Rasa Račienė apie homoseksualią dukterį: „Laba diena, mes esam lygiai tokie patys“

Susidūrimas su homoseksualumu šeimoje nebuvo priimtas, kad tai yra kažkas „labai gerai“ Susidūrimas su homoseksualumu šeimoje nebuvo priimtas, kad tai yra kažkas „wow“

„Tėvų darželis“ ir naujienų portalas tv3.lt kartu pristato jau 23-iąjį tinklalaidės „Tėvai paprastai“ epizodą. 

Tėvystė nėra paprasta. Kiekvieną dieną pasitinkame iššūkius ir vis kažką naujo. O kartais – žinias, kurioms visiškai nesame pasiruošę: „Tėti, mama, aš esu homoseksualus.“

Tema, kuria diskutuojama mažai, tačiau diskutuoti reikia. Kaip priimti, reaguoti, susitaikyti tėvams, sužinojus apie vaiko homoseksualumą?

Diskutuojame su mokslų daktare, mama, turinčia homoseksualų vaiką, LGBT palaikytoja Rasa Račiene ir psichologe Sonata Vizgaudiene.

Kaip reaguoti tėvams, kai berniukas paprašo lėlės:

Kaip Rasa priėmė dukters homoseksualumą?

Rasa, užaugusi mažame miestelyje, Kuršėnuose, sako, kad iki tol, kol sužinojo, jog dukra homoseksuali, apie LGBT nieko nežinojo. „Nei mano aplinkoje, nei mano supratime iš principo neegzistavo šita tema. Žinojau, kad darbe yra vienas homoseksualus žmogus, tačiau žinios apie tai ties čia ir pasibaigė“, – sako Rasa.

Susidūrimas su homoseksualumu šeimoje nebuvo priimtas, kad tai yra kažkas „wow“, „kaip gerai“, „kaip aš džiaugiuosi“. „Mes, tėvai, visi praeiname tą tylųjį priėmimo kelią“, – atvirauja mama ir prisipažįsta, kad yra daugybė mamų, kurios, sužinojusios, verkia kelis mėnesius, yra mamų, kurios savęs klausia „o kodėl man“.

Tevai paprastai_homoseksualumasRasa Račienė, Simonas Urbonas, psichologė Sonata Vizgaudienė

Ar įmanoma pastebėti, kad vaikas – homoseksualus?

Psichologė Sonata Vizgaudienė akcentuoja, kad net pirmoko berniuko žodžiai „man patinka berniukai, nes jie kvepia“ gali būti ženklas, kad vaikas – homoseksualus, gali formuotis pojūčiai. „Ženklų, – sako psichologė, – yra visokių, net susijusių su žaidimais, potraukiais, polinkiais, bet nebūtinai, kartais tai gali ir nepasimatyti augant vaikui.“

Tėvams svarbiausia – nepradėti vaiko spausti, atvirai stebėtis, kaip jam gali patikti tos pačios lyties žmogus. Negalima tėvams imtis „perauklėjimo“ vaidmens, reikia tiesiog stebėti vaiką, klausytis, ką jis sako, ir jokiu būdu nedaryti spaudimo. „Tačiau natūraliai, pamatę užuomazgas, tėvai išsigąsta, jiems būna šokas“, – pabrėžia psichologė.

Būtina suprasti, kad homoseksualumas nėra pasirenkamas, jis nėra išmokstamas, ir tai jau įrodyta. „Nėra taip, kad mano vaiką kažkas tokiu padarys“, – sako S. Vizgirdienė.

Vaikai, užaigę homoseksualiose šeimose:

Dvi homoseksualios mergaites_lesbietesErmolaev Alexander | Shutterstock.com

Kaip homoseksualus vaikas jaučiasi, laikydamas paslaptį?

Rasa Račienė – mama, turinti homoseksualią dukterį, sako ir skaičiusi, ir girdėjusi „sunkiųjų“ istorijų, kaip vaiko nepriima tėvai. Net internete buvo paviešintas mamos ir dukters susirašinėjimas, apie kurį kalbėti, sako Rasa, liežuvis neapsiverčia. Sunku patikėti, kaip mama savo vaikui gali rašyti pačius baisiausius žodžius, pavyzdžiui, jeigu būtų žinojusi, kad ją užgrius tokia nelaimė, ji būtų pasidariusi abortą.

„Kaip su tokia žinia paskui gyventi vaikui“, – klausia R. Račienė. Pati Rasa sako žinanti, kad kiekvienas vaikas, supratęs, kad yra homoseksualus, išgyvena sutrikimą. Jaunam žmogui nėra paprasta prisipažinti pačiam sau, kad jis nėra toks, kokie yra mama ir tėtis. Vaikas taip pat nueina savo kelią. Palengvėjimas, anot Rasos, ateina tada, kai vaikas randa panašių į save ir gali prisipažinti „aš toks – ne vienas“.

Kaip Rasa susitaikė su savo dukters homoseksualumu ir ką gali patarti kitiems tėvams – mamos ir speciaistės komentarai, susidūrus su panašia situacija, – „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:21 – pašnekovių ir temos pristatymas

01:17 – Rasa nieko nežinojo homoseksualumą

06:59 – kaip pastebėti, kad vaikas homoseksualus

11:40 – dukros prisipažinimas, kad yra homoseksuali

15:50 – kaip save priima homoseksualus vaikas

20:40 – ką daryti vaikui, kurio nepriima tėvai

24:22 – gyvenimas paslaptyje – „pasiskolintas“ gyvenimas

25:49 – ką reiškia „queer“?

27:55 – kaip tėvams padėti LGBT vaikui

33:38 – homoseksualių žmonių teisės

35:59 – mitai apie homoseksualumą

39:14 – vaikai homoseksualius vaikus priima laisviau

Susiję straipsniai

Kamtauta Braškė: „Ėjau gintis ir išsikovoti teritoriją“

Kodėl kartais paauglystė tokia baisi ir kodėl paauglys maištauja? Kaip vertinti jo elgesį? Kodėl jis žaloja save ir kaip įkvėpti motyvacijos?

Alanas ir Valda Chošnau: „Tėvai jautriai reagavo į mūsų sprendimus“

Abiejų tėvai, prisimena pora, nesitikėjo šių santykių. Valda sako, kad jos mama labai jautriai reagavo į susitikimą su Alanu ir greitus sprendimus.

„Telia Lietuva“ vadovė apie sprendimą įvaikinti: „Dėkingumo nebus“

Paklausta, kokia buvo globojimo ir įvaikinimo pradžia, Giedrė atvira: „Pradžia buvo labai sunki.“ Moteris prisipažįsta, kad pradžioje meilės nepajuto.