Sąmoningai pasirinkau gimdyti be epiduro: kam reikėtų nusiteikti?

Moteris gimdymo palatoje: lašinama epidūrinės nejautros dozė kipgodi | Shutterstock.com

Kiekviena gimdyvė gali apsispręsti, ar gimdyti natūraliai, be jokių medikamentų, ar taikant epidurinį nuskausminimą. Kai kurios mamos visiškai sąmoningai priima sprendimą gimdyti be nuskausminamųjų, visiškai natūraliai, kaip gimdė mūsų mamos ar močiutės.

Kodėl kai kurios moterys nusprendžia gimdyti be epidurinės nejautros?

Daugelis moterų renkasi gimdyti be nuskausminimo dėl to, kad epidurinė nejautra siejama su tam tikromis rizikomis:

 • Gimdymą gali tekti užbaigti panaudojant specialius instrumentus (vakuuminį ekstraktorių arba reples). Jei gimdymas neprogresuoja ir niekaip nepasiekiama stūmimo stadija, gimdyvei gali prireikti papildomos pagalbos.
 • Galimas šalutinis vaistų poveikis. Medikamentai, naudojami nuskausminimo metu, gali sumažinti kraujospūdį, sukelti pykinimą, odos niežulį ir kt.
 • Padidėjusi karščiavimo rizika. Jei gydytojai mano, kad karščiavimo priežastis – prasidėjusi infekcija, tiek gimdyvė, tiek naujagimis be reikalo gaus antibiotikų.
 • Ilgesnis stūmimo etapas. Dėl epidurinės nejautros nutirpsta apatinė kūno dalis, tai paveikia pojūčius, dėl to stūmimo stadija trunka ilgiau.
 • Galvos skausmai. Maždaug 1 proc. moterų teigia, kad po gimdymo joms reguliariai pasireiškia galvos skausmas. Tai gali nutikti nutekėjus stuburo skysčiui būtent nuskausminimo metu.
 • Didesnė rizika, kad gimdymą reikės užbaigti atliekant cezario pjūvį. Kai kurios moterys įsitikinusios, kad epidurinė nejautra gali padidinti tikimybę, jog gimdymą teks užbaigti operaciniu būdu. Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad cezario pjūvio operacijos tikrai prireiks. Ši sąsaja gali būti pagrįsta tuo, kad epidurinės nejautros labiau linkusios prašyti moterys, kurių nėštumas – ir taip komplikuotas.
 • Epiduras gali kiek apsunkinti žindymą. Viename tyrime buvo atskleista, kad moterys, kurioms gimdymo metu buvo taikoma epidurinė nejautra, dažniau patyrė žindymo sunkumų ir nustojo maitinti krūtimi per pirmąsias 24 sav. Remiantis teorija, epiduras veikia hormono oksitocino gamybą ir gali lemti jo sumažėjimą. Kita vertus, nėra pakankamai išsamių ir kokybiškų tyrimų, tad ši prielaida nėra tiksli.
 • Adatų baimė, neįprasti pojūčiai. Taip pat viena iš priežasčių, kodėl gimdyvės atsisako epidurinės nejautros – paniška adatų baimė ir keisti pojūčiai, kai dalis kūno yra nutirpusi. Joms tiesiog atrodo, kad gimdymas be medikamentų – prigimtinis, natūralesnis.

Kitoms gimdyvėms taikyti epidurinę nejautrą gali būti nesaugu dėl:

 • kraujotakos sutrikimų arba infekcijos;
 • žemo kraujospūdžio;
 • alergijos nuskausminamiesiems;
 • kraują skystinančių vaistų vartojimo prieš gimdymą ir kt.

Ar gimdymas be epiduro – visada geresnis pasirinkimas?

Kai kurios moterys mano, kad gimdymas be nuskausminimo – geriausias sprendimas. Tačiau, kaip rodo praktika, toks įsitikinimas – ne visuomet pagrįstas, nes sulaukus gimdymo dienos nuomonė gali kardinaliai pakisti. Būtent tam reikėtų nusiteikti.

Epidurinė nejautra gali būti geresnis pasirinkimas gimdyvėms, kurios netoleruoja skausmo (t. y. skausmo slenkstis yra žemas ar vidutinis).

Be to, vienoms moterims gimdos kaklelis veriasi greitai, o skausmas yra pakeliamas, tačiau gali būti ir atvirkščiai. To neįmanoma žinoti neprasidėjus pirmajam gimdymui.

Moteris, kurios paniškai bijo gimdymo ir skausmo, epiduras gali nuraminti, o jų patirtys bus mažiau traumuojančios (nuskausminamieji gali sumažinti ir psichologinių gimdymo traumų riziką).

Priimdamos sprendimą atsižvelkite į įvairius veiksnius, būtinai pasitarkite su gydytoju. Svarbiausia, kad gimdymo metu jaustumėtės patogiai ir sprendimas jums nebūtų primestas.

Gimdymo be epidurinės nejautros privalumai:

 • Dažnai būna trumpesnė stūmimo stadija.
 • Mažesnė kai kurių komplikacijų, šautinių poveikių rizika.
 • Po gimdymo moteris greičiau atsigauna (pavyzdžiui, jei naudojamas epiduras, iki 6 val. po gimdymo gali svaigti galva).
 • Gimdyvė gali laisviau judėti.

Gimdymo be epidurinės nejautros trūkumai:

 • Įprastai kiti skausmo malšinimo metodai nėra tokie veiksmingi.
 • Visas gimdymas gali būti labai varginantis, nes gali pristingti jėgų ir energijos stūmimo etapui.
 • Jei galiausiai prireiks cezario pjūvio operacijos, vis tiek nebus įmanoma išvengti anestezijos.

Kada reikia apsispręsti dėl epidurinio nuskausminimo taikymo?

Iš anksto rekomenduojama susipažinti su skausmo malšinimo būdais gimdymo metu. Tačiau iki pat gimdymo pradžios apsispręsti dėl epiduro nereikės. Pavyzdžiui, iš anksto galite priimti sprendimą gimdyti be nuskausminimo, tačiau jei skausmas gimdymo metu tampa per stiprus, turite visišką teisę apsigalvoti (žinoma, jei gimdos kaklelis dar tik pradėjo vertis ir suleisti vaistus ne per vėlu).

Kas gali padėti sumažinti skausmą gimdant be nuskausminamųjų?

 • Lamaze gimdymo metodas ir kvėpavimo technika. Metodas pagrįstas tinkamu kvėpavimu, gimdymo baimės nugalėjimu, atsipalaidavimu, maloniomis emocijomis.
 • Šilti kompresai. Jie gali palengvinti skausmą ir sumažinti diskomfortą. Juos galima dėti ant nugaros, gaktikaulio ar kaklo.
 • Vonia ar dušas. Prasidėjus gimdymui patartina pamirkti vonioje arba išsimaudyti po dušu. Vandens procedūros sumažina sąrėmių ir kūno skausmus.
 • Masažas taip pat gali palengvinti gimdymą ir suteikti daugiau komforto.
 • Nors eteriniai aliejai skausmo nesumažins, jie gali padėti nugalėti nerimą, įtampą, o tai taip pat suteiks daugiau teigiamos patirties.
 • Akupunktūra gali sumažinti skausmo intensyvumą ir padėti išvengti epiduro.
 • Vos prasidėjus gimdymui skausmą malšinti padės mėgstama muzika.
 • Kūno padėčių keitimas. Gimdymo metu nebūtina gulėti: galite stovėti, truputį pavaikščioti. Manoma, kad sąrėmiai intensyviausi gulint ant nugaros. Norint keisti kūno padėtis gali padėti ir sportinis kilimėlis, gimnastikos kamuolys ir kitos priemonės.