Pneumokokinė infekcija: sukeliamos ligos, simptomai, gydymas

UvGroup| Shutterstock.com

Pneumokokinė infekcija yra dažniausia tarp vaikų iki 5-erių metų amžiaus ir vyresnio amžiaus žmonių. Dėl jos susergama pavojingomis ligomis: plaučių ir viduriniosios ausies uždegimu, meningitu, angina, endokarditu ir kt.

Kaip užsikrečiama pneumokokine infekcija?

Pneumokokinę infekciją sukelia Streptococcus pneumoniae bakterijos. Žinoma apie 100 pneumokokų serotipų iš kurių pavojingiausi ir daugiausiai susirgimų sukelia 11: 14, 6B, 1, 19F, 23F, 6A, 18C, 5, 19A, 9V ir 4.

Pneumokokinę infekciją sukeliančių bakterijų galima rasti visiškai sveikų, suaugusių žmonių nosiaryklėje. Jie plinta oro lašeliniu būdu, kuomet sveikas bakterijų nešiotojas arba ligonis kosti, čiaudi.

Bakterijos ypač greitai plinta vaikų kolektyvuose, pavyzdžiui, darželiuose, mokyklose, būreliuose ir pan.

Kas dažniausiai užsikrečia pneumokokine infekcija?

Pneumokokine infekcija gali susirgti kiekvienas žmogus, tačiau didžiausią riziką turi vaikai iki 5-erių metų ir vyresni nei 65-erių metų amžiaus žmonės.

Į rizikos grupę taip pat patenka silpnesnės sveikatos, dėl ligų ar kitų priežasčių nusilpusį imunitetą turintys, lėtinėmis ligomis sergantys, stresą patiriantys, nuolat pervargstantys žmonės.

Pneumokokine infekcija dažnai susergama po peršalimo, persirgus viršutinių kvėpavimo takų ligomis.

Kokias ligas sukelia pneumokokinė infekcija ir kaip jos gydomos?

Pneumokokai sukelia keletą ligų, tačiau jomis galima susirgti ir dėl kitų sukėlėjų, todėl įtariamą pneumokokinę infekciją reikia patvirtinti laboratoriniais tyrimais.

Pneumokokinė infekcija, lyginant su kitomis bakterijų sukeliamomis infekcijomis, išsiskiria ūmia ir sunkia eiga.

Neinvazinės pneumokokinės infekcijos formos (dažnesnės, ypač tarp mažų vaikų):

Pneumonija (plaučių uždegimas). Tai plaučių audinio uždegimas dėl kurio plaučių alveolėse susikaupia skystis, dėl to sutrinka dujų apykaita, blogai įsisavinamas deguonis.

  • Simptomai: karščiavimas; iš pradžių sausas kosulys, o po kelių dienų kosėjama su skrepliais, kuriuose gali būti kraujo priemaišų; skausmas krūtinės srityje; apsunkintas, dažnesnis kvėpavimas; dusulys; silpnumas.
  • Gydymas: bakterijų sukelta pneumonija gydoma antibiotikais. Esant poreikiui, karščiavimas mažinamas vaistais, gali būti skiriama atsikosėjimą lengvinančių vaistų, būklę palengvina inhaliacijos.
  • Komplikacijos: ūmus kvėpavimo nepakankamumas (ligonis ima tankiai kvėpuoti, mėlsta dėl deguonies trūkumo), pleuritas (plautį dengiančio audinio uždegimas, skysčio susikaupimas pleuros ertmėje), sepsis (imuninės sistemos atsako sukeltas viso organizmo uždegimas).

Viduriniosios ausies uždegimas (otitas). Uždegimas gali kilti bet kurioje ausies dalyje, tačiau dažniausias yra viduriniosios ausies uždegimas. Otitas yra labai skausmingas, varginantis, būdingas mažiems vaikams.

  • Simptomai: slogos ir peršalimo simptomai; skausmas, kenčiantis vaikas yra irzlus, neramus; klausos sutrikimai; nenoras gulėti horizontalioje padėtyje; karščiavimas; išskyros iš ausies.
  • Gydymas: skiriama uždegimą, karščiavimą, skausmą mažinančių vaistų, rekomenduojama dėti šiltus kompresus. Tuo pačiu svarbu gydyti slogą. Jeigu infekcija rimtesnė gali būti skiriami antibiotikai.
  • Komplikacijos: otoantritas (vidinių ausies dalių uždegimas), veidinio nervo pažeidimas, meningitas, sepsis. Komplikacijos yra labai retos.

Invazinė (sisteminė) pneumokokinės infekcijos forma (reta):

Bakteremija (bakterijų buvimas kraujyje). Pneumokokams patekus į kraują dažnai simptomų nebūna, tačiau negydant infekcija gali sukelti meningitą, artritą, sinusitą ir kt.

Skiepai nuo pneumokokinės infekcijos

Medikų ir sveikatos apsaugos specialistų nuomone, efektyviausia apsisaugojimo nuo pneumokokinės infekcijos ir jos sukeliamų ligų yra skiepai.

Pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių, Lietuvoje 2 mėnesių kūdikius rekomenduojama paskiepyti pirmąja PCV vakcinos doze. Lietuvoje naudojami vaistiniai preparatai „Synforix“ ir „Prenevar 13“, apsaugantys nuo pavojingiausių, dažniausiai ligas sukeliančių pneumokokų serotipų.

Skiepytis taip pat rekomenduojama ir kitiems į rizikos grupę patenkantiems asmenims: vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, lėtinėmis kepenų ligomis, turintiems įgimtas širdies ydas, nusilpusį imunitetą dėl autoimuninių ar kitų ligų, užsikrėtusiems ŽIV ir kt.

Net ir pasiskiepijus reikėtų suprasti, kad vakcinos suteikiama apsauga nėra absoliuti. Vakcina neapsaugo nuo visų Streptococcus pneumoniae serotipų. Be to, panašias ligas sukelia ir kiti žalingi mikroorganizmai.