Pavėsinė – vieta, kurioje norisi leisti rytus ir vakarus

Lauko pavėsina, apsodinta gėlėmis Ozgur Coskun | Shutterstock.com

Šilta vasaros diena, o jūs – savo pavėsinėje... Grynas oras, paukščių čiulbesys ir mėgstami užkandžiai. Nuostabu, tiesa? Tiesą sakant, net nepastebėsite, kad čia persikels ir šeimos pietūs, ir vakarienės. Žinoma, jei pavėsinė yra greta jūsų gyvenamojo namo, ne atostogų sodyboje.

 Kai šilta, tikrai nė vienam mūsų nesinori sėdėti namuose. Grynas oras, net be papildomų pramogų, jau savaime atpalaiduoja. O jei dar šeima sugalvoja žaidimų... Kur dar geriau įmanoma būti gamtos apsuptyje, tačiau apsaugotam nuo netikėtų gamtos išdaigų, jei ne pavėsinėje?

Kur statyti pavėsinę?

Net ir mažame sklype įmanoma suręsti jaukų nameliuką. Jums svarbiausia pasirūpinti tobulu vaizdu: juk gurkšnoti arbatą ar žaisti šaškėmis vienodai malonu, kai už nugaros ar šalimais žaliuoja augmenija. Žinoma, svarbu saugoti ir savo ramybę, todėl statinys turėtų rastis nuošaliau. O kad tos ramybės nedrumstų dar ir uodai – pasirūpinti tinkleliu.

Pagal tai, ką daugiausia planuojate veikti ir kada būti pavėsinėje, reikėtų derinti ir jos kryptį. Juk turi būti jauku, komfortabilu, ramu. Taigi jei ketinate mėgautis rytine arbata arba mėgautis šeimos draugija vakarais, atkreipkite dėmesį, kaip tuomet bus pasisukusi saulė. Ko gero, aštriai spiginantys rytiniai ar vakariniai spinduliai nebus tokie malonūs, o ir dienos viduryje turbūt norėsis pavėsio? Kad ir kaip būtų, ryte ne kaitros, bet saulės sutiktuvių turbūt pageidaujame visi. Tokiu atveju orientuokitės į rytų ar pietvakarių pusę: vasaros rytai bus šilti ir nekaprizingai saulėti.

Kad būtų ir gražu, ir akiai malonu

Dabinkite savo pavėsinę vijoklinėmis rožėmis, kurios šiam statiniui ypač tinka, puoškite pavėsinės įėjimą ir (arba) patį kiemą iki jos. Jūsų pavėsinė gali būti netgi panaši į amžinai žaliuojantį „kambarį“, kurio vaizdas įstabiai atrodo ir žiemą, kai aplinkinėje niūrumoje lyg atgaiva iškilusi jauki jūsų priebėgos oazė. Būkite kūrybiški, kurkite meną, dažykite savo palapinę kokia tik norite – net itin įnoringa spalva. Nevenkite originalumo, pasitelkite fantaziją: joje puikiausiai nuguls ir antikvarinės detalės, ir paukščių inkilai. Nebijokite derinti medžio, akmens, metalo, sodinti įvairių gėlių.

Žalios spalvos pavėsinėabimages | Shutterstock.com

Ir pramogoms, ir iškylai?

Gera būti atvirame ore, kai kojos nešlampa, o galvos nevargina kaitra. Bendrauti, mėgautis maistu ir tiesiog būti, atitrūkus nuo darbų. Jaukiai įsitaisius pavėsinėje su knyga ir vėl, atrodo, grįžta jėgos, net jei namai – iškart už nugaros... Vasarą tikrai niekas nenori „užsibarikaduoti“ namuose.

Pavėsinėje tobula rengti ir šeimos iškylas su skaniu maistu, ir pasisėdėjimus. Galbūt kažkas mėginsite priminti palapinę, tačiau ši netvirta konstrukcija tokios laisvės nesuteikia. Pavėsinė ne tik stipriau apsaugo nuo gamtos negandų, bet ir leidžia mėgautis buvimu nenutolus nuo namų – tiesiog savame kieme. Juk palapinėje nei maisto „pagrilinsime“, nei apskritai ją statysime greta būsto. Šiuo atveju mes – apie saugų ir tvirtą statinį, ne apie vėjo genamą medžiaginę buveinę „iš bėdos“.

Kai nesinori pabėgti toli, tačiau pakeisti vietą, net jei ji ne pernelyg nutolusi nuo namų, – sveika. Ir nuotaika pagerėja, ir ritmas pasikeičia, o jei šalia susibūrę brangūs žmonės, šeimos nariai, žavingą akimirką tikrai norisi sustabdyti. Gardus šašlyko kvapas pasklinda aplink, o mes mėgaujamės buvimu namuose ne namuose – gamtoje, tačiau aplink viskas sava ir artima. Išskirtinė ramybė, harmonija ir patirtis.

Ragauti gardžius patiekalus, mėgautis užkandžiais, gerti kavą ar arbatą, skaityti, kalbėtis, žaisti kortomis ar šachmatais – tai tik maža dalis veiklų pavėsinėje, kurioje, gali būti, nesinorės apskritai jokios veiklos: tiesiog klausytis, kaip fokstrotą šoka boružės ar liaunais smuikais groja žiogai... Pabėgimas nuo civilizacijos šis procesas vadinasi, kai aplink pamirštate viską – net telefoną.

Norite – galite!

Neturite pavėsinės? Ją galite ir įsigyti, ir pasistatyti. Tiesa, pasirinkus pastarąjį variantą teks pavargti: prireiks ne tik investicijų, bet ir kantrybės bei žinių. Ar pasirengę lieti pamatus ir dengti stogą? Paprasta nebus, o ir laiko kainuos. Tad pasidairykite jau gatavo produkto, kad maloniomis akimirkomis galėtumėte mėgautis dar vasarai nesibaigus.

Kokios pavėsinės populiarios įsigyti? Rąstinės, papuoštos medžių detalėmis, su nendriniais arba medžio skiedrų, bituminių čerpių stogais. Jei visiškai nenorite investuoti, pasižvalgykite karkasinio, į verandą panašaus „trobesio“. Irgi nebloga išeitis, juolab kad galėsite dažyti bet kokia norima spalva ir lengvai pritaikysite prie bendro vaizdo.

Susiję straipsniai

Optimalus vaiko kambario dydis: kaip neprašauti?

Namuose vaikai įprastai praleidžia visus vaikystės metus iki pat 18-ojo gimtadienio, dažnai juose užsibūna ir gerokai ilgiau.

Ar žinote, kaip mažą butą padaryti erdvesnį? Kelios gudrybės

Dauguma miestų gyventojų svajoja apie erdvius namus, didelį gyvenamąjį plotą. Pirkdami butą, pirmiausia pasidomi jo dydžiu, ir tik tada – kaina.

Svarbios visos vaiko kambario detalės: spalvinė gama ir baldai

Vaiko kambario interjeras daro nemažą įtaką jo raidai. Norint, kad jis augtų jaukioje aplinkoje, labai svarbu sukurti vaikui tinkamą erdvę.