Pasirinkimas globoti jaunesnį ir vyresnį vaiką: pagrindiniai skirtumai

Globojama mergaitė žiūri į globėją fizkes | Shutterstock.com

Apie vyresnius vaikus, kurie auga institucijose, visuomenėje gajūs klaidingi įsitikinimai. Tačiau mes visuomenėje ir apie pačią paauglystę turime tamsių minčių. Mes mielai mėgstame ir įsisaviname neigiamo pobūdžio žinutes, o klaidingas mąstymas vieną ar kelias tokias žinutes apibendrina, priskirdamas netinkamo elgesio apraiškas visai grupei, pavyzdžiui, vaikų globos namuose gyvenantiems paaugliams.

Ar tikrai globoti mažą vaiką paprasčiau ir patogiau? Ar tikrai užmezgamas tvirtesnis ryšys? Taip, mažesnis vaikas galbūt kiek patogesnis, jis dar tik klojasi gyvenimo suvokimo pamatus, auga kartu, tačiau vyresnis vaikas tampa draugu, jo pasitikėjimas besąlyginis, ir jis lygiai taip pat ištroškęs pirmųjų – pažinimo – kartų ir laukia globėjų, kuriems nepristigs jėgų dalytis meile ir supratimu.

Globojamas vaikas

Esminiai jaunesnio ir vyresnio amžiaus vaikų globos skirtumai

Globojant mažą vaiką, paprastai jis globėjus vadina mama ir tėčiu, o kaip reaguoja vyresni? 
Ar globojamas vaikas jus vadins mama ar tėčiu, priklauso nuo įvairių aplinkybių. Vaikai, kurie yra globojami, beveik visais atvejais turi tėvus, kurie dėl sudėtingų situacijų negali jais pasirūpinti. Taigi, gali būti, kad vaikas jau turės vieną mamą ir vieną tėtį, ir jis rinksis tik juos vadinti mama ir tėčiu. Taip pat priklauso, kaip globėjas su vaiku susitaria: jie gali leisti vienas kitą vadinti vardais arba globėjas gali pasiūlyti jį vadinti mama ar tėčiu, kai vaikas pats to norės. Kartais vaikai labai greitai pradeda globėją vadinti mama arba tėčiu, tačiau globėjai susitaria su vaiku, jog jis prie mamos ar tėčio pridėtų ir jų vardą, kad vaikui būtų aiški takoskyra. Būna, jog mažesnis ar didesnis vaikas vadina globėją tik vardu, nes nenori užgauti savo biologinių tėvų arba mamos ir tėčio sąvokos jam yra per skaudžios ištarti.

Ar pasiruošimas vyresnio ar jaunesnio vaiko atėjimui į šeimą skiriasi?

Nepriklausomai nuo vaiko amžiaus, po apsisprendimo procedūra yra vienoda – reikia pateikti prašymą su sveikatos pažyma, pabaigti būsimiems globėjams privalomus kursus, kuriuos sudaro septyni susitikimai, vėliau vyksta susitikimai šeimoje ir pateikiama išvada dėl tapimo globėju. Gavus teigiamą išvadą, jums reikia laukti globos centro pranešimo, kad vaikui, kurį pagal išvadą jūs esate apsisprendęs globoti, reikia globėjo. Nuo šio momento prasideda susipažinimas su vaiku iš dokumentų, vėliau – gyvai. Tai be galo svarbus laikotarpis, kuomet turi vyrauti atvirumas, tikrumas, sąžiningumas prieš save ir vaiką. Nesvarbu, koks vaiko amžius, kontakto užmezgimas ir maksimalus susipažinimas su vaiku bei jo poreikiais, interesais ir istorija – privalomas. Nuo šio momento labai priklauso, kaip seksis jūsų bendra globos kelionė namuose.

Ar tiesa, kad mažus vaikus mielai apsiima globoti šeimos, kurios negali susilaukti biologinių vaikų, o vyresnius – savų vaikų turinčios ir (arba) juos užauginusios šeimos? 

Šeimos, negalinčios susilaukti vaikų, dažnai renkasi įsivaikinti mažus vaikus, nes nori patirti tėvystę nuo vaiko kūdikystės. Sustiprėjus paslaugoms šeimoms ir pasikeitus vaiko teisių apsaugos sistemai, mažo amžiaus vaikų, kurie gali būti įvaikinami, Lietuvoje gerokai sumažėjo, todėl norint įvaikinti mažo amžiaus vaiką, pavyzdžiui, iki trejų metų, kuris neturi didelių sveikatos sutrikimų, gali tekti laukti keletą metų.

Koks globos ir įvaikinimo proceso teisinis statusas? Kuo jie skiriasi?

Įvaikinimas teisiškai nukerta saitus su biologine šeima – visos biologinių tėvų teisės ir pareigos po įvaikinimo atitenka įtėvių šeimai, įvaikintojai laikomi vaiko tėvais pagal įstatymą. Globos atveju – biologiniai tėvai išlieka vaiko tėvais pagal įstatymą, tačiau vaikui atstovauja, juos visapusiškai rūpinasi vaiko globėjas.

Globos namuose apie naujas šeimas ir namus svajoja per 1 600 vaikų. Kokia institucijose augančių vaikų statistika pagal amžiaus grupes?

0–3 metų – 23

3–6 metų – 44

6–9 metų – 129

9–12 metų – 216

12–16 metų – 632

16–18 metų – 565

18–19 metų – 1

Labai dažnai vyresni vaikai turi ne vieną brolį ar seserį. Apsiimti globoti vieną vaiką yra viena, bet kelis – rimtas iššūkis. Ar sunku tokiu atveju rasti globėjus?

Problema didelė. Retai atsiranda globėjų, kurie į savo namus ir širdį pakviestų brolius ir seseris – tris ir daugiau. Džiugu yra tai, kad kai kurios savivaldybės skiria papildomą finansinę paramą globėjams, kurie gali ir sutinka globoti tris ir daugiau vienos šeimos vaikų. Papildoma finansinė parama globėjams yra didelė pagalba, nes globėjai gali sumokėti už papildomas sveikatos, švietimo, pavyzdžiui, korepetitorių paslaugas, ar rinktis darbą mažesniu krūviu, kad suspėtų patenkinti vaikų poreikius ir skirti jiems reikiamą dėmesį.

Be akivaizdaus skirtumo, kuo dar skiriasi biologinis ir globojamas vaikas?

Biologinis ir globojamas vaikas skiriasi pažinimu ir ryšiu. Kai vaikas ateina į šeimą, kurios nepažįsta, reikia skirti ypatingą dėmesį ir laiko pažinti vieniems kitus bei užmegzti ryšį. Globėjai turi skirti erdvės ir laiko, nes nepažinus žmogaus ir neturint ryšio vaiko globa bus bevertė, netgi žalojanti vaiką. Labai svarbu prieš žengiant žingsnį link vaiko globos pasverti, ar gyvenime bus vietos pokalbiams ir veiklai su vaiku (-ais). Ar galėsiu išjungti mėgstamą laidą per televizorių, kai mano globojamas vaikas sugrįš iš mokyklos liūdnas arba kai jam reikės pagalbos sprendžiant matematikos uždavinį?

Daugiau apie globojimo prasmę, pagalbą jauniems žmonėms ir dažniausiai pasitaikančius mitus skaitykite:

Kontaktai

Atsakymai į visus klausimus apie globą, įvaikinimą ar budinčio globotojo veiklą – paskambinus pagalbos telefonu linija. Linijos konsultantai konsultuoja ir el. paštu [email protected], telefonu 8 800 00 207 bei – www.viskasapiegloba.lt – pokalbiais internetu.

Susiję straipsniai

Šeimos renkasi ir globoti, ir įvaikinti

Skirtumas tarp globos ir įvaikinimo yra tas, kad įvaikinimas yra baigtinis procesas. Įvaikinus vaiką vaiko ir įtėvių santykiai trunka visą gyvenimą.

Globa – alternatyva įvaikinimui

Dauguma šeimų, jaučiančių poreikį padėti vaikams, pirmiausia susimąsto apie įvaikinimą. Tačiau vaiko globa yra dar vienas būdas suteikti vaikui namus.

Globa ir įvaikinimas: panašumai ir skirtumai

Vaiko, likusio be tėvų globos, priėmimas į šeimą, rūpinimasis juo, jo poreikių tenkinimas, saugios aplinkos užtikinimas – labai kilnus ir būtinas.