Saviapgaulė ir neigimas sergant depresija po gimdymo: tai – pavojinga!

Moteris serga depresija po gimdymo Pixel-Shot | Shutterstock.com

Nors apie depresiją po gimdymo kalbama vis daugiau, nemaža dalis moterų linkusi ją neigti, o dėl to kenčia ir mama, ir tėtis, ir ką tik gimęs kūdikis.

Taigi itin svarbu ne tik laiku aptikti ir pastebėti pirmuosius depresijos po gimdymo ženklus, bet ir ją pripažinti, nebijoti kreiptis pagalbos į specialistus.

Apie depresijos neigimo pavojus ir artimųjų palaikymo būtinybę jai ištikus pasakoja psichologės Sigita Valevičienė, Tatjana Nikitina ir Anna Vinkovskienė iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ rubrikoje „Patarimai“.

Svarbu aptikti laiku

Depresija po gimdymo gali susirgti kiekviena mama tapusi moteris. Labai svarbu nesigėdyti, laiku aptikti, priimti ligą ir kreiptis pagalbos dar pradinėse jos stadijose. Juk kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo daugiau šansų įveikti depresiją be psichiatrų išrašomų sudėtingų vaistų ir hospitalizacijos.

Daugiau apie depresiją po gimdymo skaitykite:

Pasakyti, negalima slėpti

Kur dėsime kablelį ir kaip greitai įveiksime ligą?

Deja, depresijos po gimdymo kamuojamos moterys dažnai laiku neatpažįsta šio sutrikimo arba bando visais įmanomais būdais jį neigti, nuslėpti. Jos yra linkusios užsisklęsti savyje, atsiriboti nuo žmonių, bendravimo, vengti bet kokių socialinių ryšių. Tai gerokai pablogina padėtį, nes tokiu atveju partneriui, tėvams, draugams ir artimiesiems kur kas sunkiau suprasti, kad su žmogumi yra kažkas ne taip, jam sunkiau laiku suteikti būtinąją pagalbą.

Artimųjų palaikymas – būtinas

Depresija sergantis žmogus dažnai pats nesikreipia pagalbos, nekomunikuoja apie savo jausmus. Dėl to liga nenustatoma arba nustatoma jau tokioje vėlyvoje stadijoje, kai jai išgydyti reikalingi stiprūs medikamentai. Norint pastebėti depresiją laiku, reikalingas ne tik sergančiosios, bet ir artimųjų sąmoningumas. Svarbu yra nepalikti jaunos mamos vienos su savo bėdomis, domėtis jos būsena po gimdymo, stebėti ir palaikyti.

Kiti mato geriau

„Iš šono žmonės mus mato geriau, nei mes matome save pačios“, – sako psichologė Tatjana Nikitina. Būtent todėl šiuo atveju yra svarbu tiek pačios moters atvirumas, tiek aplinkinių palaikymas ir dėmesys.

Kita vertus, jei moteris įtaria, kad serga depresija, jaučiasi psichologiškai nestabili, artimieji turėtų suklusti ir nelikti abejingi, neignoruoti jos jausmų ir poreikių. „Ši taisyklė galioja ir atvirkštiniu atveju: susirūpinus artimiesiems, moteris neturėtų bandyti neigti šio fakto, nes tai yra abipusis procesas, ir jį pereiti lengviausia visiems kartu“, – teigia specialistė.

„Aš esu niekam tikusi mama“

„Aš esu niekam tikusi mama.“ Ši mintis aplanko nemažą dalį su depresija po gimdymo susidūrusių moterų. O kartu, greta to, gali kilti baimė, agresija, kaltės, vienatvės ir bejėgiškumo jausmas. Neretai moterys vengia kreiptis į specialistus, pagalbos paieškas traktuodamos kaip silpnumo požymį. Ligos neigimas joms yra emociškai lengvesnis už jos pripažinimą. Iš dalies čia yra kaltas visuomenės primestas, tikrovėje neegzistuojantis „tobulos mamos“ įvaizdis.

Supermamos neegzistuoja

Anot psichologų, be galo svarbu yra suprasti, kad supermamos modelis, vaizduojamas socialinėje erdvėje, nėra tikroji realybė gyvenime. Tiesa yra ta, kad visi esame gyvi žmonės, su savo jausmais, išgyvenimais ir problemomis. Todėl pirmasis žingsnis depresijos įveikimo link − pripažinti sau, kad „man yra sunku ir man reikalinga pagalba“. Priimti savo jausmus ir nebijoti palūžti.

Vaikas nėra svarbesnis už mamą

Dar viena dažna saviapgaulės forma – mamos norų sumenkinimas ir vaiko poreikių išaukštinimas, siekių atidėjimas. Anot psichologų, tokia mąstymo forma yra itin pavojinga. Juk visų šeimos narių poreikiai yra vienodai svarbūs. Jei tuo nesivadovaujama – šeimoje gali kilti įtampa, atsirasti nesutarimai. O tai, savo ruožtu, neigiamai paveiks ir vaiko psichologinę būklę.

Pozityvios prognozės

Svarbu suprasti, kad depresija po gimdymo nėra vien tik laikinas liūdesys, kaip daugeliui gali klaidingai atrodyti. Tai komplikuota liga, kurią svarbu laiku aptikti ir gydyti. Uždelsta depresija gali turėti neigiamos ilgalaikės įtakos ne tik mamos ir tėvo, bet ir naujagimio emociniam stabilumui.

Gera žinia yra ta, kad ši lyga yra pagydoma, o Lietuvoje, prireikus, galima gauti ir nemokamą psichologinę pagalbą. Visoje šalyje veikia nemokamas psichologų konsultacijas teikiantys psichikos sveikatos centrai, o didžiuosiuose miestuose yra galimybė dalyvauti nemokamas psichologų konsultacijas teikiančiuose projektuose.

Iniciatyva „Skirtingos spalvos“

Daugiau informacijos apie renginius, laidas ir labdaros kampanijas galite sužinoti iniciatyvos puslapyje „Skirtingos spalvos“. Prisidėti prie šios iniciatyvos veiklos galite įsigiję rankų darbo marškinėlių, įkvėptų sergančiųjų bendruomenei priklausančių herojų istorijų.

Skirtingos spalvos