Skiepai nuo vėjaraupių (26)

Šypsosi „zelionka“ išteptas berniukas nuo vėjaraupių Eva Mont | Shutterstock.com

Vėjaraupiai – užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia Varicella zoster virusas.

Sergant vėjaraupiais visą kūną išberia vandeningomis pūslelėmis, kurias labai niežti. Bėrimas tęsiasi apie 4–7 dienas.

Kiti vėjaraupių simptomai – karščiavimas, nuovargis, galvos skausmas, sloga, kosulys ir kt.

Plačiau apie vėjaraupius skaitykite:

Kam rekomenduojama skiepytis nuo vėjaraupių?

Skiepytis rekomenduojama visiems vyresniems nei 12 mėn. vaikams, o ypač – suaugusiesiems ir nėščiosioms dėl didesnės komplikacijų rizikos.

Plačiau apie vėjaraupius laukiantis skaitykite:

Vyresniems nei 12 m. vaikams ženkliai išauga komplikacijų rizika, todėl jei iki paauglystės nesusergama, skiepytis būtina.

Ši infekcija pavojingesnė ir kūdikiams bei žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Kodėl ir kada reikėtų skiepytis nuo vėjaraupių?

Skiepyti bet kokio amžiaus vaikus ir suaugusiuosius reikėtų todėl, kad ligos forma gali būti ir sunki, t. y. vargins aukšta temperatūra, kamuos niežulys (maži vaikai dažnai nusidrasko šašus, tad toje vietoje gali susiformuoti randai), gali pasireikšti daugybė komplikacijų.

Liga tęsiasi mažiausiai 10 dienų, tad maždaug apie 2 sav. vaikas negali lankyti bendrojo lavinimo įstaigos ir turi izoliuotis.

Susirgus vėjaraupiais labai nusilpsta vaikų imunitetas, todėl jie tampa imlūs kitoms infekcijoms.

Kada geriausia skiepyti nuo vėjaraupių?

Ypač rekomenduojama skiepyti darželius bei mokyklas pradėjusius lankyti vaikus (geriau – iki prasidedant mokslo metams): kilus protrūkiui tikimybė susirgti vėjaraupiais – labai didelė.

Jei asmuo turėjo kontaktą su sergančiuoju vėjaraupiais, jį galima skiepyti, tačiau apsauga nuo ligos gali būti mažesnė.

Vakcina nuo vėjaraupių

Dažniausiai rekomenduojama skiepyti MMR vakcina nuo vėjaraupių, tymų, parotitinės infekcijos ir raudonukės. Pasiskiepijus organizme pradedami gaminti antikūnai, apsaugantys nuo ligos arba maksimaliai sušvelninantys vėjaraupių simptomus.

Imunitetas susiformuoja po stiprinamosios dozės (t. y. maždaug po 6 sav. nuo pirmosios vakcinos).

Vakcina efektyviai nuo vėjaraupių saugo 10 metų ir ilgiau.

Dozavimas

Skiepijama iš viso 2 kartus:

  • Vaikams ir suaugusiems asmenims antroji vakcinos dozė skiriama praėjus vidutiniškai 6-ioms (kartais – 4–8-ioms) savaitėms po pirmosios (išskirtiniais atvejais galima skiepyti ne anksčiau nei po 4 sav. nuo pirmosios skiepo dozės). Apie kitą vakcinacijos datą informuos įstaigos, kurioje skiepijotės, administracija.
  • Skiepijant kūdikius antroji vakcinos dozė turėtų būti sušvirkščiama maždaug po 3 mėn. nuo pirmosios (nebent vakcinos informaciniame lapelyje nurodyta kitaip).

Svarbu

Bent parą po vakcinacijos negalima drėkinti skiepo vietos ir aktyviai sportuoti. Jei vis tik nepavyksta išvengti maudynių, dūrio vietą reikėtų užsiklijuoti, kad ant odos nepatektų vandens.

Kada negalima skiepyti nuo vėjaraupių?

Skiepyti vakcina nuo vėjaraupių negalima, kai:

  • diagnozuota alergija bent vienai iš vakcinos sudedamųjų dalių;
  • nustatyta alergija antibiotikui neomicinui;
  • pasireiškė ūmios ligos simptomai (karščiavimas, gerklės skausmas, sloga, kosulys ir kt.);
  • paūmėjo lėtinė liga.

Šalutinis vakcinos nuo vėjaraupių poveikis

Galimi nepageidaujami simptomai:

  • nedidelis odos bėrimas;
  • karščiavimas, nuovargis;
  • galvos skausmas;
  • pykinimas / vėmimas;
  • nedidelis paraudimas ir patinimas, skausmas dūrio vietoje.

Visi nepageidautini reiškiniai praeina vidutiniškai per 1–3 dienas. Skausmą ir diskomfortą dūrio vietoje sumažins šaltas kompresas. Jeigu pasireiškė stiprus šalutinis poveikis, galima išgerti vaistų nuo skausmo.

Alerginės reakcijos po vakcinavimo nuo vėjaraupių:

  • pasunkėjęs kvėpavimas;
  • veido, kaklo tinimas;
  • lūpų ar liežuvio mėlynavimas;
  • galvos svaigimas dėl nukritusio kraujospūdžio, kraujagyslių nepakankamumas.

Kiek kainuoja skiepai nuo vėjaraupių?

Svarbu žinoti, kad vakcinos nuo vėjaraupių nėra įtrauktos į vaiko profilaktinių skiepų kalendorių ir nekompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.

Taigi vakcina – mokama. Priklausomai nuo vakcinos rūšies ir įstaigos, kurioje skiepijama, vienos skiepo dozės kaina – nuo 35 iki 70 Eur.

Susiję straipsniai

Skiepai nuo erkinio encefalito

Kasmet Lietuvoje erkiniu encefalitu suserga daugiau nei 400 žmonių. Šios ligos komplikacijos – ypač sunkios, todėl rekomenduojama skiepytis.

Rotavirusinės infekcijos vakcina (RV)

Lietuvoje naudojami vaistiniai preparatai „RotaTeq“ (reikalingos trys dozės) ir „Rotarix“ (reikalingos dvi dozės).

Skiepai nuo meningokoko (MenB vakcina nuo B tipo meningokokinės infekcijos)

MenB vakcina (skiepais nuo B tipo meningokokinės infekcijos) pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių skiepijami 3, 5 ir 12-15 mėn. vaikai.

Naujausi komentarai

  1. ponia.gandriene
    ponia.gandriene prieš 1 m.

    Po skiepo praėjus dviems savaitėms, vaiką gausiai išbėrė į vėjaraupiais panašiu bėrinu. Neniežti, nekarščiuoja. Ar gali užkrėsti šiuo virusu kitus vaikus? Gal kam nors taip buvo?

  2. User has not uploaded an avatar
    Milin prieš 1 m.

    Sveikos mamos. Prieš savaitę paskiepijom mažylį antrąją vėjaraupių vakcina. Lygiai po savaitės nuo skiepo, staiga atsirado bėrimas ant pulvo, pradėjo plisti į rankas. Bėrimas dilgėlinės. Nekarščiuoja, jaučiasi gerai, tik stipriai išbertas.
    Skambinomės gydytojai, sakė kažkas sualergizavo. Gerti liepė Zyrtec sirupą ir stebėti. Jei negerėja, prasideda dusulys važiuoti į priėmimą.
    Aš kažkodėl manau, kad ta dilgėlinė atsirado mums po skiepo. Ar gali po savaitės sualergizuoti šitaip? Šalutiniuose poveikiuose ji yra minima, bet neparašyta po kiek laiko gali atsirasti.
    Geriam tuos paskirtus vaistus, gal kažkiek pašviesėjo bėrimas, bet jeigu čia alergija skiepui ar nereikia kažko rimčiau imtis?
    Laukiu pirmadienio, kad pasiskambinti vėl gydytojai, nes skiepą buvom visai pamiršę, manėm, kad kažkas iš maisto, augalų ar skalbiklių sualergizavo, bet nieko nekeitėme.
    Gal kažkam yra buvę alergijos po skiepų, ką darėte? Kažkaip labai neramu tas bėrimas, nes jis paūmėja tai vėl nurimsta. Atsiranda ir ant veiduko, bet kaip atsirado taip ir pranyksta. Ir vėl po kiek laiko išlenda

  3. Meshka
    Meshka prieš 1 m.

    Milin parašė:
    Sveikos mamos. Prieš savaitę paskiepijom mažylį antrąją vėjaraupių vakcina. Lygiai po savaitės nuo skiepo, staiga atsirado bėrimas ant pulvo, pradėjo plisti į ranka…

    Vejaraupiu inkubacinis periodas apie 14-21d, tai per laikotarpi iki 3 savaiciu gali pasireiksti i vejaraupiu spuogus panasus spuogiukai, bet neturetu buti kad visa kuna isberia. Galbut kita koki virusa pasigavot arba sualergizavo. Nekeitet per sia savaite prausiklio, arba skalbimo priemoniu? Gerkite Zyrtec ir jeigu po keliu dienu nepageres, kreipkites i gydytoja. Kol kas jeigu nera temperaturos, nedusina, vaikas jauciasi gerai,nesikaso labai, skubeti pas gydytoja nera reikalo.
    Imeskite foto koks berimas.

  4. ponia.gandriene
    ponia.gandriene prieš 1 m.

    Milin parašė:
    Sveikos mamos. Prieš savaitę paskiepijom mažylį antrąją vėjaraupių vakcina. Lygiai po savaitės nuo skiepo, staiga atsirado bėrimas ant pulvo, pradėjo plisti į ranka…

    Paskiepijus dukrą po 2 sav išbėrė kažkuo panašiu į vėjaraupius, o po kelių valandų tai pavirto į dilgėlinę. Nieko nedarėm, per parą pradingo. Po trijų dienų vėl pasikartojo - staigiai išbėrė, laikėsi parą, pradingo.

    Apie šias reakcijas ėmiau pasakoti pediatrei - užščiaupė ir sakė, kad tikrai ne nuo skiepo. Nuėjom į skiepų kabinetą pakartotinio vėjaraupių skiepo. Skiepijanti seselė pasakė, kad tai buvo tiponė reakcija į vėjaraupių skiepą, kuri dažnai pasireoškia, dar sakė, kad neseniai anūkę skiepijo, ir irgi buvo tokia pati reakcija, net trys tokios išbėrimo bangos.

  5. Brucka
    Brucka prieš 1 m.

    Milin parašė:
    Sveikos mamos. Prieš savaitę paskiepijom mažylį antrąją vėjaraupių vakcina. Lygiai po savaitės nuo skiepo, staiga atsirado bėrimas ant pulvo, pradėjo plisti į ranka…

    Alergijos simptomai gali pasireikšti netrukus po alergeno (šiuo atveju vakcinos) poveikio, tačiau taip pat gali užtrukti šiek tiek laiko, kol jie pradės pasireikšti. Vėjaraupių vakcina gali sukelti alergines reakcijas, nors tai yra retas šalutinio poveikio šiai vakcinai atvejis. Jei įtariat, kad bėrimas ir dilgėlinė yra susiję su vakcina, būtų protinga tai aptarti su gydytoju.

    Svarbu stebėti vaiko būklę ir laikytis gydytojo nurodymų. Zyrtec yra antihistamininis vaistas, kuris gali padėti sumažinti alerginės reakcijos simptomus, įskaitant bėrimą ir dilgėlinę. Tačiau jei simptomai pablogėja arba nepasikeičia per kelias dienas, gydytojo konsultacija yra būtina.

    Jei tai yra alerginė reakcija į vakciną, tai turėtų būti išsamiai ištirta ir gydoma atitinkamai. Gydytojas galės nustatyti, ar tai yra susiję su vakcina ar kita problema.