Oro drėkintuvai: kuo jie skiriasi ir kaip išsirinkti?

Oro drėkintuvas miegamajame New Africa | Shutterstock.com

Oro drėkintuvai – prietaisai, daugiausia potencialų pirkėjų dėmesio sulaukiantys artėjant šildymo sezonui, nes jam prasidėjus patalpų oro kokybė gerokai suprastėja. Tačiau šie įrenginiai dažnai reikalingi ir vasarą, ypač turint omenyje kokybiško oro svarbą kūdikių ir mažų vaikų kambariuose.

Oro drėkintuvų nauda

Optimali patalpų drėgmė – ypač svarbi siekiant išvengti viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymių (slogos, kosulio, gerklės perštėjimo), užkirsti kelią alergijoms, astmai, odos sausėjimui, niežėjimui, gleivinės perdžiūvimui ir t. t.

Lietuvos nacionalinis visuomenės ir sveikatos centras rekomenduoja namuose palaikyti 35–60 % drėgmę. Optimali patalpų drėgmė yra apie 50 %. Vėlgi, jeigu ji viršija 60 %, gali pradėti daugintis bakterijos, plisti pelėsis. Taigi kūdikių, mažų vaikų, nėščiųjų, kvėpavimo takų ligomis sergančiųjų, alergiškų žmonių sveikatai nepalankus nė vienas kraštutinumas, t. y. nei per sausas, nei per drėgnas oras.

Oro drėkintuvas virtuvėjeNew Africa | Shutterstock.com

Oro drėkintuvų tipai

Oro drėkintuvai dažniausiai skirstomi į kelias rūšis pagal veikimo principą ir temperatūrą, taip pat galima išskirti abiejų tipų ir daugiafunkcius prietaisus.

Veikimo principas: ultragarsiniai ir gariniai oro drėkintuvai

 • Ultragarsiniai oro drėkintuvai turi specialią membraną, kuriai judant vandenį suskaido į mikroskopinius lašelius ir paskleidžia juos aplinkoje. Paprastai ultragarsiniai oro drėkintuvai yra brangesni, palyginti su karštų garų, tačiau jie turi ir daugiau privalumų: tyliai veikia, yra lengvai valomi.
 • Gariniai oro drėkintuvai gali užvirti vandenį arba išleisti vėsius ir šiltus garus.

Temperatūra: šaltų ir karštų garų oro drėkintuvai

 • Šaltų garų drėkintuvai turi ventiliatorius arba rotorius, perduodančius orą į vandeningą kempinę arba filtrą, per kuriuos drėgmė išsklaidoma aplinkoje. Šaltų garų drėkintuvai yra ekonomiški, nekeičia patalpos temperatūros, todėl yra universalesni, tinkami naudoti bet kuriuo metų laiku, be to, labiau tinka didesnėms patalpoms. Tačiau turi vieną minusą – garsiau veikia.
 • Karštų garų oro drėkintuvai vandenį užvirina, taigi gali nežymiai padidinti patalpos temperatūrą ir tarnauti kaip pagalbinė šildymo priemonė. Tačiau karštų garų drėkintuvai ne itin tiks mažus vaikus auginantiems ir naminių gyvūnų turintiems žmonėms, nes prisilietus prie prietaiso galima nudegti odą.

Universalūs abiejų tipų oro drėkintuvai

Jei sudėtinga išsirinkti, galima įsigyti oro drėkintuvą, kuris veiks dviem principais: ir kaip ultragarsinis, ir kaip garinis oro drėkintuvas.

Daugiafunkciai prietaisai – oro drėkintuvai-valytuvai, drėkintuvai-jonizatoriai, drėkintuvai-garintuvai ir kt.

 • Oro drėkintuvai dažnai ne tik drėkina, bet ir valo orą: jiems veikiant aplinkos oras per specialų filtrą filtruojamas ir tokiu būdu pašalinamos mikrodalelės (žiedadulkės, augintinių pleiskanos, pelėsių sporos, bakterijos, virusai, alergenai, kenksmingos dujos (organinė anglis), taip pat sugeriami kvapai ir palaikomas reikiamas drėgmės lygis.
 • Drėkintuvai-jonizatoriai valo orą bei neutralizuoja neigiamą elektromagnetinį krūvį.
 • Oro drėkintuvai dažnai veikia ir kaip eterinių aliejų garintuvai. Atsižvelgiant į pasirinktą eterinio aliejaus tipą, organizmui teikiama įvairi nauda.
 • Kai kuriuose oro drėkintuvuose integruoti laikrodžiai, žadintuvai, drėgmėmačiai, termometrai ir kt. Pavyzdžiui, prietaisas pamatuoja ir palaiko reikiamą drėgmės lygį patalpoje. Daugiafunkciai (pavyzdžiui, su integruota naktine lempute) gali būti ir vaikiški oro drėkintuvai. Tad prieš įsigydami oro drėkintuvą pagalvokite, kuriomis iš funkcijų naudositės.

Oro drėkintuvas svetainėjeNew Africa | Shutterstock.com

Į ką dar svarbu atkreipti dėmesį renkantis oro drėkintuvą?

 • Veikimo garsumas. Jeigu oro drėkintuvas stovės miegamajame ar vaikų kambaryje, itin svarbu atkreipti dėmesį į prietaiso skleidžiamą garsą.
 • Valdymo mechanizmas. Rinkoje galima rasti tiek mechaninių, tiek elektroniniu būdu valdomų oro drėkintuvų. Ant mechaniniu būdu valdomų prietaisų yra specialūs mygtukai ir svirtelės, o elektroniniai dažnai valdomi ir nuotolinio valdymo pulteliu. Pastarieji – kiek brangesni.
 • Vandens talpos dydis (arba oro drėkintuvo veikimo trukmė užpildžius rezervuarą). Kuo didesnė talpa, tuo ilgiau oro drėkintuvas veiks ir tuo rečiau jį reikės papildyti. Svarbu, kad oro drėkintuvas veiktų bent 8–9 valandas: juk naktį keltis vien tam, kad užpildytumėte indą vandeniu, tikrai nesinorės.
 • Patalpos dydis. Rinkdamiesi drėkintuvą atkreipkite dėmesį į kambario dydį. Kiekvieno oro drėkintuvo aprašyme pateikiama informacija, kokio dydžio patalpai jis skirtas. Drėkintuvai paprastai skirti iki 25 ir iki 50 kv. m dydžio patalpoms. Tačiau galioja universali rekomendacija – rinktis didesnį oro drėkintuvą, nes mažesnis, veikdamas visu pajėgumu, naudos daugiau elektros.
 • Kai kuriems pirkėjams svarbus ir oro drėkintuvo dizainas: rinkoje galima rasti iš įvairų medžiagų (nuo plastiko iki medienos) pagamintų prietaisų, kuriuos nesudėtinga pritaikyti tiek prie klasikinio, tiek prie modernaus interjero.
 • Įprasti oro drėkintuvai kainuoja nuo ~20 iki 100 eurų. Daugiafunkciai itin aukštos kokybės prietaisai gali kainuoti ir iki kelių šimtų eurų. Šiam prietaisui, jei tikitės ilgo ir nepriekaištingo tarnavimo, labai taupyti nereikėtų.

Oro drėkintuvai vaikų kambariuose

Sausam patalpų orui itin jautrūs kūdikiai, maži vaikai. Jiems itin greitai išsausėja gleivinė, dėl to susilpnėja apsauginis organizmo barjeras: lengvai susergama viršutinių kvėpavimo takų, peršalimo ligomis, dažniau pasireiškia alergija, didėja tikimybė susirgti astma ir kt. Todėl būtina stebėti mikroklimatą kūdikio kambaryje ir prireikus didinti arba mažinti drėgmės lygį.

Oro drėkintuvai gali ne tik atlikti tiesioginę funkciją, bet ir papuošti vaikų kambario interjerą: gamintojai siūlo įsigyti spalvingų gyvūnų ar animacinių filmų veikėjų formų oro drėkintuvų.

Tiesa, būtina rinktis žinomų gamintojų sertifikuotą produkciją – tik tuomet oro drėkintuvas bus tikrai kokybiškas ir funkcionalus.

Susiję straipsniai

Kaip drėkinti namų orą be drėkintuvo?

Šildymo sezono metu namuose pastebimai nukrenta drėgmės lygis. Sausas oras kenkia odai, gali tapti alergijų, astmos, sinusito priežastimi.

Kaip vaikams išrinkti žaidimų aikštelę?

Žaidimų aikštelės padeda vaikams būti fiziškai aktyviems ir mėgautis turiningu laisvalaikiu: jie gali bėgioti, šokinėti, laipioti, suptis ir t. t.

Kaip išsirinkti sofą turint mažų vaikų? Kriterijai, apie kuriuos nepagalvojame

Sofa – vienas esminių namų baldų. Jei turite mažų vaikų ir kaip tik nusprendėte keisti sofą, tobulo baldo paieškos gali nemenkai išvarginti.