Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS): simptomai, priežastys ir gydymas (2023)

policistinių kiaušidžių sindromas Tefi | Shutterstock.com

Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) yra hormoninis sutrikimas, siejamas su hormonų disbalansu bei jo nulemtais ovuliacijos sutrikimais, pokyčiais kiaušidėse, padidėjusiu kūno plaukuotumu, svorio augimu ir kt.

Kas yra policistinių kiaušidžių sindromas?

Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) dar vadinamas lėtinės anovuliacijos sindromu arba Šteino – Leventalio sindromu.

Jis dažniausiai nustatomas vaisingo amžiaus moterims, ypač ieškant nereguliarių menstruacijų priežasčių arba nesėkmingai bandant pastoti.

PKS yra įgimtas hormoninis sutrikimas, kurio priežastys nėra iki galo išaiškintos.

Kaip pasireiškia policistinių kiaušidžių sindromas?

PKS gali pasireikšti įvairiai, tačiau yra trys pagrindiniai simptomai, pagal kuriuos jis diagnozuojamas (nors dėl tikslios diagnostikos tvarkos dar nėra susitarta):

 • Anovuliacija. Tai ovuliacijos sutrikimas, kuomet neįvyksta ovuliacija, t.y. moters kiaušidėje subrendusi kiaušialąstė (kiaušinėlis) jos nepalieka ir nekeliauja kiaušintakiu link gimdos.
 • Policistinės kiaušidės. Kiaušidžių paviršiuje išsidėsto daug nesubrendusių folikulų (bet ne cistų, nepaisant sindromo pavadinimo), kiaušidės yra padidėjusios.
 • Hiperandrogenemija. Vyriškų hormonų androgenų perteklius.

Kiti PKS simptomai, nulemti anovuliacijos, policistinių kiaušidžių ir hiperandrogenemijos:

 • Nereguliarus mėnesinių ciklas arba mėnesinių nebuvimas, rečiau – hipermenorėja (mėnesinių ciklo sutrikimas, kuomet mėnesinės yra ilgesnės ir gausesnės, nei įprastai);
 • Pastojimo problemos;
 • Hirsutizmas (padidėjęs plaukuotumas, ypač tose vietose, kur įprastai plaukai auga vyrams, t.y. ant veido, krūtinės, nugaros, užpakalio);
 • Galvos plaukų susilpnėjimas, išretėjimas, plikimas;
 • Antsvoris ir nevaldomas svorio augimas;
 • Pilvinis nutukimas, didelės riebalų sankaupos ties pilvu, vadinamasis „obuolio figūros tipas“;
 • Riebi oda, greitai susiriebaluojantys plaukai, spuoguotumas, aknė;
 • Klitorio hipertrofija (padidėjimas);
 • Hipertenzija (aukštas kraujo spaudimas);
 • Juodoji akantozė (didžiųjų kūno raukšlių (kaklo, pažastų) patamsėjimas) ir kt.

Kokios galimos policistinių kiaušidžių sindromo priežastys?

PKS priežastys nėra iki galo išaiškintos, tačiau, manoma, kad tai genetinė liga, kurios pasireiškimą (arba pasireiškimo mastą, simptomų gausą) lemia aplinkos veiksniai.

PKS rizikos faktoriai:

 • Paveldimumas. PKS yra dažnesnis, jeigu šeimoje yra moterų, sergančių PKS ir/arba cukriniu diabetu (ypač II tipo) ir/arba jeigu šeimoje yra vyrų, kuriems pasireiškia ankstyvas (iki 30 metų) plikimas.
 • Insulino perteklius. Didelis insulino kiekis „priverčia“ kiaušides gaminti per daug vyriškojo hormono testosterono, todėl sutrinka ovuliacija.
 • Hormonų disbalansas. Būdingas androgenų (vyriškų hormonų) koncentracijos padidėjimas. Taip pat liuteinizuojančio hormono (LH), prolaktino (PRL) koncentracijos padidėjimas ir/arba lytinius hormonus sujungiančio globulino (SHBG) koncentracijos sumažėjimas.
 • Antsvoris. Antsvoris gali tiek provokuoti PKS, tiek ir būti PKS pasekme jau susirgus.

Kaip gydomas policistinių kiaušidžių sindromas?

PKS nėra išgydomas, tačiau galima valdyti jo simptomus ir taip pagerinti moters sveikatos būklę ir savijautą.

Gydymas priklauso nuo simptomų pasireiškimo, taip pat nuo moters amžiaus, jos noro (arba nenoro) susilaukti vaikų.

Dažniausiai taikomas PKS gydymas:

 • Svorio normalizavimas. PKS labai dažnai lydi antsvoris ir nutukimas, tad, nepriklausomai nuo kitų gydymo metodų, labai svarbu normalizuoti svorį. Moterims rekomenduojama subalansuoti mitybą, laikytis mažai kalorijų turinčios dietos, padidinti fizinį aktyvumą.
 • Jeigu moteris neturi lytinių santykių. Hormonų koncentracija normalizuojama vartojant gestagenus.
 • Jeigu moteris turi lytinius santykius, bet nenori pastoti. Vartojami geriamieji arba kitokie kontraceptikai (kontraceptinės spiralės, kontraceptiniai implantai ir pan.)
 • Jeigu moteris siekia pastoti. Ovuliacija stimuliuojama ir atkuriama, priklausomai nuo kiekvienos moters (atsižvelgiama į pacientės svorį, esamą hormonų koncentraciją ir kt.) sveikatos būklės. Gydymas dažniausiai pradedamas nuo hormoninių vaistinių preparatų. Jeigu jie nepadeda, gali būti atliekama kiaušidžių laparoskopija, kurios metu karščiu arba lazeriu „subadomas“ kiaušidžių paviršius, siekiant sumažinti androgenų gamybą.

Policistinių kiaušidžių sindromo padariniai ir komplikacijos

PKS sergančių moterų dažniausios problemos yra nereguliarios mėnesinės, nevaisingumas ir nutukimas.

Daugelis PKS padarinių yra siejami ne tik su pačiu sindromu, bet ir su jo sukeltu nutukimu, t.y. pasireiškiantys sveikatos sutrikimai dažnai kyla dėl nutukimo.

PKS padidina šių ligų ir sveikatos sutrikimų riziką:

 • Endometriumo (gimdos gleivinės) hiperplazija ir vėžys;
 • Kiaušidžių vėžys;
 • Krūties vėžys;
 • II tipo diabetas;
 • Aukštas kraujo spaudimas (ypač jeigu moteris turi antsvorio yra nutukusi ir/arba nėštumo metu);
 • Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos;
 • Persileidimas;
 • Miego apnėja (ypač jeigu yra didelio laipsnio nutukimas);
 • Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga (ypač jeigu yra didelio laipsnio nutukimas);
 • Prasta psichologinė būklė, nerimas, nepasitikėjimas savimi, depresija ir kt.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Gretute12 prieš 6 d.

  Pumpum parašė:
  Jei iki 17sav isnesiojot sekmingai, greiciausiai toliau viskas bus gerai, nes nuo 14sav prg gamyba kurio daznas trukumas buna turint pks, perima placenta, ir papild…

  Prg šiandien padariau, tai norma. Bet įdomu kaip kiti hormonai. Eisiu už 2 sav pas gine, šnekėsiu

 2. User has not uploaded an avatar
  Pumpum prieš 5 d.

  Gretute12 parašė:
  Prg šiandien padariau, tai norma. Bet įdomu kaip kiti hormonai. Eisiu už 2 sav pas gine, šnekėsiu

  Na jus supraskit, jei butu kas ne taip, jau senai butu atmetes organizmas. Svarbiausia, kad prg norma. Kaip suprantu, nei kraujuojat, nei dar ka, nestumas sklandus. Dziaukites ir neieskokit smegenu ten kur ju ieskot nereiketu pks tikrai nereiskia kad nepastosit ar kad pastojus bus problemu.

 3. User has not uploaded an avatar
  Gretute12 prieš 5 d.

  Pumpum parašė:
  Na jus supraskit, jei butu kas ne taip, jau senai butu atmetes organizmas. Svarbiausia, kad prg norma. Kaip suprantu, nei kraujuojat, nei dar ka, nestumas sklandus.…

  😄😄 Nu taip, nei skauda nei kraujo kada buvo, bet taip sunkiai pastota, tai neišeina nesukti galvos, juo labiau, kad parašyta , su pks didesnė persileidimo tikimybė, tai ir neramu dėl to 😉

 4. User has not uploaded an avatar
  Sokolade prieš 5 d.

  Gretute12 parašė:
  😄😄 Nu taip, nei skauda nei kraujo kada buvo, bet taip sunkiai pastota, tai neišeina nesukti galvos, juo labiau, kad parašyta , su pks didesnė persileidimo tikimybė,…

  Normalu, kad pergyvenat puikiai jus suprantu svarbiausiai turekite daktare kuria pasitikite ir kilus klausimams ar nerimui galite i ja kreiptis man tepliojo nuo pastojimo pradzios 6 savaiciu suzinojau, kad laukiuosi ir po savaites kresuliukas iskrito. Buvo ir kraujavimu, ir ligonej pora kartu gulejau ir gulimas rezimas 8 savaites.Taciau turiu nuostabia daktare, kuria besalygiskai pasitikiu ir sekmingai judam link finiso. O jus sekmingai perkopet tas 12 savaiciu, viskas puiku nesukit sau galvos ilsekites, nepersitemkit, pasisaugokit ir megaukites ;)

 5. User has not uploaded an avatar
  Pumpum prieš 4 d.

  Gretute12 parašė:
  😄😄 Nu taip, nei skauda nei kraujo kada buvo, bet taip sunkiai pastota, tai neišeina nesukti galvos, juo labiau, kad parašyta , su pks didesnė persileidimo tikimybė,…

  Tik del to, kad turint pks truksta prg, kas itakoja persileidimus. Del to kaip jau paskiria priziurintis gydytojas, parenka individualias prg dozes iki 10-14sav, as istisai kraujavau ir prg krito, 10sav nueme kai nebekraujavau bet vel uzkraujavau ir grazino prg iki 14sav, daugiau nebekraujavau. Jei jusu prg normoj, jusu persileidimo tikimybe tokia pati, kaip ir sveikos moters. Daugiau dziaukites savo nestumu ir neapkraukit savo busimo leliuko bereikalingais pergyvenimais