Savarankiškumo ugdymas: kaip išmokyti vaiką išsipūsti nosį? (10)

Mergaitė pučia nosį ToskanaINC | Shutterstock.com

Nesvarbu, ar jūsų vaikas peršalo, serga gripu, ar tiesiog yra alergiškas: išmokę patį išsipūsti nosį, padėsite jam kaskart pasijusti geriau. O ir jums nebereikės sekioti iš paskos ir stebėti, ar vaiko nosis „nebėga“. Taigi keletas paprastų patarimų.

Tapdami tėvais tampame vaiko mokytojais

Kai tampame tėvais, daugelį įgūdžių laikome savaime suprantamu dalyku. Tapti tėvais kartu reiškia ir tapti mokytojais, ugdytojais, patarėjais. Tėvai visą laiką vaikui yra pavyzdys, jiems tenka didžiausia atsakomybė už savo vaiko mokymą. 

Toks paprastas dalykas, kaip mokėjimas išsipūsti nosį, suaugusiam žmogui atrodo lengva užduotis, tačiau ką tik pradėjusiam vaikščioti žmogučiui tai gali būti taip pat sudėtinga, kaip užsienio kalbos mokymasis. Pasirodo, pūsti nosį taip pat reikia mokyti!

Vaikui nereikia taisyklių, vaikui reikia žaidimų

Pradėkite vaikui tiksliai aiškinti, kaip „tiksliai“ reikia išsipūsti nosį, ir greitai nusivilsite: vaikas tikrai nesėdės kantriai ir neklausys instrukcijų. Maža to, išsiblaškęs, nuolat judantis ir pasaulio pažinime dalyvaujantis mažylis daugiau niekada nenorės kišti servetėlės prie nosies.

Užuot sukūrę iššūkį sau, pasitelkite linksmus, patikrintus ir puikiai veikiančius patarimus. Mokykime vaiką išsipūsti nosį be jokio vargo, įtaigiai ir linksmai.

Mokykite nupūsti popierinę servetėlę

Nosies pūtimo vaiką geriausia mokyti etapais. Užuot tiesiog prikišę vaikui servetėlę prie veido, pirmiausia mokykite jį per nosį pūsti orą.

Paverskite tai linksmybėmis. Pasiūlykite pažaisti žaidimą, kas greičiau nupūs plunksną ar kitą mažą lengvą daiktą per stalą, pūsdamas orą iš nosies, t. y. naudodamas tik nosį.

Išnaudokite maudynių laiką

Maudymosi laikas – geriausias laikas supažindinti vaiką, tai kaipgi „veikia“ ta nosis, koks jausmas pūsti orą per nosį ir kaip tai padaryti prireikus.

Palenkite vaiko galvą šiek tiek po vandeniu, kad nosis būtų vandens paviršiuje, tačiau apsemta, ir pūskite burbulus tik nosimi. Geriausia – jei pirma vaikui parodysite, kaip tai daryti. Svarbu: maudynių metu nenuleiskite nuo vaiko akių!

Naudokite veidrodį

Pučiant nosį, paprastai iš jos kažkas išbėga, tačiau vaikui tai suvokti gali būti sunku. Jis dar nežino, kad čiaudulys palengvina kvėpavimą ir kad „kažkas“ iš tikrųjų išlenda iš nosies, kai ją pučia.

Pakvieskite vaiką atsistoti prieš veidrodį, kai matysite, kad jo nosis užgulta, ir paraginkite stebėti, kaip pučiant iš nosies išeina gleivės, o kvėpavimas palengvėja.

Įrenkite lenktynių trasą

Kitas būdas išmokyti pūsti nosį taip pat labai smagus ir naudingas: ant virtuvės stalo įrenkite savotišką hipodromą.

Priklijuokite lenktynių pradžios ir finišo linijas, išrikiuokite du lengvus daiktus, pavyzdžiui, blizgučius, du popieriaus lapo kampus ar popkornus. Tegul vaikas pasilenkia iki stalo lygio (lenktyniaujate kartu, tad viską darote abu vienu metu), ir lenktyniaukite: kartu, pūsdami orą iš nosies, stumkite tuos lengvus objektus iki finišo linijos.

Po šių pamokų vaikas mėgins nosį išsipūsti savarankiškai

Kaip išmokęs užsirišti batų raištelius vaikas jaučiasi pasiekęs asmeninį rekordą, taip ir įvaldęs nosies pūtimą jis gali pasijusti toks pat nugalėtojas. Žinoma, jei tinkamai jį motyvuosite.

Padėkite gerai matomoje ir vaikui pasiekiamoje vietoje ištraukiamų nosies servetėlių pakuotę, kad jis galėtų išsitraukti, kai tik reikės išsipūsti nosį. Tegul mokosi, praktikuojasi, ir nieko tokio, jei kokį kartą vis dar reikės tėvelių pagalbos.

Daugiau skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 m.

  avietuke parašė:
  pamėginkite kelis kartus praplauti švirkštu, procedūra tikrai ne išmaloniųjų, pvz mano sūnui geriau pūsti, nei plauti bet tikrąja tą žodžio prasme plauti su švik…

  Bandyčiau, bet kad niekada neploviau su švirkštu, tai nemoku tiesiog. Tas purškiamas jūros vanduo gal kažkas panašaus. Bet ji ne tik, kai serga, bet apskritai atsisako pūsti. Na, juk reikia ir sveikam žmogui nosinės, kad ir vėsesniu oru. Jau nesmagu tas jos traukimas iki negaliu. Aikštelėj žaidimų ar kavinėj mamos tik žvalgosi kreivai, bet negi skelbimą ant nugaros kabint, kad vaikas kitų nebeužkrės, o tiesiog susikūrė kažkokį ožį -neožį, jau nebežinau. Nevedu į lauką, tai sėdi kamputy, aiškiai nusiminus, dūsauja, pažiūri į paspirtuką, sakau, pūsk, dukryte, tada eisim į laukutį. Man ir taip gerai atsakymas.

 2. avietuke
  avietuke prieš 4 m.

  pritraukiate 10 ml svirkštą negazuoto mineralio vandens ir suvirkščiat į vieną nosies landą, paskui kartojate kitai. Šitaip išsiplauna labai gerai iš giliai, bet procedūrą neišmaloniųjų aš taip plaunųu ir kūdikiui

  ilgiau švari nosis būna ir vaikas netraukioja

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 m.

  avietuke parašė:
  pritraukiate 10 ml svirkštą negazuoto mineralio vandens ir suvirkščiat į vieną nosies landą, paskui kartojate kitai. Šitaip išsiplauna labai gerai iš giliai, bet p…

  Geras metodas, išbandysim būtinai.
  Bet nuolat vistiek negalima nosies plauti, kažkaip teks ir vėl išmokti su nosine draugaut. Gal tiesiog pamirš po kažkiek laiko tą savo užsispyrimą...

 4. Perliuko mama
  Perliuko mama prieš 4 m.

  vyzdys parašė:
  Bandžiau su Sterimaru, ne respiratorium, bet panašus „malonumas“. Nieko, tyli, kenčia, nors kol nemokėjo pūstis, taip pat reikdavo rankas kojas laikyt, tik ne su tu…

  Užsispyrusi mergina matyt labiau patiko traukti nei pūsti. Vat tokioj situacijoj menkai ką galiu patarti.

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 m.

  Perliuko mama parašė:
  Užsispyrusi mergina matyt labiau patiko traukti nei pūsti. Vat tokioj situacijoj menkai ką galiu patarti.

  Turi užsispyrimo. (Gal paveldima savybė, nežinau, nesidomėjau kol kas.) Dažniausiai tai pavyksta perkalbėt, kad ir ne iš karto. Bet yra tokių „užplaukimų“, kad trūksta ir žodžių, ir kanrytbės. O ir tokio elgesio paaiškinimo jokio nebūna. Pvz., buvo „užėję“ dėl plaukų. Neauginsiu, nesirišiu, nukirpk. Teko kirpt, nes lenda į akytes, o nesirišo. Dabar jau, po pusantrų metų karpymo, truputį atauginom, surišu uodegėles. Gal ir nosies reikalai pasitvarkys iki pirmos klasės... (Kitaip nežinau, kur ir akis reiks dėl prieš mokytoją.)