Pasiruošimas tėvystei: kaip pasiruošti būti tėčiu? (II dalis)

Būsimas tėtis priglaudęs ausį prie savo moters pilvo Olena Yakobchuk | Shutterstock.com

Taip, pasiruošti būti tėčiu nėra labai paprasta, bet nėra ir neįmanoma. Žinoma, būtų kur kas paprasčiau, jei it kokie robotai tėčiai galėtų tiesiog perjungti mygtuką į reikiamą režimą. Deja. Būsimi tėčiai – vyrai – ne robotai, tik žmonės, ir, lygiai taip pat, kaip ir mamos, ruošiasi naujam gyvenimo etapui ir užgulsiančiai atsakomybei, kuri kartu, be visų vargų ir nuovargių, yra ir nuostabiausia gyvenimo patirtis. Taip, sudėtinga, bet tikrai nuostabiausia.

Straipsnio „Pasiruošimas tėvystei: kaip pasiruošti būti tėčiu? (I dalis)“ tęsinys.

Nėštumas – ir tėčio „reikalas“

Nėštumo ir vaiko priežiūros procesas dažnai klaidingai interpretuojamas kaip „moters reikalas“. Bet tiesa yra ta, kad tėtis yra ne mažiau svarbi šio proceso dalis.

Apsvarstykite galimybę maudyti vaiką drauge. Eikite apsipirkti kartu su savo moterimi ir išrinkite gražių daiktų savo mažyliui. Turėkite „tėčio dienoraštį“. Jei ne popieriuose, tai bent galvoje. Fotografuokite savo moterį nėštumo metu. Šio svarbaus etapo įamžinimas yra labai svarbus jums abiem.

Pasiruoškite naujagimio atėjimui

Laukiant kūdikio, svarbus yra ne tik jo nešiojimas. Juk reikia paruošti vietą namuose, sutaupyti pinigų, paskirstyti biudžetą, „išanalizuoti“ vaikų priežiūros ypatumus ir atlikti daugybę kitų dalykų.

Su laiku pastebėsite, kad vienos užduotys jums tinka ir patinka labiau už kitas. Tačiau stenkitės atlikti jas visas. Raskite būdų, kaip pasiruošti mažylio atėjimui ir aktyviai šiame procese dalyvauti. Pavyzdžiui (orientacinės užduotys):

 • išmokite sumontuoti ir naudoti automobilinę kėdutę;
 • paskambinkite pasidomėti dėl tėvystės atostogų ar draudimo;
 • sumontuokite kūdikio baldus arba perdažykite kambarį;
 • sužinokite, kurios kūdikių nešioklės, vėžimėliai ar mišinukai geriausi;
 • kartu su partnere nueikite į gimdymo ar žindymo pamoką;
 • aptarkite su darbdaviu jūsų tėvystės atostogų galimybes;
 • sukraukite ligoninės krepšį.

Veikite kaip komanda: viską spręskite kartu

Veikite su partnere kaip viena komanda. Kartu nuspręskite, kada ir kaip, po kūdikio gimimo, norite priimti svečius, o kada – atsiriboti ir pabūti vieni.

Jei norėsite švęsti mažylio atėjimą ir pasikviesti draugų bei giminių – puiku. Bet, gali būti, kad prieš priimant lankytojus norėsite kurį laiką atsiriboti nuo pasaulio, ir tai yra visiškai normalu. Šiuo atveju labai svarbu yra nustatyti ribas ir jų laikytis. Kol jūsų antroji pusė žindo kūdikį, jūs galite būti tas, kuris leis pasauliui žinoti, ką darysite ir ko nedarysite kaip šeima.

Būkite atrama būsimai mamai

Būkite atrama savo partnerei. Domėkitės nėštumo eiga, bendraukite su gydytojais. Padėkite jai priimti sprendimą dėl atostogų ar grįžimo į darbą. Po gimdymo moterims dažnai pasireiškia pogimdyvinė depresija. Jei pastebėsite jos požymius – padėkite laiku gauti tinkamą profesionalią pagalbą.

Atminkite: esate galinga jėga, padedanti savo antrajai pusei palaikyti tinkamą psichinę ir fizinę sveikatą. O turėti du sveikus tėvus yra naudinga jūsų vaikui.

Pasidalykite atsakomybe kartu su mama

Pirmosiomis dienomis po kūdikio atsiradimo tėvas gali jaustis atstumtas (ypač tuo atveju, jeigu moteris maitina krūtimi). Gali atrodyti, kad jūsų vaidmuo nėra labai svarbus. Bet iš tikrųjų – nepaprastai būtinas.

Šiuo metu yra daugybė funkcijų, kurias galite atlikti, kaip naujagimio tėvas:

 • keiskite sauskelnes – ne tik dieną, bet ir naktį;
 • maudykite vaiką;
 • paskaitykite mažyliui knygelę;
 • padainuokite kūdikiui prieš miegą arba švelniai jį pasūpuokite;
 • jei kūdikis yra maitinamas iš buteliuko – galite tą atlikti ir jūs; jeigu jį žindo jūsų moteris – rūpinkitės juo prieš ir po žindymo;
 • atneškite savo antrajai pusei gėrimų ir užkandžių;
 • pasirūpinkite indų plovimu ir skalbiniais.

Nepraraskite humoro jausmo 

Tėvystės metas – sunkus ir varginantis. Bet taip pat jis yra labai smagus, įdomus ir atsakingas. Svarbiausia mokėti išgyventi akimirkas – tiek geras, tiek blogas, ir nenustoti juoktis. Kai situacija atrodo beviltiška, gebėjimas juoktis gali padėti įveikti visus iššūkius.

Miegokite pasikeisdami su mama

Jūsų partnerei reikia miego. Jums reikia miego. Stenkitės bent kiek ilgiau pamiegoti, kad galėtumėte produktyviai funkcionuoti ir tinkamai auginti mažylį. Tiesiog išmokite atsipalaiduoti ir užmigti.

Miegokite pamainomis. Atlikite vienas kito pareigas, kad kitas galėtų pailsėti. Būkite tas, kuris pasirūpins, kad visi namuose esantys žmonės turėtų galimybę pamiegoti.

Žinokite, kad esate svarbus savo vaikui

Nuo šiol prasideda naujas gyvenimo etapas. Jis yra tiek pat gražus, kiek ir sudėtingas. Galbūt dabar viskas atrodo sunku ir beviltiška, bet, patikėkite, greitai patirsite tikras laimės akimirkas. Tai gali atsitikti bet kada: gal kai pirmą kartą pamatysite savo vaiko šypseną, išgirsite žodį „tėtis“, o gal – kai suprasite, kad esate vienintelis, kuris moka jį pralinksminti, arba vienintelis, su kuriuo gali nueiti pažaisti futbolo. Nors kartais apniks dvejonės, būkite stiprus. Jūs – tėvas, ir jūs esate autoritetas savo vaikui nuo pat pirmų jo gyvenimo dienų.

Pirmą straipsnio dalį skaitykite:

Susiję straipsniai

Nesuvaidinta motinystė: pasigrožėkite įspūdingais mamos piešiniais

Dažnai tėvai sako, kad pirmieji kūdikio gyvenimo metai prabėgo žaibiškai, nors tuo metu atrodė, kad verksmas, nešvarių sauskelnių kalnai nesibaigs.

Seneliai: pagalba ar priekaištas? Kaip megzti darnius santykius pataria psichologė

Laukdami šeimoje kūdikio, būsimi tėveliai neretai šiam pokyčiui ruošiasi iš anksto, lėtai jaukindamiesi naujas – mamos ir tėčio – roles.

MAMOS ISTORIJA. Pastojau ir likau viena: kodėl vyras mane paliko nėščią?

Daugelis moterų svajoja apie dieną, kai nėštumo testas parodys teigiamą rezultatą. Idėja pasidalinti šiuo gyvenimo įvykiu gali būti svaiginanti.