Randai: kaip juos prižiūrėti ir pagerinti jų išvaizdą?

Randai ant moters kūno Epov Dmitry | Shutterstock.com

Randai – tai ne sunki odos būklė, kaip dažnai manoma, bet užgijus žaizdoms likusios žymės. Randai atsiranda po operacijų, traumų, kosmetinių procedūrų, apgamų šalinimo ir kt. Pažeidus audinius randų išvengti neįmanoma: tai natūralus odos atsakas į didesnius pažeidimus.

Odai gyjant išskiriamos kolageno skaidulos. Randai atsiranda, kai šių skaidulų kiekis būna per didelis, o sužalojimai – gilūs ir ilgai gyjantys. Kokių atsargumo priemonių imtis turint neseniai atsiradusių randų ir kaip juos gydyti, kad ateityje randai būtų kuo mažiau pastebimi?

Naujai susiformavę randai: atsargumo priemonės

Norint, kad šviežias randas ateityje būtų kuo mažiau pastebimas, reikėtų laikytis tolesnių rekomendacijų.

  • Nedėvėkite aptemptų drabužių. Prie kūno stipriai prigludę drabužiai gali dirginti randą, todėl jo gijimo metu geriau dėvėti laisvesnius drabužius.
  • Venkite karščio ir šalčio: nesideginkite, neikite į pirtį, nesimaudykite vandens telkiniuose, baseinuose. Ilgai būnant saulėje randai tampa storesni, ryškesni, todėl bent 12 mėn. naujai susiformavusį randą reikėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių (galima prisidengti drabužiais arba naudoti apsauginius kremus su didesniu SPF).
  • Atsargiai sportuokite, kilnokite sunkius daiktus: randai gali įtrūkti, ilgiau gyti. Tai itin aktualu ir moterims po cezario pjūvio operacijos.

Randų gydymas ir priežiūra

Invaziniai randų gydymo būdai

Randai, dažniausiai įsisenėję ir didesni, gali būti pašalinami chirurginiu būdu, lazeriu, suleidžiant į odą steroidinių preparatų, šveičiant cheminiu būdu ir taikant kitus panašius gydymo būdus. Tačiau šios procedūros – brangios, sudėtingos ir ne visuomet reikalingos, nes kartais randų išvaizdą galima pagerinti neinvaziniais metodais tiesiog namuose.

Neinvaziniai randų gydymo būdai

Randų išvaizdą pagerina kompresai, specialūs vaistinėse parduodami geliai ir kremai, masažai ir kitos priemonės.

Svarbu žinoti, kad kuo greičiau pradedama randą gydyti, tuo geresnių rezultatų galima pasiekti vien naudojant gydomąsias ir kosmetines priemones. Paprastai jų sudėtyje yra odos paviršių lyginančių komponentų, pavyzdžiui, retinolio ar vaisių rūgščių. Randams gydyti skirti kremai, geliai odos paviršiuje suformuoja plėvelę, neleidžiančią prarasti drėgmės, taip pat mažina uždegimus, šalina raudonį, skatina regeneracijos procesus.

Padėti kovoti su randais gali net ir kasdien naudojamos saugios drėkinamosios kosmetikos priemonės. Tačiau geriausia visgi rinktis priemonę, kuri veiksmingai gali pagerinti randų išvaizdą, juos pašviesinti. Universali priemonė – pavyzdžiui, aliejus, kuris maksimaliai drėkina odą, užtikrina minkštų randinių audinių regeneraciją, – puiki išeitis. Randų išvaizdą gerinančios priemonės paprastai gali pagerinti ir strijų būklę, mat ne tik puikiai drėkina, bet ir sukuria odos drėgmės barjerą, mažina niežulį bei visavertiškai palepina net itin sausą odą.

Susiję straipsniai

Nemiga nėštumo metu: ar ji kelia pavojų ir ką daryti?

Nemigą nėštumo metu lemia hormonų ir fiziniai kūno pokyčiai, nėštumo nulemti negalavimai ir kt.

Plaukų slinkimas po gimdymo

Plaukai slinkti pradeda po vaikelio gimimo praėjus vidutiniškai apie 3 mėn. ir tai gali tęstis dar maždaug iki 6 mėn. Tai visiškai normalu ir laikina.

Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Ko gero, esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius pokyčius.