Produktyvios mamos įpročiai ir strategijos: kaip neperdegti ir nuveikti daugiau?

Mama laiko sūnų, kalba telefonu ir gamina valgyti vienu metu LightField Studios | Shutterstock.com

Kai kurios mamos gali pasigirti neįtikėtinu produktyvumu: jos dirba visu etatu, sportuoja, užsiima su vaikais – žaidžia ar ruošia namų darbus, pasirūpina namais, augintiniais, gamina sveiką maistą šeimai, negana to, kiekvieną mėnesį perskaito bent po kelias knygas, randa laiko pakeliauti, papramogauti ir t. t.

Akcentas

Kalėdiniu laikotarpiu produktyvioms mamoms dar tenka suruošti Kalėdų Senio dovanas, pasiūti vaikams karnavalinius kostiumus, pasirūpinti namų dekoracijomis, šventiniu meniu ir kt. Tad daugeliui tikrai kyla natūralus klausimas, kaip tos supermamos viską suspėja?

Visai nesvarbu, ar šiuo metu namuose auginate vaikus, ar dirbate ir atžalos keliauja į ugdymo įstaigas: patarimai, kaip viską suspėti ir neperdegti, tikrai praves kiekvienai mamai. Tad atrinkome 10 produktyvios mamos įpročių.

# 1. Iškelkite konkrečius tikslus ir dažnai peržvelkite tikslų sąrašus

Jei nežinote, kuria kryptimi judėti, pasiekti tikslą labai sudėtinga. Tad šiek tiek laiko skirkite išgryninti savo siekius. Sudarykite labai konkrečius dienos, savaitės, mėnesio ir metų tikslų sąrašus.

Be to, vien sudaryti tikslų sąrašo neužtenka: jį būtina nuolat peržiūrėti ir pažymėti, kuriuos tikslus jau pavyko pasiekti. Taip pat nebijokite tikslų sąrašo sudėlioti iš naujo: juk laikui bėgant prioritetai kinta. Kartais po kurio laiko tikslai pasirodo pernelyg smulkmeniški, o tam tikros užduotys – visiškai nebesvarbios. Planuokite, kurie tikslai bus „aukščiau visko“ ateinančią dieną ar savaitę.

# 2. Produktyvumo verta pasimokyti ir iš knygų

Šiuo metu parašyta kaip niekada daug knygų apie produktyvumą. Daugelis jų orientuotos į siekiančius sėkmingos karjeros, tačiau taip pat galima rasti ir mamoms skirtos literatūros tiek lietuvių, tiek ir anglų k. Kelios rekomendacijos, jei skaitote anglų k.:

  • Flowers „The Productive Mom: The Guide To Productivity Every Mother Can Achieve“;
  • Casey „Make it Happen“;
  • Challies „Do More Better: A Practical Guide to Productivity“.

Galite parsisiųsti ir elektronines arba audioknygas. Pavyzdžiui, garso įrašo galėsite klausytis sportuodamos arba važiuodamos automobiliu.

# 3. Susidarykite darbų sąrašą

Kasdien patariama susidaryti darbų sąrašą. Beje, virtualūs sąrašai nesuteikia tokio paties efekto, kaip „iškloti“ popieriuje. Įvairūs produktyvumo tyrimai parodė, kad šis paprastas triukas suteiks papildomos motyvacijos. Kai kažkurį darbą padarysite, jį iš sąrašo išbraukite. Pamatysite, kaip malonu, kai sąraše neliks nenudirbtų darbų!

Puikiai pasitarnaus planuokliai / darbo kalendoriai.

Akcentas

Jei iki šiol neturėjote darbo knygos, pats metas nuo Naujųjų pradėti ją naudoti. Tai gali būti ir puiki kalėdinė dovana mamai, norinčiai padidinti produktyvumą.

# 4. Atsibuskite anksčiau, nei įprastai keliasi vaikai

Po daugybės bemiegių naktų prižiūrint kūdikius ir mažus vaikus puoselėti tokį įprotį gali būti labai sunku, tačiau tai labai svarbu siekiant „užduoti“ gerą toną visai dienai.

Tyloje ir ramybėje galėsite ne tik išgerti puodelį kavos, bet ir perskaityti el. laiškus, greitai apsitvarkyti, paruošti pusryčius ir kt.

Kėlimasis anksčiau leis įgyti daug naudingų įpročių, o kai kurioms mamoms tai tampa esminiu produktyvumo didinimo komponentu.

# 5. Viską automatizuokite

Rutina ne visada yra blogai, ypač siekiant didesnio produktyvumo. Pavyzdžiui, kai kurios moterys kiekvieną rytą tam tikrus darbus atlieka virtuvėje, o vakare – vonioje. Galima suplanuoti, kuriomis dienomis vyksite apsipirkti ar krausite virtualius el. parduotuvių krepšelius, kada su šeima žaisite stalo žaidimus ir kt.

Žinoma, gyvenimas nestovi vietoje, tad kartais dienotvarkę neišvengiamai tenka koreguoti, tačiau aiški sistema, ką konkrečią dieną konkrečiu metu veiksite, padeda viską aiškiau sustyguoti ir negaišti laiko svarstant, ar dabar lankstyti skalbinius, ar ruošti vakarienę, ar dalyvauti vebinare.

# 6. Pasvarstykite, kodėl blaškotės arba tam tikras užduotis atidėliojate

Jei kažkokio sąraše esančio darbo reguliariai nenudirbate, pagalvokite, kodėl taip nutinka? Kas jums iš tiesų trukdo? Dažniausia priežastis – jog „užsiplėšiame“ per daug. Pavyzdžiui, jeigu į sąrašą įrašėte punktą susitvarkyti drabužinę, natūralu, kad šį darbą vis atidėliosite: juk tam reikia labai daug laiko. Geriau suskaidyti darbus, pavyzdžiui: peržiūrėti vaikų drabužius, atrinkti savo nebenešiojamus drabužius ir t. t.

# 7. Daugiau darbų deleguokite vaikams

Būti mama – tai vaikus auklėti, mokyti, slaugyti, gaminti jiems, kitaip tariant – padėti bet kurioje gyvenimo situacijoje. Tačiau visiškas vaikų „apšokinėjimas“ turėtų būti tik laikinas etapas. Kai vaikai išmoks tam tikrus darbus nudirbti patys, jums liks daugiau laiko.

Turėdami tam tikras pareigas ir būdami atsakingi, vaikai jausis svarbūs ir naudingi.

# 8. Mankštinkitės ir judėkite

Gera sveikata produktyviai mamai – būtina. Sportuodamos ryte pakelsite endorfinų lygį į neregėtas aukštumas!

Ir pasakymas „neturiu laiko“ – ne pasiteisinimas: aktyviai veiklai ryte užteks vos 15 minučių. Be to, šiek tiek pasportavus bus lengviau lakstyti paskui aktyvų mažylį.

# 9. Pirmiausia nudirbkite pačius nemaloniausius darbus

Garsusis M. Tvenas yra pasakęs:

„Jei tavo darbas yra suvalgyti varlę, geriausia tai padaryti iš pat ryto. O jei tavo darbas yra suvalgyti dvi varles, geriausia pirmiausia suvalgyti didžiausią.“

Taigi, pirmiausia padarykite pačius sudėtingiausius, nemėgstamiausius darbus, ir likusią dalį dienos galėsite skirti kur kas malonesnėms užduotims.

# 10. Poilsis – būtinas

Jei visą laiką be atokvėpio tik bėgsite, ilgainiui tai atsilieps sveikatai ir emocinei būsenai. Taigi būtinai pasirūpinkite savimi: vieną dieną per savaitę skirkite poilsiui ir savęs palepinimui. Tai gali būti diena, kai visi šeimos nariai atsitraukia nuo ekranų, pramogauja ir bendrauja. Taip pat pasistenkite trumpas poilsio pertraukėles daryti ir šiokiadieniais, kai vaikai miega pietų miego ar dalyvauja popamokinėse veiklose. Tokių pertraukėlių metu puoselėkite odą, plaukus, suvalgykite desertą ar susitikite su drauge.

Susiję straipsniai

Dažniausiai pasitaikančios lytiškai plintančios ligos (LPL)

Prie lytiškai plintančių ligų įtrauktos ne tik klasikinės ligos, kaip, pavyzdžiui, sifilis ir gonorėja, bet ir santykinai neseniai atsiradusios LPL.

Kaip ypač užimtai mamai efektyviai kovoti su stresu?

Vien buvimas mama savaime jau yra įtempta ir daug fizinių bei dvasinių jėgų reikalaujanti veikla, o kur dar buitis, ėjimas į darbą, bendravimas ir kt.

Mama užsisėdėjo namuose: ar tai gali išaugti į depresiją? Patarimai, ką daryti

Neretai mažus vaikus auginančios mamos pasijunta tarsi užrakintos namuose, nes netenka iki šeimai pagausėjant turėtos laisvės, spontaniškumo.