Rūta Elžbieta Mazurevičiūtė – pirmą kartą mama: „Kaltindavau save, kad esu netikėlė“

Mamai svarbiausia – pasiduoti tėkmei ir neišsikelti drastiškų tikslų Mamai svarbiausia – pasiduoti tėkmei ir neišsikelti drastiškų tikslų

Iš „Tėvai paprastai“ studijos tėtis Simonas sveikinasi jau 30-ąjį kartą. „Tėvų darželio“ ir tv3.lt kartu rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.

Tema – „Pirmą kartą mama“. Kalbamės su verslininke, mama, tituluota gražuole Rūta Elžbieta Mazurevičiūte-Pitkauskiene ir tėvystės koučere, dvynukių mama, „Mylu“ portalo tėvams įkūrėja Dovile Šafranauske.

„Kažkada buvote mergaitės, – šypsosi Simonas. – Ir dabar labai jaunos, bet mergaitėmis mamų nepavadinsi. Tačiau mergaitės linkusios svajoti. Taigi kaip jūs įsivaizdavote motinystę? Ar ji skiriasi nuo to, kaip manėte, kad bus, ir šiandieninės realybės?“

Taip šįkart prasideda mūsų tinklalaidė, išaugusi į nuostabų ir produktyvų pokalbį, kurį rekomenduojame išgirsti visiems pirmakarčiams tėvams.

Plačiau skaitykite:

Tapus mama pirmą kartą, neturi jokio įsivaizdavimo apie tai

Mis Lietuva Rūta Elžbieta Mazurevičiūtė-Pitkauskienė sako, kad tapus mama pirmą kartą neturi jokio supratimo, kaip viskas bus. Moteris sako, kad ją nuolat mokė ir patarinėjo vyro sesuo, kuri turi du vaikus, tačiau Rūta viską praleisdavo pro ausis: „Rūta, dabar, kol tu laukiesi, yra tavo laikas, miegok, kol širdis geis, eik, kur tu nori...“ Tituluota gražuolė, tapusi mama, to nesureikšmino, galvojo, kad ir kai vaikas bus, viską darys, kaip anksčiau. Deja. „Kai gimė sūnus, – sako Rūta, – supratau, ką ji turėjo omenyje.“ Svarbiausia – pasiduoti tėkmei ir neišsikelti drastiškų tikslų. Štai tada ateis pilnatvė.

Dar vienas nerimą keliantis dalykas pirmakartei mamai – socialinė medija. „Matydama, žiūrėdama į kitas mamas, kurios tuo pačiu metu pagimdė, labai kaltindavau save, kad aš kažkokia netikėlė, aš nespėju taip, kaip jos, dirbti, rodyti ir kelti turinio į instagramą. Aš tiesiog pavargdavau, ir vietoj to, kad skirčiau laiko sau ir pamiegočiau, tarkim, tada, kada vaikas ilsisi, aš skirdavau laiko kelti turinį, stengtis dėl kažko, bet ne dėl savęs ir savo šeimos.“

Ilgainiui Rūta tapo pikta ir nelaiminga. Visa tai pastebėjo ir vyras: „Tu tapai labai pikta, agresyvi, ir tu nesi laiminga, būdama su vaiku, o turėtum džiaugtis, juk mes – visi sveiki, nieko netrūksta.“ Suvokimas, kaip reikia žiūrėti į motinystę, Rūtai atėjo labai pamažu...

Tevai paprastai pirma karta mamaRūta Elžbieta Mazurevičiūtė-Pitkauskienė, Simonas Urbonas, Dovilė Šafranauskė

Mamos kasdienybė: turiu kūdikį ant rankų, bet vis tiek jaučiuosi vieniša

Tėvystės koučerė, dvynukių mama, „Mylu“ portalo tėvams įkūrėja Dovilė Šafranauskė sako, kad „vienišumas“ ir „vienatvė“ – dvi visiškai skirtingos sąvokos. „Vieniši mes galime jaustis ir būdami minioje žmonių. Vienišumas – apie tai, ar aš jaučiuosi suprasta, ar aš jaučiuosi išgirsta, ar yra kažkas, kas gali pasakyti „eikš ir papasakok man apie tai“, ar aš jaučiuosi įdomi kažkam su savo tuo gyvenimu...“

Dažnai mamoms nesinori užkrauti kitiems savo problemų: na ką aš čia tai draugei skambinsiu, juk pati savo problemų turi. „Ir iš to dažnai ateina didelis vienišumas, – sako Dovilė, – nes mamai nėra kur nueiti su savo istorija, nėra į ką atsiremti ar pasipasakoti, nesulaukiant kritikos ir įvairiausių nusistebėjimų.“

Rūta prisiminė ir savo atvejį, kai jautėsi visiškai vieniša ir nesuprasta. Nors kartu su vyru pandemijos metu buvo vienoje patalpoje, tačiau moteriai trūko pagalbos ir supratimo. Rūta prisiminė, kad stengėsi nepulti vyro, nusiraminti, ramiai priėjus aiškinti situaciją, kaip jaučiasi. Atviras bendravimas, kaip pati Rūta sako, „vyrui suprantama kalba“, padėjo pasijusti geriau, nors jausmų būta visokių: norėjosi ir susikrauti daiktus, išeiti iš namų.

Plačiau skaitykite:

 Visada yra patarėjų, geriau žinančių, kaip auginti vaikus

Rūta, kalbėdama apie tuos „žinovus“, sako, kad vadovaujasi principu atsirinkti informaciją: dalį jos priima, tačiau tokios, kuri neretai būna neadekvati, nepaiso: „Patarimus priimu tų žmonių, kurie man yra artimi, kuriais aš pasitikiu, kurie man yra autoritetai.“ Moteris niekada nesusidūrė su įkyriais patarimų dalytojais. Visgi būta ir naudingų patarimų. Vienas tokių – per laisvai prisegtas vaikas automobilio kėdutėje, kurį gavo iš savo sekėjos. Šiuo patarimu, stipriau pritvirtinti vaiką, moteris mielai pasinaudojo.

Dovilė Šafranauskė pataria tėvams pirmiausia atsirinkti, iš kur visą informaciją gauname. „Mylu“ platforma, kurios įkūrėja yra Dovilė, ir atsirado, kad mamos galėtų ateiti ir paklausti, gauti patikimą informaciją iš pripažintų specialistų. Jei informacija ateina iš žmogaus, kuriuo tėvai nelabai pasitiki, ją visada galima patikrinti, pasitarus su specialistais. „Į patarimus sureaguoti gana lengva, sunkiau reaguoti į visokius komentarus, kurie paprastai būna pašaipūs ir piktybiniai.“ Apie ką mes kalbame, jei kartais mama kitai mamai gali parašyti: tai kaip tu tą vaiką pasigimdei, jei nežinai, kaip su juo tvarkytis...

Apie nežinią, laiką, planus, liūdesį, tapus pirmą kartą tėvais, kalbamės „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

Blue Iron gelezis

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:12 – pašnekovių ir temos pristatymas

02:36 – motinystės įsivaizdavimas

07:44 – motinystės tikrovė

16:10 – mamos jaučiasi vienišos

21:19 – liūdesys ir depresija

25:48 – svetimi žino geriau

30:48 – iššūkiai kūdikystėje ir vėliau

37:17 – baimė neturėti laiko

42:43 – savigrauža, derinant darbą ir motinystę

45:30 – atmintinė mamai

49:10 – linkėjimas būsimai mamai

Susiję straipsniai

Gražiausi eilėraščiai mamai

Sakoma, kad gražiausios dainos ir eilės yra apie meilę, o juk mamas mylime tyriausiai, stipriausiai ir ilgiausiai.

Graži istorija „Tėvas, sūnus ir žvirblis“

Ši pamokanti istorija primena, kad kantrybė ir meilė svarbi ne tik auginant vaikus, bet ir gyvenimo saulėlydyje lydint tėvus.

Tėvystės pripažinimas civilinėje metrikacijoje

Nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigaliojo supaprastinta tvarka, kuomet tėvystę galima pripažinti pateikiant prašymą civilinės metrikacijos įstaigai.