Patarimai, kaip kokybiškai leisti laiką su vaiku

Mama skaito vaikams prieš miegą Evgeny Atamanenko | Shutterstock.com

Pripažinkime: gyvenimas tiesiog lekia, ir mes nespėjame jo gaudyti! Tarp darbo ir kasdienių atsakomybių riba išsitrina, dienos bėga šviesos greičiu. Dauguma tėvų nerimauja, kad leidžia nepakankamai laiko su savo vaikais ir domisi, ar tai turės įtakos jų vystymuisi, galbūt sulėtės vaiko raida, rasis elgsenos pokyčiai.

Kaltės jausmas dėl laiko stokos?

Kai kurie tėvai jaučiasi kalti dirbdami visą darbo dieną arba jaučia nerimą dėl pasirinkimo sportuoti sporto salėje ar vakarieniauti su draugais vietoj buvimo su jais. Socialiniuose tinkluose sklandantys tėvų, kurie nuolat būna namuose, tiesiog augina vaikus, ir gali juos vos panorėję nuvesti į, pavyzdžiui, tame pačiame mieste esantį zoologijos sodą arba užsiimti įvairiomis veiklomis, – spalvinti, skaityti, mokytis abėcėlės ir pan., – įrašai tik dar labiau padidina šį nerimą.

Svarbiausia – kokybiškas laikas

Neverta nerimauti! Atliktas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad laiko, praleisto su vaiku, kiekybė neturi įtakos jų akademiniams pasiekimams, elgesiui ir emocinei gerovei. Tai nereiškia, kad reikia paneigti laiko, praleisto su vaikais, svarbą, tiesiog akcentuotina, jog laiko kokybė yra daug svarbesnė nei laiko kiekybė. Vaikams reikia labai kokybiško laiko su savo tėvais (globėjais) – būtent tai yra naudingiausia vaikams ir tai gali turėti teigiamą poveikį jiems augant. Kalba eina ne apie begalę laiko ir gausybę valandų, o apie tai, kaip kokybiškai jūs iš tikrųjų leidžiate laiką su atžalomis.

Mes, tėvai, galime pasirinkti, ar su vaikais praleistas laikas bus kokybiškas. Kaip leisti laiką su vaikais kokybiškai?

Štai devyni patarimai užimtoms šeimoms:

  1. Kasdien kontaktuokite su vaiku. Jei įmanoma, darykite tai tiesiogiai, akis į akį; bet jei neįmanoma fiziškai, įpraskite tai daryti kitais būdais, pavyzdžiui, palikite užrašą vaiko pietų dėžutėje, įdėkite užrašą prie jo dantų šepetėlio ar parašykite padrąsinantį sakinį ant namų (skelbimų ir žinučių) lentos.
  2. Sukurkite specialų ritualą tik sau ir savo vaikui – tai, ką galėtumėte daryti kiekvieną dieną. Pavyzdžiui, leiskite vaikui išsirinkti ir prieš miegą kartu perskaitykite vieną knygą.
  3. Sakykite vaikui, kad jį mylite, kiekvieną dieną. Ir priminkite, koks jis jums svarbus, ir ką jūs jaučiate jį turėdami.
  4. Pastebėkite teigiamą elgesį. Pavyzdžiui, jei jūsų vaikas atliks paprastai jam patikėtus darbus be jūsų prašymo, paskatinkite jį dėkingumo žodžiais – net jei neturite galimybės to padaryti iki kitos dienos.
  5. Gaminkite ir valgykite kartu su vaikais, kai tik įmanoma. Jei laiko visai neturite, gaminkite paprastus patiekalus, kuriems pagaminti reikia labai mažai laiko, arba tiesiog prigriebkite sveiką užkandį, pavyzdžiui, obuolį, ir pasėdėkite keletą minučių, pabendraukite su vaiku.
  6. Suplanuokite laiko su vaiku pasirinktai veiklai atlikti. Būtinai atlikite ir užbaigkite veiklą be jokių trukdžių. Sutartas laikas su vaiku – laikas jūsų ryšiui su juo stiprinti.
  7. Žaiskite su vaiku visada ir visur: darykite tai ir vaiko maudymosi metu, ir lauke, prieš išleisdami jį į ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Kiekvienas, net mažas laiko tarpas kartu daro jam teigiamą įtaką!
  8. Juokitės ir kvailiokite su savo vaiku.
  9. Išjunkite išmaniąsias technologijas, kai leidžiate laiką su vaiku. Stenkitės nesiųsti SMS žinučių, neatsiliepti į skambučius, nenaršyti socialiniuose tinkluose, nežiūrėti televizoriaus.

Nepamirškite!

Prasmingi ryšiai yra susiję su laiko kokybe, o ne su jo kiekiu. Žiūrėkite į viską paprasčiau ir palaikykite ryšį su vaiku tokiais būdais, kurie tinka jūsų gyvenimo būdui ir padeda išlaikyti gerus santykius. Kiekviena kartu praleista valanda turi ilgalaikį poveikį jo raidai ir asmenybės formavimuisi bei suteikia vaikui saugumo, nuramina jį. Tiesą sakant, to jam, dar mažam, reikia labiausiai.

Domina patarimai, kaip auginti ir auklėti visavertę, savimi pasitikinčią asmenybę? Skaitykite:

Susiję straipsniai

Kavinės ir restoranai su vaikų kampeliu Vilniuje

Dalijamės kavinių ir restoranų su vaikų kampeliu Vilniuje sąrašu.

Žaidimas vaikams: „Seno žmogaus istorija“

Šis žaidimas suteiks galimybę vienu metu ir smagiai bei naudingai leisti laiką su vaiku, ir pagulėti ant sofos ištiesus kojas. Skamba neblogai, ar ne?

Žaidimai užrištomis akimis vaikams

Žaidimai, žaidžiami užrištomis akimis, sustiprina kitus jutimus, lavina vaikų koordinaciją, sužadina vaizduotę ir padeda labiau pasitikėti savimi.