Pirmosios dienos namuose su naujagimiu: atmintinė tėvams (7)

Ekaterina Pokrovsky| Shutterstock.com

Parsivežus naujagimį namo kyla daug baimių (ypač, jeigu tai pirmagimis). Ši trumpa atmintinė skirta priminti apie svarbiausius dalykus.

Naujagimio vežimas automobilyje

Viena pirmųjų savarankiškų tėvų užduočių yra saugus naujagimio parsivežimas namo. Naujagimius (ir visus vaikus iki 135 cm ūgio) privaloma vežti jiems pritaikytoje automobilinėje kėdutėje.

Naujagimiams vežti yra naudojamos 0 grupei priklausančios automobilinės kėdutės - nešynės, skirtos nuo gimimo iki 10 kg svorio, tvirtinamos prieš važiavimo kryptį.

Išsamiau apie autokėdutes, jų įtvirtinimą ir saugų vaikų vežimą skaitykite: Autokėdutės: kaip išsirinkti tinkamą?

Naujagimio registravimas

Gimusį kūdikį privaloma įregistruoti per 3 mėnesius nuo gimimo. Kuo greičiau įregistruosite vaiką, tuo greičiau galėsite gauti su vaiko gimimu susijusias išmokas (pavyzdžiui, vienkartinę išmoką gimus vaikui ar vaiko pinigus).

Patogiausia įregistruoti vaiko gimimą internetu. Be to, tėvai turi deklaruoti vaiko gyvenamąją vietą

Naujagimiui tinkama oro temperatūra ir drėgmė

Naujagimio termoreguliacinė sistema dar nėra brandi, jam sunku „savarankiškai“ palaikyti tinkamą kūno temperatūrą, todėl svarbu sekti oro temperatūrą ir oro drėgmę naujagimio kambaryje.

Optimali kūdikio kambario temperatūra turėtų būti 20-22°C (kūdikio maudymo ir perrengimo vietoje rekomenduojama palaikyti aukštesnę, ~25°C siekiančią temperatūrą), drėgmė - apie 50%.

Naujagimio pakėlimas ir laikymas

Svarbiausia taisyklė yra tvirtai prilaikyti ir nejudinamoje padėtyje fiksuoti naujagimio galvytę. Naujagimio kaklo raumenys ir raiščiai yra silpni, galva, lyginant su kūnu, yra didelė ir sunki, todėl vaikas negali jos nulaikyti.

Keliant ir laikant naujagimį jo galvą prilaikykite švelniai, nespaudžiant pirštais, kad nepažeistumėte elastingų galvos kaulų ir dar neužaugusių momenėlių.

Naujagimio žindymas pirmosiomis dienomis

Pagrindinė sėkmingo žindymo pirmosiomis dienomis taisyklė yra žindymas pagal poreikį: ne mažiau kaip 8-10 kartų per parą (t.y. ne rečiau, kaip kas apytiksliai 3 valandas tiek dieną, tiek nakties metu).

Žįsdamas kūdikis ne tik pats pasisotina (o taip pat ir nurimsta, mezga glaudų ryšį su mama), bet ir „užsako“ pieno gamybą krūtyse, t.y. žįsdamas jas stimuliuoja ir taip paskatina pieno gamybą.

Išsamiau skaitykite: Naujagimio žindymas: nuo 1-osios paros iki 2-iejų savaičių

Naujagimio maitinimas mišinėliu

Naujagimio maitinimas mišinėliu pirmosiomis dienomis yra panašus į žindymą, t.y. naujagimis valgo nepriklausomai nuo paros laiko, dažnai, po nedaug.

Pirmosiomis paromis naujagimiui reikėtų pasiūlyti po 30-60 ml mišinėlio kas 2-3 valandas (t.y. 8-12 kartų per parą). 

Padidinkite mišinio kiekį, jeigu naujagimis rodo alkio ženklus: neramiai sukioja galvą, palietus skruostą pasuka galvą ir prasižioja, čepsi, iškiša liežuvį ir kt.

Apie pieno mišinuko pasirinkimą skaitykite: Pieno mišinukai kūdikiams

Naujagimio sauskelnių turinys

Pirmosios naujagimio išmatos, vadinamos mekonijumi, dažnai išgąsdina nepatyrusius tėvus. Jos yra tamsiai žalios arba juodos spalvos, lipnios, tąsios, beveik bekvapės. Naujagimio virškinimo sistemoje palaipsniui vis daugės suvirškinto pieno arba mišinuko, todėl išmatos palaipsniui šviesės ir skystės iki gol įgaus kūdikiams įprastą garstyčių spalvą.

Pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimiai šlapinasi retai. Normalu, jeigu pirmą kartą naujagimis pasišlapina per 12-24 val. Pirmasis naujagimio šlapimas dažniausiai yra tamsus, gelsvai rausvas, drumstas, ant vystyklo lieka oranžinių nuosėdų – šlapimo rūgšties kristalų (kartais galima supainioti su krauju). Po kelių dienų naujagimis ims šlapintis dažniau, 4-6 kartus per dieną, šlapimas bus gelsvos spalvos, be jokių raudonų priemaišų.

Išsamiau skaitykite: Apie kūdikio kakutį (su nuotraukomis)

Naujagimis atsirūgsta ir atpila

Atsirūgimas (natūralus arba padedant tėvams) ir atpylimas yra būdingas daugeliui naujagimių ir kūdikių iki 6 mėn. amžiaus.

Dažnas atsirūgimas ir atpylimas yra siejamas su naujagimio stemplės anatomija, silpnu apatinės stemplės rauko tonusu, į žarnyną patekusiu oru žindymo (ypač, jeigu žindoma netaisyklingai ir/arba jeigu pieno labai daug) arba maitinimo metu ir kt.

Išsamiau apie naujagimio atpylimus skaitykite: Kūdikis atpila. Kada sunerimti?

Naujagimis žagsi

Žagsulys yra normalus procesas ir būdingas dar gimdoje besivystančiam vaisiui. Naujagimiai ir kūdikiai iki 1-erių metų žagsi dažnai, o vėliau žagsulys retėja.

Žagsulį lemia spazmiški diafragmos susitraukimai, kuriuos, manoma, sukelia diafragmos sudirginimas arba stimuliacija žindymo ar maitinimo metu. Kitos teorijos teigimu, žagsulys yra būdas pašalinti orą, kurio žindymo ar maitinimo metu prisiryja naujagimis.

Žagsulys naujagimiui nėra pavojingas ar žalingas ir praeina savaime. Norint, kad žagsulys pasitaikytų rečiau reikėtų stengtis naujagimį maitinti taisyklingai, stebėti, kad maitinimo metu jis neprisirytų oro, po maitinimo padėti atsirūgti. Kai kuriems naujagimiams žagsulį padeda numalšinti čiulptuko davimas arba lėtas pasupavimas, nugaros ir krūtinės paglostymas.

Naujagimis verkia

Vos gimę naujagimiai yra gan ramūs, mieguisti, jie niurzga ar skleidžia kitus, kiek prislopintus garsus, o vis dažniau verkti ima tik po poros dienų. Normalu, jeigu 2 savaičių naujagimis verkia apie 2 valandas per dieną. Verkimas stiprėja iki 6-8 savaičių amžiaus, o vėliau ima trumpėti, retėti, nebent kūdikį vargina pilvuko pūtimas ar diegliai.

Verkimas neturėtų gąsdinti, jį reikėtų vertinti kaip (kol kas) vienintelę kūdikio bendravimo formą. Ilgainiui pagal verkimo garsumą, toną, laiką ir kt. išmoksite atskirti kūdikio verksmo priežastis, žinosite, ko jis nori.

Daugiau apie naujagimio verksmą skaitykite čia: Ką savo verkimu sako naujagimis?

Naujagimio higiena

Pirmosiomis dienomis, kol naujagimio virkštelė dar nėra nukritusi jo „pilnai“ maudyti nerekomenduojama. Higienai palaikyti pakaks apšluostymo drėgna kempinėle ar minkšto audinio skiaute.

Virkštelei nukritus ir bambai sugijus, naujagimį rekomenduojama vonelėje maudyti 1-2 kartus per savaitę, o kitomis dienomis, kaskart keičiant sauskelnes tik apiprausti užpakaliuką.

Daugiau apie pirmąsias maudynes skaitykite: Naujagimio maudymas

Naujagimio bambos priežiūra

Naujagimiui gimus virkštelė yra užspaudžiama ir nukerpama, tačiau nedidelė jos liekana nudžius ir nukris tik po 2-3 savaičių. Jos vietoje liks kūdikio bamba.

Paprastai virkštelės liekanos ar ant bambos susidariusio šašo nereikia niekaip prižiūrėti, tačiau vertėtų rinktis specialias sauskelnes su skylute arba atlenkti įprastų sauskelnių ar vystyklų kraštą, naujagimį rengti laisvesniais, natūralių audinių drabužėliais, leidžiančius orui laisvai cirkuliuoti.

Daugiau apie naujagimio bambą skaitykite: Kūdikio bambutės priežiūra

Naujagimio apranga

Kūdikio kraiteliu tėvai pasirūpina dar prieš gimimą, tačiau parsivežus naujagimį namo dažnai kyla klausimas, kaip aprengti vaikelį, kad jam nebūtų nei per karšta, nei per šalta.

Auksinė taisyklė būtų tokia: jei kūdikis nėra užklotas, apvilkite kūdikį vienu drabužėlių sluoksniu daugiau, negu vilkite patys.

Išsamiau skaitykite: Kaip rengti naujagimį pagal orą?

Pereinamosios naujagimio būklės

Prie aplinkos prisitaikančiam naujagimiui yra būdingi įvairūs pereinamieji odos bėrimai ir kiti odos bei kūno pokyčiai, kurie yra vadinami pereinamosiomis naujagimio būklėmis.

Pavyzdžiui, naujagimį gali išberti spuogeliais, jis gali netekti svorio ir panašiai. Šios būklės yra nepavojingos ir dažniausiai praeina savaime, tačiau tėvai turi jas gebėti atpažinti ir atskirti nuo panašius simtomus turinčių ligų ar būklių. 

Išsamiau apie pereinamąsias būkles skaitykite: Pereinamosios naujagimio būklės

Naujagimio miegas

Naujagimiai miega didžiąją paros dalį –6-18 valandų per parą. Bendrą naujagimio miegą sudaro 6-7 trumpi vienodi miego tarpsniai, kurie tolygiai pasiskirstę per parą, t.y. naujagimiui dar neegzistuoja diena ir naktis.

Svarbu, naujagimį migdyti paguldytą nugaros, ant kietesnio čiužinuko, kūdikio lovelėje neturėtų būti pagalvių, minkštų žaislų ir pan., kambaryje neturėtų būti per karšta, į jį neturėtų patekti tabako dūmai. Tai staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) rizikos faktoriai.

Naujagimiui užmigti, o taip pat jį nuraminti gali padėti tinkama garsinė aplinka – taip vadinamas mamos įsčias primenantis baltasis triukšmas.

Naujagimio kvėpavimas

Naujagimiai kvėpuoja labai tankiai, nes jų medžiagų apykaita labai greita ir jiems reikia daug deguonies. Normalu, jeigu kūdikis iki 3 mėnesių per minutę įkvepia 30-60 kartų (palyginimui, suaugusieji ramybės būsenoje per minutę įkvepia 12-20 kartų).

Kita vertus, naujagimiams yra būdingi miegojimo metu pasikartojantys, trumpi, 10-20 sekundžių trunkantys kvėpavimo sustojimai, vadinami miego apnėja. Trumpi kvėpavimo sustojimai nėra pavojingi ir kūdikiui paaugus praeina savaime.

Miego apnėja yra siejama su smegenyse esančio kvėpavimo centro nebrandumu, todėl ji dažniau pasitaiko neišnešiotiems naujagimiams. Pastebėjus pasikartojančius kvėpavimo sustojimus rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.

Pasireiškus miego apnėjai negalima purtyti, kratyti ar kitaip stipriai judinti kūdikio, nes tai gali tapti sukrėsto vaiko sindromo priežastimi!

Naujagimio refleksai

Naujagimiai gimsta turėdami daug nesąlyginių refleksų, kurie padeda jiems prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų. Pavyzdžiui, jeigu pirštu paliesite naujagimio skruostą, jis pasuks galvą ir ims pūsti lūpas, iškiš liežuvį, tarsi ieškodamas spenelio, pasiruošęs žįsti. Tai – ieškojimo refleksas.

Dauguma šių nesąlyginių refleksų per kelias savaites išnyksta ir vėliau „grįžta“ kaip valingi veiksmai: pavyzdžiui, sąmoningai žįsti mažylis pradeda maždaug dviejų mėnesių.

Daugiau apie refleksus skaitykite: Įgimti naujagimio refleksai

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  baccha prieš 4 m.

  Super

 2. Cherry-cherry prieš 4 m.

  super bet nuorodos apie zindyma neveikia

 3. tevudarzelis
  tevudarzelis prieš 4 m.

  Cherri parašė:
  super bet nuorodos apie zindyma neveikia

  Džiaugiamės, kad atmintinė patiko. O nuorodą pataisėme, ačiū, kad pastebėjot ir parašėt!

 4. Cherry-cherry prieš 4 m.

  tevudarzelis parašė:
  Džiaugiamės, kad atmintinė patiko. O nuorodą pataisėme, ačiū, kad pastebėjot ir parašėt!

  '': Apie kūdikio kakutį (su nuotraukomis)'' irgi neveikia

 5. tevudarzelis
  tevudarzelis prieš 4 m.

  Cherri parašė:
  '': Apie kūdikio kakutį (su nuotraukomis)'' irgi neveikia

  Dabar lyg ir viskas turėtų veikti. Ačiū dar kartą.