Psichologinės gimdymo traumos: kaip jų išvengti ir ką svarbu žinoti? (1)
1 iš 3 gimdyvių savo gimdymo patirtį vadina traumine, o vidutiniškai 2 iš 3 neseniai kūdikio susilaukusių moterų jaučia su gimdymo traumomis glaudžiai susijusius, į depresijos panašius simptomus.
Psichologinė gimdymo trauma (angl. Psychological birth trauma (PBT) – tai gimdymo metu patirtas stresas dėl savo arba kūdikio gyvybės ar sveikatos. Psichologines traumas dažnai lemia nemalonus, grubus gydytojo, akušerės ar kito medicinos personalo elgesys. Visa tai sukelia įtampą, vidinius išgyvenimus, nulemiančius baimę, bejėgiškumo, nesaugumo jausmus, gimdyvės pažeidžiamumą.
Oficialiojoje akušerijoje apie psichologines gimdymo traumas užsimenama itin retai, o jos – kur kas dažnesnės už fizines gimdymo traumas.
Psichologines gimdymo traumas gali patirti ne tik gimdyvė, bet ir jos partneris ar kitas gimdyme dalyvavęs asmuo.
Kas lemia psichologines gimdymo traumas?
Gimdymui artėjant ir jo metu moterys tampa itin jautrios, pažeidžiamos. Jas psichologiškai gali traumuoti kitų žmonių elgesys:
- netinkamos slaugių ar medikų replikos, šaipymasis, akivaizdžiai rodomas nepasitenkinimas, šaltumas ir abejingumas, gimdyvės interesų ir norų nepaisymas ir t. t.;
- gimdyvių antrųjų pusių abejingumas, nesugebėjimas palaikyti, padrąsinti, paguosti ir pan.;
- vyresnių moterų (mamų, močiučių, anytų) replikos, pavyzdžiui, pasakymai, „visos pagimdė, pagimdysi ir tu“.
Netinkamas aplinkinių elgesys užkerta kelią gimdyvei išgyventi jausmus, priimti gimdymo patirtis ir su jomis susitaikyti. Labai dažnai dėl gimdymo traumų ir nesėkmių moterys jaučia gėdą, kaltę.
Kitos psichologinių gimdymo traumų priežastys
Iki gimdymo:
- vaisiaus žūtis ar kitos su nėštumu susijusios nelaimės;
- anksčiau patirta seksualinė ar kitokio pobūdžio prievarta;
- psichikos sveikatos problemos;
- ankstesnio gimdymo metu patirtos fizinės traumos ir kt.
Gimdymo metu:
- kontrolės praradimo jausmas;
- jausmas, kad gimdyvės niekas nesiklauso ar negerbia;
- nepakankamas arba nesėkmingas skausmo malšinimas / nuskausminamųjų atsisakymas;
- komplikacijos, dėl kurių gimdyvė galvojo, kad gali mirti;
- kitos priežastys.
Gimdymo metu patirtas šokas gali sukelti daugybę psichinės sveikatos problemų, įskaitant:
- nerimo sutrikimus;
- pogimdyvinę depresiją;
- potrauminio streso sindromą;
- obsesinį kompulsinį sutrikimą.
Šios būklės gali trukti nuo kelių mėnesių iki metų ir ilgiau.
Psichologinių gimdymo traumų simptomai
- Abejingumas ir noras atsiriboti: gimdyvė gali nustoti domėtis iki tol džiaugsmo teikusia veikla, atsiriboti nuo šeimos, artimųjų ar draugų, patirti stresą būdama tarp žmonių.
- Negatyvios mintys, prisiminimai. Gimdyvė gali sapnuoti su gimdymu susijusius košmarus, vis prisiminti gimdymo skausmą, neadekvačiai reaguoti į gimdymo patirtį (pavyzdžiui, prisiminimai lydimi ašarų, isterijos ir pan.). Gimdyvė gali vengti ar net paniškai bijoti grįžti į gimdymo namus, susitikti su gydytojais ir pan.
- Baimė ir nerimas atsidūrus nesaugioje aplinkoje, pavyzdžiui, išėjus į lauką.
- Sumažėjusi savivertė.
- Nemalonūs prisiminimai apie gimdymą lytinių santykių metu.
- Miego sutrikimai, nemiga.
- Irzlumas ir pykčio priepuoliai.
- Dėmesio koncentracijos sutrikimai.
- Kaltės jausmas.
- Piktnaudžiavimas alkoholiu ar narkotikais ir kt.
Kodėl negalima ignoruoti psichologinių gimdymo traumų?
Visų išvardytų psichologinių gimdymo traumų simptomų negalima ignoruoti, nes slegianti būsena gali išsivystyti į pogimdyvinę depresiją ar net pogimdyvinę psichozę.
Svarbu
Kiekvienos gimdyvės patirtis yra unikali ir tai, kas vienai gimdyvei gali pasirodyti visiškai netraumuojanti patirtis, kitą moterį gali stipriai psichologiškai paveikti ir turėti įtakos ateičiai. Kiekvienos gimdyvės asmeninė patirtis yra reikšminga, o jei gimdymo metu patyrėte didelį sukrėtimą, jo negalima ignoruoti.
Ką daryti patyrus psichologinę gimdymo traumą?
- Kreiptis į specialistus. Efektyviausius su gimdymu susijusio potrauminio streso gydymo būdus pasiūlys šioje srityje besispecializuojantys psichoterapeutai.
- Pasistengti gerai išsimiegoti. Miegas ypač svarbus gerai fizinei sveikatai, psichikai ir kognityvinei funkcijai, todėl gimdyvė turėtų pasistengti pamiegoti ir dienos metu, kai miega kūdikis, o naktį prie vaikelio retkarčiais turėtų atsikelti ir tėtis.
- Daugiau judėti. Pakanka ir pasivaikščiojimo su kūdikiu gryname ore.
- Įsigyti masažų abonementą. Masažai teigiamai veikia ne tik fizinę, bet ir emocinę sveikatą.
- Bendrauti su kitomis neseniai pagimdžiusiomis moterimis ar neigiamą patirtį gimdymo metu išgyvenusiomis moterimis. Šiuo metu galima rasti įvairių pagalbos grupių, bendrauti su kitomis gimdyvėmis internete.
- Skaityti greičiau atsigauti po traumų padėsiančią psichologinę literatūrą. Daug patarimų, kaip spręsti gimdymo traumų padarinius, rasite psichologinėse knygose.
Kaip sumažinti psichologinių gimdymo traumų tikimybę?
- Sukaupkite kuo daugiau žinių apie gimdymą: lankykite nėščiųjų kursus, skaitykite būsimiesiems tėvams skirtą literatūrą, straipsnius portale „Tėvų darželis“ ir kt.
- Nuoširdžiai ir atvirai bendraukite su medicinos personalu. Įvairūs nesusipratimai ir įtampa dažnai kyla dėl komunikacijos trūkumo, todėl atvirai išsakykite savo lūkesčius, klauskite, pasidalykite savo gimdymo baimėmis ir kt.
- Susitelkite ne į negatyvius, bet į pozityvius gimdymo aspektus: juk jau netrukus rankose laikysite taip ilgai lauktą mažylį!
Viešinti visus smurtaujančius gydytojus ir bus tvarka, o ne tyliai taikytis su pasekmėm ir depresuot.