Pereinamieji naujagimių bėrimai (su nuotraukomis) (270)

Naujagimio bėrimai - hormoniniai spuogai Katrina Elena | Shutterstock.com

Pirmosiomis savaitėmis po gimimo naujagimį gali berti įvairaus pavidalo bėrimais: inkštirais, spuogeliais, dėmėmis.

Daugeliu atveju tai nepavojingi, daugumai sveikų kūdikių būdingi laikini bėrimai, kurie su laiku išnyksta savaime, be jokio gydymo.

Baltieji naujagimių spuogai (lot. milia)

 baltieji naujagimių spuogai (By POODPHOTO)

Simptomai: nedideli, 1-2 mm skersmens, balti arba gelsvi spuogeliai, primenantys inkštirus ant nosies sparnelių, kaktos, smakro, žandų. Gali atsirasti ir ant liemens, galūnių. Nors išoriškai primena mažus pūlinukus, iš tiesų tai yra mažutės keratino cistos.

Priežastys: pagrindinė priežastis – naujagimio odos struktūrų nebrandumas, dėl ko keratino perteklius nepasišalina iš riebalinių liaukų.

Kada atsiranda? Būdinga naujagimiams (kartais naujagimiai gimsta turėdami šiuos spuogelius), bet gali atsirasti ir kiek vėliau, ypač neišnešiotiems naujagimiams. Pasireiškia 40-50% naujagimių.

Gydymas: nėra reikalingas, išnyksta savaime po 2 sav. - 3 mėn.

Naujagimių aknė (lot. acne neonatorum)

Naujagimių aknė (By Vitalinka)

Simptomai: nedideli, balti arba rausvi mazgeliai, spuogeliai ant žandų, kaktos, nosies (bet gali pasitaikyti ir kitose kūno vietose). Oda aplink juos gali būti šiek tiek paraudusi. Pasitaiko ~20% naujagimių.

Priežastys: naujagimių aknės kilmė nėra iki galo aiški. Manoma, kad ji išsivysto dėl to, kad per placentą patekę motinos hormonai arba kūdikio hormonai suaktyvina riebalinių liaukų veiklą (todėl naujagimių aknė kartais vadinama hormoniniu bėrimu).

Kada atsiranda? Dažniausiai atsiranda 2-6 savaitę, bet bėrimai gali būti nuo gimimo.

Gydymas: dažniausiai praeina savaime per kelias savaites ar mėnesius. Jeigu aknė atsirado vėliau nei 6 gyvenimo savaitę, yra labai intensyvi arba nepraeina per pirmuosius kelis gyvenimo mėnesius, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Gydytojas gali skirti gydymą kremais, losjonais, kad spuogeliai gražiai sugytų ir neliktų randelių. Taip pat gali būti paskirti papildomi tyrimai siekiant išsiaiškinti, ar nėra hormoninių sutrikimų. 

Naujagimių toksinė eritema (lot. erythema toxicum neonatorum)

Naujagimių toksinė eritema (lot. erythema toxicum neonatorum) by Palookpook

Simptomai: tai raudonų dėmių bėrimas su 1-3 mm skersmens balkšvai gelsvos spalvos viršūnėlėmis (pustulėmis). Kartais pūslelėse esantis skystis gali priminti pūlius, tačiau tai nėra infekcija. Bėrimas paprastai pirmiausiai atsiranda ant žandų, vėliau išplinta ant viso kūno, išskyrus pėdas, delnus, gleivines. Išskyrus bėrimą, naujagimis yra sveikas, nepasireiškia jokie kiti ligų simptomai.

Priežastys: nepaisant gąsdinčiai skambančio pavadinimo ir, kartais, vaizdo, tai nepavojinga būklė. Tikslios jos priežastys nėra aiškios. Tikėtina, kad į plaukų folikulus patenka bakterijų, o į jas reaguoja naujagimio imuninė sistema. Manoma, kad tai yra natūralus imuninės sistemos formavimosi etapas.

Kam pasireiškia šis bėrimas? Bėrimas būdingas apytiksliai pusei naujagimių, dažniau pilnai išnešiotiems, natūraliai gimusiems, vyriškos lyties naujagimiams. Šiltos ir drėgnos oro sąlygos yra papildomas rizikos faktorius.

Kada pasireiškia? Gali pasireikšti ir tuoj po gimimo, tačiau dažniausiai pasirodo apie 2-5 gyvenimo dieną. Neišnešiotiems naujagimiams pasireiškia keliomis dienomis ar net savaitėmis vėliau. Pasikartoja retai, o jei pasikartoja, dažniausiai apie šeštą savaitę nuo gimimo.

Gydymas: nereikalingas, išnyksta savaime per 1-2 savaites, tačiau gali būti rekomenduojama paimti tepinėlį ir atlikti tyrimą, norint įsitikinti, kad tai nėra herpes viruso sukeltas bėrimas (vizualiai atrodo panašiai).

Susiję straipsniai

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Bronchinė astma vaikui: priežastys, simptomai ir gydymas

Daugumai astma sergančių vaikų pirmieji ligos simptomai pasireiškia sulaukus 5-ojo gimtadienio.

Freiko pagalvėlė (abdukcinis klubų įtvaras)

Klubų displazijos gydymui naudojami du įtvarai: Pavliko dirželiai arba Freiko pagalvėlė (kitaip – abdukcinis klubų įtvaras arba balnelis klubams).

Naujausi komentarai

 1. gabytenevins
  gabytenevins prieš 1 sav.

  lagnebomonika parašė:
  Sveikutės mamytes gal kas susidūrėte. Mes išvykę atostogu gryšim i Lt tik kitą sav pas gydytoja neis dabar prieiti. Vakar pabere ant rankos kas čia galėtų būti? Mum…

  Temperatūra dėl dantų dygimo nebūna aukšta ir nesilaiko kelias dienas, tai turėkite tai omeny, kad galimai ji kyla dėl kažkokio viruso/bakterijos, kuri sukėlė bėrimą, pabandykite gauti nuotolinę konsultaciją 🤔

 2. lagnebomonika
  lagnebomonika prieš 1 sav.

  gabytenevins parašė:
  Temperatūra dėl dantų dygimo nebūna aukšta ir nesilaiko kelias dienas, tai turėkite tai omeny, kad galimai ji kyla dėl kažkokio viruso/bakterijos, kuri sukėlė bėrim…

  Temperatūra ir nėra aukšta vakar dienos metu buvo pakilusi 38,1 numuštas temperatūra ir nebekils sendien vel dienos metu pakilo 37,8 numuštas ir vėl nebekils bet temperatūra manau dėl dantu mym buvo su pirmuoju taip kai keli galiniai augo vienu metu bet va tas berimas...... mes neturėjom nuo gimimo jokių bėrimo nė spuogėlio

 3. User has not uploaded an avatar
  ggginta95 prieš 1 d.

  Sveikos, koks tai bėrimas? Prasidėjo nuo kaklo ir pradėjo leistis žemyn, būna paryškėja, būna pašviesėja. Braukiant jaučiasi "aštrūs" spuogeliai. Mums 5mėn, maitinamas mišinėliu, primaitinimo nėra, skalbiklis nekeistas, kremas ir prausiklis taip pat neikeistas, temperatūros nebuvo. Ar tai gali būti nuo mišinėlio? Ar prakaitinis?

 4. gabytenevins
  gabytenevins prieš 1 d.

  ggginta95 parašė:
  Sveikos, koks tai bėrimas? Prasidėjo nuo kaklo ir pradėjo leistis žemyn, būna paryškėja, būna pašviesėja. Braukiant jaučiasi "aštrūs" spuogeliai. Mums 5mėn, maitina…

  Atrodo, kaip prakaitinis 🤔 gal per šiltai rengiat? Arba miegant per šilta? ☺️

 5. User has not uploaded an avatar
  ggginta95 prieš 1 d.

  gabytenevins parašė:
  Atrodo, kaip prakaitinis 🤔 gal per šiltai rengiat? Arba miegant per šilta? ☺️

  Lyg ir ne, išbandžiau ir ploniau renkti. Po nakties būna pamažėja kaip tik. Aš galvoju gal dėl mišinėlio, nes nakty nevalgo, o ryte pavalgo ir vėl paryškėja :/