Šeimą išlaiko vyras ir jaučiatės finansiškai nesaugi? Sužinokite, ką daryti

Jauna nedirbanti mama augina laimingą žavingą dukrytę Prostock-studio | Shutterstock.com

Vaiko priežiūros atostogų dažniausiai išeina mamos, o joms pasibaigus priima sprendimą dar kuriam ar net visam laikui pasilikti namuose su vaikais. Tačiau šis sprendimas kartu reiškia, kad vyro pinigai taps šeimos pinigais.

„Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad 28 proc. lietuvių moterų jaučiasi finansiškai priklausomos ir nesaugios. Tyrimas taip pat rodo, kad archajiškas vaidmenų šeimoje pasiskirstymas – vis dar gajus: moterys dažniausiai rūpinasi buitimi, gamina maistą, prižiūri vaikus. Daugiau dėmesio vaikams skiria vos 1 iš 3 vyrų. Taip pat 1 iš 4 moterų atvirauja, kad šiuo metu negalėtų aprūpinti savęs ir vaikų.

Ekspertai teigia, kad nedirbančios ir namuose vaikus prižiūrinčios mamos turėtų domėtis ir (padėti) valdyti šeimos pinigus, o ne leisti visu tuo pasirūpinti vyrui. Kiekviena moteris turi turėti finansinį planą, ir tas planas negali būti jos antroji pusė.

Nesmagu apie tai garsiai kalbėti, bet kartais „nutinka gyvenimas“: vyras gali neprotingai investuoti arba įsigyti kažkokį itin brangų pirkinį, ir visa tai gali įklampinti visą šeimą į finansinę duobę. Ir taip, sutuoktinis taip pat atsakingas už antrosios pusės skolas nuo pat vedybų momento. Niekas nėra apsaugotas nuo skyrybų, vyras gali prarasti darbą, sunkiai susirgti ir t. t. Taigi, nedirbančios mamos turi turėti planą B, ir net ne vieną. Kokie jie?

Mama namuose irgi dirba

Kai kurios iš namuose su vaikais nusprendusių likti mamų galėtų pagalvoti, kad atsisakyti atlyginimo reiškia nebeturėti teisės priimti finansinius sprendimus, bet taip nėra.

Tai, kad moteris neparneša namo atlyginimo, dar nereiškia, kad ji neprisideda prie šeimos biudžeto. Mama tai daro kitais būdais: tvarkydama namus, gamindama maistą, skalbdama, vežiodama vaikus ir t. t.

Perimdamos didžiąją dalį namų ruošos darbų į savo rankas, jūs įgalinate savo vyrą daugiau laiko ir energijos skirti karjerai. Tai „investicija“, kuri leidžia jam ir daugiau uždirbti (teoriškai taip bent jau turėtų būti). Faktas, kad be jūsų paramos jis negalėtų daryti karjeros.

Taigi daugiau pasitikėjimo savimi – jūsų darbas namuose ne mažiau svarbus nei vyro.

Būkite lygiavertė šeimos finansų valdytoja

Daugelyje šeimų įsivyravęs maždaug toks modelis: žmona apmoka sąskaitas, o vyras priima rimtesnius finansinius sprendimus, pavyzdžiui, investuoja arba sprendžia, kaip kaupti pensijai ar vaikų mokslams. Jei toks pareigų pasidalijimas jums tinka, tuomet viskas gerai, bet svarbu, kad kiekvienas iš partnerių žinotų, kaip valdomi šeimos pinigai, domėtųsi, kur jie nukeliauja.

Taigi, pirmasis žingsnis – pradėti domėtis ir su sutuoktiniu kalbėtis apie finansus:

  • Pirmiausia išsiaiškinkite, kur saugomi svarbūs finansiniai dokumentai (pavyzdžiui, sutartys, čekiai, draudimo polisai ir t. t.).
  • Bent porą kartų per metus kartu peržiūrėkite šeimos investicijas.
  • Ne pro šalį – ir retkarčiais apsikeisti pareigomis, kad kiekvienas partneris įgytų daugiau žinių.

Turėkite išlaidų planą ir biudžetą

Kiekvienai šeimai svarbu planuoti biudžetą, tačiau tai dar svarbiau, kai kažkuris iš jūsų nusprendžia nebedirbti ir tenka verstis su mažesnėmis pajamomis. Geriausias metas pradėti planuoti biudžetą yra dabar. Visų pirma reikia pradėti fiksuoti pajamas ir išlaidas. Kai pastebėsite esmines finansų valdymo spragas, žinosite, kokių pokyčių reikia imtis.

Gali prireikti ir apkarpyti išlaidas, tačiau niekada negalite apleisti 2 finansinių įsipareigojimų: tai skolų / paskolų grąžinimas ir kaupimas pensijai. Nedirbanti moteris kaupimui pensijai turėtų skirti nuo kelių iki keliolikos procentų namų ūkio pajamų.

Norint susikurti biudžetą, leidžiantį padengti išlaidas, taip pat ir sąskaitas, reikės bendradarbiauti su antrąja puse. Pagalvokite, kaip racionaliai padalyti pinigus savoms reikmėms ar mažiau svarbiems pirkiniams. Pasistenkite nepakliūti į spąstus, kad kaskart, kai reikės vykti į kirpyklą ar į parduotuvę pirkti naujo drabužio, reikėtų prašyti vyro pinigų.

Viena iš galimų strategijų – susitarti, kokią sumą per mėnesį kiekvienas iš jūsų savo nuožiūra galės skirti asmeninėms reikmėms (drabužiams, grožio paslaugoms, sporto klubo abonementui ir kt.) be papildomų klausimų. Tada ši suma pervedama į atskiras vyro ir žmonos sąskaitas. Bendra šeimos sąskaita skirta sąskaitoms apmokėti, maistui, daiktams namams bei vaikams pirkti ir t. t.

Beje, sutarta suma turi būti logiška, kad nė vienam iš partnerių nekiltų pagunda naudotis kreditinėmis kortelėmis, nuslėpti išlaidas arba tenkinant asmenines reikmes slapta leisti pinigus iš bendros šeimos sąskaitos.

Kitas variantas – visas lėšas laikyti bendroje sąskaitoje, bet drauge nutarti, kokią sumą vienas partneris gali išleisti nepasitaręs su kitu.

Bet kuriuo atveju tiek moteris, tiek ir vyras šeimoje turi jaustis nepriklausomi.

Plačiau skaitykite:

Pasirūpinkite draudimais ir sukaupkite finansinį rezervą

Dar viena dažna šeimos, kurioje dirba tik vienas iš partnerių, klaida – jog nepasirūpinama gyvybės draudimu (nelaimingų atsitikimų, papildomuoju sveikatos ir kitais draudimais). Kalbant apie mamas, esą tai nėra būtina, nes jos negauna atlyginimo ir negeneruoja pajamų. Tačiau atminkite: jei jūsų nebūtų, vyras vienas negalėtų tinkamai pasirūpinti vaikais ir buitimi. Tad savo gyvybę apsidrausti būtina abiem tėvams, ne vien tik tiesioginiam šeimos maitintojui.

Dar labai svarbu sukaupti bent 6 mėnesių šeimos pajamų dydžio rezervą – finansinę pagalvę, jeigu kuris iš sutuoktinių sunkiai susirgtų, taptų neįgalus ir negalėtų pasirūpinti šeima.

Turėkite ir asmeninių santaupų banko sąskaitoje savo vardu

Žinoma, šeimai svarbu turėti santaupų bendriems pirkiniams ir ateities planams, pavyzdžiui, didesniam namui arba vaikų studijoms. Tačiau nedirbančioms mamoms taip pat svarbu turėtų šiek tiek santaupų savo vardu.

Taip pat turėtumėte turėti bent vieną banko sąskaitą ir kortelę savo vardu. Jei jūsų turima kortelė susieta su vyro banko sąskaita, didesnio konflikto ar skyrybų atveju vyras galėtų greitai tą kortelę užblokuoti, ir jūs liktumėte be pinigų.

Galiausiai, įsitikinkite, kad jūsų namas arba butas (paprastai didžiausias šeimos turtas) yra jūsų abiejų nuosavybė (nebent dėl tam tikrų iš anksto sutartų sąlygų vedybų sutartyje buvo numatyta kitaip).

Pasistenkite neiškristi iš darbo rinkos

Šiuo metu jus tenkina galimybė būti namuose su vaikais. Tačiau gali ateiti diena, kai norėsite arba prireiks vėl pradėti dirbti.

Norėdamos padidinti tikimybę gauti pageidaujamą atlyginimą, kai jau būsite pasirengusios grįžti į darbą, kuo geriau išnaudokite laisvalaikį. Jei buvote padariusi neblogą karjerą, būtinai palaikykite ryšį su buvusiais kolegomis. Jei kviečia, neatsisakykite darbo vakarėlių ar pietų su kolegomis, pati juos kažkur pakvieskite. Jei internete pamatysite kokios naudingos su jūsų darbo sritimi susijusios informacijos, persiųskite ją kolegoms. Dalyvaukite konferencijose, domėkitės savo srities aktualijomis, sekite naujienas, skaitykite straipsnius ir t. t.

Jei neturite sukaupusi daug darbo patirties, skirkite laiko kokybiškam gyvenimo aprašymui sukurti. Savanoriaukite, ieškokite būdų įgyti naujų įgūdžių ir užmegzti pažintis. Jei reikia, kažką papildomai pasimokykite. Taip pat galite šiek tiek padirbėti iš namų: papildomos pajamos ir veikla tikrai nepamaišys.

Plačiau skaitykite:

Trumpalaikiai tikslai (pavyzdžiui, kelti profesinę kvalifikaciją baigiant tam tikrus kursus, mokymus ar pan.) padės siekti ilgalaikės finansinės nepriklausomybės.

Taigi, kai turėsite ilgalaikį karjeros ir finansų planą, būsite visiškai pasiruošusi visiems gyvenimo vingiams ir netikėtumams.

Susiję straipsniai

Kaip šeimai išgyventi ir taupyti infliacijos kontekste? Šeimų išbandyti patarimai

Pastaruoju metu infliacija šoktelėjo į rekordines aukštumas. Gera žinia – ta, kad kainos daugiau kilti neturėtų.

Ar tikrai vaikai nevertina pinigų? Pagrindinės priežastys, kodėl taip yra

Šiuolaikiniai vaikai gyvena visokeriopos gausos amžiuje, kai viskas, ko tik jie užsimano, tarsi paduodama ant sidabrinės lėkštutės.

Kodėl nėra paprasta išmokyti vaiką elgtis su pinigais ir finansinio raštingumo?

Dar prieš kelerius metus lietuviai buvo finansiškai neraštingiausia tauta visoje ES, o jų šios srities žinios buvo įvertintos vos 4-uku iš dešimties.