Sauskelnių dermatitas ir jautrios kūno odos priežiūra

Reklaminis partnerio turinys
Mama kūdikiui keičia sauskelnes New Africa | Shutterstock.com

Turbūt daugelis žino šį pasakymą: sveikame kūne sveika siela. Šį posakį galima lengvai pritaikyti tais atvejais, kai kalbame apie odos priežiūrą.

Oda yra didžiausias mūsų kūno organas, atliekantis ne tik estetinį vaidmenį, bet ir saugo mus nuo aplinkos veiksnių, reguliuoja kūno temperatūrą ir veikia kaip svarbi imuninės sistemos dalis.

Odą reikia tinkamai prižiūrėti

Netinkamai prižiūrima oda gali lemti įvairių odos ligų atsiradimą, kurios neigiamai paveikia bendrą organizmo savijautą. Dėl to rūpinimasis tinkama odos priežiūra prasideda jau nuo pirmųjų gyvenimo dienų, kai kūdikių oda itin plona ir jautri, o tokios ligos kaip sauskelnių dermatitas itin dažnai pasireiškia. Taigi, kas yra sauskelnių dermatitas ir kaip tėveliams tinkamai pasirūpinti jautria kūdikių oda?

Sauskelnių dermatitas ir jo požymiai

Tai uždegiminė odos reakcija, kurią sukelia ilgas odos kontaktas su sauskelnėmis ir šlapimu, išmatomis. Tose vietose, kur oda buvo dengiama sauskelnių, atsiranda bėrimas, paraudimas (eritema), nedidelis patinimas. Taip pat gali pasireikšti odos niežulys ar deginantis pojūtis, dėl kurio kūdikis gali jausti diskomfortą ar skausmą. Tai galima lengvai nustatyti pagal padidėjusį kūdikio nervingumą, padažnėjusį verkimą.

Sauskelnių dermatitas gali komplikuotis

Liga yra lengvai kontroliuojama, išgydoma, jei yra laikomasi pagrindinių profilaktikos ir gydymo priemonių. Priešingu atveju sauskelnių dermatitas, jo simptomai gali komplikuotis, t. y. atsirasti ryški eritema, susiformuoti pūslės, opos, net gali kilti infekcija. Pasireiškus infekcijai pagal ligos sukėlėją gydytojas skiria vaistinius preparatus: antibiotikus, priešgrybelinius vaistus ar vietinius kortikosteroidus. Tačiau šių vaistų vartojimas vaikams nerekomenduojamas ir skiriamas tik retais atvejais.

Kūdikių odos priežiūros atmintinė

Tinkama odos priežiūra užkerta kelią sauskelnių dermatito atsiradimui. Kaip rūpintis jautria vaikų oda?

  • Kiekvieną kartą keičiant sauskelnes odą reikėtų švelniai plauti šiltu vandeniu ir švelnia šluoste ar servetėle nusausinti.
  • Sauskelnes reikėtų keisti kiekvieną kartą joms susitepus, geriausiai rinktis stipriausio sugeriamumo sauskelnes.
  • Rekomenduojama retkarčiais – kiek galima ilgiau – pabūti kūdikiui, vaikui be sauskelnių – leisti odai bent truputį „pakvėpuoti“.
  • Barjeriniai kremai yra geriausia apsaugos priemonė nuo sauskelnių dermatito, juos reikėtų tepti ant švarios odos, ir tas vietas, kurias dengia sauskelnės.

Svarbiausia odos priežiūros priemonė – barjerinis kremas

Pagrindinė priemonė, naudojama sauskelnių dermatito tiek profilaktikai, tiek gydymui, – barjerinis kremas. Tačiau jis puikiai tinka ir suaugusiųjų odos sudirgimams nuraminti. Odos barjero pažeidimų gali atsirasti dėl gausaus prakaitavimo ar tarp drabužių ir odos atsiradusios trinties, kai žmogus turi antsvorio ar aktyviai sportuoja.

Dažnai odos sudirgimai suaugusiesiems atsiranda ir dėl šlapimo nelaikymo. Atliktų tyrimų duomenimis, 30 % suaugusiųjų, kuriems daugiau nei 70 metų, ir 50–70 % suaugusiųjų, kurie gyvena globos namuose, kenčia nuo šlapimo nelaikymo. Taigi, šiais atvejais taip pat reikėtų skirti daug dėmesio odos higienai ir naudoti barjerinius kremus.

Barjerinių kremų pasirinkimas – labai platus

Visgi renkantis tokį kremą svarbu atkreipti dėmesį į:

  • priemonės patikimumą – geriausia rinktis kliniškai patikrintą, dermatologų ir tėvų patvirtintą barjerinį kremą;
  • priemonės sudėtį – kremai su cinko oksidu pasižymės gera odos barjero apsauga, mažins sudirgimą, bėrimą. 

Kokį barjerinį kremą rinktis?

Vienas iš tokių barjerinių kremų – „Relizema Baby Care“ kremas 100 ml tūbelėje. Jis nuramina odą, apsaugo nuo paraudimo ar deginimo pojūčio atsiradimo, nes ant odos sudaro apsauginę plėvelę, apsaugančią nuo išorinių dirgiklių. Kremą reikėtų tepti ant nuvalytos, sausos odos, prieš kiekvieną sauskelnių keitimą arba dažniau (žiūrėti pagal poreikį).

Yra ir purškalas, kuris taip pat suteikia barjerinę apsaugą. „Relizema Spray & Go“ puikiai ramina ir apsaugo nuo paraudimo ir deginimo pojūčio, ypač lytinių organų ir sėdmenų srityje. Purškalas patogus tuo, kad lengvai pasiekia ir sunkiai prieinamas kūno vietas, raukšles. Suaugusiesiems rekomenduojama papurčius purkšti 2 kartus per dieną arba tiek kartų, kiek reikia, o kūdikiams naudoti kiekvieną kartą keičiant sauskelnes. Balta apsauginė plėvelė suteikia gerą barjero poveikį. Purškalas – itin higieniška priemonė, nes papurškus nereikia įtrinti.