Nuo šiol kiekvienas Lietuvos naujagimis gaus ir knygų lauknešėlį (14)

Mama su dukryte skaito knygą Tania Kolinko | Shutterstock.com

Nuo 2021 m. pab. kiekviena gimdyvė ir jos naujagimis gaus ne tik įvairių dovanų (sauskelnių, higienos, kūno priežiūros priemonių, nuolaidų įvairioms paslaugoms, dovanų kuponų ir kt.), naujagimio kraitelį (jį yra paruošusios kai kurios šalies savivaldybės), bet ir „Knygų starto“ lauknešėlį.

„Knygų startas“: kas tai?

„Knygų startas“ – tai tarptautine patirtimi paremtas ankstyvąjį skaitymą skatinantis projektas. Tėvų padedami, kūdikiai ir vaikai iki 3 m. susipažins su knygų pasauliu.

Projektas „Knygų startas“ pirmiausia buvo išbandytas Vilniaus apskrityje, o nuo 2021-ųjų gruodžio tampa nacionaliniu. Tai pirmasis tokio pobūdžio ankstyvojo skaitymo skatinimo projektas mūsų šalyje. Jį įgyvendina Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su LR kultūros ministerija, o projektą globoja pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė.

Koks projekto „Knygų startas“ tikslas?

Projektu siekiama užauginti pirmąją vaikų kartą, skaitančią jau nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų. Projektas skatins šeimas daugiau skaityti, leis tėvams suvokti ankstyvojo skaitymo naudą ir svarbą, aprūpins skaitymui būtinomis priemonėmis bei suteiks daug vertingų žinių.

Manoma, kad projektas ir visai visuomenei padės atskleisti visokeriopą knygų skaitymo naudą.

Daugiau informacijos apie projektą „Knygų startas“ galite sužinoti šioje interneto svetainėje.

Iš ko sudarytas „Knygų starto“ lauknešėlis?

Lauknešėlį sudaro šios priemonės.

 • Zalieckienės spalvinga knygelė „Kapt kapt kapt“. Ji skirta 0–3 metų vaikams ir visiškai atitinka jų poreikius bei „skaitymo“ galimybes.
 • Patarimai tėvams, kaip skaityti su vaiku. Juos parengė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos specialistai.
 • 3 spalvoti knygų skirtukai.
 • Pirmasis skaitytojo pažymėjimas.
 • Krepšys-kuprinėlė, į kurią vaikas galės susidėti knygas keliaudamas į biblioteką.

Kaip ir kur gauti „Knygų stato“ lauknešėlį?

Po 2021 m. lapkričio 29 d. vaikelio susilaukusioms gimdyvėms lauknešėliai bus dalijami visų Lietuvos ligoninių gimdymo skyriuose.

Tačiau lauknešėlius galės gauti ir anksčiau, bet kuriuo metu 2021 m., gimę kūdikiai. Rinkinį galima atsiimti artimiausioje bibliotekoje iš šio sąrašo.

„Knygų starto“ lauknešėlius bibliotekose bus galima atsiimti iki 2022 m. birželio 30 d. Atsiimant rinkinį reikės pateikti vaiko gimimą patvirtinantį dokumentą.

Ankstyvojo skaitymo nauda

„Knygų starto“ projekto sumanytojai ir autoriai, remdamiesi mokslinių tyrimų rezultatais, teigia, kad vaikai, kuriems tėvai kūdikystėje garsiai neskaitė, savo kasdienėje kalboje vartoja apie 7 tūkst. žodžių, ir atvirkščiai: vaiko, kuriam buvo skaitomos knygos, žodynas – daugiau nei dvigubai gausesnis ir jį sudaro per 17 tūkst. žodžių.

Iki 3 m. vaikas intensyviausiai mokosi kalbos, o kuo turtingesnė kalbinė aplinka – tuo geriau. Skaitymas padeda praturtinti kalbą, vaikui, kuriam nuo pat pirmųjų gyvenimo metų buvo skaitoma, bus lengviau reikšti mintis, jis, tikėtina, turės geresnę atmintį ir turtingesnę vaizduotę, bus kūrybiškesnis, gebės geriau sutelkti dėmesį ir kt. Knygos praturtina ne tik vaikų, bet ir tėvų laisvalaikį, per skaitymą lavindami vaikus, su jais emociškai kartu auga ir patys tėvai.

Susisteminant šią informaciją, skaitymas vaikams naudingas dėl kelių pagrindinių priežasčių:

 • lavėja vaiko kalba;
 • lavinami vaiko pažintiniai gebėjimai;
 • ugdomas mąstymas;
 • lavinama vaiko fantazija;
 • vaikas tampa kūrybiškesnis;
 • skatinama vaiko emocinė branda, empatija;
 • vaikui lengviau nugalėti baimes, pakeisti įpročius ir kt.

Daugiau informacijos apie skaitymo naudą rasite:

Susiję straipsniai

Tėvas nemoka alimentų: kaip gauti vaiko išlaikymo išmoką?

Jeigu vaiko tėvas arba motina nevykdo įsipareigojimų ir nemoka teismo nustatytų alimentų, galite kreiptis dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo.

Išmokos savarankiškai dirbantiems tėvams 2024 metais

Su individualios veiklos pažyma dirbantys, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai ir kt. turi teisę gauti išmokas.

Išmokos nėščiosioms ir vaikus auginantiems tėvams (suvestinė)

Išmokų, mokamų gimus vaikui, nėštumo ir gimdymo periodu, vaiko priežiūros atostogų metu, įsivaikinus arba globojant vaiką nuo 2024 metų, sąrašas.

Naujausi komentarai

 1. 2019liepa
  2019liepa prieš 2 m.

  justemur parašė:
  Kaune tas pats,sako gal dar tų kuponų 50% sauskelnėms duot daugiau? Tai kad sakau jų kodai vienodi, atsispausdini ir perki kiek nori 🤣🤣 pažiūrėjo, sako TIKRAI😆😆😆😆…

  Taip taip, aš Kaune, tai tikrai super daug dovanų.

 2. User has not uploaded an avatar
  Fatallie prieš 2 m.

  justemur parašė:
  Taip, Kauno kraitelis ~300€ vertės, ir drabužėliai ir bekontaktis termometras ir kūdikio albumas ir dar ten daug visokio gėrio 🥰

  Tai dabar jau suprantu ko tiek daug norinciu i kauna vaziuot gimdyt is kitu rajonu

 3. 2019liepa
  2019liepa prieš 2 m.

  Fatallie parašė:
  Tai dabar jau suprantu ko tiek daug norinciu i kauna vaziuot gimdyt is kitu rajonu

  😂😂 bet tà kraitelį už 300 Eur duoda tik Kaune registruotiems, o ne visiems gimdantiems
  Šiaip kraitelius tokius ir Kauno raj duoda, Šiauliai gal dar..

 4. justemur
  justemur prieš 2 m.

  Fatallie parašė:
  Tai dabar jau suprantu ko tiek daug norinciu i kauna vaziuot gimdyt is kitu rajonu

  Tai neduoda jei tik gimdai.abu tėvai turi deklaruoti būt bent 3mėn Kaune

 5. Aušrytėlė
  Aušrytėlė prieš 2 m.

  Kauno raj.kraitelyje nėra albumo🙂tik siaip visokie reikalingi daiktai. Man patiko maudynių pirstinė,rankšluostis,pledukas lb šiltas ir kombinzoniukas😌