Mamadieniai (tėvadieniai) auginantiems vieną vaiką ir kitos naujovės (31)

Mergaitė apsikabinusi abu tėvus fizkes | Shutterstock.com

Nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d. įsigaliojo pokyčiai, kurie, tikimasi, padės derinti šeimos ar asmeninius poreikius su darbo įsipareigojimais.

Kaip teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, reformų tikslas – šeimos politikos priemonių visuma palengvinti kiekvienos dirbančios ir vaikus auginančios šeimos gyvenimą.

Mažus vaikus auginantys darbuotojai galės prašyti lankstesnių darbo sąlygų, mamos ir tėčiai, auginantys vieną vaiką iki 12 metų, įgys teisę į mamadienį ir tėvadienį. Numatytos ir naujovės auginantiems vaiką iki 8 metų.

Naujovė – mamadieniai ir tėvadieniai auginantiems 1 vaiką

Nuo rugpjūčio 1 dienos mamos ir tėčiai, auginantys vieną vaiką iki 12 metų, įgyja teisę į mamadienį ir tėvadienį (t. y. papildomą laisvadienį). Tiesa, tokia privilegija bus taikoma 1 kartą per 3 mėnesius. Taigi, vieną vaiką auginantys tėvai per metus gaus 4 papildomas laisvas dienas.

 • Tėvai, auginantys 2 ir daugiau vaikų iki 12 metų, gali pasinaudoti 1 papildoma poilsio diena per mėnesį.
 • 2 papildomos poilsio dienos per mėnesį priklauso kiekvienam iš tėvų, auginančių 3 ir daugiau vaikų iki 12 metų.
 • Tėvai, auginantys 2 vaikus iki 12 metų, kai vienas iš jų ar abu turi negalią, galės pasiimti 2 laisvas dienas per mėnesį (iki šiol buvo skiriama 1 d.) ir už tai gaus darbo užmokestį.

Beje, tėvams, kuriems reikia lankstesnio darbo grafiko, svarbu žinoti, kad papildomas poilsio laikas gali būti panaudojamas ir kitaip. Pavyzdžiui, jeigu darbuotojui priklauso 1 papildoma poilsio diena, jis gali prašyti sutrumpinti darbo laiką 2 valandomis per savaitę. Kitaip tariant, mama ar tėvas gali kiekvieną penktadienį ar kitą savaitės dieną dirbti 2 valandomis trumpiau.

Jeigu darbuotojui priklauso 2 papildomos poilsio dienos per mėnesį, jis gali prašyti sutrumpinti darbo laiką 4 valandomis per savaitę. Vadinasi, kiekvieną penktadienį ar kitą savaitės dieną mama ar tėtis gali dirbti 4 valandomis trumpiau.

Darbuotojų, dirbančių ilgesnėmis negu aštuonių darbo valandų pamainomis, prašymu šis papildomas poilsio laikas gali būti sumuojamas per kelis mėnesius tol, kol susidaro papildoma poilsio diena, kuri suteikiama ne vėliau kaip paskutinį sumuojamą mėnesį.

Galimybė tėvams dirbti ne visą darbo laiką

Nuo 2022 m. rugpjūčio dirbti ne visą darbo laiką galės darbuotojai, auginantys vaikus iki 8 m. (iki šiol tvarka galiojo tik auginantiems vaikus iki 3 metų).

Daliai tėvų – nuotolinis darbas ir lankstus darbo laikas

Jeigu darbdavys neįrodo, kad dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai sukeltų per dideles sąnaudas, nuo rugpjūčio pradžios jis privalo tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu to pareikalavus nėščiai, neseniai pagimdžiusiai ar krūtimi maitinančiai darbuotojai, darbuotojui, auginančiam vaiką iki 8 metų, ir darbuotojui, vienam auginančiam vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų. O taip pat darbuotojui pateikus prašymą, pagrįstą sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jo sveikatos būklę, arba būtinybe slaugyti ar prižiūrėti šeimos narį ar kartu su juo gyvenantį asmenį.

Šie darbuotojai turi galimybę dirbti jų pageidaujamu darbo laiko režimu. 

Naujovė įvaikinus vaiką

Įvaikinimo atveju patikslinti tėvystės ir vaiko priežiūros atostogų terminai. Tėvystės atostogos turi būti suteiktos anksčiau, nei atostogos vaikui prižiūrėti.

Nemokamos atostogos

Nuo rugpjūčio taip pat įtvirtinta galimybė suteikti nemokamas atostogas ne tik slaugant sergantį šeimos narį, bet ir kartu su darbuotoju gyvenantį asmenį.

Nemokamas laisvas laikas

Darbdavys privalės suteikti nemokamą laisvą laiką darbuotojui, jeigu jo prašymas susijęs su skubiomis šeiminėmis priežastimis, pavyzdžiui, liga ar nelaimingu atsitikimu, kai darbuotojas privalo betarpiškai dalyvauti.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Tėvas nemoka alimentų: kaip gauti vaiko išlaikymo išmoką?

Jeigu vaiko tėvas arba motina nevykdo įsipareigojimų ir nemoka teismo nustatytų alimentų, galite kreiptis dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo.

Išmokos savarankiškai dirbantiems tėvams 2024 metais

Su individualios veiklos pažyma dirbantys, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai ir kt. turi teisę gauti išmokas.

Išmokos nėščiosioms ir vaikus auginantiems tėvams (suvestinė)

Išmokų, mokamų gimus vaikui, nėštumo ir gimdymo periodu, vaiko priežiūros atostogų metu, įsivaikinus arba globojant vaiką nuo 2024 metų, sąrašas.

Naujausi komentarai

 1. justemur
  justemur prieš 11 mėn.

  Gimle parašė:
  Mes turime vieną vaiką, tai vyras tėvadienį ima kas 3 mėn., turint daugiau vaikų, berods, kas mėnesį.

  Du vaikus turint po vieną tėvadienį į mėnesį. Turint 3 , jau po du į mėnesį

 2. User has not uploaded an avatar
  greta.jad prieš 9 mėn.

  O gal kas susidure su situacija kai tevai yra issiskyre, ir globa priskirta teciui, dabar susituokeme, auginame vaika kartu ar priklauso mamadienis pamotei?

 3. justemur
  justemur prieš 9 mėn.

  greta.jad parašė:
  O gal kas susidure su situacija kai tevai yra issiskyre, ir globa priskirta teciui, dabar susituokeme, auginame vaika kartu ar priklauso mamadienis pamotei?

  Na ne, jūs gi vaiko neturite. Nebent įsivaikinote, tada priklauso,kaip ir globėjams priklauso

 4. juste324
  juste324 prieš 3 mėn.

  Auginu 2 vaikus iki 12 metų ir dirbu tik 0.25 etato,10 val per savaite. Kaip apskaičiuojamas mamadienis?

 5. User has not uploaded an avatar
  Indrė7 prieš 3 mėn.

  Sveikos, gal kas susidūrėte ar reikia būti išdirbus 3mėnesius ,kad galėtum pasiimti mamadienį? Nes dirbu naujame ir 3 mėnesiai sueis Vasarį.