Pradedame primaitinimą: trintas maistas ar gabalėliai? (8)

Mergaitė valgo gabaliukais supjaustytą maistą Tatevosian Yana | Shutterstock.com

 Živilė Dmubraitė-VarkalienėDietistė, mitybos specialistė, seminarų autorė, tėvystės programos „Augame kartu“ lektorė

Mylu.lt

Kūdikiui perkopus 3 mėnesių ribą, mamos vis dažniau domisi artėjančia primaitinimo pradžia. Kada gi pradėti, kokie pirmi žingsniai, kokį primaitinimo būdą pasirinkti?

Tikrai visi atsimename ar žinome, kad mus vaikystėje dažnu atveju primaitino tyrelėmis ar tirščiau trintu maistu. Tačiau šiandien sparčiai populiarėja kūdikio vadovaujamas primaitinimas (angl. BLW – baby led weaning).

Pagrindiniai skirtumas primaitinant trintu maistu ir gabalėliais

Pagrindinis skirtumas tarp šio būdo (BLW) ir trinto maisto yra tas, jog kūdikis maitinamas iš karto tam tikru būdu paruoštais maisto gabaliukais ir nelieka trinto maisto etapo. Kūdikis dažniausiai valgo tą patį, ką ir kiti šeimos nariai, tik pradžioje – be druskos.

Moksliniai šaltiniai teigia, kad kūdikio vadovaujamas primaitinimas skatina vaiko savarankiškumą. Vaikui duodama pačiam rinktis, kurį iš pasiūlytų maisto produktų jis nori valgyti. Iškart duodant tyreles, kai maistas yra sutrinamas ir siūlomas kūdikiui, jam nelieka pasirinkimo laisvės.

Daugiau skaitykite:

Kūdikio vadovaujamas primaitinimas (angl. BLW – baby led weaning)

Teigiama, kad kūdikio vadovaujamas primaitinimas formuoja geresnį jo santykį su maistu. Tai nereiškia, kad jis iškart bus prastas, pasirinkus maitinimą tyrelėmis, tačiau mokslininkai pastebi, kad tarp kūdikių, kurie buvo primaitinami vadovaujant kūdikiui, rečiau pasitaiko išrankių maistui vaikų. Tai reiškia, kad tokie vaikai valgo viską arba beveik viską. Be to, kūdikiui leidžiama rinktis, kiek ir kokio maisto suvalgyti, geriau jaučiamas alkio ir sotumo jausmas.

Daugiau skaitykite:

Kūdikiui valgant pačiam, jis kartu ir lavinamas

Leidžiant kūdikiui valgyti pačiam (BLW), lavinama smulkioji motorika, pirščiukai susipažįsta su maisto išvaizda, tekstūra, temperatūra, mokosi sugriebti skirtingus maisto produktus, įsidėti juos į burną. Tuo tarpu maitinant tyrelėmis belieka tik išsižioti. Mokslininkai taip pat pastebi didesnį teigiamą poveikį kalbos raidai ir tinkamam žandikaulio formavimuisi, taikant kūdikio vadovaujamą primaitinimą.

Įdomu tai, kad užspringimo galimybė beveik vienoda tiek taikant BLW, tiek ir maitinant vaiką tyrelėmis, tad nuogąstauti dėl to, kad valgydamas gabalėliais kūdikis dažniau gali užspringti, tikrai neverta.

Nuo ko pradėti ir kurį kūdikio maitinimo būdą pasirinkti?

Tai turėtų būti šeimos sprendimas. Aptarkite su partneriu, koks būdas būtų priimtinas jums abiem. Svarbu, kad primaitinimo procese ir jūs, tėvai, jaustumėtės gerai bei užtikrintai. Galbūt daug keliaujate? Šiuo atveju paprasčiau maitinti BLW, nes nereikia sukti galvos, kur maistą sutrinti. Jei turite mažiau kantrybės (ko BLW reikalauja šiek tiek daugiau), jums svarbu žinoti, kiek gi mažylis suvalgė, tuomet jums labiau tiks primaitinimas tyrelėmis.

Kūdikio žiaukčiojimas ir kosėjimas primaitinant gabalėliais

Jei labai jaudina žiaukčiojimas ir kosėjimas, o to, primaitinant kūdikį gabalėliais, pasitaiko tikrai dažniau, pasižiūrėkite, kaip reikėtų padėti vaikui, jei jis tikrai springtų, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Susiraskite video medžiagos, kaip atrodo žiaukčiojimas ir kuo jis skiriasi nuo springimo. Labai svarbu juos atskirti, kadangi žiaugčiojimas – normalus ir nekenkiantis refleksas kūdikiui, kai tuo tarpu springstant jau reikia imtis pagalbos veiksmų.

Kaip pasiruošti norint pradėti primaitinimą kūdikiui vadovaujant

Kalbant apie pasiruošimą ir daiktus, primaitinant kūdikiui vadovaujant, reikia pasirūpinti tinkamais indais, patogia maitinimo kėdute su staliuku, įrankiais, tinkančiais patiems mažiausiems bei valgymo atributika, pvz., plastikiniu seilinuku, kurie apsaugotų drabužius nuo sugadinimo ir neišplaunamų maisto dėmių. Panašus pasiruošimas ir planuojant maitinti tyrelėmis, tik nereikia specialių indų, jei maitinsite patys.

Nesvarbu, kurį būdą pasirinksite, kūdikio emocijų tai nepaveiks. Svarbu, kad tai būtų šeimos sprendimas ir gerai jaustumėtės jūs, tėvai. O jei norite, galite puikiai derinti šiuos abu būdus ir kartu arba pamažu pereiti prie maitinimo gabaliukais. Linkiu sėkmingos primaitinimo kelionės!

Trūksta informacijos kada pradėti primaitinimą? Skaitykite:

Pasitarkite!

Apie kūdikių ir vaikų primaitinimą bei mitybą Živilė yra parengusi du atskirus seminarus, kuriuose pasakoja apie sklandžią primaitinimo pradžią, pilnavertės mitybos planavimą, įvairių produktų bei alergenų įvedimą. Visus seminarus rasite čia.

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.

Naujausi komentarai

 1. Mama1674
  Mama1674 prieš 1 m.

  Amarila parašė:
  Kuriuos video dar rekomenduotumėt iš savo patirties?

  Įveskite "infant choking first aid video", išmes ir raudonojo kryžiaus ir įvairių ligoninių video. Visur technika ta pati, tik gal paaiškinimas vienur labiau suprantamas, bet žiūrėjau keletą, kad užsifiksuotų informacija

 2. Niuni
  Niuni prieš 1 m.

  Man su sūnumis pasiteisino primaitinimas gabaliukais, vaikas kaip tik mokosi kramtyti ir atsikasti tiek kiek reikia o ne kiek į burną telpa iki žiaugčiojimo ar springimo.
  O dėl pačio springimo tai manau kiekvienas žmogus privalo žinoti ką tokiu atvėju daryti, nes vaikas gali užspringti ne tik gabaliuku maisto bet ir pvž motinos pienu, atpylęs. Kaip šiandien prisimenu kaip mano vyresnėlis 5 mėn būdamas atpylė taip kad visa burna ir nosis buvo pilna pieno, jokio verksmo jau nebuvo iš jo. Laimei žinojau ką daryti nors ir tai dar visą vakarą tos lemtingos dienos rankos drebėjo iš streso.
  Būkit geros mamytės, pasidomėkit tokiais dalykais dar nėštumo metu, ne dėl savęs tai darot, dėl savo vaikučių gyvybės.

 3. 2019liepa
  2019liepa prieš 1 m.

  Amarila parašė:
  Problema su blw - niekur, apart Vilniaus, nėra pirmos pagalbos kursų tėvams su kūdikiais nuo užspringimo. Vien tas manau labai atbaido daug ką bandyti. Mačiau kaip …

  Netiesa.
  Kaune dar pati į tokius mokymus ėjau.

 4. Amarila
  Amarila prieš 1 m.

  2019liepa parašė:
  Netiesa.
  Kaune dar pati į tokius mokymus ėjau.

  Pasidalinkit kur, nes gal 5 google rastas įstaigas apskambinau - visos tik suaugusiems sako veda 🤷‍♀️

 5. Hortė
  Hortė prieš 1 m.

  Sveikos. Primaitinimo blw, nevalgo nieko. Ankščiau valgė truputi. Šaukšto neįkiši. Nežinau kaip dar sudominti maistu. Beveik 13 mėn vyrukas. Turi 8 dantukus. Bet pakramto ir lauk. Mažai ką nurija.