Šetlso metodas: kūdikio lyties planavimas pagal ovuliaciją (47)

mėlynos ir rausvos spalvos dėžutės vaiko lyčiai atskleisti melnikof | Shutterstock.com

Šetlso metodo šalininkai teigia, kad kūdikio lytį galima suplanuoti, turint lytinių santykių kelios dienos iki arba ovuliacijos metu.

Šetlso metodas: kas tai?

Amerikiečių biologas, gydytojas, apvaisinimo in vitro pradininkas Landrumas Šetlsas (Landrum Shettles) 1960-aisiais pasiūlė metodą, padedantį suplanuoti būsimojo kūdikio lytį.

Šį metodą jis drauge su kolega Davidu Rorviku (David Rorvik) aprašė knygoje „Kaip pasirinkti kūdikio lytį. Natūralus lyties planavimo metodas“.

Metodas paremtas tuo, kad kūdikio lytį lemia kiaušialąstę apvaisinęs spermatozoidas. Spermatozoidas gali „neštis“ lytį lemiančią X arba Y chromosomą. Jeigu kiaušialąstę apvaisina spermatozoidas, turintis X chromosomą, tai gims mergaitė, o jeigu Y – berniukas.

Y chromosoma yra žymiai mažesnė ir lengvesnė, todėl šie spermatozoidai yra greitesni, tačiau jų gyvavimo laikas trumpesnis, jie nėra atsparūs aplinkos veiksniams.

Situacija su X chromosomą turinčiais spermatozoidais yra atvirkštinė – šie lėtesni, bet ilgaamžiškesni ir atsparesni.

Šetlso metodo esmė yra turėti lytinius santykius tam tikrą ciklo dieną – tai sukuria sąlygas, leidžiančias „pageidaujamam“ spermatozoidui apvaisinti kiaušialąstę.

Kaip suplanuoti kūdikio lytį pagal ovuliaciją?

Remiantis Šetlso metodu, jeigu norite susilaukti dukros, tai turėtumėte mylėtis dvi dienas iki ovuliacijos, o jeigu norite berniuko, tai lytinius santykius reikia turėti ovuliacijos dieną arba per pirmą parą po jos.

Atlikęs tyrimus Šetlsas pastebėjo, kad tai, kurie spermatozoidai pirmieji pasieks ir apvaisins kiaušialąstę lemia du pagrindiniai, vienas kitą papildantys faktoriai:

 • Spermatozoidų dydis, svoris, tad ir greitis. Y chromosomą „nešantys“, vyrišką lytį lemiantys spermatozoidai yra mažesni, lengvesni, todėl greitesni ir judresni. X chromosomą turintys, už mergaites „atsakingi“ spermatozoidai yra didesni ir lėtesni.
 • Terpės pH. Spermatozoidai taip pat reaguoja į makšties išskyrų terpę. Greitesni Y chromosomą turintys spermatozoidai yra mažiau atsparūs rūgštinei terpei, joje greičiau žūva.

Kelios dienos iki ovuliacijos terpė yra rūgštesnė, todėl vyrišką lytį lemiantys spermatozoidai žūva, o kiaušialąstę pasiekia lėtesni, X chromosomą turintys spermatozoidai. Ovuliacijos metu terpė yra šarmingesnė, todėl išgyvena abiejų tipų spermatozoidai, tačiau „lenktynes laimi“ greitesni, Y chromosomą turintieji.

Rūgštingumas taip pat priklauso nuo makšties vietos į kurią patenka sperma – makšties gilumoje terpė yra šarmingesnė, nei išorėje, todėl tinkamai parinkta sekso poza taip pat gali turėti įtakos būsimojo vaikelio lyčiai.

Norint padidinti šansus susilaukti berniuko, reikėtų rinktis gilaus įsiskverbimo sekso pozas – į makšties gilumą patekę Y chromosomą turintys spermatozoidai turės daugiau šansų išgyventi.

Taip pat, poros, norinčios susilaukti berniuko, turi siekti moters orgazmo, o besitikinčios mergaitės – kad jis pasiektas nebūtų. Teigiama, kad dubens dugno raumenų susitraukimai dar labiau padeda greitesniems spermatozoidams, turintiems Y chromosomą.

Kaip nustatyti ovuliaciją, norint taikyti Šetlso metodą?

Norint praktikoje išbandyti Šetlso metodą svarbu kuo tiksliau nustatyti ovuliacijos dieną, kuri trunka vos 24 valandas per mėnesinių ciklą. Ovuliaciją patikimai nustatyti įmanoma tik stebint pagrindinius vaisingumo duomenis: 

 • Bazinės kūno temperatūros (BKT) matavimas. Iki ovuliacijos BKT būna šiek tiek žemesnė, o ovuliacijai įvykus, truputį pakyla.
 • Makšties išskyrų stebėjimas. Vaisingomis dienomis makšties išskyros primena žalio kiaušinio baltymą: jos skaidrios, tąsios.
 • Gimdos kaklelio stebėjimas. Vaisingomis dienomis gimdos kaklelis yra pakilęs aukštyn, minkštas, truputį atsivėręs.
 • Ovuliacijos testai. Specialių ovuliacijos testų galite įsigyti kiekvienoje vaistinėje. Vienkartiniai testai kainuoja kelis eurus, daugkartiniai – kelias dešimtis eurų.

Šiuo atveju remtis vaisingų dienų skaičiuokle ir aklai pasikliauti jos nurodoma labiausiai tikėtina ovuliacijos diena tikrai nereikėtų, ypač jei mėnesinių ciklas yra nereguliarus ar yra kitų nukrypimų nuo standartų (pavyzdžiui, jei liuteninė frazė yra trumpesnė ar ilgesnė nei 14 dienų).

Šetlso metodo efektyvumas

Šetlsas ir jo kolega savo knygoje teigia, kad metodo efektyvumas yra apie 80-85% tikintis berniuko ir apie 75-80% tikintis mergaitės.

Žinoma, metodo efektyvumas labai priklauso nuo gebėjimo tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną, o taip pat ir nuo vyro bei moters fiziologinių ypatybių (spermatozoidų savybių, makšties terpės pH ir pan.).

Yra manančių, kad šio metodo patikimumas, ypač jei pora neturi patirties stebint vaisingumą, yra lygiai toks pats, kaip ir spontaniško planavimo, t.y. 50/50.

Tačiau net jei patirties turite, nusiteikite, kad kruopštūs skaičiavimai ir tikslingos pastangos gali ir neduoti laukiamo rezultato. Realistiški lūkesčiai šiuo atveju yra labai svarbūs, nes kitu atveju kūdikio planavimas gali baigtis dideliu nusivylimu ar net depresija.  

Naujausi komentarai

 1. Aušrytėlė
  Aušrytėlė prieš 1 sav.

  Barbara1 parašė:
  Kraunuosi daigtus pagal šį sąrašiuka. Klausimas. Ar reikalingos intym. Hig.servetėlės? 🤔 neužtenka praustis po dušu? 🤔

  OMG🙆‍♀️🙆‍♀️🙆‍♀️🙆‍♀️beveik pagal jį dėjausi ir aš tai iš manęs akušerė juokėsi🤣🤣🤣🤣🤣klausė ar atsikraustyti susiruošiau🤣reikalingiausius daiktus TIKTAI kas liečia Jus pačią,naujagimiui tai taip,viską dėjausi pagal sąrašą ir dar šį bei tą(atrodė,kad pirmą kartą gimdau🤦‍♀️).

 2. justemur
  justemur prieš 1 sav.

  Barbara1 parašė:
  Kraunuosi daigtus pagal šį sąrašiuka. Klausimas. Ar reikalingos intym. Hig.servetėlės? 🤔 neužtenka praustis po dušu? 🤔

  Iš šito sąrašo tai daugiau nei pusė nereikalinga.

 3. User has not uploaded an avatar
  Barbara1 prieš 1 sav.

  Pakomentuokit kas nereikalinga 🙈 nes pvz. Gimdysiu šiauliuose. Tai ten ir wc pop reikia vežtis, ir įrankius maistui savo, kas ir man pačiai priimtiniau. Visi prausikliai kremukai viskas mėginukuose. Nes manau ir nuo ligoninės priklauso dar daug kas. Kolkas telpu į 1 tašę 😀🤞

 4. justemur
  justemur prieš 1 sav.

  Barbara1 parašė:
  Pakomentuokit kas nereikalinga 🙈 nes pvz. Gimdysiu šiauliuose. Tai ten ir wc pop reikia vežtis, ir įrankius maistui savo, kas ir man pačiai priimtiniau. Visi prausi…

  Reikėjo tik higienos priemonių sau, kūdikio drabužėlių (šiaip irgi duoda,bet norėjau savų) , dantų šepetukas, intymios higienos servetėlės, vilnonės kojinės kūdikiui,tapkės, javainių batonėliai (kad turėt ką užkąsti,nes maistas ligoninės tragiškas) , mineralinio ar ko kito atsigert butelis.l, drėgnų servetėlių.
  Buvau įsimetus ir sauskelnių,bet veltui,nes dar du pokus ligoninėj davė.
  Mišinuką jei reik irgi duoda.
  Gimdžiau lapkritį tai dar reikėjo šiltos kepurės ir kombinezono kūdikiui grįžimui namo.

 5. User has not uploaded an avatar
  Barbara1 prieš 1 sav.

  Tai vat pagrindiniai 👍 nesidedu nei soskių nei buteliukų. Bet vien hig.priemonės puse tašės gavos.