Pirmieji neišnešioto kūdikio kartai namuose: ką būtina žinoti?

Suvyniotas neišnešiotas kūdikis Brocreative | Shutterstock.com

Išaušus dienai, kai su neišnešiotu kūdikiu pagaliau keliausite į namus, kyla daug klausimų: kokia optimali temperatūra kūdikio kambaryje, kaip kūdikį maudyti, nuraminti, kada keliauti į lauką ir kiek ilgai ten būti, kada metas priimti pirmuosius lankytojus ir t. t. Šiluma, maudynės, nuraminimas, kelionės į lauką, pirmieji lankytojai. Apie visa tai – šiame straipsnyje.

Šiluma

Neišnešiotiems naujagimiams pirmosiomis gyvenimo dienomis itin svarbi šiluma: ją padeda užtikrinti inkubatorius. Kai naujagimis iš inkubatoriaus perkeliamas į lovytę, dažnai naudojamas ir šildomas čiužinys, padedantis palaikyti kūno temperatūrą. Vėliau augdamas kūdikis po truputį įgyja gebėjimą reguliuoti kūno temperatūrą.

Grįžus namo labai svarbu stebėti, kad kūdikio kambaryje temperatūra nebūtų per žema. Pavyzdžiui, neišnešiotų naujagimių skyriuje palaikoma 22–26 °C temperatūra, namuose gali būti ir kiek šilčiau, išskyrus miegamąjį. Jame optimali temperatūra turėtų būti iki 20–22 °C (kūdikio maudymo ir perrengimo vietoje taip pat rekomenduojama palaikyti aukštesnę, maždaug 25 °C siekiančią temperatūrą).

Daugiau apie temperatūrą ir drėgmę kūdikio kambaryje skaitykite:

Taip pat tėvai turėtų kuo dažniau taikyti vadinamąjį kengūros metodą – laikyti kūdikį priglaustą prie krūtinės. Taip mažylis ir greičiau sušils, ir nurims.

Maudynės

Namo grįžusius kūdikius reikėtų maudyti iki 2–3 kartų per savaitę. Svarbu stebėti, ar kūdikio odelė pernelyg neišsausėjo. Vonios kambaryje turėtų būti apie 24–26 °C, optimali vandens temperatūra – 37–38 °C.

Pirmosioms neišnešioto kūdikio maudynėms namuose reikėtų tinkamai pasiruošti:

 • vienoje vietoje susidėti visus reikiamus daiktus ir kūdikio drabužėlius, prileisti vandens, pamatuoti jo temperatūrą ir kt.
 • Patariama naudoti specialų vonelės įdėklą.
 • Prieš maudynes kūdikį patariama įvynioti į vystyklą ar didelę audinio skiautę: taip mažylis labiau atsipalaiduos, mažiau judės.
 • Kūdikį prie vandens reikėtų pratinti pamažu, neskubant: pirmiausia merkite pėdutes, po to stebėkite jo reakciją, tada lėtai panardinkite visą kūnelį.
 • Po maudynių, prieš aprengdami, nuklokite tik po vieną kūdikio kūno dalį. Nepamirškite kruopščiai nusausinti bambutės ir uždėti kepurytės.
 • Geriausia, jei pirmosios maudynės truktų ne ilgiau kaip 5–10 min. Vėliau jų trukmę galima pamažu ilginti iki maždaug 15 min.

Neišnešioto kūdikio nuraminimas

Kūdikiai greičiau nurimsta turėdami galimybę kažką sugriebti, čiulpdami, laikomi ant rankų ir apglėbiami (apkabinami).

Stebėkite, kokie veiksmai padeda kūdikiui greičiausiai nurimti: vieniems kūdikiams patinka, kai liečiama jų galvytė, kiti nurimsta laikant pėdutę, dar kitiems patinka, kad tėvai uždeda ranką ant pilvuko, pečių, nugaros, kojyčių ar užpakaliuko.

Daugeliui kūdikių nurimti padeda tėvų balsas, todėl kalbėkitės su kūdikiu, niūniuokite ir dainuokite jam. Neišnešioti naujagimiai jautrūs kitiems garsams, tad leisti dainelių ar jungti grojančių karuselių vos grįžus į namus tikrai nereikia. Be to, kurį laiką venkite garsiai žiūrėti televizorių, leisti garsią muziką.

Taip pat daugelį neišnešiotų kūdikių puikiai nuramina ir žindymas, artumas su mama, o kai kūdikis sulauks bent 1 mėn., galima pagalvoti ir apie čiulptuką: jis vaikelį nuramina ir padeda virškinti, o, naudojamas ne nuo pat gimimo, neturi įtakos žindymo sėkmei.

Daugiau apie čiulptukų naudojimą skaitykite:

Kelionės į lauką su per anksti gimusiu kūdikiu

Į lauką su kūdikiu galima keliauti jau pirmosiomis dienomis grįžus į namus. Pirmą kartą lauke visiškai užteks praleisti 5–7 min. Vėliau po truputį vis ilginkite buvimo lauke trukmę.

Kelios rekomendacijos skirtingiems metų laikams:

 • vasarą venkite tiesioginių saulės spindulių ir į lauką kūdikio nevežkite tarp 11 ir 15 val. – kaitriausiu dienos metu. Taip pat vežimėlio nereikia dengti audeklais, paklodėmis ar skraistėmis, nes mažylis gali lengvai perkaisti.
 • Žiemą į lauką nepatariama eiti tik tada, kai temperatūra nukrinta žemiau –10 °C. Tačiau atkreipkite dėmesį ir į vėjuotumą bei vadinamąją jutiminę temperatūrą. Jei diena – itin vėjuota, vežimėlį papildomai galima apdengti specialiu apdangalu.

Pirmieji lankytojai

Neišnešioti gimę naujagimiai – itin jautrūs ir imlūs įvairioms infekcijoms, todėl šią informaciją būtinai perduokite nekantraujantiems jus ir mažylį aplankyti artimiesiems. Universali rekomendacija – lankyti tik 1 mėn. sulaukusius kūdikius. Šiuo atveju galima prašyti, kad pirmieji lankytojai atvyktų praėjus 1 mėn. po grįžimo iš ligoninės.

Lankytojų skaičių būtina riboti, ypač šaltuoju sezonu, gripo pandemijos ir pan. metu.

Kūdikio tėvai, broliai ir seserys, kiti namų ūkio nariai turėtų vengti nebūtinųjų kontaktų, lankymosi prekybos centruose ir kitose viešose vietose, kur paprastai susiburia daug žmonių.

Kelios rekomendacijos:

 • visi lankytojai privalo kruopščiai nusiplauti ir dezinfekuoti rankas;
 • prie kūdikio neturėtų būti karščiuojančių ir peršalimo simptomus jaučiančių žmonių;
 • kūdikį lankantys asmenys turėtų būti paskiepyti nuo kokliušo;
 • lankytojus įspėkite, kad jūsų namuose nerūkoma.

Daugiau patarimų neišnešioto kūdikio tėvams rasite šiame leidinyje.

Susiję straipsniai

Mamos laiko planavimas ir tėčio vaidmuo namuose, gimus neišnešiotam kūdikiui

Grįžusios iš ligoninės mamos tikisi, kad negandos liko praeityje ir pagaliau bus galima atsikvėpti.

Mamos pagalba neišnešiotam kūdikiui: 9 svarbiausi priežiūros žingsniai

Mamos vaidmuo slaugant ir prižiūrint neišnešiotą naujagimį – ypač svarbus. Nuosekli priežiūra padeda sukurti artimesnį ryšį.

Namuose – daugiau vaikų: neišnešioto kūdikio broliai ir seserys

Priešlaikinio gimdymo suplanuoti neįmanoma – viskas vyksta spontaniškai, o didžiulį šoką patiria ne tik neišnešioto kūdikio tėvai, bet ir kiti vaikai.