Pavasarinis tvarkymasis nėštumo metu (ir ne tik): patarimai, kaip išblizginti namus saugiau ir lengviau
Po truputį lendant saulutei norim nenorim pagalvojame apie pavasarinį namų švarinimą. Susitvarkyti ir išsivalyti namus skatina ir tyro oro gūsis.
Dar didesnis poreikis susitvarkyti gali kilti laukiantis: juk netrukus į namus parsivešite trapų ir jautrų naujagimį, tad norisi, kad namuose neliktų dulkių, nešvarumų, įvairių alergenų (kaip, pavyzdžiui, dulkių erkutės) ir t. t. Be to, ne vienai, besilaukiančiai vaikelio, pasireiškia vadinamasis lizdo sukimo sindromas, kai nėščioji aktyviai rūpinasi ne tik naujagimio kraiteliu, bet ir namų tvarka bei švara.
Taigi, kaip palengvinti pavasarinį švarinimąsi ir tvarkytis saugiai?
Prieš pradėdamos darbuotis šiek tiek laiko skirkite planavimui
Prieš čiupdamos šluotą pirmiausia susiraskite popieriaus lapą ir rašiklį. Paplanuokite, ką ir kur namuose norėsite tvarkyti ir valyti. Internete galima rasti kontrolinių sąrašų (pavyzdys): galima juos pasikoreguoti pagal asmeninius poreikius ir atsispausdinti.
Atsirinkite prioritetinius darbus
Lengva pasakyti: „Iškuopsiu visus namus.“ Tačiau įgyvendinti tai – sudėtinga, tuo labiau iškart. Taigi, pradėkite nuo kertinių taškų. Galbūt, užuot plovus plyteles vonios kambaryje, šiuo metu kur kas svarbiau atlaisvinti stalčius ir spintas bei atsikratyti nebedėvimų drabužių.
Darbų sąrašą suskirstykite į tris dalis:
- svarbiausi darbai;
- darbai, kuriuos būtų gerai atlikti;
- papildomi, bet nebūtini darbai.
Nepersitempkite: plušėkite po truputį
Tik nedaugelis žmonių tvarkymuisi išties gali skirti visą dieną. Ir visai nesvarbu, kad šiuo metu jums nėštumo ir gimdymo atostogos ir tvarkymuisi galite skirti kokias 8 ar 10 valandų: nėra prasmės eikvoti savo energiją ir visko imtis nedelsiant. Jei negailėsite savo jėgų ir energijos, kitą dieną po tokio tvarkymosi maratono, tikėtina, kamuojama skausmų galite praleisti lovoje (ar dar blogiau!).
Taigi, geriausia tvarkytis etapais. Jei jums paprasčiau, numatykite konkretų terminą. Per savaitę sutvarkykite kurią nors namų erdvę arba konkrečią dieną tvarkykitės tik viename iš kambarių.
Raskite padėjėjų
Jei tik galimybės leidžia, galite nusisamdyti namų tvarkytoją ar visą valymo darbus atliksiančią brigadą. O jei šiuo metu esate linkusios geriau pataupyti (gimsiančiam vaikeliui prireiks tikrai nemenko kraitelio), į tvarkymosi maratoną įtraukite partnerį, kitus šeimos narius, draugus, kaimynus: daugelis žmonių, jei tik turi laiko, mielai jums padės.
Pirmiausia nuvalykite dulkes
Prioritetas darbų sąraše – dulkių valymas. Pirmiausia valykite paviršius ir kampus, kuriuose susikaupęs dulkių sluoksnis. Pasunkėjęs kvėpavimas nėštumo metu – ne tokia ir reta problema, o ją dar labiau paaštrinti gali būtent dulkės. Jas valykite nuo baldų, atbrailų, lentynų, kitų paviršių. Išsiurbkite kilimus, kiliminę dangą, po to išvalykite siurblį, jei reikia, pakeiskite filtrus. Iškratykite arba išplaukite kilimėlius.
Svarbu
Virtuvinių spintelių, spintų viršaus, lubų ventiliatorių, šviestuvų ir pan. valymą geriau patikėti partneriui, nes galite nukristi ir susižeisti (dar vienas neretas reiškinys nėštumo metu – galvos svaigimas).
Venkite chemikalų
Valymo priemonės garuoja ir į aplinką skleidžia chemikalus, kurie ne tik dirgina jautrią nėščiosios uoslę, bet gali būti ir žalingi sveikatai. Taigi, norėdamos sumažinti neigiamą poveikį sveikatai galite įsigyti natūralesnių ar ekologiškų valiklių (žinoma, būtina perskaityti sudėtį) arba naudoti laiko patikrintas namines priemones, pavyzdžiui, actą, valgomąją sodą, citrinų rūgštį / sultis ir t. t.
Keli patarimai:
- Valydamos visuomet dėvėkite gumines pirštines: taip išvengsite odos sudirgimo.
- Po valymo plačiai atverkite langus ar duris, kad valiklių kvapas kuo greičiau išsivėdintų.
- Jei reikia naudoti agresyvius chemikalus (pavyzdžiui, orkaičių valiklį, audinių baliklį ir pan.), tuos darbus patikėkite kam nors kitam.
Saugokite nugarą
Paprastai valant namus reikia šį tą pakelti (ne vien vonelę ar kibirą su vandeniu, bet ir kiek sunkesnius daiktus), tad kelkite saugiai – keldamos pritūpkite, o ne lenkitės per juosmenį. Dirbdamos darykite pertraukėles ir po ilgesnio valymo pasilenkus ištieskite nugarą. Jei pajusite bet kokį skausmą, darbą vėlgi patikėkite kam nors kitam.
Svarbu
Nėščiosioms draudžiama kilnoti sunkius daiktus, pavyzdžiui, baldus.
Nepamirškite poilsio ir pasilepinti
Kai tik reikia, darykite pertraukėles. Nesukite galvos, jei visų darbų nepavyks spėti nudirbti numatytu laiku.
Tegul pavasarinis tvarkymasis būna kaip lengva treniruotė ant bėgimo takelio, o ne varginantis maratonas.
Po didžiojo namų valymo pasilepinkite nėščiųjų masažu: jis – labai naudingas tiek jums, tiek mažyliui.