Pasiruošimas tėvystei: kaip pasiruošti būti tėčiu? (I dalis)

Vyras stetoskopu klausosi savo nėščios žmonos pilvuko George Rudy | Shutterstock.com

Žinia, kad tapsite tėvu, yra be galo jaudinanti. Nesvarbu, ar laukėte šios akimirkos daugelį metų, ar esate šokiruoti šios nuostabios naujienos. Kad ir kaip būtų, tikriausiai patiriate tikrą jausmų virtinę – nuo džiaugsmo iki siaubo.

Sunku yra jaustis visiškai pasirengusiam šiam etapui, bet palengvinti jį tikrai įmanoma.

Domėkitės nėštumu ir jo eiga

Nors fiziškai nenešiojate kūdikio, esate labai svarbi vaiko pradėjimo proceso dalis. Todėl neatsiribokite – pradėkite domėtis nėštumu, vaiko priežiūra ir ugdymu jau dabar. Yra nemažai knygų, parašytų būsimiems tėčiams, tačiau neverta apsiriboti vien tik jomis. Pasidomėkite būsimų tėvelių mokymais arba prisijunkite prie tam tikrų internetinių grupių. Tikrai rasite nemažai reikiamos informacijos! Žinojimas, ko tikėtis, padaro vaiko priežiūros patirtį daug lengvesnę. Kita vertus, jei užsukote į Tėvų darželį – tai jau yra puiki didelio darbo pradžia: mes pasirengę padėti priimti visus būsimos tėvystės iššūkius.

Pabandykite atsisakyti žalingų įpročių

Kūdikio laukimas – puikus metas sutelkti dėmesį į savo sveikatą. Jei rūkote – pabandykite mesti. Yra įrodymų, kad rūkymas nėštumo metu padidina įgimtų naujagimių širdies ydų riziką. Todėl, jei vis dėl to rūkote, darykite tai kuo toliau nuo savo nėščiosios partnerės. Pradėkite sveikai maitintis ir reguliariai sportuoti. Beje, ar tikrai esate informuotas apie visus reikiamus skiepus, pavyzdžiui, kokliušo? Šiuos skiepus rekomenduoja ir SAM.

Kalbėkitės apie vaiko priežiūros planus

Dabar yra itin tinkamas laikas pagalvoti apie tai, kokiais tėvais norėtumėte būti. Ar palaikote savo antrąją pusę, žindant kūdikį (tėvo parama yra labai svarbi)? Ar norite, kad vaikas miegotų lovelėje savo kambaryje? Ar abu dirbsite, ar vienas jūsų liks namuose su mažyliu? Kokie yra jūsų vaiko priežiūros planai?

Atminkite, kad teoriškai viskas atrodo kitaip nei praktiškai. Pasirodžius kūdikiui, viskas gali apsiversti aukštyn kojomis. Maitinimas krūtimi gali pasirodyti sudėtingesnis, nei tikėjotės, taip pat, gali būti, kad norėsite permąstyti savo planus dėl mažylio priežiūros.

Svarbios yra ir tos diskusijos, kurios kol kas jums neaktualios. Pavyzdžiui, vaiko ugdymo, drausmės, namų taisyklių, kurių laikysitės, aptarimas.

Nuspręskite, kokiu tėvu norite būti

Ne visiems teko laimė turėti puikius santykius su tėvu. Jei jums pasisekė ir turėjote puikų tėtį, galbūt norėsite būti toks, kaip jis, – ir tai nuostabu.

Jei yra atvirkščiai ir jūsų santykiai su tėvu paliko jums daug neigiamų emocijų (arba jo visai nebuvo šalia), galite jaudintis dėl savo, kaip tėvo, vaidmens ir nežinoti, kaip jį „atlikti“.

Puiki žinia – ta, kad jūs sprendžiate, kaip „reaguoti“ į tėvystę ir kaip ją priimti. Paieškokite savo aplinkoje įkvepiančios tėvystės pavyzdžių. Tačiau atminkite: jūs pats kuriate šį vaidmenį „nuo nulio“, ir tik jūs galite nuspręsti, kaip jūsų gyvenimas atrodys būnant tėčiu.

Bendraukite su kitais tėvais

Pradedat šį naudą etapą, paranku yra susipažinti su kitais tėvais. Bendravimas su kitais vyrais tėvais, kuriems jau nesvetimi tėvystės iššūkiai, suteiks daug galimybių, pavyzdžiui, visada galėsite paklausti patyrusio žmogaus nuomonės ar pasidalyti savo jausmais ir pastebėjimais dėl kūdikio priežiūros ar ugdymo. Jei tokių tiesioginių pavyzdžių nerasite savo aplinkoje, bendraukite per internetines grupes ar forumus.

Turėkite omenyje, kad jūsų seksualinis gyvenimas gali pasikeisti

Realybė tokia, kad po nėštumo, gali būti, jog sekso kuriam laikui teks atsisakyti, nes... nuolat jausite nuovargį ir emocinį disbalansą. Ir čia, žinoma, kalba eina ne tik apie pirmąsias 6 savaites po gimdymo.

Labai svarbu yra būti jautriems visiems pokyčiams, kuriuos išgyvenate, – miego trūkumui, žindymui, emociniam naujagimio poveikiui. Ne mažiau svarbu yra atvirai bendrauti su savo partneriu apie jo ir jūsų poreikius bei lūkesčius, susijusius su intymumu ir seksu.

Bet yra ir gerų žinių: po kūdikio atsiradimo, praėjus kuriam laikui, seksas gali būti dar geresnis, mat dabar jus sieja ypatingas ryšys, kurio anksčiau nebuvo, o bendra patirtis būnant tėvais gali dar labiau suartinti.

Straipsnio tęsinį skaitykite:

Susiję straipsniai

Nesuvaidinta motinystė: pasigrožėkite įspūdingais mamos piešiniais

Dažnai tėvai sako, kad pirmieji kūdikio gyvenimo metai prabėgo žaibiškai, nors tuo metu atrodė, kad verksmas, nešvarių sauskelnių kalnai nesibaigs.

Seneliai: pagalba ar priekaištas? Kaip megzti darnius santykius pataria psichologė

Laukdami šeimoje kūdikio, būsimi tėveliai neretai šiam pokyčiui ruošiasi iš anksto, lėtai jaukindamiesi naujas – mamos ir tėčio – roles.

MAMOS ISTORIJA. Pastojau ir likau viena: kodėl vyras mane paliko nėščią?

Daugelis moterų svajoja apie dieną, kai nėštumo testas parodys teigiamą rezultatą. Idėja pasidalinti šiuo gyvenimo įvykiu gali būti svaiginanti.