Pirmieji batukai vaikui: į ką atkreipti dėmesį renkantis? (56)
Pirmą kartą perkant batukus reikia atsižvelgti į jų patogumą, minkštumą ir lankstumą, medžiagas iš kurių jie pasiūti bei, svarbiausia, ar avint tokią avalynę vaiko pėdutės vystysis taisyklingai.
Kada vaikui reikia pirkti pirmuosius batukus?
Skubėti pirkti batukų kūdikiui vos pradėjus stovėti tikrai nereikia. Besimokantiems vaikščioti kūdikiams pakaks kojinių su neslystančiomis guminėmis detalėmis ant padų.
Batukai reikalingi tada, kai vaikas pradės vaikščioti savarankiškai, be pagalbos.
Be to, net ir nupirkus batukus reikėtų leisti vaikui kuo dažniau pavaikščioti basomis: taip tik sustiprės kojų raumenys.
Kaip taisyklingai pamatuoti vaiko pėdos ilgį?
Prieš perkant batukus reikėtų išmatuoti vaiko pėdas.
Vaiką basomis pėdomis pastatykite ant popieriaus lapo ir apibrėžkite pėdutes piešimo priemonę laikydami statmenai.
Liniuote sėdinčiam ar gulinčiam vaikui pėdutės pamatuoti nepavyks, nes stovint ji paplatėja ir pailgėja.
Svarbu: būtina pamatuoti abiejų pėdų ilgį, nes viena pėda gali būti nežymiai ilgesnė už kitą. Batukus reikėtų pirkti atsižvelgiant į didesnės pėdos matmenis.
Taip pat turėkite omenyje, kad mažų vaikų pėda auga labai greitai ir per metus paauga net iki 2 cm, todėl pėdos ilgį reikėtų matuoti kaskart prieš naują sezoną (pavyzdžiui, jei pėdą matavote rinkdami vasarines basutes, prieš perkant rudeninius batukus pėdą vėl būtina pamatuoti, nes ji bus paaugusi).
Kaip parinkti tinkamą batukų dydį vaikui?
Medikų ir avalynės pardavėjų rekomendacijos, kiek didesnius batukus pirkti, skiriasi: vieni pataria rinktis 0,5–1 cm, kiti – apie 1,5 cm, tretieji – 2 cm didesnius batukus.
Renkantis pirmuosius batus optimalu, jei tarp didžiojo piršto ir batuko priekinio krašto lieka ne didesnis nei 0,7–1 cm tarpelis.
Renkant batus šaltajam sezonui (pavyzdžiui, rudeninius ar žieminius, kurie bus avimi su storesnėmis kojinėmis), batai gali būti didesni ir iki 1–1,5 cm.
Kokios pasekmės gresia, jei batukai vaikui per dideli arba per maži?
Jei batai yra ženkliai per dideli, jie smukčios, vaikas gali nukristi, jam bus sunku vaikščioti, taip pat gali išsivystyti netaisyklinga pėdos padėtis.
Jei vaikas avi per mažus batukus, pėda gali vystytis netaisyklingai. Jei pirštukai remiasi į batų priekį, vaikas riečia didžiuosius kojų pirštus.
Dėl netaisyklingos pėdos padėties, ateityje vaikas gali turėti pėdų, kojų, sąnarių, net ir stuburo problemų.
Kokio modelio pirmuosius batukus pirkti?
Vaikiški batai turėtų būti kuo lengvesni, minkšti, minkštu vidpadžiu, tačiau tinkamai prilaikantys kulną. Visi dažnai dėvimi ikimokyklinio amžiaus vaikų batai turėtų turėti tvirtą užkulnį. Jo paskirtis – stabiliai įtvirtinti besiformuojantį kulną.
- Paskirtis. Atkreipkite dėmesį ir į avalynės paskirtį. Pavyzdžiui, guminiai sandalai skirti paplūdimiui ar baseinui, bet netiks kasdien avėti namuose. Kasdieniam vaikščiojimui po patalpas (o šiltuoju metų laiku – ir lauke) geriausiai tinka basutės. Jų vienas iš lipdukų turėtų būti ties pėda, o kitas – ties čiurna.
- Modelis. Priekyje siaurėjantys vadinamieji laiveliai ar oxford tipo bateliai mažiems vaikams netiks, nes gali spausti pirštukus. Batų priekis turėtų būti platesnis nei kulno dalis.
- Padas. Atkreipkite dėmesį ir į batukų padą: priekinė dalis turėtų būti lanksti, o visas padas – grublėtas, jokiu būdu ne lygus, kad vaikščiodamas vaikas nepaslystų ir nepargriūtų. Taip pat geriausia, jei padai būtų ne per kieti ir lankstūs.
- Medžiagos. Geriausia rinktis batus, pagamintus iš sertifikuotų specialiai sukurtų pluoštų arba natūralių medžiagų (odos, tekstilės ir kt.). Svarbiausia, kad medžiagos būtų laidžios orui: vaiko pėdutė neprakaituos, jis nejus diskomforto. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į medžiagas renkantis šiltus aulinukus. Pavyzdžiui, natūrali vilna ar kailis nebėra tinkamiausios bei vienintelės alternatyvos: jas gali pranokti sintetinės medžiagos. Dabar šaltiems ar lietingiems orams skirta avalynė gaminama su specialiomis membranomis, nepraleidžiančiomis drėgmės ir kartu išgarinančiomis prakaitą (pavyzdžiui, gore-tex, 3D tinklelio pamušalai ir kt.).
- Raišteliai, užtrauktukas ar lipdukai? Galima rinktis ir raišteliais rišamus, ir užsegamus užtrauktuku, ir specialiais velcro lipdukais užsegamus batus. Pastarasis variantas – kur kas patogesnis: turėkite omenyje, kad kasdienius batus daug kartų reikės apauti ir vėl nuauti, be to, galėsite reguliuoti batukų plotį.
Ar vaikiški batukai turėtų būti ortopediniai?
Jokių įgimtų ir įgytų pėdų, kojų deformacijų neturintiems vaikams ortopedinės avalynės avėti tikrai nereikia.
Vaikui pradėjus vaikščioti vertėtų pasikonsultuoti su ortopedu: jis pateiks rekomendacijų ir dėl avalynės.
Nemažai avalynės gaminama su supinatoriais. Supinatorius – tai specialus ortopedinis įdėklas, naudojamas kaip profilaktinė priemonė siekiant išvengti plokščiapėdystės ar ją gydant.
Jei vaiko pėda vystosi taisyklingai, supinatoriai nebūtini ir dėl jų naudojimo taip pat vertėtų pasikonsultuoti su ortopedu.
Kokią sumą verta investuoti į pirmuosius vaiko batus?
Tėvai labai dažnai domisi, kokią sumą reikėtų skirti pirmiesiems batukams. Bet vieno atsakymo į šį klausimą nėra: skiriasi kiekvienos šeimos finansinės galimybės, požiūris. Tačiau jei ketinate pirkti labai brangius batukus, turėkite omenyje, kad vaikas juos greitai išaugs ir nespės sudėvėti.
Svarbiausia atkreipti dėmesį ne į kainą, bet į gamintoją bei kokybę. Rinkitės saugią, sertifikuotą, žinomų gamintojų avalynę. Brangesnė vaikiška avalynė pagaminta iš kokybiškesnių medžiagų, jos gamintojai investuoja į tyrimus, bandymus ir kt.
Jei vaikui renkate išeiginius batukus, kurie bus avimi tik retkarčiais, jų kokybė nėra labai svarbi ir jie tikrai gali būti prastesni bei pigesni, tačiau kasdien avimus batukus reikėtų rinktis atsakingai.
Kur įsigyti pirmuosius batus: fizinėje parduotuvėje ar internetu?
Geriausia pirmuosius batukus pamatuoti parduotuvėje. Apavus vaiką reikia stebėti, ar jis nestypčioja, ar nepradeda eiti ant pirštukų, ar jam nieko neskauda, ar su batais jaučiasi patogiai.
Renkant batukus prireiks kantrybės ir vaikui, ir tėveliams. Į parduotuvę patariama vykti tada, kai mažylis išsimiegojęs ir sotus.
Internetu pirkite tik tada, kai pasimatuoti batų nėra galimybės ar pasirinkto modelio nepavyko rasti.
Perkant internetu būtina pasidomėti, ar batai skirti siaurai, vidutinio pločio ar platesnei pėdai.
Taip pat būtina batus rinktis ne pagal dydį, bet pagal vidpadžio ilgį (pridėjus iki 1 cm), nes skirtingų gamintojų avalynės dydžiai skiriasi.
Perkant internetu vertėtų pasitikrinti, ar netikusius batukus galėsite grąžinti, kokios grąžinimo sąlygos.
Ar galima vaikui pirkti jau avėtus batukus?
Nemažai tėvų, norėdami sutaupyti, per skelbimus perka sezoną ar net kelis sezonus avėtą vaikišką avalynę, tačiau specialistai įspėja to nedaryti.
Avalynė, ypač avima dažnai, prisitaiko prie kiekvieno vaiko pėdos formos ir vaikščiojimo ypatumų, todėl batai gali būti išminti į vieną ar kitą pusę ir nebūtinai tai turi matytis ant išorinio pado.
Be to, per avėtą avalynę galima užsikrėsti pėdų grybeliu, gali atsirasti karpų.
Žinoma, vaikai gali avėti senus, bet tik retkarčiais avėtus, t. y. defektų neturinčius batukus.
Skelbimų portaluose, tėvelių forumuose galima rasti ir visiškai naujų išaugtų arba vos porą kartų avėtų batų, kurie perpus pigesni nei parduotuvėse. Tokią avalynę pirkti galima.
Biomechanics irgi mums siauroki 😢