Norite užauginti genijų? 15 vertingiausių maisto produktų, gerinančių vaikų smegenų veiklą

Vaikai žaidžia su daržovėmis Oksana Kuzmina | Shutterstock.com

Norite užauginti genijų? Gal šis tikslas – kiek per ambicingas, tačiau įrodyta, kad tinkamas visavertis maistas daro teigiamą įtaką akademiniams vaikų rezultatams, taip pat yra svarbus puoselėjant intelekto koeficientą, gali pagerinti atmintį, dėmesio koncentraciją.

Tad į vaiko racioną būtinai įtraukite šiuos 15 produktų.

Grūdai ir kruopos

1. Viso grūdo dalių produktai

Nesmulkintuose grūduose esančios skaidulos padeda reguliuoti gliukozės išsiskyrimą. Taip pat grūdų produktuose gausu B grupės vitaminų, padedančių sklandžiai funkcionuoti vaiko nervų sistemai.

2. Avižiniai dribsniai

Avižinių dribsnių košė – viena vaikų mėgstamiausių ir labiausiai pripažįstamų. Tai labai maistingas produktas, svarbus ir kūdikių bei vaikų smegenų vystymuisi. Be skaidulų, avižose yra vitaminų B, E, kalio, cinko, puoselėjančių smegenų veiklą visu pajėgumu. 

Todėl pusryčiams drąsiai ruoškite avižinių dribsnių košę: ji suteiks daug energijos.

Daržovės, vaisiai ir uogos

3. Morkos

Dažniausiai morkos minimos kaip karotino, kuris organizme paverčiamas vitaminu A šaltinis, tačiau morkose gausu ir kitų vitaminų bei mineralinių medžiagų, teigiamai veikiančių smegenų darbą. Tarkuotas morkas rekomenduojama pagardinti šaukšteliu nerafinuoto šaltai spausto aliejaus: taip jų nauda organizmui bus kur kas didesnė.

4. Obuoliai

Obuoliai – vienas vertingiausių mūsų šalyje augančių vaisių. Obuoliuose yra smegenų veiklą gerinančio ir teigiamai nervų sistemą veikiančio fosforo. Obuolius drąsiai įtraukite į kasdienį vaiko racioną.

5. Kiviai

Kiviuose yra antioksidantų, kurie organizmui suteikia efektyvią apsaugą nuo laisvųjų radikalų. Laisvieji radikalai daro žalą smegenims: ilgainiui dėl jų poveikio suprastėja vaikų atmintis, mokymosi rezultatai, gebėjimas susikaupti. Todėl bent kelis kartus per savaitę vaikai turėtų paskanauti ir kivių.

6. Mėlynės ir kitos uogos

Tyrimai rodo, kad uogų karalienėmis vadinamos itin vertingos mėlynės gerina vaikų atmintį. Barškės, vyšnios, mėlynės, avietės... Visos šios uogos yra labai maistingos, jose gausu antioksidantų, vitamino C. Kuo įvairesnių spalvų uogų bus vaiko racione, tuo geriau.

Ankštiniai

7. Žirneliai

Žirneliai – puikus vitamino B1 šaltinis. Jei jo trūksta, vaikas gali būti dirglus, prastos nuotaikos, užmaršus. Taigi į savaitės racioną taip pat reikėtų įtraukti ir patiekalų su žaliaisiais žirneliais.

8. Pupelės ir kiti ankštiniai

Pupelėse gausu baltymų ir angliavandenių, skaidulų, vitaminų ir mineralų, todėl tai puikus energijos šaltinis ir tobulas maistas smegenims. Pupelėse yra ir omega-3 riebalų rūgščių, naudingų smegenų vystymuisi. Patiekalus su ankštiniais patiekite pietums arba vakarienei.

Mėsa, žuvis, pieno produktai, kiaušiniai

9. Liesa jautiena

Geležis – mineralas, užtikrinantis pakankamą energijos lygį ir pagerinantis dėmesio koncentraciją. Jautiena – vienas geriausių geležies šaltinių. Be to, šioje mėsoje yra atmintį padedančio gerinti cinko.

10. Riebi žuvis

Riebi žuvis, ypač lašiša, yra puikus omega-3 riebalų rūgščių DHR ir EPR šaltinis. Abi jos būtinos smegenų vystymuisi ir funkcionavimui.

Daugelyje naujausių mokslinių tyrimų įrodyta, kad riebalų rūgštys yra būtinos normaliam smegenų funkcionavimui, sklandžiai pažintinei funkcijai, mąstymui, mokymosi rezultatams.

Vaikams, kurie nemėgsta ar valgo nepakankamai žuvies, rekomenduojama duoti žuvų taukų.

Apie žuvų taukų privalumus skaitykite:

11. Pienas ir jogurtas

Pienas – baltymų, B grupės vitaminų šaltinis. Šios medžiagos svarbios smegenų audinio vystymuisi. Pienas ir jogurtas yra puikūs baltymų ir angliavandenių – medžiagų, svarbių jaunų smegenų vystymuisi – šaltinis. Šiuose produktuose yra ir vitamino D, naudingo nervų sistemai.

12. Kiaušiniai

Kiaušiniai jau nuo seno žinomi kaip puikus baltymų šaltinis. Kiaušinių tryniuose esanti medžiaga cholinas stimuliuoja smegenų darbą ir prisideda lavinant vaikų protą. Kiaušiniai – tobulas maistas pusryčiams ar priešpiečiams. Pavyzdžiui, ryte galima iškepti omletą, o priešpiečiams puikiai tinka sumuštinis su kiaušinių riekelėmis, daržovėmis, žalumynais ir pan.

Riešutai ir aliejus

13. Graikiniai riešutai

Šie riešutai turi omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, kurios daro teigiamą įtaką protinei veiklai, bei lecitino, gerinančio smegenų veiklą bei atmintį. Viena porcija – vos 5 graikiniai riešutai.

14. Žemės riešutai ir jų sviestas

Žemės riešutai ir iš jų pagamintas sviestas – puikus vitamino E šaltinis. Vitaminas E – antioksidantas, saugantis nervinių ląstelių membranas, padedantis gliukozę paversti į energiją.

15. Linų sėmenų aliejus

Jei vaikas nemėgsta žuvies, riešutų ir atsisako gerti žuvų taukus, dar viena omega-3 riebalų rūgščių alternatyva – linų sėmenų aliejus. Kasdien užteks išgerti po 1 arbatinį šaukštelį šio aliejaus. Taip pat jį galima įmaišyti į salotas ar net košę.

Taigi, jei vaikas reguliariai vartos daugelį šių produktų, greitai pastebėsite jų teikiamą naudą.

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.