Mamadieniai (tėvadieniai) auginantiems vieną vaiką ir kitos naujovės (22)

Mergaitė apsikabinusi abu tėvus fizkes | Shutterstock.com

Nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d. įsigaliojo pokyčiai, kurie, tikimasi, padės derinti šeimos ar asmeninius poreikius su darbo įsipareigojimais.

Kaip teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, reformų tikslas – šeimos politikos priemonių visuma palengvinti kiekvienos dirbančios ir vaikus auginančios šeimos gyvenimą.

Mažus vaikus auginantys darbuotojai galės prašyti lankstesnių darbo sąlygų, mamos ir tėčiai, auginantys vieną vaiką iki 12 metų, įgys teisę į mamadienį ir tėvadienį. Numatytos ir naujovės auginantiems vaiką iki 8 metų.

Naujovė – mamadieniai ir tėvadieniai auginantiems 1 vaiką

Nuo rugpjūčio 1 dienos mamos ir tėčiai, auginantys vieną vaiką iki 12 metų, įgyja teisę į mamadienį ir tėvadienį (t. y. papildomą laisvadienį). Tiesa, tokia privilegija bus taikoma 1 kartą per 3 mėnesius. Taigi, vieną vaiką auginantys tėvai per metus gaus 4 papildomas laisvas dienas.

 • Tėvai, auginantys 2 ir daugiau vaikų iki 12 metų, gali pasinaudoti 1 papildoma poilsio diena per mėnesį.
 • 2 papildomos poilsio dienos per mėnesį priklauso kiekvienam iš tėvų, auginančių 3 ir daugiau vaikų iki 12 metų.
 • Tėvai, auginantys 2 vaikus iki 12 metų, kai vienas iš jų ar abu turi negalią, galės pasiimti 2 laisvas dienas per mėnesį (iki šiol buvo skiriama 1 d.) ir už tai gaus darbo užmokestį.

Beje, tėvams, kuriems reikia lankstesnio darbo grafiko, svarbu žinoti, kad papildomas poilsio laikas gali būti panaudojamas ir kitaip. Pavyzdžiui, jeigu darbuotojui priklauso 1 papildoma poilsio diena, jis gali prašyti sutrumpinti darbo laiką 2 valandomis per savaitę. Kitaip tariant, mama ar tėvas gali kiekvieną penktadienį ar kitą savaitės dieną dirbti 2 valandomis trumpiau.

Jeigu darbuotojui priklauso 2 papildomos poilsio dienos per mėnesį, jis gali prašyti sutrumpinti darbo laiką 4 valandomis per savaitę. Vadinasi, kiekvieną penktadienį ar kitą savaitės dieną mama ar tėtis gali dirbti 4 valandomis trumpiau.

Darbuotojų, dirbančių ilgesnėmis negu aštuonių darbo valandų pamainomis, prašymu šis papildomas poilsio laikas gali būti sumuojamas per kelis mėnesius tol, kol susidaro papildoma poilsio diena, kuri suteikiama ne vėliau kaip paskutinį sumuojamą mėnesį.

Galimybė tėvams dirbti ne visą darbo laiką

Nuo 2022 m. rugpjūčio dirbti ne visą darbo laiką galės darbuotojai, auginantys vaikus iki 8 m. (iki šiol tvarka galiojo tik auginantiems vaikus iki 3 metų).

Daliai tėvų – nuotolinis darbas ir lankstus darbo laikas

Jeigu darbdavys neįrodo, kad dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai sukeltų per dideles sąnaudas, nuo rugpjūčio pradžios jis privalo tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu to pareikalavus nėščiai, neseniai pagimdžiusiai ar krūtimi maitinančiai darbuotojai, darbuotojui, auginančiam vaiką iki 8 metų, ir darbuotojui, vienam auginančiam vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų. O taip pat darbuotojui pateikus prašymą, pagrįstą sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jo sveikatos būklę, arba būtinybe slaugyti ar prižiūrėti šeimos narį ar kartu su juo gyvenantį asmenį.

Šie darbuotojai turi galimybę dirbti jų pageidaujamu darbo laiko režimu. 

Naujovė įvaikinus vaiką

Įvaikinimo atveju patikslinti tėvystės ir vaiko priežiūros atostogų terminai. Tėvystės atostogos turi būti suteiktos anksčiau, nei atostogos vaikui prižiūrėti.

Nemokamos atostogos

Nuo rugpjūčio taip pat įtvirtinta galimybė suteikti nemokamas atostogas ne tik slaugant sergantį šeimos narį, bet ir kartu su darbuotoju gyvenantį asmenį.

Nemokamas laisvas laikas

Darbdavys privalės suteikti nemokamą laisvą laiką darbuotojui, jeigu jo prašymas susijęs su skubiomis šeiminėmis priežastimis, pavyzdžiui, liga ar nelaimingu atsitikimu, kai darbuotojas privalo betarpiškai dalyvauti.

Plačiau skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. justemur
  justemur prieš 1 sav.

  Samuolė parašė:
  Ar tėtis gali imti tėvadienius per tuos 2 metus, kai mama prižiūri vaiką vaiko auginimo atostogų metu?

  Tai aišku

 2. User has not uploaded an avatar
  Samuolė prieš 1 sav.

  Dėkui, vieną jau praradom 😂 žiopliai

 3. karina999
  karina999 prieš 15 val.

  Sveiki, ar priklauso mamadieniai dirbant su IVP?

 4. Narnia
  Narnia prieš 14 val.

  Sveikos! Ar per tuos neperleidžiamus du mėnesius, kai vaiko tėtis bus VPA, mama gali imti tėvadienį? Kai yra vienas vaikas?

 5. User has not uploaded an avatar
  RyzaVovere prieš 14 val.

  Saulė29 parašė:
  Sveikos, įdomu ar dar priklauso mamadienis, jeigu pasinaudoji teise dirbti 4 dienas per savaitę (auginant vaiką iki3 metų)?

  Mane domina ar 100 proc priklauso suteikt 4d.d,o ne 5?