Pozityvus mąstymas ir patyčios mokykloje: kaip padėti sau ir vaikui

Vaikai tyčiojasi iš mergaitės Lopolo | Shutterstock.com

Rugsėjis – mokslų ir darbų pradžia – nelengvas etapas tiek vaikams, tiek tėvams. Tėvai nerimauja dėl didėjančių mokyklinių prekių kainų ir išlaidų, mažieji – dėl nenoro eiti į mokyklą ir pažinti naujus dalykus.

Kodėl taip dažnai bijoma mokslų pradžios ir sunku grįžti į ritmą po vasaros? Kaip sumažinti vaikų nerimą ir padėti mąstyti pozityviai? Pasidomėkime, ką šiuo klausimu galvoja specialistai.

Daugiau skaitykite:

Labiausiai tėvus ir vaikus slegia nežinomybė

Jaunesni vaikai dažniausiai bijo eiti į mokyklą dėl nežinomybės. Artėjant mokslų metų pradžiai, jie jaučia jaudulį ir nerimą, nes nežino, ko laukti. Į kokią klasę juos užrašys? Kokie bus bendraklasiai?

Tėvai mąsto, ar bendraamžiai priims vaiką, o gal jis nepritaps, susidurs su patyčiomis? Ar gerai seksis mokytis, o gal, priešingai – bus be galo sunku, ir jis nesusitvarkys? Šie klausimai sukasi bene dažniausiai tėvų galvose (ypač jei vaikas pradeda eiti į naują mokyklą arba klasę).

Kaip padėti vaikui jaustis drąsiau?

Paklauskite, kas, anot jo, baisiausio gali įvykti mokymo įstaigoje? Ko jis bijo? Prisėskite ir kartu paanalizuokite. Įsivaizduokite, kad tai, ko jis bijo labiausiai, jau įvyko. Kaip jis jaučiasi? Kaip reaguoja? Kaip elgiasi tokioje situacijoje?

Šitaip padėsite jam pajusti, kad situacija yra valdoma, o nutikus nemaloniam įvykiui pasaulis tikrai nesugrius. Pamatęs, kad baimė yra baisesnė už tai, ko bijoma, jis, galimai, nusiramins. Pabandykite perjungti vaiko mąstymą į pozityvų: ko jis tikisi iš mokyklos? Kas, anot jo, ten laukia smagaus? Gal jis padarys naujus atradimus? O gal susiras naujų draugų? Pasistenkite motyvuoti klausimais.

Analizuojant situacijas, svarbu neužstrigti ties neigiamais dalykais. Tiesiog aptarkite juos ir judėkite toliau – link malonių. Tai padės susikoncentruoti ties pozityvu ir lavinti teigiamo mąstymo įprotį vaikui.

Daug kas mokykloje priklauso nuo mokytojo

Mokytojų vaidmuo mūsų visuomenėje yra nuvertinamas. Dažnai pamirštama, kokį svarbų ir atsakingą vaidmenį atlieka šie žmonės. Juk jie ne tik moko matematikos ir kalbų, bet ir ugdo asmenybę, sukuria atmosferą klasėje. Nuo jų priklauso, koks užaugs mokinys.

Geras mokytojas – tai tas, kuris sugeba įkvėpti vaiką, įžvelgti jame grožį ir teigiamas savybes, geba padėti joms atsiskleisti. Anot psichologų, šis gebėjimas yra kur kas svarbesnis ir vertingesnis nei sausos faktinės žinios.

Kaip išmokti mąstyti pozityviai

Pozityvų mąstymą galime palyginti su tam tikru raumenimi. Norint, kad jis vystytųsi, reikia nuolat treniruoti. Apleistas raumuo nesivysto. Anot specialistų, čia labai svarbų vaidmenį atlieka sąmoningumas. Turime išlikti budrūs ir paklausti savęs kiekvieną dieną, kiekvieną akimirką: ką aš galiu gero sau padaryti? Kaip pozityviai sureaguoti į šią situaciją? Kur aš esu šiuo metu, ką veikiu ir kur link noriu judėti? Šio raumens treniravimas – tai lyg nuėjimas į sporto klubą: svarbu reguliarumas, pastovumas, dėsningumas ir atkaklumas.

Kaip pritaikyti pozityvų mąstymą, sprendžiant vaiko mokyklines problemas

Anot psichologų, labai svarbu yra kalbėtis su vaiku. Mokėti ne smerkti, o ramiai išklausyti ir girdėti. Tai būtina sąlyga, norint tapti ne tik tėvais (kurių dažnai bijoma), bet ir draugais, kuriems vaikai nebijo atsiverti.

Jei vaikas susiduria su patyčiomis mokykloje – be galo svarbu duoti jam suprasti, jog tai, ką jis girdi iš kitų vaikų, yra ne apie jį, o apie juos pačius, jų patirtis, vidines problemas ir kompleksus. Tvirtas to supratimas suteiks vaikui vidinius šarvus, socialinį atsparumą. O tai labai pravers ir ateityje, jau suaugus.

Elgesio modeliai: tėvai – ir tėvai, ir draugai

Gyvendami, susidurdami su sunkumais ir patirdami dalykus, vaikai išmoksta naujų elgesio modelių. Vieni jų padeda gyventi, kiti – priešingai, trukdo. Tėvų ir mokytojų atsakomybė yra padėti mažajam žmogui juos atskirti ir atsifiltruoti netinkamus, žalingus, toksiškus elgesio modelius. Nepamirškite girti vaiko, pabrėžti stipriąsias jo puses. Palaikykite ir leiskite suprasti, kad visada esate šalia, kad jis turi į ką atsiremti.