Saugus vaikų vežimas autokėdutėje: pagrindinės taisyklės

Tėvas prisega kūdikį, sėdintį automobilinėje kėdutėje Trendsetter Images | Shutterstock.com

Įvairių organizacijų duomenimis, maždaug 2/3 kūdikių ir vaikų automobilinėmis kėdutėmis vežami netinkamai ir nesaugiai. Tėvams svarbu atkreipti dėmesį, kad vien tai, jog kūdikis sodinamas į specialią kėdutę, savaime dar negarantuoja saugumo. Pavyzdžiui, nemažai tėvų netinkamai suveržia diržus, kūdikiai netinkamai prisegami ir pan. Taigi, susipažinkite su pagrindinėmis taisyklėmis, kaip mažylius autokėdutėse vežti saugiau.

Autokėdutės būtinos visiems žemesniems nei 135 cm ūgio vaikams

Visus vaikus iki 135 cm ūgio privaloma vežti automobilinėje kėdutėje. Tik automobilinėje kėdutėje sėdintis vaikas gali būti patikimai apsaugotas susidūrimo ar kito eismo įvykio metu.

Naudokite jūsų kūdikio ūgį ir svorį atitinkančią automobilinę kėdutę

Kūdikio amžius nėra lemiamas veiksnys renkantis kėdutę: būtina atsižvelgti ir į jo ūgį bei svorį.

Pavyzdžiui, jei naujagimis gimė anksčiau arba yra labai mažo svorio, natūralu, kad įprasta kėdutė jam bus per didelė, todėl pirmiausia reikėtų naudoti specialų įdėklą – vidinę kėdutės dalį, pritaikytą pagal ankstukų ir naujagimių ūgį bei svorį.

O jei kūdikis auga labai sparčiai ir jo galva išsikiša už kėdutės ribų, vėlgi reikėtų anksčiau galvoti apie naują kėdutę: nesvarbu, kad pagal svorį ir amžių senoji kėdutė vis dar yra tinkama.

Taigi, vadovaukitės ne tik standartais, bet atsižvelkite į asmeninę situaciją.

Plačiau skaitykite:

Vaikus rekomenduojama vežti automobilio gale

Pati saugiausia vieta keliauti – galinė automobilio sėdynė, todėl joje turėtų būti tvirtinamos ir autokėdutės.

Kūdikius ir vaikus kuo ilgiau vežkite prieš važiavimo kryptį

Kūdikius ir vaikus kuo įmanoma ilgiau rekomenduojama vežti prieš važiavimo kryptį. Vežant įprastai dėl priekinio smūgio kaklas negali išlaikyti galvos (ji sudaro net 25 proc. bendro kūdikio kūno svorio). Taigi, avarijos metu gležna, bet sunki kūdikio galva ir stuburas gali būti paveikiami didžiulės jėgos, dėl kurios gali įtrūkti stuburo smegenys ir gali būti sužaloti kiti organai, o tai kelia pavojų sveikatai ir gyvybei.

Prieš važiavimo kryptį vaikus rekomenduojama vežti bent iki 12–15 mėn. amžiaus, bet, žinoma, kuo ilgiau, tuo geriau.

Plačiau skaitykite:

Jeigu kėdutė tvirtinama priekyje, būtina išjungti oro pagalvę

Automobilines kėdutes dėl saugumo rekomenduojama tvirtinti gale, tačiau jas galima tvirtinti ir priekyje, ant priekinės keleivio sėdynės. Jeigu kėdutė tvirtinama priekyje prieš važiavimo kryptį (t.y. joje sėdintis vaikas žiūri į sėdynę, o ne į kelią), privaloma išjungti keleivio oro pagalvę! Autoįvykio metu su didele jėga išsiskleidusi pagalvė įsiremtų tiesiai į tą autokėdutės dalį, kurioje yra vaiko kaklas ir galva, o tai gali turėti tragiškų pasekmių.

Jeigu kėdutė tvirtinama priekyje pagal važiavimo kryptį (t.y. joje sėdinti vaikas žiūri į kelią), keleivio oro pagalvės išjungti nebūtina, tačiau reikėtų maksimaliai atitraukti sėdynę link automobilio galo.

Tinkamai pritvirtinta autokėdutė

Įsidėmėkite, kad pirmą kartą autokėdutę labai svarbu sumontuoti pagal visas instrukcijas, o kaskart prieš keliones su kūdikiu būtina patikrinti, ar kėdutė yra pritvirtinta tinkamai. Lengviausia ir patogiausia kėdutes tvirtinti su „Isofix“ sistema.

O jei kėdutę vis tik tenka tvirtinti saugos diržais, įsitikinkite, kad diržas yra perkištas per specialiai tam pritaikytas laikančiąsias kilputes.

Priveržkite diržus!

Labai dažnai autokėdutės diržai būna per laisvi. Kūdikis rankų gal ir neišsitrauks, tačiau vyresni vaikai puikiai moka tai padaryti, o įvykus avarijai pasekmės dėl to gali būti rimtos. Kėdutės diržai turi būti įtempti ir gerai prigludę prie kūno.

Jeigu iš dirželio pavyksta suformuoti klostę, reiškia, pritvirtinta netinkamai. Šiame trumpame vaizdo įraše puikiai pavaizduota, kaip tinkamai pakoreguoti diržus.

Sodinti į autokėdutę reikėtų nurengus viršutinius drabužius

Trumpų kelionių metu tėvai kūdikius ir vaikus į kėdutes sodina ne tik neprisegtus, bet ir su viršutiniais drabužiais – kombinezonais, striukėmis. Kartais vaikai jose sėdi net su kuprinėmis. Dėl to diržai netinkamai priglunda prie vaiko kūno – autoįvykio metu jie neišlaikytų vaiko kėdutėje, jis „išsinertų“ iš kombinenezono ir smūgio jėgos būtų išsviestas iš autokėdutės.

Todėl, jei tik įmanoma, mažylius į autokėdutę sodinkite be viršutinių drabužių - kad vaikas nesušaltų galima naudoti specialius vokelius automobilinėms kėdutėms arba apkloti jau į kėdutę įsodintą ir diržais priveržtą vaiką.

Jeigu to padaryti neišeina, ypač žiemą, prieš užsegant diržus reikėtų bent prasegti ir atlapoti purius kombinezonus ar striukes.

Visus salone esančius daiktus sudėkite į bagažinę

Staigiai stabdant arba susidūrimo metu visi ant sėdynių ar bagažinės dangčio palikti daiktai į saloną skrenda su didžiule jėga, tad taip pat gali sužeisti kūdikį arba vaiką. Tad įpraskite daiktus vežiotis bagažinėje, o ne automobilio salone.

Ilgų kelionių metu būtinos dažnos pertraukos

Ilgas kūdikių (o ypač naujagimių) buvimas automobilių kėdutėse, o taip pat ir sūpynėse, gultukuose ir pan. yra siejamas su kūdikių konteinerių sindromu. Dažniausiai konteinerio sindromas pasireiškia kūdikio galvos formos pokyčiais, raumenų įtampa ir vėluojančia raida.

Ilgesnių kelionių metu kas porą valandų būtina darytis pertraukas ir jų metu sustoti, ištraukti kūdikį iš automobilinės kėdutės, pakeisti jo padėtį, panešioti, o idealiu atveju - bent trumpam paguldyti ant pilvuko

Patikrinkite kėdutės galiojimo laiką

Automobilinės kėdutės turi galiojimo laiką, kuris yra nurodomas ant kėdutės priklijuotame lipduke arba pridėtoje instrukcijoje. Paprastai automobilinės kėdutės yra tinkamos naudoti 6-10 metų nuo pagaminimo datos, tačiau tikslus galiojimo laikas priklauso nuo gamintojo.

Trumpos kelionės – būtinai automobilinėje kėdutėje ir saugiai

Pagrindinė vaikų mirties dėl išorinių veiksnių priežastis Lietuvoje yra žūtys transporto įvykiuose, tad itin svarbu skirti daugiau dėmesio vaikų saugumui kelyje.

Kartais važiuojant nedideliu greičiu ir nedidelius atstumus gali kilti pagunda vaiką vežti neįsodinus į autokėdutę (tiesiog greitai prisegant diržu, kitam artimajam ant kelių ir pan.). Tai itin nesaugu, nes pakanka vos 25-30 km/h greičio, kad smūgio metu vaikas būtų išsviestas iš jūsų rankų (net jeigu vaiką ir pavyktų išlaikyti glėbyje, jo itin trapus kaklas ir galvytė neturėtų tinkamos atramos).

Susiję straipsniai

Kūdikio galvos apimtis ir jos matavimas

Naujagimio galvos apimties matavimas – viena pirmųjų procedūrų, kurią gydytojai ar slaugės atliks jūsų gimusiam vaikeliui.

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!