Pleiskanų luobelė ant naujagimio galvos („Lopšio kepurė“) (60)

Pleiskanos ant kūdikio galvos, pleiskanų luobelė Pleiskanų luobelė ant naujagimio galvos. istock.com/cassinga

„Lopšio kepurė“ yra gelsvų, į žvynelius panašių, pleiskanų luobas ant kūdikio galvos.

Kas yra „lopšio kepurė“?

„Lopšio kepurė“ yra seborėjinio dermatito forma, būdinga maždaug 50% kūdikių pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Tai dažniausiai visiškai nepavojinga, jokio gydymo nereikalaujanti, savaime iki pirmojo gimtadienio praeinanti būklė. 

Gan tvirtos, žvynelius primenančios gelsvos (bet gali būti ir balkšvos, rusvos spalvos) pleiskanos padengia vaiko galvą tarsi kepurė. Jeigu pleiskanų luobas labai storas, gali išslinkti vaiko plaukai.

Kodėl kūdikio galva pasidengia pleiskanomis?

Tiksli „lopšio kepurės“ atsiradimo priežastis nėra žinoma, tačiau manoma, pleiskanos atsiranda dėl labai aktyvios riebalinių liaukų veiklos. Jos gamina labai daug sekreto ir užkemša poras, „priklijuoja“ senas, nebegyvas odos ląsteles, neleidžia joms nukristi.

Manoma, kad labai aktyvią riebalinių liaukų veiklą lemia į vaiko organizmą patekę mamos hormonai ir biotino (B grupės vitaminas) stoka. Kitos teorijos teigimu, seborėjinį dermatitą sukelia grybeliai ir bakterijos. Gali būti, kad šios dvi priežastys papildo viena kitą.

Ką daryti, jeigu kūdikis turi „lopšio kepurę“?

Pleiskanų luobas atrodo negražiai, tačiau pavojaus ir diskomforto dažniausiai nekelia.

Reikėtų stebėti kūdikio būklę ir į medikus kreiptis, jeigu atsiranda kitų negalavimų arba jeigu pleiskanų luobas išlieka ir po pirmojo gimtadienio.

Jeigu „lopšio kepurė“ labai ryški, pleiskanų luobas storesnis, kūdikiui gali šiek tiek niežėti.

Pleiskanų jokiu būdu negalima grubiai krapštyti, nes galite pažeisti ploną ir jautrią odą.

Jas galima švelniai nuvalyti masažuojant pirštais ar švelniomis šukomis, braukiant rankšluosčiu (ypač po maudynių).

Pažeistą odą galima patepti aliejumi (skirtu kūdikiams arba natūraliu alyvuogių, kokosų, migdolų), jį švelniai įmasažuoti, palaukti 15 min., o tuomet atsisluoksniavusius žvynelius atsargiai nubraukti šukuojant šukomis arba šluostant rankšluosčiu.

Jeigu naudojate aliejų, labai svarbu jį kruopščiai nuvalyti, nes aliejaus likučiai gali pabloginti būklę.

Kada reikėtų sunerimti dėl „lopšio kepurės“?

„Lopšio kepurė“ labai retais atvejais gali stipriai sustorėti, oda po pleiskanų luobu ir aplink jį gali parausti, trūkinėti, kraujuoti. Tokie odos pažeidimai yra palanki terpė įvairiems žalingiems mikroorganizmams, todėl būtina kreiptis į medikus.

Būklę reikėtų vertinti rimtai, jeigu „lopšio kepurę“ lydi ir kiti negalavimai: pienligė, nuolat pasikartojantis sauskelnių dermatitas, grybelinis (gydymui antibiotikais atsparus) ausų uždegimas, viduriavimas ir kt.

Sunerimti reikėtų ir į medikus kreiptis reikia, jeigu seborėjinis dermatitas išplinta ir pažeidžia ne tik galvos odą, bet ir kitas kūno vietas. Pleiskanojantys plotai gali atsirasti ant akių vokų, ausų, aplink nosį, tarpkojyje ir kūno raukšlėse. Kūno raukšlėse pažeidimai primena iššutimus.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  ziogelis25 prieš 9 mėn.

  Labas vakaras, as su tokiu klausimu: pas mus tos pleiskanytes atsoksta kartu su mazylio plaukuciais, ar buvo kam taip? ar cia kazkas lb blogai? tepu aliejuku, plaunu sampunu, bandau sukuot bet jie gabalais nusisukuoja su plaukiukais
  bet liktais vietoj ju atauga kiti, mano mazylis su plaukiukais gimes

 2. Gileda
  Gileda prieš 9 mėn.

  ziogelis25 parašė:
  Labas vakaras, as su tokiu klausimu: pas mus tos pleiskanytes atsoksta kartu su mazylio plaukuciais, ar buvo kam taip? ar cia kazkas lb blogai? tepu aliejuku, plaun…

  Ir pas mano dukryte taip pat pleiskanos issisukuoja su plaukuciais. ji taip pat gime jau su plaukais. bet kur issisukavo dbr jau nauji ataugineja,tai gal cia nieko blogo

 3. Juditel3
  Juditel3 prieš 8 mėn.

  ziogelis25 parašė:
  Labas vakaras, as su tokiu klausimu: pas mus tos pleiskanytes atsoksta kartu su mazylio plaukuciais, ar buvo kam taip? ar cia kazkas lb blogai? tepu aliejuku, plaun…

  Dažniausiai plaukai su kuriais leliukas gimsta, nuslenka ir vietoj ju auga tie tikrieji plaukai.

 4. User has not uploaded an avatar
  ziogelis25 prieš 8 mėn.

  Juditel3 parašė:
  Dažniausiai plaukai su kuriais leliukas gimsta, nuslenka ir vietoj ju auga tie tikrieji plaukai.

  Ačiū, jau viska susitvarkem

 5. User has not uploaded an avatar
  ziogelis25 prieš 8 mėn.

  Gileda parašė:
  Ir pas mano dukryte taip pat pleiskanos issisukuoja su plaukuciais. ji taip pat gime jau su plaukais. bet kur issisukavo dbr jau nauji ataugineja,tai gal cia nieko …

  Ačiū jau db susitvarkem, atauga nauji plaukuciai ☀️????