimų įprastai neaptinkama tik ant nugaros, krūtinės ir galvos odos (ją parazitai pažeidžia tik mažiems vaikams).
Niežai, galima sakyti, sugrįžusi liga: Lietuvoje pastaruoju laiku kasmet buvo fiksuojama daugiau nei 600 niežų atvejų. Dažniausiai niežais užsikrečiama šaltuoju metų laiku – rudenį ir žiemą.
Tarp sergančiųjų – daugiausiai darželius, mokyklas lankantys vaikai, globos namų auklėtiniai, taip pat su jais kontaktavę asmenys.
Niežų simptomai
- Labai stiprus niežėjimas. Jį sukelia pačios erkutės, jų išmatos ir kiaušinėliai. Labiausiai niežėjimas vargina vakare ar naktį, sušilus. Tiesa, maždaug penktadalis užsikrėtusiųjų, ypač suaugusių žmonių, jaučia tik silpną niežulį;
- Bėrimas papulėmis (pūlingais spuogeliais): jų dažniau pasitaiko vaikams;
- Aptinkamos niežų erkučių kolonijos, takai;
- Kraujingi odos šašai (simptomas dažniau pasireiškia vaikams);
- Atsiranda stori šašai (dažniau pasireiškia suaugusiems žmonėms);
- Išsausėja oda (dažniau pasireiškia suaugusiems žmonėms) ir kt.
Niežulys prasideda nuo užsikrėtimo praėjus vidutiniškai kelioms savaitėms (nors kartais jis kamuoti pradeda ir vos po 1 sav. ar tik po 3 mėn.). Manoma, kad niežų inkubacinis laikotarpis trunka 1–2 sav. Jeigu užsikrečiama pakartotinai, niežulys gali prasidėti anksčiau – jau 1–7 dieną po užsikrėtimo.
DonyaHHI | Shutterstock.com
Niežai vaikams
Įprastai niežais vaikai serga sunkiau nei suaugę žmonės. Visų pirma vaikams pasireiškia stipresnis uždegimas.
Vaikus dažniau išberia papulėmis (skausmingomis pūslelėmis), gali atsirasti ir didesnių pūslių.
Jeigu vaiko imunitetas yra nusilpęs, pasireiškia odos dermatitas, po to susiformuoja šašai.
Kur aptinkamos niežus sukeliančios erkutės?
Niežus sukelia smulkios erkutės, kurios beveik nematomos plika akimi (suaugusios patelės yra vos 0,3x0,4 mm dydžio). Patelės apsigyvena odos paviršiuje: čia maitinasi, dauginasi ir deda kiaušinėlius. Ant šeimininko odos erkutės išgyvena iki 4–6 savaičių, o kitoje aplinkoje, ne ant odos – iki 3–4 dienų. Palankios sąlygos niežų erkutėms tarpti ir plisti – žema temperatūra ir didesnė santykinė aplinkos drėgmė.
- Erkutės gali įsikurti beveik ant beveik viso suaugusio žmogaus kūno, tačiau jų sukeltų bėrimų rečiau aptinkama ant nugaros, veido, galvos odos.
- Niežinė erkė gali pažeisti visą vaikų odą: net ir veidą, plaukuotąją galvos odos dalį, lytinius organus ir kt. Erkių dažnai aptinkama net ir panagėse.
Kaip užsikrečiama niežais?
Niežai perduodami:
- Vieno žmogaus kitam glaudaus kontakto metu, erkutėms perropojant nuo odos ant odos (niežinės erkutės nešokinėja, o gali tik ropoti);
- Naudojantis užsikrėtusio žmogaus daiktais: higienos ir kūno priežiūros priemonėmis, namų apyvokos reikmenimis, tekstilės gaminiais (patalyne, drabužiais) ir kt.
Jeigu niežais serga vienas šeimos narių, labai dažnai užkrečiami ir kiti namiškiai, taip pat artimą kontaktą su ligoniu turėję žmonės.
Daugiau niežų atvejų pasitaiko tarp darželinukų, mokyklinio amžiaus vaikų. Niežais sergantis asmuo ligą platiną nuo pat užsikrėtimo momento iki gydymo pabaigos.
Niežų gydymas
Niežai gydomi ant odos tepamais preparatais – permetrino tepalu ir benzoato emulsija. Kūdikiams, mažiems vaikams, nėščioms ir žindančioms moterims dažniau skiriamas gydymas sieros tepalu. Šiais tepalais reikia išsitepti kūną po maudynių. Gydymo kursas gali trukti iki 5 dienų.
Kartais skiriama ir geriamųjų preparatų.
Jeigu niežais serga ir kiti šeimos nariai, visus juos reikėtų gydyti vienu metu. 24 val. pavartojus vaistų negalima kontaktuoti su aplinkiniais žmonėmis (t.y. ne šeimos nariais).
Niežai apskritai nėra priskiriami prie pavojingų ligų, tačiau gydymas būtinas, nes niežai gali sukelti nervinių, psichologinių problemų, dažnai prasideda ir sunkesnės eigos antrinės odos infekcijos.
Niežų profilaktika ir prevencija
Labai svarbu dezinfekuoti tekstilę – visus sergančiojo pastaruoju metu nešiotus drabužius, naudotą patalynę, rankšluosčius ir kt. Ligonio patalynę, drabužius, kuriuos jis dėvėjo iki gydymo, reikėtų skalbti ne žemesnės nei 60°C temperatūros vandenyje;
Drabužius, kurių negalima skalbti, galima dėti į plastikinius maišus ir juose laikyti bent 4 paras (dar geriau – savaitę), taip pat vėdinti palikus lauke;
Ne tik dėl niežų, bet ir dėl kitų infekcijų profilaktikos šeimos narius reikėtų skatinti naudotis asmeniniams rankšluosčiais, patalyne, plaukų šepečiais ir kt.
Ar jūs ir jūsų vyriausias sūnus išsigydėt? Ar liga negrįžo?